Banke BNP Paribas, Deutsche Bank in JP Morgan so v ponedeljek začele predstavljati Slovenijo investitorjem v finančnih središčih v ZDA in Veliki Britaniji. V teh predstavitvenih srečanjih sodeluje tudi finančni minister Janez Šušteršič.
Slovenija namreč še letos načrtuje izdajo nove državne obveznice, a tokrat na dolarskem in ne evrskem trgu. Šušteršič je nazadnje zatrdil, da Slovenija cilja na izdajo v višini 1,5 milijarde dolarjev.
V zadnjih dneh se uspehu te izdaje pripisuje zelo velik pomen za likvidnost proračuna, uporablja pa se jo tudi kot argument za čimprejšnje sprejetje pokojninske reforme in reforme trga dela ter neoviran začetek izvajanja ukrepov za krepitev stabilnosti bank.
Slovenija namreč zaradi pritiska finančnih trgov letos še ni izdala obveznic in se je večinoma pri domačih bankah zadolževala le s kratkoročnimi instrumenti. Trenutno je zahtevana donosnost na slovenske državne obveznice na sekundarnem trgu znova pod šestimi odstotki. Na elektronski borzi MTS se nahaja pri 5,86 odstotka.
Reuters, ki se sklicuje na vire iz omenjenih bank, poroča, da naj bi Slovenija na teh srečanjih kot izhodiščno ceno zadolževanja omenjala obrestno mero malenkost nad šestimi odstotki.
Minister Šušteršič je sicer zagotovil, da ima vlada v primeru neuspeha pri izdaji dolarskih obveznic rezervni scenarij.
Odziv nad vsemi pričakovanji?
Po neuradnih podatkih lahko na plan B kar pozabi, saj naj bi bil odziv tujih vlagateljev več kot zadovoljiv. Čeprav se predstavitvena srečanja še niso niti končala, naj bi povpraševanje po naših dolarskih obveznicah že zdaj bistveno preseglo ponudbo.
Ponudb naj bi bilo namreč kar za 6 milijard dolarjev, in to celo po precej ugodni obrestni meri – okoli 6 odstotkov. Kot pravijo poznavalci, ima naša država zdaj dve možnosti. Prvič, sprejme le za milijardo in pol zelo ugodnih ponudb, torej s pribitkom pod 6 odstotki. In drugič, sprejme nekoliko višjo obrestno mero, a proda za več milijard obveznic. Zadnja možnost je po mnenju poznavalcev boljša, saj so naše potrebe velike. V naslednjih 5 letih namreč potrebujemo kar 12 dodatnih milijard.
KOMENTARJI (1308)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.