SDS: Odpravili bodo čakalne vrste
SDS obljublja, da bodo skrajšali čakalne dobe na evropsko primerljivo raven in uvedli možnost naročanja preko interneta.
Uvedli bodo kulturo spoštovanja pacientovega časa, kontrolo kvalitete zdravljenja in čim hitrejšo pot do diagnoze.
Zagotovili bodo enako dostopnost do vseh javnih zdravstvenih storitev ne glede na socialni položaj in geografsko lego bivanja. Preko osebnega zdravnika bodo zagotovili dostopnost do specialističnih storitev, tako da bo pacient dobil na dom obvestilo o datumu in uri.
SDS obljublja, da bodo razvili sistem zdravljenja na domu za tiste starejše, ki si želijo preživeti starost ob domačem ognjišču. Njihove pravice bodo izenačili s pravicami oskrbovancev v domovih za starejše občane.
Klinike, bolnišnice, urgentne centre in negovalne bolnišnice bodo gradili bistveno hitreje, ceneje in bolj pregledno.
Lipa: Spoštljivo obravnavanje uporabnikov
Sistem kakovostnih javnih storitev in oskrbe, ki je dostopna vsem pod enakimi pogoji in temelji na enakovrednem, hitrem in spoštljivem obravnavanju uporabnikov, so smeri za katere se bo zavzemala Lipa.
Potrebna je sprememba sistema zdravstvenih zavarovanj, saj si danes zavarovalnice na račun zdravja ljudi kujejo visoke dobičke. Istočasno pa je vse več ljudi, ki si zaradi slabega finančnega položaja ne morejo zagotoviti zdravstvene oskrbe.
Preprečitev vsakršnih poskusov privatiziranja javnega zdravstva ter zakonska regulativa, ki bo zajezila neupravičeno podeljevanje koncesij in zakonsko razmejila koncesionarstvo.
Sistem zdravstvenega varstva mora slediti hitremu razvoju medicine in tehnologije ter s tem odgovarjati na naraščajoče in nove potrebe uporabnikov, opozarjajo v Lipi.
Zdravstveno varstvo mora dosledno temeljiti na načelih solidarnosti, vzajemnosti in socialni pravičnosti ter zagotavljati uresničevanje ustavnih in splošnih pravic.
Država si mora prizadevati za celovito zagotavljanje zdravega okolja, prehrane in načina življenja.
Desus: Solidarnost in vzajemnost
Zavzemajo se za javni zdravstveni sistem in za ohranitev zdravstvenih domov kot centrov primarnega zdravstvenega varstva. Zdravstveni sistem mora temeljiti na solidarnosti in vzajemnosti. Koncesije morajo biti le dopolnilo javnemu zdravstvu - npr. na področjih, kjer javna zdravstvena mreža ni dostopna.
Nasprotujejo krčenju zdravstvenih pravic in uvajanju doplačil za zdravstvene storitve. Povečevanje stroškov zdravstvenega varstva, povezanih s staranjem prebivalstva je potrebno obvladovati z boljšo organizacijo dela in z učinkovitim ter poštenim sistemom javnega naročanja ter z vzpodbujanjem preventive.
NSi: Skrb za zdravje
Zavzemajo za ohranitev srednjeevropskega "korporativističnega" modela zagotavljanja socialne varnosti, kar pomeni, da bi tudi v prihodnje socialno varnost v zdravstvu zagotavljali s kombinacijo javnega financiranja v obliki prispevkov in individualnimi plačili z upoštevanjem načela vzajemnosti.
Socialno šibke zavarovance naj se zaščiti tako, da se jih v celoti vključi v storitve obveznega zdravstvenega zavarovanja brez doplačil dopolnilnega zavarovanja, pozivajo v NSi.
Sodoben koncept zdravstvenega varstva postavlja v ospredje zdravje in izpodriva bolezen kot izhodišče. Tako kot pri socialnih pravicah je treba poudarjati skrb posameznika za lastno zdravje s ponudbo ustreznih preventivnih programov in jo tudi bonitetno nagrajevati pri obveznih prispevkih.
Za merilo naj sistemu zdravstvenega varstva služijo evropski standardi glede števila zdravnikov, postelj, opremljenosti in kakovosti storitev.
Pri organizaciji javne zdravstvene mreže je treba upoštevati načelo, da zasebna praksa in koncesija pri opravljanju zdravstvenih storitev ne smeta dopuščati prisvajanja dobrin javnega zdravstva v zasebne namene.
SD: Obvezno zdravstveno zavarovanje za vse
SD obljublja, da bodo izpeljali reformo, ki bo javnemu zdravstvenemu sistemu vrnila vlogo, ki mu pripada.
Zagotovili bodo zadostno financiranje javnega zdravstvenega varstva.
Obnovili bodo univerzalnost javnega zdravstvenega varstva in povečali solidarnost pri njegovem financiranju. Obljubljajo, da bodo obvezno zdravstveno zavarovanje pridobili tudi tisti prebivalci, ki ga sedaj iz različnih razlogov nimajo.
Izboljšali bodo dostopnost do zdravstvenega varstva. Storili bodo vse potrebno, da bodo čakalne dobe za vse tiste zdravstvene storitve, pri katerih bi čakanje lahko vplivalo na slabši izid zdravljenja in slabšo kakovost življenja, kar se da sprejemljive.
Podprli bodo pregleden način plačevanja izvajalcev zdravstvenega varstva, pri katerem bo ZZZS kupec celovitih zdravstvenih obravnav in bo nagrajeval kakovost in učinkovitost storitev, izide zdravljenja in zadovoljstvo bolnikov.
Zdravstveni domovi morajo ostati temeljni nosilci javnega zdravstvenega varstva, menijo v SD.
Javno izvajanje zdravstvene dejavnosti bodo ločili od zasebne zdravstvene dejavnosti. Država bo podeljevala koncesije zasebnim izvajalcem samo v primeru, ko bo koncesija v javnem interesu, ne pa na zahtevo izvajalca.
LDS: Enake možnosti za vse
Oblikovali bodo mrežo javnega zdravstva, v kateri bodo finančna sredstva razporejena v skladu s potrebami uporabnikov in v skladu z učinkovitostjo izvajalcev. Osrednji del mreže bo javni zdravstveni dom.
Stroškovna učinkovitost bo vezana na demografska gibanja in epidemiološke podatke o obolevnosti zavarovancev. Prihodnje zdravstveno varstvo se bo osredotočilo na uporabnike, na njihove potrebe, ki jih bo LDS opredelil in skladno s finančnimi možnostmi tudi zadovoljil.
Zagotovili bodo táko financiranje zdravstvenega sistema, ki bo dajalo enake možnosti vsem ljudem, od revnih do bogatih. Poskrbeli pa bodo tudi za pravično plačilo izvajalcem, in sicer po njihovi storilnosti in učinkovitosti glede na potrebe prebivalstva, kateremu zagotavljajo zdravstvene storitve.
Zdravstvo bo podpiralo in spodbujalo čim bolj kakovostno življenje vseh državljanov Slovenije.
Zares: Več denarja za zdravstvo
Stranka Zares si bo prizadevala za skrajšanje čakalnih vrst za ambulantni pregled pri specialistu na največ 14 dni. Zavzemajo se za oblikovanje nacionalne čakalne vrste, ki bodo omogočale izbiro pregleda pri vseh specialističnih ambulantah v Sloveniji. Potrebno je tudi povečati konkurenčnost med javnimi zavodi.
Za zdravstvo je potrebno nameniti dodaten 1 odstotek bruto domačega proizvoda, da bi ohranili kakovost v zdravstvu ter z uvedbo novih tehnologij in zdravil zagotovili sodobno zdravljenje bolezni, menijo v stranki Zares. Zavzemali se bodo tudi za postopno preoblikovanje dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja.
Javne zdravstvene domove je treba ohraniti in jih nadgraditi v zdravstvene centre. Ti naj bi v večji meri nudili dostop do specialistov, s čimer bi razbremenili bolnišnice, zmanjšali čakalne vrste in povečali dostopnost do zdravnika.
SNS: Cene zdravil naj bodo v normalnih okvirih
Potrebno je urediti razmerja med javnim in zasebnim sektorjem v zdravstvu, na način, ki ne bo privilegiral določenih slojev, ampak bo služil celotnemu prebivalstvu. Zavzemajo se za obvezno delo zdravnikov v javnih zdravstvenih ustanovah določen čas po zaključku šolanja, v primeru takojšnega prehoda v privatno prakso, pa je potrebno del stroškov šolanja povrniti državi.
Zavzemali se bodo za brezplačno zagotavljanje vseh zdravil in vseh ostalih od zdravnika predpisanih pripomočkov za otroke, mladostnike in starejše občane. Cene zdravil naj bodo v normalnih okvirih. Zavzemajo se za uvedbo preventivnega programa cepljenja mlajše generacije proti okužbi s HPV (humani virusi papiloma), ki med drugim povzroča tudi raka materničnega vratu.
Potrebno je zagotoviti ustrezne programe za preprečevanje odvisnosti predvsem od mamil in alkohola. SNS pa opozarja tudi na pomembnost preventivnega dela predvsem med mladimi.
SLS: Slediti potrebam prebivalstva
Zagovarjali bodo pregleden zdravstveni sistem, ki bo sledil potrebam prebivalstva. Podpirajo preventivo in preprečevanje poklicnih bolezni. Potrebno pa je tudi vzpostaviti konkurenco in razviti zasebno zdravstvo.
SMS: Zdravstvena reforma
Večplasten, medresorni pristop k zdravju državljanov in prebivalcev Slovenije. Zmanjšanje vzrokov za škodljive posledice, ki jih ima okolje na prebivalce Slovenije.
Zdravstvena reforma, ki bi zagotovila dolgoročno stabilen zdravstveni sistem, ki bo tudi mlajši aktivni generaciji zagotavljal zdravstveno varnost v kasnejšem obdobju.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.