Edward Korman, ameriški zvezni sodnik iz Brooklyna, je zvezni vladi naložil, da mora v 30 dneh zagotoviti prost dostop do t. i. jutranje tabletke (morning pill) vsem dekletom ne glede na starost. Zvezno upravo za hrano in zdravila (FDA) je obtožil, da vodi samovoljno in nerazumno politiko.
Konservativni del ameriške javnosti opozarja, da gre v bistvu za splav, zato tabletki nasprotuje. Vendar pa je v ZDA pravica do splava za zdaj še vedno zagotovljena in sodnik Korman je že pred štirimi leti naložil FDA, naj omogoči prost dostop tudi še ne polnoletnim ženskam.
FDA je sprožil proces javnih debat in znanstvenih pregledov uporabe jutranje tabletke in ugotovil, da je treba omogočiti prost dostop vsem starostnim kategorijam.
Ministrica za zdravje Kathleen Sebelius pa je potem odločila, da morajo dekleta, mlajša od 17 let, najprej dobiti recept, kar pomeni tudi soglasje staršev. Predsednik ZDA Barack Obama je ministrico pri tem podprl.
Sebeliusovo je verjetno skrbelo, da bi prost dostop do jutranje tabletke povzročil epidemijo spolnih odnosov med mladoletniki, ker se ne bi več bali zanositve. Sodnik Korman pa je argument, da se bodo zdaj 11-letnice množično podajale v spolne odnose, zavrnil kot malo verjeten.
Skupine, ki se v ZDA borijo za pravico do splava, kot je Center za reprodukcijske pravice, so sodnikovo odločitev označile za pomembno zmago v boju, da se odpravijo dvojni standardi, ki v ZDA veljajo za kontracepcijska sredstva.
KOMENTARJI (74)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.