Medtem ko se na domačem političnem parketu približuje razplet koalicijske krize, ki jo je sprožila objava poročila protikorupcijske komisije, se besedo korupcija v povezavi s Slovenijo omenja tudi v institucijah Evropske unije. Generalni sekretar Sveta Evrope (SE) Thorbjorn Jagland je v nagovoru parlamentarni skupščini SE dejal, da je danes največja grožnja demokraciji v Evropi korupcija, zato mora biti boj proti korupciji in drugim oblikam zlorabe oblasti prednostna naloga.
Pri tem je navedel podatke Evropske komisije, iz katerih izhaja, da skoraj tri četrtine državljanov EU korupcijo dojema kot velik problem v svoji državi, skoraj polovica pa jih misli, da je raven korupcije v zadnjih letih narasla.
Nič nenavadnega ni, da je Jagland izpostavil tudi Slovenijo in Finsko. "Finska na primer sodno preganja vodilne menedžerje v velikem oborožitvenem podjetju zaradi domnevne korupcije v več državah jugovzhodne Evrope. V eni od teh držav, Sloveniji, vladi grozi kolaps po objavi poročila protikorupcijske komisije, ki vključuje tako premierja kot vodjo opozicije," je med drugim izpostavil Jagland.
V nagovoru je omenil tudi svojo domovino Norveško, kjer je bilo v zadnjem času veliko pozornosti uperjene v korupcijo na občinski ravni. Navedel je tudi Italijo v povezavi z onesnaževanjem zaradi industrijskih odpadkov in prodiranjem mafije v politična telesa.
Svet Evrope mora ukrepati proti korupciji in to zdaj, saj vedno več ljudi izgublja zaupanje v vladavino prava, je prepričan. Pri tem je generalni sekretar SE izpostavil pomen skupine držav proti korupciji (Greco). "Vse države članice pozivam, naj priporočila nadzornih teles Sveta Evrope jemljejo resno," je poudaril.
KOMENTARJI (39)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.