Tudi letos bo potekala akcija 40 dni brez alkohola, v kateri pa bo posebna pozornost namenjena moškim. Akcijo organizirajo in vodijo Slovenska karitas, Javna agencija RS za varnost prometa in Zavod Med.Over.Net, poteka pa že deveto leto zapored. Akcija poteka pod geslom Ali si upaš? - biti z manj ali brez alkohola. Opozarjajo, da so moški po statistiki najbolj podvrženi prekomernemu pitju alkohola.
Kot je na novinarski konferenci povedal generalni tajnik Slovenske karitas Imre Jerebic, želijo z akcijo izraziti solidarnost s tistimi, ki se soočajo s prekomernim pitjem alkohola, hkrati pa želijo vzpodbuditi odločitev, da si upamo biti brez alkohola.
Biti 40 dni brez alkohola je po besedah Jerebica v današnji družbi brez dvoma velik izziv, saj je družba glede tega v "slabi kondiciji". Opozoril je tudi, da je kar 40 odstotkov moških in 20 odstotkov žensk pri pitju alkohola doma slab zgled otrokom.
Po besedah Mateje Markl z agencije za varnost v prometu je alkoholiziranost še vedno eden izmed glavnih dejavnikov tveganja pri prometnih nesrečah z najhujšimi posledicami. V zadnjem desetletju se delež prometnih nesreč, ki jih povzročijo vinjene osebe, zmanjšuje, kljub temu pa je treba dati jasno sporočilo, da je alkohol težava, je dejala.
Marja Biščak Hafner s katedre za družinsko medicino Medicinske fakultete v Ljubljani je opozorila na zmotno prepričanje, da alkohol nima škodljivih posledic. "Alkohol je dejavnik tveganja za mnoge bolezni - za mnoga rakava obolenja, srčno-žilne bolezni, bolezni prebavil in živčevja," je podarila. Po njenih ugotovitvah tudi veliko ljudi misli, da pije normalno, vendar pije tvegano. "Pitje alkohola, ki ni tvegano, ne obstaja," je dodala.
Po mnenju Nataše Sorko iz društva Žarek upanja, ki nudi pomoč pri težavah z alkoholom, razlog za pretirano pitje tiči v prelahkem dostopu do alkohola in visoki toleranci do njega v družbi. Alkoholizem po njenih besedah ne nastopi čez noč, zato je postopno tudi odvajanje od alkohola, kar pomeni, da je treba biti vztrajen, je dejala. Poudarila je, da "hitrih rešitev pri tem na žalost ni". Direktorica Zavoda Med.Over.Net Andreja Verovšek pa je navedla, da rešitve pri težavah z alkoholom prej poiščejo ženske kot moški.
Akciji so se pridružili tudi gorski reševalci
Akciji se je pridružila tudi Gorska reševalna zveza. Po besedah njenega predsednika Igorja Potočnika obstajajo namreč skupine, ki prihajajo v gorske koče in se opijajo, nato pa v takem stanju sestopajo ali pa se odpravljajo naprej v gore. "Te in druge želimo opozoriti, da je hoja v gorah v takšnem stanju nevarna in da alkohol ne sodi v gore," je dejal.
Sicer pa po navedbah organizatorjev zaradi alkohola v Sloveniji tako ali drugače trpi vsaj četrtina državljanov. Med drugim je v letu 2012 zaradi vzrokov, ki jih je mogoče neposredno pripisati alkoholu, umrlo 941 oseb, med njimi tri četrtine moških, ki so večinoma umrli zaradi ciroze jeter.
KOMENTARJI (55)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.