Slovenija

Stare in Ferme odstopila kot namestnika predsednika KPK, Štefanec tega ne namerava storiti

Ljubljana, 11. 03. 2014 11.14 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min

Predsednik Pahor je prejel odstopni izjavi obeh novoimenovanih namestnikov predsednika KPK Darka Stareta in Jurija Fermeta. O tem je obvestil Borisa Štefaneca in ga prosil, naj temeljito presodi okoliščine in oceni, ali še obstajajo možnosti za njegovo uspešno delo oz. za uspešno delo komisije.

Predsednik republike Borut Pahor je danes prejel odstopni izjavi obeh novoimenovanih namestnikov predsednika Komisije za preprečevanje korupcije (KPK) Darka Stareta in Jurija Fermeta, so sporočili iz njegovega urada.

O tem je obvestil novoimenovanega predsednika KPK Borisa Štefaneca in se "z njim pogovarjal o novonastalih okoliščinah, ki zelo močno otežujejo uspešno in verodostojno delo KPK". Prosil ga je, naj te okoliščine tudi sam temeljito presodi in oceni, ali še obstajajo možnosti za njegovo uspešno delo in za uspešno delo komisije. 

Urad predsednika bo v naslednjih dneh preučil pravne vidike odstopa obeh novoimenovanih članov senata KPK in možne rešitve, so še sporočili.

Jurij Ferme, Boris Štefanec in Darko Stare
Jurij Ferme, Boris Štefanec in Darko Stare FOTO: Miro Majcen

'Ni dvoma, da je bil postopek zelo netransparenten, kar je preprosto nesprejemljivo'

Razlog za moj odstop so okoliščine, ki so po imenovanju KPK dobile "vsebino, ki ni dobra popotnica uresničevanju nalog, ki bi bile pred mano kot članom novega senata KPK", je utemeljil Ferme. "Želim, da bo nov član ali članice senata KPK ob Vašem imenovanju pospremljen s popotnico, ki ne bo puščala trohice vašega dvoma, da ste oz. boste v odločitev, ki jo boste sprejeli, povsem prepričani. Podobno popotnico želim, da dobi tudi od strank vladajoče koalicije, katerih odgovornost za izboljšanje stanja v naši državi na tem področju je največja," je zapisal.

Z aktom imenovanja Fermeta in Stareta na mesti namestnikov predsednika KPK je bil izbirni postopek končan, pravi pravnik Rajko Pirnat. Zato bo po njunem odstopu najverjetneje treba njuna naslednika iskati z novim postopkom.Možnost, da bi Pahor sklep o imenovanju obeh enostavno preklical in na njuno mesto imenoval dva izmed še preostalih štirih kandidatov, ki jih je izbirna komisija ocenila kot primerne za namestnika predsednika KPK, se mu ne zdi verjetna.

Stare pa je zapisal, da ni več prepričan, da ne obstajajo razlogi za resen dvom, da je bil celoten postopek pošten in korekten, kar "nenazadnje lahko pomeni, da ni nujno, da smo v resnici bili izbrani in imenovani najboljši izmed prijavljenih kandidatov in to ni pošteno do drugih kandidatov". "Ni dvoma, da je bil postopek zelo netransparenten, kar je v današnjem času in še posebej v primeru postopkov izbire in imenovanja članov senata KPK, preprosto povedano, nesprejemljivo," je dodal.

Štefanec pa ne namerava odstopiti

Štefanec je povedal, da sta njegova namestnika svojo odločitev o odstopu sporočila tudi njemu. Razlogov za ta korak ne pozna, zato njunega odstopa ne želi komentirati. Pojasnil pa je, da sam ne namerava odstopiti z mesta predsednika KPK.

Komentiral je tudi izjave predstavnikov političnih strank in pozive k njegovemu odstopu. "Hvala bogu, da so izjave ustavnih pravnikov bistveno drugačne. Izjave politikov so takšne, kakršne so, in seveda me vsi vlečejo v neke svoje kombinacije," je dejal in poudaril, da nikoli ni bil in tudi ne bo del teh kombinacij. Povedal je, da se mu ne zdi sporno, da je bil še do nedavnega član stranke Pozitivna Slovenija. Pojasnil je, da ga izvršni odbor stranke verjetno sploh ni poznal, saj v stranki ni bil aktiven.

Kako so potekali postopki?

Sicer pa so danes v uradu predsednika pojasnili postopke, ki so bili izvedeni ob izboru novega vodstva protikorupcijske komisije in objavili imena vseh kandidatov za predsednika komisije in njene podpredsednike. Izbirno komisijo je sestavljalo pet članov. Predsednica izbirne komisije je bila Polonca Kovač, imenoval jo je uradniški svet, člani pa so bili Simona Habič (center nevladnih organizacij), Tanja Šarabon (vlada), Janez Vlaj (sodni svet), Melita Župevc (državni zbor).

Nato je bil 6. decembra objavljen razpis za prijavo kandidatur, na katerega se je prijavilo kar 55 kandidatov. Izbirna komisija je ugotovila, da formalne pogoje za funkcijo predsednika izkazuje 26 kandidatov. Med njimi je bilo kar nekaj imen iz politike, morda pa še najbolj izstopa Dimitrij Rupel iz stranke SDS. Prijavljeno so bili na primer tudi Franc Rančigaj, ki vodi inšpektorat za delo, Alma Maruška Sedlar, nekdanja urednica revije Obrazi, dacar Rastislav Vrečko in poslanec Franc Pojbič. Med njimi pa ni bil prijavljen Boris Štefanec, ki je bil v kasneje izbran za predsednika komisije.

Nekdanji zunanji minister Dimitrij Rupel
Nekdanji zunanji minister Dimitrij Rupel FOTO: Reuters

Komisija je tudi ugotovila, da 35 prijavljenih kandidatov izpolnjuje pogoje za namestnika predsednika. Med njimi je bila recimo tudi nekdanja predsedniška kandidatka Elena Pečarič.

Komisija je 3. februarja predsedniku v poročilu zapisala, da primernega kandidata za predsednika ni, za podpredsednika pa so bili po njenem mnenju primerni kandidati: Jurij Ferme, Jožef Kovač, Uroš Novak, Alma Maruška Sedlar, Darko Stare in Jožica Vavpotič Srakar. Zanimivo je, da med njimi ni bilo Štefaneca, ki je bil kasneje imenovan za predsednika.

5. februarja pa je bil nato objavljen še en javni poziv za zbiranje kandidatur za predsednika KPK. Takrat je izbirno komisijo vodila Habičeva in ne več Kovačeva, ki pa je bila med člani komisije. Poleg nje so bili člani še Šarabonova v imenu vlade, Župevčevo je imenoval parlament, nov v komisiji pa je bil Marjan Feguš, ki ga je imenoval sodni svet.

Prijavljenih je bilo 13 kandidatov, od tega pa jih je pogoje izpolnjevalo deset. Prijavljeni so bili: Rančigaj, Matjaž Ribnikar, Marta Petkovič, Boris Štefanec, Miran Grum, Jurij Ferme, Irena Kuntarič, Vasja Jager, Marko Mencin in Zoran Krunić. 5. marca je komisija med kandidati za predsednika KPK izbrala Štefaneca, za katerega pa se je pretekli teden izkazalo, da je bil do imenovanja član stranke Pozitivna Slovenija. Iz nje je izstopil en dan pred imenovanjem na nov položaj. Sicer članstvo v stranki kandidatov ne omejuje, da bi bili imenovani na ta položaj, a številni so v zvezi s tem izrazili ogorčenje. Tako sta se na novico o Štefanečevem političnem delovanju negativno odzvali koalicijski stranki DeSUS in Državljanska lista.

V spodnjem dokumentu si lahko ogledate pojasnilo predsednikovega urada o postopkih izbire vodstva KPK, pa tudi odstopni izjavi Stareta in Fermeta.

Postopek izbire vodstva KPK
Odstopna izjava Darka Stareta
Odstopna izjava Jurija Fermeta
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (1344)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

HOLAJ SLOVENIJA
12. 03. 2014 19.23
Neverjetno,kako naše stranke vržejo kost ljudem in jih zamotijo s takšnimi neumnostmi! Človek je bil po vseh zakonih in pogovorih primeren,sedaj pa kar naenkrat ogenj. Predlagam,da se imenuje komisija po standardih SDS: predsednica Brezigarjeva, člana Rupel in Grims. Pa bodo zadovoljni! Največji Kljukec v v Sloveniji - Pahor, pa naj že enkrat neha igrati klovna ali pa naj se res umakne,kot so predlagali pisatelji!
deathbite
12. 03. 2014 15.55
+1
ivan in zokija za predsednika KPK, rupsi bo zadolžen za stike z mednarodno korupcijo, časar in jaklič pa bosta člana KPK! Reference nad strankarsko pripadnostjo!
Albert Fortic
12. 03. 2014 15.27
+1
Daj narode se že enkrat nehat preklat med seboj,kakor biti vsi strankarsko nastrojeni naj stopijo v eno samo stranko,če jim je že to tako zveličavno.Saj je vendar jasno da so stranke ustvarjene za čim bolj skregati narod-oni se med seboj že zmenijo komu kaj in koliko v mošnjiček.Sami smo jim dali možnost da se tako*z nam. Povrhu tega bi naj imela vsaka komisija svoj pravilnik,kateri bi naj ji onemogočal strankarsko usmerjenost,TOREJ ni razlogov za strahe. Seveda pa ker to ni res sta tale dva morda kar kaj kasirala da sta minirala sedanjo zadevo.
Mb128
12. 03. 2014 12.51
+3
Eno vprašanje. Zakaj strankino članstvo ni javno? A je biti član določene stranke takšna sramota, a mora to biti takšna skrivnost?! Pred kratkim se brskal po spletni strani ene izmed naših strank. Zanimalo me je njeno članstvo. A tega nikakor nisem uspel najti. Torej, če se že borimo za transparentnost, zakaj članstvo v določeni stranki ne more, ne sme biti javno?!
deathbite
12. 03. 2014 15.57
+1
Mene bi bilo zelo sram, če bi bil član katerekoli parlamentarne stranke!
M_teorija
12. 03. 2014 12.34
+4
Koga naj pa Pahor obvesti, če po tem lahko še uspešno opravlja svoje delo. Al bo tako kot ponavadi spet prevzel vso odgovornost, brez da bi,SPET NE ODGOVARJAL!?
obiskovalecsmetisca
12. 03. 2014 14.43
-1
...jp.....v maniri slovenskih politikov,bančnikov,gospodarstvenikov.....vse kar se nam dogaja,je zgolj naravna nesreča!!
ljubljanatv
12. 03. 2014 12.12
NOr,alno veliki inkvizitorji so vendo pravi in ta pravi
puspan
12. 03. 2014 11.32
+8
Nic hudega, ce noce odstopiti. Naj mozic vzame status Samostojnega podjetnika, vse tekoce stroske njegove nove dejavnosti naj pa placuje njegova Odvetniska pisarna v M. Soboti. Boste videli, kako hitro bo zaprl svojo novo stacuno.
25letluzerjev
12. 03. 2014 11.54
+3
Točno tako bi morali preizkusiti svoje pošteno opravljeno delo. Če bi bilo tako , bi crknil že prvi teden. Ne bi bilo treba prosit za odstop, bi prosil sam .
Gaja Bobek
12. 03. 2014 12.10
+3
pahor bi moral iti, njegove neumnosti skozi mnogo let plačujemo mi, naj da k ram arju miljon pa pol, naj popravlja ceste, ker je naš denar zanje dal železnicam, pa ti njegovi cirkuški izleti.. en krasen precednik, res
bema1201
12. 03. 2014 11.22
+3
Seveda ne bo odstopil, kdo bo pa zaščitil leve rdeče lopove.
25letluzerjev
12. 03. 2014 12.03
+2
Naj bo jasno celi Sloveniji, da je le to cilj- zaščita lopovščine do onemoglosti. Ni pomembno kaj si narod misli, važno je zdržati in obvarovati lopove za vsako ceno. Cena pa je OGROMNA. Slovenija plačuje tako ceno, da si ne moremo niti predstavljati. Kako nas gleda ostala evropa je zelo jasno pokazal evropski parlament, ko nam je zamrznil 185.000.000,00€ . Nezaupanje v to vodstvo je neizmerno. Bratuškova pa se hvali, da smo na dobri poti, potrebujemo samo čas,čas, čas, čas ...in še več poštenosti in pameti. Ali sploh kdo od vodilnih komentira to finančno blokado, ali sploh kdo odgovarja za tako blamažo. Ali se Slovenci sploh zavedamo, kaj za nas to pomeni???????? KATASTROFA NA KATASTROFO
25letluzerjev
12. 03. 2014 11.03
+6
KO bi lahko vso to kramarijo zmetal na smetišče zgodovine od Pahorčka, Jankoviča , komisij takih in drugačnih in tričetrt parlamenta in vse tajkune, ter tričetrt sodnikov in tožilcev. MOgoče bi Slovenija po tem zadihala čistejši zrak. Bog nam pomagaj, dokler bodo ti frisi na prizorišču dogajanja- lepega konca ne bomo dočakali.
hrast66
12. 03. 2014 11.19
+1
Poglej v časopisu Delo slikce-frise mojih priljubljenih, boš videl da smo Slovenci daleč za luno. Pomagaj si ,če si moreš.?
Ajmomali
12. 03. 2014 11.20
+1
Foglof-Tunek 15
12. 03. 2014 10.54
+8
Čujte, lepi dečko Pahor bi lahko speljal nof postopek... pa ga ni. Diskreditiral jih je že takoj na tiskofki in zraven reko... DA NI BILO RAZLOGOF, da jih ne bi imenoval. Torej krivi so komisija (tudi uničenje dokazof) in on sam! Za take stvari je treba meti možgane... in to mu ne gre tak kot fizikalno delo.... Sicer pa je to samo še ena škoda v nizu mnogih, ki jih je pofzročo v tej državi.... ampak najbrž se bo spet opravičo in povedo, da ma pa zaj novo izkušnjo in je zato še boljši... krucefiks no... pa še lep je! Bote vidli...spet bo zmago ko bo prišo čas...Slovenci mamo spomin zlate ribice...zato jo on ma! Bo gdo dva deci...šmarnice???
Fuck the system
12. 03. 2014 10.53
+7
Korupcija že pri protikorupcijiski komisiji.....pol pa bojo oni delali pošteno.....ma dej dej dej......
Foglof-Tunek 15
12. 03. 2014 10.52
+1
Čujte, pa naj fstraja... ka mu pa morejo? Že to, da se tak oklepa svojega stolčka pove o njem veliko. Človek ne dojame, da je s svojimi potezami največ koristil tistim, ki jim je KPK trn v peti in on jim bo pomago, da tega trna ne bo več. Ko človek nekako pomisli, no zaj smo pa na dnu, pa naslednje jutro ugotovi, da je bilo tisto fčeraj še kolko tolko vredi... to, kar se je zgodlo gnes, to pa je poden... pa vete ka?...NI RES... jutri nas bojo še s čim presenetili... ne skrbite mamo zelo kreativne politike. Če bi bli klero-desničarji na oblasti...bi blo še hujše...100%. Ad acta! Zaj pa grem fklet na dva deci šmarnice!
25letluzerjev
12. 03. 2014 10.31
+7
ČE NE BO ODSTOPIL SAM, GA BO PRISILIL PRITISK JAVNOSTI. Nihče mu ne zaupa in na tak način ne more preživeti v tej funkciji. Preveč je očitno, da bi se pingvin lahko odmrznil brez posledic.
Jaka Planinc
12. 03. 2014 09.32
+3
POTEM BO PA PAČ ODSTOPLJEN.
RožLee1ban
12. 03. 2014 08.59
+3
Tega si je pa res ...en na hitro zmislil....
Space Voyager
12. 03. 2014 08.58
+3
Razumite vendar... On ne sme odstopiti... Sicer se lahko hudič odmrzne.
Feinstein
12. 03. 2014 08.51
+4
Na ulice...Vsi..tristo kosmatih medvedov....in trideset krvavih dil...
dreko123
12. 03. 2014 08.47
+19
V tej komisiji ne bi smelo bit nobenih simapatizerjev ali povezancev s kakršno koli stranko!!! tud če je bil včasih v kaki stranki - ne bi smel kandidirat! tak bi moral bit že osnovni pogoj! Pa kaj a nas imate res za totalne norce? dajte v komisijo sposobne mlade ljudi ki se ne delijo nikamor, imajo samo polhn kufr te lopovske zalege v naši politiki, da bodo razhajkal vso to skorumpirano bandno in noben janša, janković, kučan itd.. ne bodo moral vplivat na njih!!! Hočemo ljudi ki so patrioti in imajo svoja načela!
kameltrajbar
12. 03. 2014 08.46
+6
..tudi pahor naj odstopi....:))))...
25letluzerjev
12. 03. 2014 10.26
+2
Niti na predsedniško mesto ne bi smel priti. Sedaj je lahko vsem jasno-BARBIKA.
gulmor
12. 03. 2014 08.45
-9
Kaj pa je narobe s tem, če je bil član PS? Na začetku so bili stranka z dobrimi nameni. Sedaj pa se je vse izrodilo. Njen šef Jankovič odkrito zagovarja korupcijo in nepotizem. Alenka nas je dala v roke financ ministru, ki odkrito dela za finančno industrijo špekulantov...
Terezinka
12. 03. 2014 08.49
+3
Nič ne bi bilo narobe, če bi bilo to za Slovence sprejemljivo. Glede na reakcije mislim, da pač nima kredibilnosti. Še dan nazaj sem se vprašala, če bi bil Rupel pravi. Svojo podporo zame nepoznanemu novemu predsedniku PKK sem dajala prav zato, ker sem bila prepričana, da bi desnica Rupla podprla. Sedaj sem mnenje spremenila, ni dober, ker narod tako pravi. moralna norma se je izoblikovala in od tu dalje bi morala veljati
blokirani
12. 03. 2014 11.45