Vlasta Nussdorfer, ki jo predsednik republike Borut Pahor predlaga za varuhinjo človekovih pravic, se je že danes predstavila poslanskim skupinam SD in DeSUS, da se bodo s kandidatko sestali, pa so že napovedali tudi v poslanskih skupinah PS, NSi in SLS.
Predsednik Pahor predloga za imenovanje Nussdorferjeve za varuhinjo človekovih pravic še ni uradno poslal v DZ, je pa vodjem poslanskih skupin poslal pismo, v katerem jih obvešča, da želi v DZ kot svoj predlog podati Nussdorferjevo. Ob tem jih je zaprosil, če lahko kandidatko sprejmejo na predstavitvi in ga nato obvestijo o svojem mnenju.
Pahor meni, da bi bila vrhovna državna tožilka in predsednica društva Beli obroč primerna kandidatka. Da kandidata poišče zunaj prispelih prijav, pa se je odločil po tem, ko se je v pogovorih z vodji poslanskih skupin minuli teden izkazalo, da nobeden od predlaganih 26 kandidatov nima zadostne podpore.
Nussdorferjeva se je v preteklosti za mesto varuhinje človekovih pravic že potegovala, a ga je takrat zasedla sedanja varuhinja Zdenka Čebašek Travnik. Slednji se mandat izteče 21. februarja.
Nussdorferjeva dela varuhinje ne jemlje kot poklic
Vlasta Nussdorfer je pred srečanjem z nekaterimi poslanci dejala, da je v kandidaturo privolila, ker pri svojem delu že opravlja veliko dela varuhinje, poslance pa želi prepričati z delom in zagnanostjo.
Kot pravi Nussdorferjeva, se mnogi ljudje nanjo obračajo že zdaj v okviru društva Beli obroč. Velikokrat jih napoti na varuhinjo, sodeluje tudi z ministrstvi in si prizadeva za spremembo zakonodaje. Kot je dejala, ima še kar nekaj želja za izboljšave, ki bi jih težje dosegla, meni pa, da ji bo kot varuhinji to uspelo.
Nussdorferjeva ocenjuje, da je treba biti v teh hudih časih še bolj subtilen in dejaven. Po njenih besedah so pri nas človekove pravice ranljivim skupinam pogosteje kršene kot tistim, ki si znajo sami poiskati rešitev. Šibkejšim so po njenem mnenju pravice pogosto kršene tudi zato, ker je kriza huda. "V krizi udari marsikaj na plan, revščina prinese nasilje, nasilje prinese stopnjevanje diskriminacije, netolerantnosti v družbi, prehitre odzive ljudi," je dejala.
Če bo imenovana za varuhinjo človekovih pravic, Nussdorferjeva napoveduje, da se bo najprej pogovorila z ljudmi, ki na uradu varuha delajo, sicer pa bi rada obiskala različne institucije, kot so ministrstva in sodišča.
Na vprašanje, ali pričakuje dvotretjinsko podporo, pa je odgovorila, da je to težko reči, saj nima nobenih zagotovil in z nikomer ni dogovorjena.
KOMENTARJI (19)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.