Tik pred parlamentarnimi volitvami v Indiji sta dva visoka politična predstavnika z neprimernimi izjavami o ženskah in posilstvu poskrbela za ogorčenje svetovne javnosti.
Mulajam Singh Jadav, vodja Socialistične stranke, ki vlada zvezni državi Utar Pradeš z več kot 200 milijoni prebivalci, je prepričan, da bi morali moškim, obsojenim zaradi posilstva, oprostiti, saj so "fantje pač fantje, ki delajo napake".
Če bi zmagal na volitvah in postal premier, bi poskrbel, da bi umaknili zakon, ki kaznuje posiljevalce s smrtjo, je še dodal.
Pozneje je svoje izjave pokusil omiliti z besedami, da je sicer proti posilstvom in temu, da se obeša nedolžne ljudi.
'Ženske bi morali obesiti skupaj s posiljevalci'
V bran mu je stopil član njegove stranke Abu Azmi, ki je šel še dlje z besedami, da bi morali ženske, ki so bile posiljene, obesiti skupaj z njihovimi posiljevalci.
"V islamu se posilstvo kaznuje z obešanjem moških, a pri nas se ženskam nič ne zgodi, čeprav so tudi one krive," je dejal in dodal: "Vsaka ženska, poročena ali neporočena, ki gre z moškim – s privoljenjem ali brez njega – bi morala biti obešena. Oba bi morala biti obešena".
Njemu se tovrstne izjave očitno ne zdijo sporne, se je pa za besede svojega očeta že opravičil Azmijev sin.
Posilstva deklet, tudi skupinska, v Indiji niso redkost. O njih poročajo vsakodnevno. Pregon spolnega nasilja se je okrepil po brutalnem skupinskem posilstvu in umoru 23-letne študentke decembra 2012. Primer je sprožil proteste po vsej državi in prisilil oblasti v strožjo zakonodajo na tem področju.
A čeprav je nekaj posilstev prebudilo narod in odprlo oči mnogim, se položaj v resnici ne izboljšuje, opozarjajo aktivisti. Sicer se je v državi toliko spremenila zakonodaja, da lahko posiljevalce obsodijo tudi na smrt, a na ulicah se ni spremenilo praktično nič, opozarjajo.
KOMENTARJI (18)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.