V dneh med 27. in 30. avgustom 2008 je na Bledu že peto leto zapored uspešno potekal seminar »Voditeljstvo in golf: Učenje na metafori golfa«.
Gre za kombinacijo učenja z dveh popolnoma različnih področij, voditeljstva in golfa, ki pa ju druži vrsta enakih znanj in sposobnosti, nujno potrebnih tako voditeljem kot tudi igralcem golfa. Od kod ideja za izviren seminar?
Prof. dr. Danica Purg, predsednica IEDC-Poslovne šole Bled: "Kot v vsaki drugi panogi moramo tudi v poslovnem izobraževanju inovirati. Da bi se razlikovali od tradicionalnih poslovnih šol, smo že pred leti začeli iskati nove metode, teme in metafore. Največji poudarek namenjamo umetnosti kot viru navdiha; vključujemo jo v učni proces in vabimo gledališke umetnike, glasbenike, dirigente. Ideja o učenju ob igranju golfa se je pojavila med mojimi intervjuji za knjigo o timih z vodjo glavnega slovenskega jadralnega tima in trenerjem italijanske košarkarske reprezentance. Na Bledu je čudovito golfsko igrišče, sodelujemo z odličnim profesorjem vodenja, ki tudi sam igra golf, in tako smo začeli razmišljati o tem, kako oboje povezati v zanimivo učno izkušnjo."
Seminar je vodil prof. dr. Pierre Casse, mednarodno uveljavljen profesor vodenja in vodja katedre za voditeljstvo na IEDC, ki je tudi sam dober igralec golfa. »Izkušnje kažejo, da se vodje veliko naučijo iz metafor, saj jih te prisilijo, da razmišljajo zunaj običajnih okvirjev, s tem pa jih je tudi možno spodbuditi k učinkovitejši komunikaciji,« uvodoma razloži Casse. Po njegovem imajo vrhunski golfisti in vrhunski vodje skupno vsaj troje: so samozavestni, sami sebi nenehno postavljajo višje cilje in izzive, dosežke in napredek pa merijo sistematično. Menedžerji med igranjem golfa na blejskem igrišču razmišljajo tudi o svojih omejitvah. »Med igro se posameznik lahko nauči, kako se spopada z nepričakovanimi težavami, kako lahko izboljša svoj rezultat in kako lahko postane skromnejši,« razlaga prof. Casse. Ravno v skromnosti oziroma pomanjkanju le-te se skriva odgovor na vprašanje, ali je dober golfist nujno tudi dober vodja. »Odličen igralec golfa je lahko zanič vodja, ker je prevelik individualist, ker je preveč osredotočen sam nase in premalo pozornosti namenja mnenjem in izkušnjam drugih igralcev oziroma sodelavcev. Če ti ni mar za druge, lahko zmagaš v igri, ne moreš pa biti dober vodja,«sklene prof. Casse.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.