Slovenija

Kako ohraniti zeleno Slovenijo?

Ljubjana, 21. 08. 2008 12.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min

Skrb za čisto okolje je ena izmed predvolilnih tem. Kako bodo stranke poskrbele za zdravo okolje naših potomcev, si lahko preberete tukaj.

Zares: Gradnja za prihodnost

Uresničevanje dobrih ekoloških standardov.
Uresničevanje dobrih ekoloških standardov. FOTO: POP TV

Zares bo povečal racionalno in varčno rabo energije. V okviru Natura 2000 bodo sprejeli dodatne ukrepe za ohranjevanje in izboljšanje naravnih ekosistemov. Spodbujali bodo dobre kmetijske prakse, ki v najmanjši možni meri obremenjujejo tla in vode z gnojili in fitofarmacevtskimi sredstvi.

Skrbeli bodo za ohranitev vodnih bilanc. Nadaljevali bodo z izgradnjo čistilnih naprav.

Zavzemali se bodo za zmanjševanje emisij toplogrednih plinov z ukrepi energetske varčnosti. Spremenili bodo predpise tako, da bodo pospeševali varčno energetsko rabo že pri sami zasnovi objektov.

SD: Onesnaževalec plača odškodnino

Eko-prijazne odločitve.
Eko-prijazne odločitve. FOTO: Lipa

Potrebno je spoštovati meje okoljske obremenitve prostora, predvsem s hitrim prehodom v družbo, ki reciklira, in z nizkimi izpusti toplogrednih plinov, menijo v SD.

Zaradi prevelike energetske razsipnosti je potrebno uvesti načine učinkovite rabe energije, saj lahko uvedba le-teh v tem trenutku največ prispeva k zmanjševanju emisij toplogrednih plinov.

V večji meri je treba izkoristiti lastno znanje za razvoj sodobnih okoljskih tehnologij, poudarjajo v SD ter opozarjajo, da je treba okoljska bremena razvoja čim bolj enakomerno razporediti v vseh predelih sveta, pa tudi naše države. Zagovarjajo načelo, da onesnaževalec plača odškodnino in da je potrebno več sredstev, namenjenih subvencioniranju okolju prijaznejših rešitev na področju oskrbe z energijo.

SLS: Odgovorno ravnanje z odpadki

Na Triglavu.
Na Triglavu. FOTO: POP TV

Skrb za zdravo okolje in razvoj države in njenih državljanov je mogoče dosegati s celovitim prostorskim načrtovanjem.

Cilje trajnostnega razvoja je mogoče dosegati le z upoštevanjem regionalnih značilnosti.

Pri blaženju negativnih vplivov sektorskega razvoja na podeželju in v mestih imajo pomembno razvojno vlogo ekoremediacijski ukrepi.

Zdravo pridelana hrana.

Neoporečna voda.

Odgovorno ravnanje z odpadki.

Izraba obnovljivih virov energije kot elementa nove razvojne paradigme.

Zmanjševanje učinkov podnebnih sprememb.

SMS: Recite ne brezplačni plastični vrečki

Družba naj reciklira.
Družba naj reciklira. FOTO: Dare Čekeliš

Ukrepajmo danes v boju proti podnebnim spremembam! Na ravni EU vzpostaviti zahtevo po zmanjšanju toplogrednih izpustov za 50 odstotkov v naslednjih desetih letih, še bolj pa takšno zahtevo dosledno, z visokimi kaznimi spoštovati.

Vzpostavitev podnebnega fonda.

Takojšno prepoved in omejevanje produkcije agrogoriv.

Prepoved uporabe brezplačnih plastičnih vrečk.

Zaščitimo naše morje.

LDS: Sprememba potrošniških navad

Slovenija sodi v vrh "zelenih“ držav in si prizadeva priti v elito povsem na vrhu. Delovanje sistema varovanja okolja naj spodbuja trg, poziva stranka LDS. Zelena ekonomija prinaša dividende.

Zavzemajo se tudi za spremembo potrošniških navad ter za zmanjševanje obremenitev s toplogrednimi plini.

Zagovarjajo tudi rabo obnovljivih virov energije. "Povečanje potrošništva in predvsem potrošniških navad temelji na vse večji porabi dobrin in energije. Take vzorce materialne potrošnje je treba spreminjati in pospeševati sprejemanje drugačnih, vsebinsko bogatejših vrednot," menijo v LDS.

SDS: Zelena davčna reforma

Eko-prijazne odločitve.
Eko-prijazne odločitve. FOTO: Dare Čekeliš

SDS bo izdelala dolgoročno in celovito strategijo prilagajanja podnebnim spremembam s konkretnimi ukrepi.

Zaščitili bodo vodne vire, zemljo in okolje. Oblikovali bodo predlog za zeleno davčno reformo, z njo spodbujali uporabo obnovljivih virov in preprečevali negativne vplive na okolje.

Varovali bodo prostor, odpravili nepotrebna soglasja in bistveno skrajšali postopke prostorskega planiranja in pridobivanja gradbenih dovoljenj.

Lipa: Sodelovanje globalnih akterjev

Vprašanje preprečevanja negativnih vplivov na okolje je brez popolnega sodelovanja globalnih akterjev le "pljunek v morje". Evropa kot gospodarska velesila mora nemudoma prevzeti vlogo diktatorja po uveljavitvi ekološki zavesti v svetovnem okolju.

V stranki Lipa bodo v okviru nacionalnega odločanja izhajali iz eko-prijaznih odločitev. Brez ostrega ukrepanja, intervencij in gospodarskih prepovedi bo kakršno koli samoopravičevanje na domačem parketu le neuspešna tolažba, opozarjajo v stranki Lipa.

NSi: Varčevati z energijo!

Slovenija je z vstopom v Evropsko zvezo privzela njen pravni red na področju varovanja okolja in se zavezala, da ga bo tudi dosledno spoštovala. Za to je potrebna bistvena sprememba ravnanja vseh prebivalcev.

Normativno je varstvo okolja v Sloveniji podrobno urejeno z zakonodajo, ki je že povzročila velike premike na področju čiščenja odpadnih voda, ravnanja z odpadki, obvladovanja industrijskega onesnaževanja, ohranjanja biotske raznovrstnosti in drugih pomembnih okoljskih elementov.

Člani SNS v naravi.
Člani SNS v naravi. FOTO: SNS

Pri varčevanju z energijo pa ne dosegamo niti mednarodnih standardov. Zelo slabo je še urejen inšpekcijski nadzor, upravni postopki so zapleteni, finančno urejanje okoljskih dejavnikov je slabo. Okoljske teme so potrebne še večje komunikacijske pozornosti. Zaradi majhne in neustrezne informiranosti krajevno prebivalstvo še zavrača objekte za ravnanje z odpadki in druge infrastrukturne objekte v svoji okolici, čeprav bi ugodno vplivali na varstvo okolja in gospodarski razvoj območja.

Posebno pozornost namenjajo varstvu voda. Za posamezna vodna območja bodo pripravili načrte upravljanja kot temeljne dokumente za vse nadaljnje posege v vodnem okolju.

Zavzemali se bodo za ukrepe v zvezi z varstvom vode pred onesnaženjem z nitrati in drugimi razpršenimi viri onesnaževanja (živo srebro, nevarne kemikalije).

Če hočemo slediti in zadostiti EU smernicam bomo morali postopno zmanjševati proizvodnjo električne energije v termoelektrarnah in s tem bistveno zmanjšati izpuste toplogrednih plinov v ozračje.

SNS: Slovenija - botanični vrt Evrope

SNS bo namenil velik poudarek ohranjanju narave, saj "se moramo zavedati, da je Slovenija pravzaprav botanični vrt Evrope, ki ga nikakor ne smemo uničiti“. Zavzemajo se za sonaravno gospodarjenje na kmetijah, biološko neoporečno hrano in ekološki visoki kmečki turizem.

Velik poudarek namenjajo tudi uporabi obnovljivih virov energije, v prvi vrsti sončne energije, saj je to edini konstanten energije.

Zavzemajo se tudi za ureditev kamionskega tranzitnega prometa preko Slovenije z vlaki ter za zmanjšanje ter za odpravo velikih ekološko spornih industrijskih kompleksov. Podprli bodo programe, ki omogočajo ohranjanje zelene narave, razvoj turizma, ekološkega kmetijstva, drobnega gospodarstva in terciarnih uslužnostnih dejavnosti.

Desus: Nič negativnih posledic za okolje

Podpirali in vzpodbujali bodo tiste gospodarske dejavnosti in ukrepe vlade, ki ne bodo povzročale negativnih posledic za okolje. Vztrajali bodo na uresničevanju vseh že sprejetih in dobrih ekoloških standardov, tudi z učinkovitim in doslednim delom inšpekcijskih služb. Primer – poslanci DeSUS so dosegli sprejem "azbestnega zakona" in zahtevali, da morajo zakonske rešitve zaščititi vse prizadete in bolne – brez izjem.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.