Naslovnica

Kitajska dovolila ZDA dostop

Hong Kong, 03. 04. 2001 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Kitajska je danes izdala dovoljenja za tri ameriške diplomate, da stopijo v stik s štiriindvajsetčlansko posadko ameriškega vohunskega letala, ki je po nedeljskem trčenju s kitajskim vojaškim lovcem F-8 strmoglavilo na kitajsko ozemlje. Pilota kitajskega letala in razbitine še niso našli. Ameriška mornarica je ponudila pomoč pri iskanju pilota, vendar je Kitajska ponudbo zavrnila, tako da so se tri ameriške vojaške ladje umaknile iz južno-kitajskega morja. Štiriindvajset članov posadke letala so Kitajci ločili in njihovo zdravstveno stanje ni znano. Tudi avstralski zunanji minister Alexander Downer je po srečanju z namestnikom osrednje kitajske vojaške komisije Zhang Wannianu, ki se trenutno mudi na obisku v Avstraliji, izjavil, da mu je general Zhang zagotovil, da bo Kitajska ameriškim diplomatom dovolila dostop do posadke. Iz kitajskih policijskih virov se je izvedelo, da se bodo ameriški diplomati s posadko letala srečali danes zvečer v kraju Haiku, ki je 200 kilometrov oddaljen od letališča, na katerem je pristalo ameriško letalo.

Po dveh dneh ostrih obtoževanj in prerekanj o tem, katera država je kriva za trčenje, se je že zdelo, da se obe strani počasi zavzemata za idejo, da gre za nesrečo, vendar je kitajski predsednik Jiang Zemin danes izjavil, da ZDA nosijo polno odgovornost za nedeljsko trčenje. Jiang je pojasnil, da ima Peking za to dovolj dokazov, od ZDA pa je zahteval, naj prekinejo polete na območjih ob meji s Kitajsko. Tiskovni predstavnik kitajskega zunanjega ministrstva pa je danes še izjavil, da imajo kitajski organi pravico pregledati ameriško vohunsko letalo, ki je prisilno pristalo na kitajskem ozemlju. Pojasnil je, da je pregled dovoljen na podlagi kitajskega prava in mednarodnih običajev. Kitajski predstavnik ni povedal, ali so se kitajski vojaški predstavniki že vkrcali na ameriško letalo, ki je na otoku Hainan pristalo v nedeljo zjutraj.

ZDA so Kitajski odločno prepovedale vstop v letalo, ki naj bi po njihovem mnenju bil ameriški teritorij. Po nekaterih podatkih naj bi si Kitajska zelo želela obdržati izvidniško letalo, ki je polno opreme visoke tehnologije. Po ameriških izjavah bi šlo v tem primeru za kršenje mednarodnih pravnih norm. Ob prisilnem pristanku je posadka začela z uničevanjem dela opreme, vendar ni jasno, v kolikšni meri ji je uspelo.

Predsednik Bush je včeraj poudaril, da so napori ameriške diplomacije usmerjene predvsem na varno vrnitev posadke, pa tudi za vrnitev letala, brez nadaljnjih zapletov. Kitajske reakcije je označil, da niso v skladu z običajno diplomatsko prakso in v nasprotju z željo po izboljšanju odnosov.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10