Jutri se namreč izteče rok zadnjega poziva in opomina za plačilo kazni in stroškov postopka umaškega sodišča za prekrške. Ker Joras plačilo kazni zavrača, saj zatrjuje, da je njegova hiša na levem bregu Dragonje na slovenskem ozemlju, bi po pravnomočni sodbi hrvaškega pravosodja moral v zapor v Pulj za 17 dni. Joras je sokrajanom dal pobudo za referendum, na katerem bi se prebivalci spornih zaselkov ob Dragonji izrekli, ali želijo živeti na Hrvaškem ali v Sloveniji.
Denarno kazen v višini 1975 kun (v tolarski protivrednosti skoraj 60.000 tolarjev) in stroške postopka v višini 725 kun so Jorasu na umaškem sodišču za prekrške odredili, ker je februarja na predvečer slovenskega državnega praznika na svoji hiši izobesil slovensko zastavo, zastavo občine Piran in napis "Tudi tukaj je Slovenija". Tedaj so hrvaški policisti z Jorasove hiše sneli tako zastavi kot tudi tablo s spornim napisom. Hrvaško pravosodje je Jorasa oglobilo, ker je storil prekršek, ko je na svoji hiši izobesil tujo državno zastavo.
Joras se iz smeri Pirana do svojega doma v zaselku Mlini na ozemlju južno od Dragonje lahko pripelje, potem ko prečka mednarodni mejni prehod med Slovenijo in Hrvaško. Joras trdi, da živi na slovenskem ozemlju, saj ima slovensko državljanstvo in volilno pravico, je piranski občinski svetnik in živi na naslovu Sečovlje 1 v občini Piran. Hrvaške oblasti pa mu dopise, ki jih Joras vseskozi zavrača, pošiljajo na naslov Mlini, Škrile 74a, ki spada v občino Buje. "Kot državljan Slovenije ne sprejemam diktata hrvaških oblasti na območju, kjer meja ni določena," je danes ponovil svoje stališče.
Joras je pravico vzel v svoje roke, ker meni, da se slovenski politiki ne zavzemajo za reševanje mejnega vprašanja na območju južno od Dragonje. Povedal je, da je prebivalcem treh spornih zaselkov, Mlini, Bužini in Škodelini, predstavil pobudo za referendum, na katerem bi se odločali, v kateri državi želijo živeti.