Nedavno sta se na slovenskih avtocestah zgodili dve prometni nesreči, ko je vozilo do smrti zbilo pešca. Na dolenjski avtocesti v bližini predora Leščevje pri Trebnjem je tovorno vozilo 7. marca zbilo pešca, ki je izstopil iz osebnega vozila.
Le nekaj dni pozneje se je na primorski avtocesti med Postojno in Uncem zgodila prometna nesreča, v kateri je umrl voznik osebnega avtomobila, ki je ustavil na počasnem pasu avtoceste in izstopil iz vozila. Med hojo po avtocesti ni uporabljal odsevnega jopiča in je bil oblečen v črna oblačila. Na pasu za počasna vozila ga je do smrti povozil voznik tovornega avtomobila s polpriklopnikom.
Na Darsu zato uporabnike avtocest in hitrih cest opozarjajo na pravilno obnašanje na avtocesti v primeru okvare vozila ali drugega nepredvidenega dogodka.
Če se vozilo pokvari, je treba nemudoma prižgati utripalke, so uvodoma zapisali na spletni strani in dodali, da če se vozilo pokvari, pritisnemo na sklopko, da ohranimo dovolj hitrosti, da umirjeno vozilo preusmerimo na rob vozišča oziroma na odstavni pas.
Nujno si je treba nadeti odsevni telovnik
Na Darsu poudarjajo, da si morajo ob izstopu iz vozila vsi potniki nadeti odsevni telovnik. ''Če tega ne storimo ali telovnika nimamo, smo posebej v megli, ob sneženju in ponoči slabše vidni ter predstavljamo potencialno nevarnost, da v nas trči vozilo; poleg tega nas policisti lahko oglobijo,'' dodajajo na Darsu.
Vseskozi je treba biti pozoren na dogajanje v prometu. Morebitni sopotniki naj izstopijo pri desnih vratih in naj se umaknejo za zaščitno ograjo, kjer je prav tako treba biti previden, še posebej tam, kjer je za ograjo prepad.
Sledi namestitev varnostnega trikotnika. Na Darsu priporočajo, da se sestavljanja trikotnika naučimo že doma, ''saj nam lahko v trenutni paniki tudi to sicer enostavno dejanje povzroča težave''. Trikotnik moramo postaviti najmanj 100 metrov od vozila. Daljša kot je razdalja, prej bodo lahko vozniki odreagirali in se pripravili na nevarnost.
''Zelo pomembno je, da se pri postavljanju trikotnika ne gibljemo po odstavnem pasu, ampak da hodimo le za varnostno ograjo,'' so opozorili.
Ravnanje v predorih ali na avtocestah brez odstavnega pasu
V daljših predorih, ki imajo odstavne niše, je postopek enak kot na avtocesti. Ob uporabi utripalk ter sklopke se pomikamo desno in s tem opozarjamo druge, da se nekaj dogaja. Če je le mogoče, ustavimo v odstavni niši, kjer je nameščen tudi telefon SOS. Če nam to ne uspe, skušajmo zapeljati vozilo k najbližjemu robu vozišča.
To velja tudi za cesto brez odstavnega pasu, ki ima odstavne niše ravno tako na primerni oddaljenosti, so zapisali na Darsu.
KOMENTARJI (15)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.