Sporazum med Slovenijo in Hrvaško o obmejnem prometu in sodelovanju sta vladi obeh držav sprejeli že 28. aprila 1997. Sabor ga je kmalu zatem tudi potrdil, državni zbor pa ga v štirih letih ni uspel ratificirati. Predlaganemu sporazuma je namreč ves čas ostro nasprotovala SLS SKD, ki trdi, da bi sprejetje takšnega sporazuma prejudiciralo državno mejo, ki med državama še ni povsem določena.
Z maloobmejnim sporazumom bi državi prebivalcem dvajset kilometrskega pasu na obeh straneh meje bistveno olajšali življenje, saj sporazum med drugim predvideva tudi odprtje 27 maloobmejnih prehodov. Lokalno prebivalstvo že štiri leta zaman čaka na to, da bodo njihove poti na Hrvaško krajše, predvsem pa hitrejše.
Zaradi blokade v državnem zboru in vztrajnega nasprotovanja SLS, takrat druge najmočnejše vladne stranke, se je skupina poslancev odločila, da se za presojo sporazuma obrne na Ustavno sodišče, to pa tudi več kot po letu dni o sporazumu ni odločilo, kljub temu da naj bi ga po besedah njegovega predsednika Franca Testena, obravnavala prednostno. ''Še tako pospešen tempo ne more zagotoviti, da bo odločba sprejeta v nekem točno določenem roku'', je povedal Testen.