Kot je Janša sam rekel, so v SDS "zelo skeptični do nekih potencialnih sposobnosti potencialnega naslednika" premiera Drnovška Toneta Ropa. Janša je pojasnil, da ga to skrbi predvsem na področju mednarodnih odnosov, ukvarjanju s strateškimi vprašanji, glede katerih se Rop po mnenju SDS ni opredelil.
Predsednik sveta LDS Gregor Golobič je o takšnih "skrbeh" rekel, da je nenavadno, da se vodja opozicije pritožuje nad odhodom predsednika vlade, hkrati pa je, tako Golobič, zelo opozicijsko, da se pritožujejo nad morebitnim naslednikom premiera. Janša lahko vpliva na izbiro novega mandatarja. "Samo mora iti na predsedniške volitve in se pustiti izvolit," je dodal Golobič.
V LDS ocenjujejo, da so v soacildemokraciji jezni, ker so računali na možnost izvolitve Barbare Brezigar, z Drnovškovo kandidaturo pa naj bi vse "padlo v vodo".
Golobič je takšne izjave, komentiral kot poskuse destabilizacije LDS-a po volitvah. Poudaril je, da menjava funkcij članov LSD-a ne bo lahek prehod niti za samo stranko. Čeprav je po mnenju predsednika sveta LDS v stranki kar nekaj ljudi, ki bi lahko kredibilno opravljali funkcijo predsednika vlade, pa "ni nikogar, ki bi lahko v prvem trenutku prevzel delo za Drnovškom". Takšne osebe ne premore celotna slovenska politika, je še dodal.
Kot argument za nasprotovanje Ropu, Janez Janša navaja tudi, da bi finančni minister predsedniku države bolj odgovarjal kot premier Drnovšek. Janša meni, da predsednik Kučan računa še na tretji mandat in da bi mu na mestu predsednika vlade bolj ustrezal "nekdo, ki se ne ukvarja z zunanjo politiko in državotvornimi zadevami".
Golobič je vprašanje, kdo bo vodil liberalno demokracijo, pustil za čas po volitvah napovedal pa je, da bo Janez Drnovšek odstopil kot predsednik stranke. Kot je Golobič zatrdil, je premier Drnovšek kot človek "formalno korekten in zagovarja samo čiste rešitve". Čeprav, kot je izpostavil Golobič, gre v primeru Drnovška, za osebo, kateri se je v desetletnem mandatu predsednika stranke pogosto očitalo, da je nestrankarski predsednik. V zadnjih šestih mesecih pa se je izkazalo, da je nenadoma preveč strankarski človek. Vsekakor pa je Golobič prepričan, da bi sedanji premier kot predsednik države opravljal vse svoje funkcije s polno odgovornostjo do vseh državljank in državljanov v enaki meri.