Preden se odpravite na dopust v tujino preverite, ali še imate veljaven potni list. Marsikdo namreč zadnjo minuto pred odhodom ugotovi, da potrebuje nov dokument, zato je število prednostnih vlog zanje v poletnih mesecih precej povečano. Za nov potni list je priporočljivo oddati vlogo vsaj 14 dni pred načrtovanim dopustom.
Preverite tudi , ali ima veljaven dokument tudi vaš otrok. Po novem zakonu otrok ni mogoče več vpisovati v potni list staršev. Otroci, ki so bili vpisani v potni list staršev pred lanskim avgustom pa lahko čez mejo odpeljejo le starši. Če potuje z drugim sorodstvom potrebuje otrok svoj dokument in posebno dovoljenje.
Pred potovanjem v tujino pa zagotovo preverite ali imate vse ustrezne dokumente: veljavno vozniško in prometno dovoljenje ter tudi zeleno karto. Slednjo boste potrebovali predvsem v primeru prometne nesreče.
Kadar pride v tujini do prometne nesreče, v katerih so telesne poškodbe ali pa je nastopila smrt, torej hude telesne poškodbe, je vedno potrebno poklicati tujo policijo. Ni pa odveč poklicati policijo tudi takrat, kadar smo udeleženi v prometni nesreči v tujini in imamo poškodovano le vozilo. Policija namreč napiše uradni zapisnik, brez katerega imamo lahko zaradi poškodovanega vozila ob vračanju v domovino težave na meji. Če se odločimo, da policije ne bomo klicali pa takoj izpolnimo t.i. evropsko poročilo. Za pomoč se lahko obrnemo na tuj avto-klub ali neposredno na slovensko avto-moto zvezo (AMZS).
Številka AMZS je: 00386 1 530 53 53
Pri AMZS se člani slovenskega avto-kluba lahko obrnejo tudi, kadar je težava jezik, saj tedaj oni posredujejo pri tujemu avto-klubu. Na avto-klub se velja obrniti predvsem v primeru manjših nesreč, kadar nihče od potnikov ni poškodovan. Če ste član slovenske avto-moto zveze, vam storitev v tujini, seveda do določene omejitve, ne bo potrebno plačati. Pred potovanjem morate kupiti le t.i. kreditno pismo. To je skupek nekaj kreditnih pisem, s katerimi lahko plačujete popravilo okvare vozila, prenočitev - če ta okvara ne more biti popravljena isti dan, ali najem nadomestnega vozila in ostale storitve v zvezi z okvaro vozila.
AMZS ima pogodbe s tujimi avto-klubi, ki nam na kraju okvare ali nesreče nudijo pomoč. Če niste član AMZS pa vse storitve plačate sami. Priporočljivo je, da imate na potovanju pri sebi tudi številke policije ter avto-klubov držav, v katere ste namenjeni. Omenimo nekatere avto zveze:
Hrvaško zvezo lahko pokličete na 987, avstrijsko na 120, italijansko na 116.
Če imate na Hrvaškem težave z avtom na celinskem delu, tedaj so po njihovih besedah v devetdesetih odstotkih primerov na kraju mesta v pol ure, celotno storitev pa lahko opravijo že v eni uri. Nekoliko dalj časa bo trajalo, če imate težave z avtom na otokih, saj je pomoč odvisna od trajektnih povezav. Praviloma pa tudi te primere rešijo v istem dnevu.
Iz težav vam v tujini lahko pomaga tudi zavarovalniška storitev avtomobilske asistence. Gre za asistenco, ki nudi zelo široko paleto možnosti: od pomoči na cesti, vleke pokvarjenega ali ponesrečenega vozila, pa vse do namestitve v hotelu in nujnih - tudi helikopterskih prevozov. Do storitve ste upravičeni s tem, ko sklenete t.i. kasko zavarovanje. Podobno bo že v tem mesecu pri zavarovalnici Triglav. Pri njih pravijo, da lahko ob okvari vozila v katerikoli državi Evrope ali na Hrvaškem pokličete njihov asistenčni center in oni organizirajo vse storitve, ki so v dani situaciji potrebne.
Nekatere druge zavarovalnice pa pomoč v tujini urejajo prek AMZS. Omenjene storitve stanejo par tisočakov in so v primerjavi s stroški, ki jih lahko imate zaradi nesreče ali okvare, poceni. So pa vrednosti storitev seveda omejene.