Francoski predsednik Francois Hollande je danes po večmesečni burni politični razpravi v državi podpisal zakon o istospolnih porokah. Francije je tako postala 14. država sveta, ki je legalizirala istospolne poroke, ter deveta evropska država.

Na zakon se je sicer pritožila desna opozicija, a je v petek njihovo pritožbo zavrnilo francosko ustavno sodišče. S tem je bila odstranjena še zadnja ovira za sprejem zakona, ki istospolnim parom dovoljuje tudi posvojitve otrok. Nasprotniki zakona so sicer napovedali, da bodo nadaljevali svojo kampanjo in tudi napovedali, da bodo 26. maja v Parizu pripravili velik protestni shod. Hollande je od podpisu dejal, da je zdaj nastopil čas, ko se mora spoštovati zakon Republike.
Francoska ministrica za pravosodje Christiane Taubira je napovedala, da bi lahko prve istospolne poroke v Franciji sklenili junija letos. Županja mesta Montpellier Helene Mandroux pa je medtem sporočila, da namerava prvo gejevsko poroko izvesti že 29. maja. To naj bi bila tudi prva poroka istospolnega para v Franciji.

Predlagani zakon, ki je zdaj tudi uradno sprejet, je v Franciji dvignil veliko prahu. Razprava se je celo prenesla na ulice, kjer so protestirali nasprotniki in zagovorniki zakona. Največ nesoglasij je prinesel člen o posvojitvah otrok. Nasprotniki zakona ves čas poudarjajo, da bodo s tem kršene pravice otrok do obeh staršev. Za njih pa sta starša lahko le par moškega in ženske. V ozadju lobija, ki je tako močno navijal proti zakonu, je stala katoliška cerkev, prav tako konservativna družbena struja. Ves čas so poudarjali, da gre za izničenje glavnega zidaka naše družbe – družine.
Ankete javnega mnenja so pokazale, da med 55 in 60 odstotkov vprašanih francoskih državljanov podpira istospolne poroke, 50 odstotkov vprašanih pa tudi posvojitve.
KOMENTARJI (49)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.