Direktorica ljubljanske mestne uprave Jožka Hegler, ki je med vodenjem mestnega stanovanjskega sklada podpisala domnevno sporno svetovalno pogodbo z liechtensteinskim podjetjem za nakup stanovanj, še vedno uživa zaupanje župana Zorana Jankovića. Župan pravi, da je Heglerjeva izjemno dobra direktorica in "absolutno stoji za njo brez kakšnih dvomov".
Heglerjeva je sicer, kot je na današnji novinarski konferenci spomnil Janković, omenjeno svetovalno pogodbo za nakup stanovanj v Celovških dvorih podpisala pol leta, preden je bil Janković izvoljen za ljubljanskega župana.
'Svojo funkcijo je opravljala izjemno odgovorno'
Po njegovih besedah so vprašanja, ali je ravnala prav ali ne, brezpredmetna, in sicer zato, ker je stanovanjski sklad pod njenim vodstvom obenem kupil 300 stanovanj v Celovških dvorih po ceni 1350 evrov na kvadratni meter. Stanovanjski sklad je sicer pozneje tam kupil še 119 stanovanj in na račun zamudnih penalov dobil še sedem stanovanj. Kot je poudaril, je Heglerjeva svojo funkcijo direktorice sklada opravljala izjemno odgovorno.
Na vprašanje, ali bi tudi sam podpisal takšno svetovalno pogodbo, je odvrnil, da na hipotetična vprašanja za nazaj ne bo odgovarjal.
Pogodba vredna 700 tisoč evrov
Ljubljanski stanovanjski sklad je leta 2006 sklenil pogodbo o svetovanju in posredovanju pri nakupu stanovanj s podjetjem Sebua AG iz Liechtensteina v višini okoli 700.000 evrov. Omenjeno podjetje naj bi bilo lastniško povezano s podjetjem AM-S.P.C., s katerim je stanovanjski sklad še pred izgradnjo stanovanj podpisal pogodbo za nakup okvirno 300 stanovanj v Celovških dvorih.
Odgovorni v podjetjih Sebua in AM-S.P.C. zanikajo, da bi se materialno okoristili in zagotavljajo, da so vse odločitve sprejemali v celovškem Hypu.
Heglerjeva bi danes verjetno ravnala drugače
Heglerjeva se glede svetovalne pogodbe z liechtensteinskim podjetjem, kot je dejala na ponedeljkovi novinarski konferenci, ne čuti odgovorno. Priznava pa, da bi danes verjetno ravnala drugače in bi verjetno lastniške povezave preverila.
Da je bila sklenitev omenjene pogodbe tudi v nasprotju z zakonom o javnem naročanju, je takrat ugotovilo že računsko sodišče. Stanovanjski sklad ni izvedel javnega naročila, saj, kot pojasnjuje Heglerjeva, nakup stanovanj po takrat veljavnih predpisih ni bil predmet javnega naročanja. Prav tako po njenih besedah ni bilo mogoče najeti katerega koli svetovalca, temveč takšnega, ki je z investitorjem že sodeloval in pozna njegove trženjske okvire.
Oblak povedal ime svetovalca, ni pa svetoval sklenitve svetovalne pogodbe
Z mestne uprave MOL pa so danes opozorili na nekatere navedbe medijev, ki so povzemali Heglerjevo, češ da je sklenitev svetovalne pogodbe stanovanjskemu skladu svetoval Andrej Oblak. Heglerjeva je namreč na ponedeljkovi novinarski konferenci dejala, da je Oblak povedal ime svetovalca oz. posrednika. Ni pa, kot izpostavljajo, dejala, da jim je Oblak svetoval tudi sklenitev svetovalne pogodbe. Oblak je takrat na vprašanje Heglerjeve, s katerim posrednikom so že sodelovali, le povedal, da je to Jože Podržaj, so še navedli na mestni upravi.
KOMENTARJI (129)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.