Tujina

Iz ZDA zagotovilo, da bo rešitev prišla pravočasno

Washington, 11. 10. 2013 07.24 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min
Avtor
STA, Reuters
Komentarji
0

Američani še vedno nimajo dogovora o proračunu, zato je še vedno možen tudi bankrot ZDA. A finančni minister in predsednik zveznih rezerv zagotavljata, da se to ne bo zgodilo in da bo rešitev prišla pravočasno.

Finančni minster Jacob Lew
Finančni minster Jacob Lew FOTO: Reuters

Ameriški finančni minister Jack Lew in predsednik Zveznih rezerv Ben Bernanke sta zagotovila, da bo spor o proračunu končan do 17. oktobra, je dejal ruski finančni minister Anton Siluanov. "Kolega iz ameriških Zveznih rezerv in finančnega ministrstva sta izrazila upanje, da bo vprašanje rešeno kmalu. Povedala sta, da naj bi bil rešen do 18.," je ruski minister povedal po večerji s kolegi iz držav, članic skupine G20.

"To je za vse zelo pomembno vprašanje. Oba, tako Lew kot Bernanke, verjameta, da bi lahko te razlike kmalu premostili," je še pojasnil Siluanov. Finančni ministri skupine G20 so se srečali ob robu zasedanja Mednarodnega denarnega sklada in Svetovne Banke v Washingtonu.

Ameriški predsednik Barack Obama in republikanski voditelji v kongresu so se ujeli v spor, katerega tarča je večji del javnega sektorja, ki zdaj že več dni ne dela, obstaja pa celo tveganje bankrota. Kongres lahko bankrot prepreči le z dvigom zgornje meje za zadolževanje, ki je trenutno pri 16,7 bilijona dolarjev. A republikanci želijo, da se Obama prej odpove reformi zdravstvenega sistema.

Danes naj bi ministri skupine G20 sprejeli tudi skupno izjavo, v kateri bo po besedah ruskega ministra jasno izražena želja, da bo za problem ameriškega dolga sprejeta hitra rešitev. "Navedenih bo tudi nekaj predlogov, hkrati pa bo izražena tudi naša zaskrbljenost," je še dodal.

Republikanci predlagajo začasno rešitev

Včeraj je bilo že videti nekaj znakov preboja pri reševanju tega vprašanja. Republikanci so namreč predlagali Obami, da bi za kratek čas omogočili povečano zadolževanje in si tako dali dovolj časa za dogovor o problemu. Tudi iz Bele hiše so poročali o napredku, vendar pa dogovora tudi včeraj niso dosegli.

Republikanci se želijo z Obamo dogovoriti o znižanju proračunske porabe za 2000 milijard dolarjev v naslednjih desetih letih in očitno računajo, da jim bo uspelo tudi tokrat.

Proračunski primanjkljaj bo letos znašal okoli 700 milijard dolarjev, kar je uspeh glede na to, da je bil štiri leta zapored višji od 1000 milijard. Javni dolg pa nezadržno raste naprej. Ko je Obama prišel na položaj, je znašal 10.600 milijard dolarjev, sedaj pa je že na 16.700 milijardah.

Republikanec John Boehner, ki je tudi predsedujoči predstavniškemu domu
Republikanec John Boehner, ki je tudi predsedujoči predstavniškemu domu FOTO: Reuters

Problem blokade proračuna, zaradi česar je na prisilnem dopustu skoraj pol milijona javnih uslužbencev, je trenutno v ozadju, čeprav se nakazuje možnost, da bi v okviru pogajanj o dolgu lahko prav tako ponovno odprli vlado in vse kar sodi zraven, na primer nacionalne parke. Vlagatelji Wall Streeta so možnost dogovora vzeli resno in Dow Jones je v četrtek pridobil več kot 320 točk.

Američani ne zaupajo republikancem

Veliko škodo trpi tudi republikanska stranka, ki ima še nižjo javno podporo kot v času, ko so skušali odstaviti predsednika Billa Clintona. V zadnji anketi ameriškega časopisa Wall Street Journal in televizije NBC ima pozitivno mnenje o stranki le 24 odstotkov Američanov. Demokrati niso veliko na boljšem, vendar pa uživajo pozitivno mnenje 36 odstotkov Američanov. 53 odstotkov jih za zaplete krivi republikance, 31 odstotkov pa Obamo in demokrate.

Kar 70 odstotkov Američanov meni, da republikanci delujejo bolj v lastnem interesu kot v interesu države. Republikanci so blokirali proračun, ker so hoteli odvzem denarja zdravstveni reformi. Ta je septembra v isti anketi uživala podporo 31 odstotkov Američanov, zdaj pa ji je podpora zrasla na 38 odstotkov. 43 odstotkov Američanov še vedno meni, da je zdravstvena reforma slaba, vendar pa so med njimi večinoma tisti, ki jo želijo izboljšati, ne pa odpraviti.

Signali, ki prihajajo iz Washingtona so mešani. Obama je namignil, da je pripravljen sprejeti začasno povišanje meje javnega dolga, vodja senatne večine demokrat Harry Reid pa to odločno zavrača in pripravlja predlog, ki bi mejo dvignil za več kot 1000 milijard dolarjev, kar bi zadostovalo do konca leta 2014 oziroma vsaj dlje od novembra, ko bodo kongresne volitve.

Bela hiša je zaradi težav s proračunom za turiste zaprta.
Bela hiša je zaradi težav s proračunom za turiste zaprta. FOTO: Reuters

Velika škoda za turizem

Medtem se nadaljujejo poskusi krpanja škode. Senat je v četrtek potrdil, Obama pa podpisal, predlog zakona o plačevanju ugodnosti za družinske člane padlih vojakov. Pentagon se je v sredo že dogovoril z dobrodelno organizacijo, da plačuje, dokler proračun ne bo sproščen, vendar je ta sramota zdaj odpravljena.

Guvernerji ameriških zveznih držav so Obamo prepričali, da lahko odprejo nacionalne parke, kar bodo plačali iz državnih proračunov, zvezno ministrstvo za notranje zadeve pa jim stroškov ne bo povrnilo. Kmalu se torej obeta ponovno odprtje parkov, kot je Grand Canyon in drugih, pa če se republikanci in demokrati dogovorijo o proračunu ali ne. Turizem je že utrpel veliko škodo zaradi zaprtja vlade.

  • Kou Kou
  • Kou Kou
  • Kou Kou
  • Kou Kou
  • Kou Kou
  • Kou Kou
  • Kou Kou

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.