Ameriški zdravniki so edino upanje za malo deklico, ki se je je prijel vzdevek Strašni lev. V bolnišnici v Philadelphii bodo kronično limfocitno levkemijo zdravili s posebno, za zdaj še eksperimentalno metodo. Uspeh ni zagotovljen, a je edino upanje, ki ga družina še ima. Nori Šitum so šteti dnevi, tako zelo hudo je bolna.
Okoli 10. ure zjutraj je Nora odletela proti ZDA, pred letališčem pa se je zbrala množica ljudi, podpornikov, sorodnikov, prijateljev in novinarjev, ki so pogumni deklici zaželeli srečno pot. V imenu družine se je vsem državljanom Hrvaške in tudi vsem dobrotnikom iz tujine, ki so prispevali svoje prihranke za zelo drago zdravljenje, zahvalila Norina mama, ki je dejala, da je zdravstveno stanje hčerke stabilno in da je deklica celo sama šla iz bolnišnice v reševalno vozilo, ki jo je odpeljalo na letališče. "Nora je dobro. Vznemirjeni smo, polni pričakovanj. To je finale. Ko prispemo v Philadelphio, gremo takoj v bolnišnico, potem bomo pa videli, ali bo morala Nora ostati v bolnišnici ali bomo šli tja šele naslednji dan, ko se začne terapija. Hvala vsem, ker ste nam pomagali in nas podpirate," je v izjavi medijem pred poletom dejala Norina mama Đana.
Dobrodelno akcijo zbiranja denarja za zdravljenje v ZDA je sprožila Norina mama, ko so domači zdravniki spoznali, da Nori ne morejo več pomagati. Zdravljenje je izredno drago, saj naj bi znašalo več kot 600.000 evrov, država pa bo za zdravljenje Nore v tujini lahko prispevala le manjši del. Veliko večino sredstev so tako zbrali s pomočjo združenja Hrabro dijete (Pogumni otrok), ki je organiziralo dobrodelno zbiranje sredstev. Odzvali so se številni zvezdniki, ki so organizirali brezplačne koncerte za Noro, športniki, ki so prispevali sredstva, politiki, funkcionarji, a najbolj so Norine starše ganili državljani Hrvaške, ki so tako velikodušno prispevali svoj težko zaslužen denar. "Zjokala sem se, ko sem videla, da je nekdo v Norin sklad prispeval 8 kun. Lahko bi si za ta denar kupil jutranjo kavo, a je ta denar raje dal moji hčerki. To me je še posebej ganilo, saj vem, da je bila ta bitka za vse Nore, za vse bolne otroke, ki bodo kdaj potrebovali pomoč," je na novinarski konferenci dan pred odhodom dejala Đana.
"Odziv akcije je neverjeten. Kaj takšnega nam ni še nikoli uspelo. Podprle so nas čisto vse institucije, na katere smo se obrnili po pomoč. Ponosna sem na celotno Hrvaško, na vsakega posameznika. Na račun, ki smo ga odprli za Noro, smo dobili sredstva z različnih koncev sveta in v valutah, za katere sploh nisem vedela, da obstajajo," je dobrodelni projekt komentirala Jasminka Žužić, predsednica združenja Hrabro dijete. "To je bila priložnost za vse Nore, za vse bolne otroke, ki zaradi sredstev ne morejo na zdravljenje v tujino. Problem je v zdravstvenem zakonu, ki je slab in pomanjkljiv. Ves čas smo opozarjali na težave in prosili pristojne institucije, da naj zakon spremenijo, da bi lahko bili naši otroci deležni zdravljenja, ki ga potrebujejo. Prišli smo v situacijo, v kateri moramo ljudi prositi, da nam pomagajo," je še dodala Žužićeva.
In kje je težava?
Hrvaški zavod za javno zdravstvo ne plačuje eksperimentalnega zdravljena, češ da za to nima zakonske osnove. Jih je pa primer deklice Nore spodbudil, da razmišljajo o ustanovitvi nekakšnega sklada, predvsem za hudo bolne otroke, ki jim hrvaško zdravstvo ne more pomagati, dragi postopki v tujini pa jim morda le lahko rešijo življenje.
KOMENTARJI (84)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.