
Organizacija za človekove pravice Iniciativa odprte družbe za pravico (OSJI) je objavila 213 strani dolgo poročilo z naslovom "Globalizacija mučenja", v katerem podrobno opisuje, kako so druge države prikrito pomagale Cii pri ugrabitvah, zasliševanjih in deportacijah domnevnih Al Kaidinih teroristov ter njihovih sodelavcev.
Glede na poročilo so države dovolile Cijinim letalom, ki so prevažala zapornike, uporabljati državna letališča, na katerih so dolivali gorivo.
V Cijinem programu ugrabitev sta sodelovala tudi Iran in Sirija. "Sirija je zadrževala, zasliševala in mučila posebne ugrabljene posameznike. To je bila ena najbolj običajnih destinacij za ugrabljene osumljence. Cia je v Sirijo med decembrom 2001 in oktobrom 2002 prepeljala najmanj devet posameznikov," piše v poročilu. V Siriji naj bi imeli v zaporu celo t. i. nemški stol, ki se uporablja za širjenje hrbtenice med zasliševanjem.
Največ osumljencev prepeljali v Egipt
Iran naj bi Cii po ameriški invaziji na Afganistan pomagal v Kabul prepeljati 15 posameznikov.
Egipt je v poročilu opisan kot država, v katero je bilo poslanih največ osumljencev. Tisti, ki so bili prepeljani v Egipt, so pogosto pričali, da so jih tam mučili.
Pakistan naj bi glede na poročilo prijel 672 domnevnih pripadnikov Al Kaide. 369 naj bi jih dostavil v Afganistan oziroma Guantanamo na Kubi.
Mučenja naj bi dokumentirali tudi v Maroku. Nekdanji priporniki opisujejo, da so jih tam mučili več mesecev. Binjama Mohameda je Cia v Maroko prepeljala julija 2002, tam pa so mu zasliševalci med pretepanjem zlomili več kosti, rezali genitalije in jih pri tem polivali z vročo tekočino. Grozili so mu tudi s posilstvom, električnimi šoki in smrtjo.

Sodelovale tudi številne evropske države
Na seznamu držav, ki so sodelovale, so tudi Španija, Portugalska, Irska, Finska, Danska, Belgija, Avstrija, Grčija in Ciper. Vse te naštete države so Cii dovolile uporabo njihovega zračnega prostora in letališč za njena letala, s katerimi so prevažali osumljence. Pri tem je sodelovala tudi Kanada, ki je sicer Cio obveščala o enem izmed kanadskih državljanov, ki je bil pozneje prijet in zaprt v Siriji.
Velika Britanija, Švedska in Italija pa so celo sodelovale pri aretacijah svojih državljanov, njihovem zaslišanju in premeščanju. Na seznamu pa ni Francije, Nizozemske, Madžarske ali Rusije.

Poljska, Litva in Romunija so na svojem ozemlju gostile celo Cijine skrivne zapore. Enega takih so odkrili v manjši odročni vasi Stare Kjejkuti. Zapor je bil aktiven med decembrom 2002 in jesenjo 2003, v njem pa so zasliševali Al Kaidine pripadnike, prijete na ameriških tleh, s tem pa so se izognili ameriški zakonodaji. Leta 2008 je Poljska celo uvedla preiskavo teh ugotovitev. Zapor v Romuniji je leta 2005 razkrila organizacija Human Rights Watch (HRW), romunske oblasti pa obstoj takega zapora zanikajo.
OSJI želi s svojim poročilom dokazati, da ZDA takšnih skrivnih operacij ne bi uspele izvesti brez pomoči drugih držav. V organizaciji se zavzemajo za kaznovanje vseh odgovornih.
"Vendar pa se odgovornost pri teh kršitvah ne konča z ZDA. Tajno zapiranje in posebne ugrabitve, ki naj bi jih v tajnosti izvajali zunaj ZDA, ne bi mogli uresničiti brez pomoči tujih vlad. Zato morajo odgovarjati tudi one," je zapisala.
Pri tem so identificirali 135 ljudi, ki jih je Cia zadrževala ali premestila. Hkrati so zapisali, kje in kdaj so bili zaprti, s tem pa poskrbeli za najbolj obširen tovrstni seznam do zdaj. Cilj organizacije je tudi prisiliti ZDA, da končajo program ugrabitev in zaprejo vse svoje tajne zapore ter odprejo preiskavo zlorab človekovih pravic. V poročilu pozivajo tudi druge države, da ustavijo podporo Cijinim programom ter kaznujejo odgovorne.
KOMENTARJI (45)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.