Razburjenje okoli letošnje slovenske popevke za Evrosong 2002 se še kar ne umirja. Skladatelji, tekstopisci, aranžerji, izvajalci in založniki so na današnji novinarski konferenci v Klubu Central predstavili vsebino protestnega pisma, v katerem izražajo nestrinjanje z organizacijskimi in razpisnimi pravili glasbenih programov, ki jih organizira razvedrilni program RTV Slovenija.
Na podlagi pisma, ki ga je do danes podpisalo že več kot 100 podpisnikov, v prihodnje ne bodo sodelovali na glasbenih festivalih razvedrilnega programa TV Slovenije. Kot vzrok za takšno odločitev navajajo nespoštovanje njihovega dela, samovoljno in nenadzorovano tolmačenje izidov javnih glasovanj, neustrezne izbire strokovnih in nestrokovnih režij. Poleg tega menijo, da se je izkazalo, da organizator ni sposoben poskrbeti za varnost udeležencev. Od razvedrilnega programa zahtevajo, da se njihove pripombe upoštevajo in da se javni razpisni pogoji prireditev prilagodijo njihovim željam.
Po besedah glasbenika Saša Fajona so pogoji udeležbe na različnih festivalih neznosni, saj izvajalci, avtorji in tekstopisci pesmi ne dobijo povrnjenih niti stroškov za prevoz in dnevnic. Omenjeni protest ni samo odziv na potek letošnjega festivala Ema, ampak odraža že kar nekaj časa neznosno stanje na slovenski glasbeni sceni, je pojasnil Fajon. Letošnja Ema predstavlja "vrh ledene gore", saj so morali vsi nastopajoči pred omenjeno prireditvijo podpisati pogodbo, po kateri niso upravičeni do potnih in studijskih stroškov. Na vprašanje, zakaj so pristali na takšne – "nemogoče" pogoje – pa Fajon odgovarja, da je bilo glasbenike "strah pred zamero", saj bi bili po njegovem mnenju v primeru nepodpisa pogodbe diskvalificirani. Po njegovih besedah je tripartitno glasovanje - to poleg točk strokovne žirije in žirije razvedrilnega programa vključuje tudi glasovanje gledalcev - edinstven pojav.
Po besedah glasbenika Aleša Klinarja je nujno, da nekdo prevzame odgovornost za vso nastalo situacijo, saj je bil strošek investicije glasbenikov v Emo od štiri do deset milijonov tolarjev. Po njegovem mnenju ima protest širšo razsežnost, saj ne gre samo za Emo, ampak za vse javne glasbene oddaje razvedrilnega programa ter druge festivale.
Podpisniki protesta so poudarili, da ne želijo "rušiti" festivalov, ampak zagotoviti ustrezne pogoje za delovanje vseh slovenskih glasbenikov na javnih glasbenih prireditvah v organizaciji ali soorganizaciji razvedrilnega programa. Kot so še zapisali v protestnem pismu, želijo s svojimi podpisi in zahtevami le preprečiti, da se škandali, kot na letošnji Emi, ne bi več ponovili.
Vodstvo RTV Slovenija bo svoje stališče v zvezi z izborom za Emo 2002 pojasnilo na jutrišnji tiskovni konferenci.