Naslovnica

Hude posledice pozebe

Nova Gorica/Krško/Brežice, 17. 04. 2001 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Strokovnjaki novogoriškega kmetijsko-veterinarskega zavoda ocenjujejo škodo, ki so jo povzročile nizke temperature v noči s sobote na nedeljo. Po prvih zbranih podatkih večje katastrofe ne pričakujejo, saj so jo preprečile hitre vremenske spremembe v jutranjih urah. Temperature so se res spustile tudi do tri stopinje pod ničlo, a le za kratek čas. Suha pozeba je prizadela sadovnjake in vinograde v višjih in nižjih legah. Poleg breskev, ki so že odcvetele in vinskih trt, ki so že odgnale, so bile najbolj ogrožene češnje in marelice. O dejanski škodi, ki vsaj na prvi pogled ne bi smela biti previsoka, pa bo več znanega čez nekaj dni, ko bodo strokovnjaki analizirali podatke zbrane med terenskimi ogledi, s katerimi bodo nadaljevali tudi jutri.

Na območju Dolenjske in Posavja so posledice pozebe bolj opazne. Po besedah Ivana Kozoleta, direktorja Evrosada Krško, so se v zadnjih dneh združili vsi pogoji, ki bi lahko privedli do katastrofalne pozebe: močna vlaga je bila pri tleh, v zemlji in zraku, zgodaj se je zjasnilo in ozračje se je povsem umirilo. Širše območje bo ostalo brez marelic, orehov, hrušk in breskev, posebej prizadete pa so jablane. Evrosad Krško je z 280 hektari nasadov največji slovenski pridelovalec sadja, zadnja pozeba pa je poškodovala vse površine.

Nič boljši ni položaj pri Sadjarski zadrugi Posavja, ki povezuje pridelovalce iz vseh treh posavskih občin in je letos na tržišče prvič pripeljala lastna bio jabolka topaz. Ker je na njihovem območju po besedah tehnologinje Erike Orešar prizadetih od 80 do 100 odstotkov površin, je prepričana, da so letošnjo letino dejansko že obrali. Med drugim so prizadeta tudi omenjena jabolka topaz, vendar nekoliko manj zaradi kasnejšega odganjanja. Lažje bo letošnje leto preživela tista tretjina sadjarjev, ki so pridelek zavarovali.

Po prvih nepopolnih ocenah v Pomurju pozeba ni povzročila velike škode. Po besedah specialista za vinogradništvo Ernesta Novaka z Živinorejsko-veterinarskega zavoda v Murski Soboti je pozeba prizadela okrog 10 odstotkov vinogradov, ocena za sadovnjake pa je različna in odvisna tako od lege kot sorte, skoraj zanesljivo pa je, da ne bo orehov.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.