Velike količine vitamina C lahko pripomorejo k učinkovitosti kemoterapije v borbi z rakom, so potrdile laboratorijske preiskave. Vitamin, ki bi ga vbrizgavali z injekcijo, bi lahko bil učinkovito in nizkocenovno zdravilo v borbi s to zahrbtno boleznijo, so zapisali v časniku Science Translational Medicine.
Vitamin C je sicer že dolgo časa alternativna metoda v boju z rakom. Farmacevtska podjetja najverjetneje ne bodo opravila testiranj, saj vitaminov ni moč patentirati, poroča britanski BBC.
V 70. letih prejšnjega stoletja je kemik Linus Pauling ugotovil, da je vitamin C vzet intravenozno učinkovit v zdravljenju raka. Klinični testi oralnega jemanja vitamina pa te učinkovitosti niso potrdili in raziskave so bile končane.
Znano je, da človeško telo hitro izloči vitamin C, če se ga poje. Znanstveniki na univerzi Kansas pa so ugotovili, da telo absorbira vitamin C, ki se ga da z injekcijo, in lahko ubije rakaste celice, ne da bi poškodoval zdrave.
Teste so opravili tudi na pacientkah z rakom na jajčnikih v napredni fazi. Ugotovili so, da so rakaste celice bile občutljive na vitamin, normalne so ostale nepoškodovane. Vitaminsko terapijo so uporabljali s standardno kemoterapijo. Pacienti so tudi poročali tudi o manj stranskih učinkov kemoterapije.
Ameriški znanstveniki opozarjajo, da bi morali opraviti obsežnejše klinične teste, da bi lahko ugotovili vse dobre in slabe lastnosti vitamina C.
KOMENTARJI (66)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.