Gospodarska klima v Sloveniji je oktobra dosegla minus 23 odstotnih točk in je bila za dve odstotni točki nižja kot septembra. V primerjavi z lanskim oktobrom se je znižala za 13 odstotnih točk, od dolgoletnega povprečja pa je nižja za 22 odstotnih točk, poroča statistični urad.
Kazalnik zaupanja je v predelovalni industriji v primerjavi s septembrom padel za odstotno točko in v oktobru znaša minus 17 odstotnih točk. V primerjavi z lanskim oktobrom je nižji za devet odstotnih točk, glede na dolgoletno povprečje pa za 14 odstotnih točk.
Vrednosti kazalnikov stanj so se v primerjavi s prejšnjim mesecem znižale, le vrednost kazalnika zagotovljena proizvodnja je ostala enaka. Vrednosti kazalnikov pričakovanj za naslednje tri mesece so se v primerjavi s prejšnjim mesecem znižale, zvišala se je le vrednost kazalnika pričakovano skupno povpraševanje.
Proizvodne zmogljivosti vse manj izrabljene
Kazalniki konkurenčnega položaja, ki se spremljajo štirikrat letno, so se v primerjavi z julijem večinoma znižali. Znižala sta se kazalnika konkurenčnega položaja na trgih EU in na domačem trgu, medtem ko se je kazalnik konkurenčni položaj na trgih zunaj EU zvišal. Izkoriščenost proizvodnih zmogljivosti je bila oktobra 77,2-odstotna, kar je za 2,2 odstotne točke nižja kot julija.
Kazalnik obsega novih naročil je bil oktobra za šest odstotnih točk nižji kot julija. Kot glavni omejitveni dejavnik v proizvodnji so bili najpogosteje navedeni nezadostno domače povpraševanje, negotove gospodarske razmere, nezadostno tuje povpraševanje, finančne težave in neporavnane obveznosti iz poslovanja.
Močno pada tudi zaupanje v trgovino na drobno
Vrednost kazalnika zaupanja v trgovini na drobno je bila oktobra za šest odstotnih točk nižja kot septembra.
Vrednosti kazalnikov stanj so se v primerjavi s prejšnjim mesecem zvišale, razen vrednosti kazalnika prodaja. Vrednost kazalnika obseg zalog je ostala nespremenjena.
Pada tudi zaupanje v gradbeništvu. Vrednost kazalnika je bila oktobra za dve odstotni točki nižja kot septembra. Vrednosti kazalnikov stanj so se v primerjavi s prejšnjim mesecem večinoma zvišale, znižale so se vrednosti kazalnikov skupna naročila, tehnične zmogljivosti in obseg gradbenih del.
Glavna omejitvena dejavnika v gradbeništvu sta bila oktobra nezadostno povpraševanje in velika konkurenca v panogi. Sledili so visoki stroški dela, materiala in visoki finančni stroški ter težave pri pridobivanju kreditov.
Vrednost kazalnika zaupanja v storitvenih dejavnostih je bila oktobra za tri odstotne točke nižja kot septembra. Med kazalniki stanj se je v primerjavi s prejšnjim mesecem zvišala le vrednost kazalnika povpraševanje. Vrednost kazalnika pričakovane prodajne cene se je znižala, medtem ko se je vrednost kazalnika pričakovano zaposlovanje zvišala. Vrednost kazalnika pričakovano povpraševanje je ostala nespremenjena.
KOMENTARJI (11)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.