Zadnje objavljene napovedi kažejo, da bodo liberalni demokrati na volitvah dobili več kot tretjino poslanskih mest, s tem pa tudi relativno parlamentarno večino. To bo zadostovalo, da bo predsednik republike Janeza Drnovška že tretjič imenoval za mandatarja za sestavo koalicijske vlade, piše Hina. Na drugem mestu je Janševa SDS, sledi pa ZLSD Boruta Pahorja. Hina trdi, da glavno vprašanje ostaja formula, po kateri bo Drnovšek po volitvah zagotovil parlamentarno večino in oblikoval vlado.
Janša, ki je sklenil koalicijsko pogodbo z NSi premiera Andreja Bajuka, je optimistično izjavil, da z Bajukom računata na relativno večino na nedeljskih volitvah in da v nobeni vladi ne bo igral podrejene vloge. Kot kaže, tako Hina, to vnaprej isključuje možnost oblikovanja Drnovškove in Janševe koalicijske vlade, ki je Drnovšek ni popolnoma ovrgel, če jo bodo zahtevali volilni razultati.
Neznanka nedeljskih volitev ostaja rezultat, ki bo odločil, ali se bo Zagožnova SLS+SKD ogradila od Janše in Bajuka in se ponudila kot "most" v oblikovanju velike koalicije, ki je zaznamovala tudi zadnji Drnovškov mandat, še piše Hina. Drnovšek je najavil, da njegova stranka za oblikovanje trdne vlade na volitvah potrebuje vsaj 35 odstotkov glasov. Predsednik ZLSD Borut Pahor je ob tem povedal, da bi bil v tem primeru pripravljena za vstop v vlado, najverjetneje kot zunanji minister, ampak le pod pogojem, da Drnovšek prekine s pretirano liberalizacijo in se posveti ustvarjanju socialnega ravnotežja v državi.
Hina navaja, da je ZLSD skeptična glede "nervoznega trkanja na evropska vrata", kot je zunanjo politiko bivšega premiera poimenoval Pahor, prav tako pa glede vstopa Slovenije v severnoatlantsko zvezo. To bi po njihovem mnenju povečalo vojaške stroške v času, ko slovenska varnost tudi brez članstva v zvezi NATO ni vprašljiva.
Hina med drugim ne izključuje morebitnih zapletov pri oblikovanju nove vlade, na katere opozarjajo tudi nekateri slovenski komentatorji. Stara vlada desnega centra bo namreč na oblasti tako dolgo, dokler novi parlament ne izbere nove, zaradi tega pa bo potrebno politično posredovanje predsednika države Milana Kučana. Posvetovanja s predsednikom Kučanom bodo potrebna, da se ne bo ponovilo stanje "pat-pozicije" po parlamentarnih volitvah leta 1996, navaja agencija.