Predsednik največje opozicijske stranke Pozitivne Slovenije Zoran Janković je premierja Janeza Janšo pozval, naj odstopi. Janša pa je odgovoril, naj ne gunca afen in pokaže nekaj potrpežljivosti.
Janković je namreč danes na novinarski konferenci povedal da Janševa vlada, ki je "legalna, ni pa legitimna", nima koncepta za reševanje krize. Janković je prepričan, da so mnogi rezi, ki jih je naredila oz. jih namerava narediti Janševa vlada, nepotrebni in gredo na škodo državljanov. "V Sloveniji ni nobene strukture, ki bi bila z ukrepi zadovoljna, in sprašujem se, zakaj vlada deluje na ta način," pravi Janković.
V proračunu za prihodnje leto, ki ga je predlagala vlada, je kot ključno točko izpostavil 1,4 milijarde evrov evropskih sredstev, hkrati pa se je vprašal, kako jih bo Slovenija počrpala. Omenil je, da je sedanja vlada odstopila od prostorskega načrta, ki ga je začela prejšnja Janševa vlada in nadaljevala vlada Boruta Pahorja, zdaj pa sedanja vlada pripravlja novega. Po besedah Jankovića se lahko Koroška in Bela krajina za več let poslovita od avtoceste, zamrznjena pa je tudi gradnja drugega tira do Kopra, poudarja.
Janković tudi pravi, da je njegova stranka edina prava alternativa. Dodaja, da bo sedanja vlada kmalu ugotovila, da bo morala dvigniti zgornjo stopnjo DDV. Vendar ne za eno odstotno točko, kot je to pred volitvami predlagala PS, ampak za dve odstotni točki. Viri za financiranje projektov so po njegovih besedah trije. Evropska sredstva, tuje investicije in dodatno zadolževanje. Po njegovem mnenju je potrebno tudi slednje, vendar le, ko se natančno ve, za katere projekte bodo sredstva porabljena.
Ljubljanski župan je tudi izpostavil, da se je izkazalo, da bo letos primanjkljaj višji, kot se je sprva napovedovalo, pri tem pa poudaril, da je ravno sam zatrjeval, da primanjkljaj ne bo takšen, kot ga je v začetku leta napovedovala Janševa vlada. "Do konca leta nas ob vseh ukrepih, ki jih oni imenujejo varčevanje, jaz pravim temu uničevanje, čaka še dodaten minus. In če k temu minusu dodamo 328 milijonov, s katerimi je lansko leto vlada dokapitalizirala NLB, ki jo pa letos ne bo, lahko ugotovimo, da je poslovanje v letošnjem letu slabše kot je bilo v lanskem," sklepa Janković. Za Janšo pa je še povedal, da si kot resen vodja ne bi smel privoščiti izjav, da je Slovenija na robu bankrota.
Uspešni le porušenji cestninskih postaj
Kot edina uspešna projekta Janševe vlade vidi zrušenje cestninskih postaj Torovo in Log, pri čemer se sprašuje, ali se je zaradi teh dveh projektov treba zadolžiti za dodatni dve milijardi evrov. Pri tem je sicer pohvalil prodajo državnih obveznic na ameriškem trgu. Kot stvar, ki jo zelo dobro počne sedanja vlada, pa je izpostavil tudi kadrovanje.
Sam kot izhod iz krize vidi le predčasne volitve, česar pa izrecno ne omenja. Sam se zaveda, da obstajata dve rešitvi. Ena so omenjene volitve, druga pa konstruktivna nezaupnica, ki bi jo lahko vložila tudi opozicija, vendar Janković poudarja, da se je naučil šteti, "vsaj do 46", in zato tega njegova stranka za zdaj ne bo naredila.
O Erjavcu in Virantu ne bi izgubljal besed
Glede vodij koalicijskih strank DeSUS in Državljanske liste, Karlu Erjavcu in Gregorju Virantu, pa je dejal, da je škoda izgubljati besede. Za Viranta je dejal, da ga ni presenetila njegova poteza, ko je najprej napovedal podporo predlogu PS, s katerim bi okoli 26.000 upokojencem popravili krivico, ki jim jo je prinesel Zakon za uravnoteženje javnih financ (ZUJF), saj je nekaj podobnega po njegovih besedah storil že med pogajanji za oblikovanje vlade v začetku leta. "Vprašal ga bom, ali je pri tem posredoval kakšen stric," je bil ciničen.
Janković se je na tiskovni konferenci dotaknil tudi včerajšnjega dogajanja v državnem zboru. Po njegovih besedah Erjavec, ki vodi stranko upokojencev, za njih ne skrbi prav posebej dobro.
Janša Jankoviću, naj ne gunca afen
Janša je danes Jankoviću dejal, da je vlada v devetih mesecih naredila precej več od zrušenja dveh cestninskih postaj. Pravi, da je imel Janković na začetku priložnost sestaviti vlado, a tega ni znal. Predlagal mu je nekaj več potrpežljivosti, saj se bo "še načakal in bi bilo dobro, da v tem času ne gunca preveč afen", saj smo v preveč resnem položaju.
Govoril je tudi o različnih izjavah finančnega ministra Janeza Šušteršiča in Erjavca okoli (ne)zamrznitve pokojnin. Pojasnil je, da gre v povezavi s tem za dva različna dokumenta, in sicer proračun, ki ne predvideva povečevanja sredstev za transferje, o čemer se je koalicija uskladila, ob tem pa je v obravnavi tudi sprememba pokojninske zakonodaje. Še vedno obstaja dilema, kam uvrstiti tisti del sredstev, ki v pokojninsko blagajno prihaja iz kapitalskih virov, in v zvezi s tem ima koalicija v koalicijski pogodbi obvezo, ki jo je Erjavec omenjal, torej da se bodo pokojnine dvakrat letno usklajevale. Slednje se sicer še usklajuje, a je to ločeno od neposredne proračunske razprave, tako da imata v bistvu prav oba ministra v njegovi vladi, je dejal Janša.
Horvat: Janković kritizira vse povprek
Poslanec NSi Jožef Horvat je v odzivu na kritike, ki jih je izrekel Janković dejal, da voditelj PS očitno "ne razume, da je treba v teh težkih časih stopiti skupaj". Iz njegovih nastopov pa je po besedah Horvata tudi očitno, da Janković nima alternative: "Kritiziranje vse povprek namreč ni rešitev." Prepričan je, da Janković s svojimi izjavami Slovenijo le po nepotrebnem deli.
Jankovićevo "nervozo" ob torkovem ponovnem sprejetju zakona o ukrepih za krepitev stabilnosti bank se da po besedah Horvata razložiti edino z določbami 33. člena tega zakona, ki pravi, da so člani upravnega odbora slabe banke dolžni vsak sum kaznivega dejanja članov uprav in nadzornih svetov bank takoj naznaniti pristojnim organom, kot tudi z določbami o štirikrat daljših zastaralnih rokih od zdajšnjih. "Slovenska javnost namreč pozna vpletenost Zorana Jankovića v pridobivanje posojil, ko je šlo za izgradnjo športnega centra Stožice," je dodal Horvat.
Podprl je zakon o slovenskem državnem holdingu in poudaril, da bo omogočal učinkovitejše upravljanje z državnim premoženjem, kot je to počela Agencija za upravljanje s kapitalskimi naložbami. "Takrat smo namreč državljani ves čas preko medijev spremljali, kako se na področju upravljanja kapitalskih naložb prepirata Borut Pahor in Gregor Golobič," je dejal.
KOMENTARJI (2628)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.