Naslovnica

Izredne razmere na makedonski meji

Skopje/Bruselj, 06. 03. 2001 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Ob zaostrovanju razmer na makedonsko-kosovski meji bo makedonski predsednik Boris Trajkovski danes popoldne nastopil v parlamentu, dogodek pa bo prenašala tudi televizija. Skopje pa naj bi danes obiskal tudi grški zunanji minister Georges Papandreu, ki naj bi makedonskemu vodstvu prenesel stališča OVSE do položaja na območju. Gverilci naj bi bili del nove formacije - narodne osvobodilne vojske in jo sestavljajo prostovoljci iz albanske etnične manjšine v Makedoniji. Doslej so se izmikali pred makedonsko vojsko in silami KFOR znotraj 1 km širokega pasu ob meji s Kosovom.

Makedonske varnostne sile včeraj ob meji s Kosovom izvedle silovit pritisk na položaje oboroženih albanskih skupin v vasi Tanuševci, za kar so makedonske oblasti najverjetneje dobile zeleno luč mednarodne skupnosti. Po poročilih albanskih medijev so se pripadniki narodne vojske Albancev v Makedoniji pred pritiskom razpršili. Akcijo naj bi opazovale sile KFOR, ki so včeraj blokirali mejna prehoda Globošica in Djeneral Janković in tako vse dostope do Kosova. Po podatkih makedonske vojske naj bi precej upornih Albancev obleklo civilne obleke, skrilo orožje in skušalo na ta način pobegniti iz območja.

Sinoči sta se še drugič sestala posebni odposlanec sekretarja NATO, Daniel Speckhard in makedonski predsednik Boris Trajkovski, vendar nista razkrila podrobnosti. Makedonska vlada je včeraj na izredni seji sprejela načrt akcij za normalizacijo položaja, ki ga bo v sredo predstavila varnostnemu svetu ZN. Šlo naj bi za uglašene mednarodne diplomatske aktivnosti in akcije, ki naj ne bi povzročile med-etničnih konfliktov v Makedoniji. Makedonija bo od varnostnega sveta zahtevala, da KFOR hitro ustrezno ukrepa za striktno spoštovanje uredb, ki se nanašajo na premike vojaških in paravojaških skupin, posedovnja orožja in zbiranja skupin ljudi v obmejnem področju. Vlada je izrazila skrajno nezadovoljstvo zglede dosedanjega pasivnega odnosa enot KFOR, ki naj ne bi uresničevale svojih nalog. Glede ponujene pomoči Makedoniji, je svetnik makedonskega predsednika Nikola Dimitrov komentiral izjavo bolgarskega predsednika Petra Stojanova, da je Bolgarija pripravljena poslati vojaško pomoč. Šlo naj bi za vojaško opremo, o prihodu bolgarskih enot pa bi lahko bilo govora le v primeru kreiranja tamponske zone, ki bi jo odobril varnostni svet ZN.

Mednarodne mirovne enote na Kosovu (KFOR) so danes aretirale tri Albance, domnevne pripadnike albanskih skrajnežev, ki delujejo na območju vasi Tanuševci na severu Makedonije ob meji s Kosovom, je v kraju Debelde na jugu Kosova danes sporočil predstavnik enot KFOR, poveljnik Jim Marshall. Po njegovih besedah se Albanci nahajajo v zaporu Camp Bondsteel, ki je na območju Kosova pod pristojnostjo ameriških vojakov KFOR.

Kot je še pojasnil Marshall, so bili Albanci dovolj stari za vpoklic v vojsko, eden izmed njih pa je nosil črno uniformo in je skušal pridobiti podatke o razmestitvi enot KFOR na območju.

Albanski premier Ilir Meta je v pogovoru za francoski dnevnik Le Figaro dejal, da Albanija ne podpira nikakršnih sprememb meja in je povsem proti nasilju, Albanci iz doline Preševa na jugu Srbije pa se morajo pogajati z Beogradom. Menil je še, da je nasilje na jugu Srbije in na meji med Makedonijo in Kosovom "posledica politike, ki jo je v zadnjem desetletju vodil nekdanji jugoslovanski predsednik Slobodan Milošević", po prihodu demokratičnih sil na oblast v Beogradu pa so nasilna dejanja po njegovih besedah povsem nesprejemljiva in škodijo stabilnosti na območju.

"Upam, da se bodo Albanci odločili za dialog, saj bodo v nasprotnem primeru izolirani, izgubili pa bodo tudi podporo mednarodne skupnosti," je dodal albanski premier.

Glede razmer na Kosovu je Meta poudaril, da je prišlo do "velikega koraka naprej ter da obstaja še veliko možnosti za vzpostavljanje demokracije." "Od Albancev smo zahtevali, naj pokažejo več občutljivosti do Srbov, od Beograda pa, naj kosovske Srbe prepriča, naj sodelujejo pri obnovi in vzpostavljanju stabilnega in demokratičnega območja, ne pa da ta proces bojkotirajo," je še povedal Meta.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10