Napoved je možno oddati tudi kasneje, vendar je kazen za zamudo do dveh mesecev 50 tisoč tolarjev, za daljšo zamudo pa 100 tisoč tolarjev. Zamudniki tudi ne bodo mogli uveljavljati znižanja za namene, ki so določeni v 9. členu zakona o dohodnini in tudi odločbo bodo prejeli pozneje.
Zavezanci, ki bodo upoštevali zakonsko predpisane roke za oddajo dohodninske napovedi, bodo odločbe prejeli med začetkom junija in koncem oktobra. V zvezi s tem nam je davčni svetovalec Ivan Simič v oddaji 24 ur pojasnil: ''V primeru, da država odločbe ne pošlje pravočasno, ne moremo nič storiti, saj se država sklicuje na to, da jih ta rok ne veže.''
Glede opravičljivih razlogov zaradi zamude oddaje dohodnine je Simič dejal, da je rok za oddajo vnaprej znan in zato opravičljivih razlogov za neupoštevanje roka ne more biti prav veliko. ''V zakonu imamo celo odločbo, v kateri piše, da v primeru, če odpotujemo v tujino, lahko napoved vložimo že pred iztekom leta,'' je dodal Simič.
V primeru finančnega dohodka brez obvestila o prejemu pa je Simič povedal, da je potrebno tudi takšen dohodek napovedati in dobiti obvestilo o njih. Imeli so primere, še dodaja Simič, ko nekdo takšnih zneskov ni napovedal, čeprav so bili minimalni. Davčna uprava je kršitelje prijavila sodniku za prekrške in prejeli so kazen za 100 tisoč tolarjev.
Več o dohodnini si lahko preberete v rubriki Finance.