
Nekateri so mnenja, da je golf bolj šport uma kot pa telesa. Menijo, da je bistvena koncentracija in ne telesna pripravljenost. To drži?
Golf je kombinacija vašega vprašanja. Brez dobre koncentracije ni dobrega udarca in s tem tudi ne rezultata, ravno tako pa je koncentracija pogojena z dobro fizično pripravljenostjo. Golf igra traja štiri ure in že zato je potrebna dobra fizična pripravljenost. S pojavom fizične utrujenosti med igro se zmanjša tudi nivo koncentracije in s tem se poslabša natančnost udarcev, kar pa zelo vpliva na končni rezultat. Rekel bi, da je dobra psihofizična pripravljenost temeljni pogoj za uspešno igranje golfa, ki je sicer zelo kompleksna igra.
Kako poteka kondicijski trening za golf?
Priprave na naslednjo golf sezono se začnejo po navadi kak mesec po koncu sezone. Najprej moramo izdelati dobro bazo oziroma podlago za nadaljnje fizične napore. Tako na začetku delamo predvsem na splošni vzdržljivosti ter na moči mišic, ki stabilizirajo trup, kajti od tu vse izhaja. V kasnejšem obdobju priprav pa se trening vse bolj specializira na igro golfa. Večina golfistov nima problemov s samo močjo in vzdržljivostjo ampak z gibljivostjo, zato ji posvečamo še posebno pozornost skozi celotno pripravljalno obdobje.
Koliko časa naj traja kondicijski trening?
Trajanje priprav na golf je odvisno v veliki meri od začetnega stanja. Po lastnih izkušnjah, ko sodelujem z rekreativnimi golfisti, je petmesečno obdobje najbolj optimalno, kjer poskrbimo za vse, za kar je pri dobri kondicijski pripravi potrebno. To je za vzdržljivost, moč, gibljivost, preventivno vadbo pred poškodbami. V našem primeru je to nekje od novembra do marca, ko delamo dva do tri krat na teden. Kasneje, med samo sezono, pa z golfisti poizkušamo ohranjati določen nivo pridobljene fizične pripravljenosti s treningom enkrat tedensko, do naslednjega novembra, ko se spet začnejo priprave na naslednjo sezono.
Je kondicijski trening enako intenziven za vse golfiste ( moški, ženske, rekreativci, profesionalni igralci)?
Intenzivnost treninga je pri vsakemu posamezniku različna. Kajti na intenzivnost vpliva veliko število dejavnikov. Pri rekreativnih golfistih in golfistkah, ki se odločijo za priprave na golf sezono, se treningi izvajajo dva do tri krat tedensko, pet mesecev. Intenzivnost se med samimi pripravami prilagaja napredku posameznika in njegovemu realnemu stanju. Priprave profesionalnih golfistov je zelo težko primerjati s pripravami rekreativnih, kajti profesionalci posvetijo svoji psihofizični pripravi zelo veliko časa, trenirajo vsak dan, treningi pa so zelo naporni. Stereotipno je v družbi mnenje, da golfisti sploh ne rabijo nikakršnih priprav, kar pa je seveda daleč od resnice. Profesionalci trenirajo tudi po osem ur dnevno.

Ali dobra kondicijska pripravljenost lahko vpliva tudi na kvaliteto igre?
Ne le, da lahko vpliva, ampak zelo vpliva. Kajti kot sem že prej povedal je golf zelo kompleksen šport. Na dobro igro golfa vpliva zelo veliko dejavnikov, kot so: koncentracija, fizična pripravljenost, dnevno počutje, število trening udarcev. Z dobro psihofizično pripravljenostjo se med samo igro ne ukvarjamo s tem ali bomo prišli do naslednje luknje bolj ali manj zadihani, ampak se lahko ukvarjamo samo s koncentracijo na udarec. S tem, ko smo dobro kondicijsko pripravljeni imamo tudi večjo kontrolo nad našimi gibi, bolje čutimo mišice in to kar delajo, lažje vzpostavimo dobro povezavo med tem kaj si glava želi in tem kar mišice izvedejo.
Kako naj se golfisti prehranjujejo? So tudi pri tem športu kakšni posebni napotki?
Kar se tiče pripravljalnega obdobja, se golfisti prehranjujejo normalno, kot vsi ostali ljudje. Za rekreativne golfiste tu ni posebnih zahtev in omejitev, seveda je dobro, da jejo zdravo, če imajo nekaj kilogramov preveč pa jedilnik, na njihovo željo tako prilagodimo, da skozi pripravljalno obdobje izgubijo kakšen odvečen kilogram. Prehrana je bolj pomembna med samo igro, ki traja štiri ure. Med tem časom je potrebno zaužiti dovolj tekočine in med samo igro pojesti banano, jabolko ali katero drugo sadje.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.