Slovenski etnografski muzej z omenjeno razstavo nadaljuje svojo dejavno vlogo na področju mednarodnega sodelovanja in predstavitve tujih kultur. V nizu kulturnih izmenjav, ki potekajo med obema državama na podlagi sklenjenega sporazuma o sodelovanju na področju kulture, znanosti in izobraževanja, gre tokrat za pomembno muzejsko predstavitev hrvaške kulturne dediščine.
Razstava Pohištvo na Hrvaškem prikazuje delček hrvaške bivalne tradicije. Ima tri dele. V prvem delu gre za rekonstrukcije interierov z različnih območij Hrvaške, ki se ločijo po kulturnih, zgodovinskih in ekonomskih razmerah, pa tudi po notranji ureditvi doma. V drugem delu avtorica prikazuje tradicionalno bivalno kulturo na Hrvaškem nasproti kulturi današnjega urbanega okolja, razstavo pa dopolnjujejo multimedijska predstavitev stanovanjske kulture kmečkega prebivalstva, glasba, vonjave, etnografski film Zgodba o katrigi in didaktični program.
Avtorica Zvjezdana Antoš in soavtorji so razstavo zasnovali kot zgodbo brez konca in jo skušali postaviti v realen kontekst časa in okolja z ustvarjanjem prostorke iluzije s pomočjo tlorisov, v katere so umeščeni posamezni interierji, kot tudi z uporabo novih tehnologij. Razstava naj bi obiskovalce spodbujala k razmišljanju o kulturni dediščini, ki se kot tradicija aplikativno nadaljuje v moderno dobo.
V času razstave bo Slovenski etnografski muzej priredil dva dogodka z zagrebškimi gosti. Oblikovalka Ksenija Jurinec bo v četrtek, 19. aprila, ob 12.30 vodila delavnico Kartonski principi in demonstrirala izdelovanje modelov stolov iz kartona, profesor muzeologije in avtor številnih del s tega področja dr. Tomislav Šola pa bo v sredo, 25. aprila, ob 11. uri predaval na temo Nove muzejske postavitve.
Razstavo so finančno omogočili slovensko in hrvaško ministrstvo za kulturo ter zagrebška mestna uprava. Na ogled bo do 6. maja.