šolanje na daljavo

Deklici s posebnimi potrebami pomoč spremljevalca pripadala le v šoli, ne pa tudi doma

05. 01. 2022 18.30

Šolanje na daljavo je bil velik zalogaj za celoten šolski sistem, marsikdo je imel z njim nemalo težav, še zlasti otroci s posebnimi potrebami in invalidni otroci. Zagovornik načela enakosti je izpostavil primer deklice s posebnimi potrebami, ki je morala zaradi nevarnosti respiratornih okužb šolske obveznosti opravljati od doma. Ministrstvo za izobraževanje ji ni zagotovilo fizične pomoči spremljevalke pri pouku na daljavo, kar je zagovornik načela enakosti opredelil kot diskriminatorno dejanje. Če je bila deklici spremljevalka dodeljena v šoli, zakaj ji ni bila doma?

Šolstvo in gospodarska zbornica pozdravljata možnost skrajšanja karanten

04. 01. 2022 19.24

Bomo tudi v Sloveniji skrajšali karanteno za stike z okuženimi in na koliko dni? O tem odločajo epidemiologi, ki pa bodo svoj predlog najprej predstavili ministru za zdravje. Ukrep podpirajo v gospodarstvu, saj se nekatera podjetja zaradi številnih odsotnosti že soočajo s velikimi težavami. Ker je inkubacijska doba omikrona nekoliko krajša, je minister za zdravje naklonjen skrajšanju karantene z desetih na pet dni. Prekinili bi jo lahko le z negativnim testom. Na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje pa so bolj previdni.

'Zgodaj popoldne sem začel svojo pot, 19 ur kasneje nisem še niti blizu cilja'

04. 01. 2022 10.37

Ameriški vzhod in jugovzhod je zajelo močno snežno neurje, zaradi katerega so oblasti zaprle številne zvezne urade in šole. Zaradi neurja je umrlo že pet oseb, na tisoče prebivalcev pa je ostalo brez električne energije. Težave medtem nastajajo tudi v cestnem in letalskem prometu, zaradi snežnega meteža so tako številni leti odpovedani. Nevihta je na letalu Air Force One začasno zadržala tudi ameriškega predsednika. A nekateri so snežno nevihto pozdravili z veseljem. Pred nakupovalnim središčem so organizirali snežni boj.

Slonji Božički obiskali tajske otroke in jim razdelili razkužila, maske in balone

25. 12. 2021 07.00

Na Tajskem so dan pred božičem otroke obiskali prav posebni obiskovalci. Bili so štirinožni z velikimi sivimi uhlji in dolgimi rilci. Tajske otroke so namreč obiskali slonji Božički, ki so jim na šolski letni zabavi razdelili razkužila za roke, zaščitne maske in balone. Tajska je sicer v 98 odstotkih budistična država, vendar tamkajšnji prebivalci ob koncu leta kot del praznične sezone vseeno praznujejo božič.

Ministrstvo: Ustavno neskladje glede odreditve šolanja na daljavo popravlja predlog PKP 10

22. 12. 2021 18.11

Izteka se rok, ki ga je ustavno sodišče dalo za odpravo neustavne ureditve, po kateri lahko pristojni minister sam odredi izobraževanje na daljavo v osnovnih šolah in zavodih za otroke s posebnimi potrebami. Na ministrstvu za izobraževanje so pojasnili, da področje urejajo v desetem protikoronskem paketu, ki čaka na obravnavo v DZ.

Ob okužbi v razredu način šolanja v rokah ravnateljev in ne ministrstva

08. 12. 2021 08.43

V šolah imajo ob pojavu okužbe z novim koronavirusom v razredu na voljo dve možnosti – lahko organizirajo pouk na daljavo za vse učence, torej tudi cepljene in prebolevnike. Druga možnost pa je hibridni pouk, kar pomeni, da pouk za cepljene in prebolevnike poteka v živo, za tiste, ki jim je bila odrejena karantena, pa organizirajo pouk na daljavo. A odločitev o tem, kako bodo organizirali pouk, je v pristojnosti posameznega ravnatelja, zato praksa v državi ni enotna.

Omejitev gibanja in šolanje na daljavo v tretjem valu v skladu z nemško ustavo

30. 11. 2021 10.34

Nemško ustavno sodišče je odločilo, da so proticovidni ukrepi, ki jih je nemška zvezna vlada v tretjem valu predvidela za preprečitev širjenja okužb, ustavni. Med ukrepi, o katerih je razpravljalo sodišče, so policijska ura, omejitev druženja in zapiranje šol.

Ljubljanska Waldorfska šola lahko pouk nadaljuje v šoli, žalska odpravlja nepravilnosti

25. 11. 2021 15.09

Inšpektorat za šolstvo in šport je po ponovnem nadzoru ugotovil, da je Waldorfska šola Ljubljana izvršila vse ukrepe, ki so ji bili naloženi, je sporočilo ministrstvo za izobraževanje, znanost in šport. Kot so nam sporočili s šole, bodo s poukom na šoli tako začeli že jutri. Inšpektorji bodo sicer tudi v prihodnje nadaljevali nadzor in preverjanje izpolnjevanja ukrepov na področju šolstva in športa. Ugotovljene nepravilnosti v zvezi z nespoštovanjem odloka o samotestiranju otrok v šoli na novi koronavirus medtem odpravlja tudi žalska Waldorfska šola Savinja, ki upa, da se bodo lahko otroci v šolske klopi vrnili v ponedeljek.

Šolski inšpektorat zaprl še eno Waldorfsko šolo

24. 11. 2021 19.31

Po Waldorfski šoli v Ljubljani, ki je zaradi nepravilnosti pri samotestiranju zaprta že od ponedeljka, je šolski inšpektorat šolanje na daljavo odredil še za eno zasebno šolo. Neuradno gre prav tako za Waldorfsko šolo, in sicer osnovno šolo Savinja. Učencev, ki se zaradi obveznega samotestiranja šolajo od doma, je sicer po Sloveniji zelo malo in iz dneva v dan manj. V ponedeljek jih je bilo manj kot tri odstotke.

Šole so se dobro pripravile, grožnje in pritiski pa v šole vnašajo nemir in povzročajo stiske

22. 11. 2021 11.38

Slovenske šole so se na nove ukrepe za zamejitev širjenja novega koronavirusa dobro pripravile, pravi glavni šolski inšpektor, dr. Simon Slokan. Inšpektorat je namreč opravil več nadzorov, med katerimi pa niso odkrili veliko nepravilnosti, tam, kjer so jih, pa so jih večinoma že odpravili. Le ena šola, ki tega ni storila, mora začasno izvajati šolanje na daljavo. Gre za Waldorfsko šolo Ljubljana.

Tamia Šeme

19. 11. 2021 20.00

Športnica Tamia Šeme je v avdicijski oddaji navdušila s svojimi vratolomnimi cirkuškimi veščinami. S svojo udeležbo v šovu Slovenija ima talent želi dokazati, da se vztrajnost, trud in trdo delo obrestujejo ter da smo sposobni več, kot si mislimo.

Od srede samotestiranje v šolah: 'Otroci so ključen dejavnik pri širjenju pandemije'

16. 11. 2021 11.44

Obvezno samotestiranje na novi koronavirus bodo v šolah začeli izvajati v sredo. Tistim učencem in dijakom, ki se ne bodo samotestirali, bodo začasno prepovedali zbiranje v šoli in odredili izobraževanje na daljavo. Ukrepom nasprotujejo nekateri starši, ravnatelji pa so izpostavljeni njihovim pritiskom. A podatki kažejo, da so prav otroci ključen dejavnik pri širjenju pandemije, opozarja podatkovni znanstvenik Aleks Jakulin, član ekipe Covid-19 Sledilnika. Podobno je povedal tudi pediater Denis Baš, ki hkrati poudarja, da je samotestiranje enostavno, neboleče in ne pušča posledic.

Učitelji: Nabiranje snovi poglablja frustracijo otroka, sprotno učenje reši vse težave

13. 11. 2021 14.56

31. januarja naslednje leto se zaključuje prvo ocenjevalno obdobje. Smo v času po krompirjevih počitnicah, pred šolarji pa je obdobje, ko bodo morali pokazati znanje in pridobiti glavnino ocen v tem semestru. Učitelji ocenjujejo, da imajo tudi letos učence, ki so zelo uspešni in tiste, ki jim gre nekoliko slabše. Pomembno je, da se učne težave hitro zaznajo in se nudi pomoč. "Sprotno učenje je tisto, ki reši marsikatero težavo. Če se snov nabira ali nerazumevanje poglablja, se s tem poglablja tudi frustracija otroka," pravijo.

So šole pripravljene na hkraten pouk v šolah in na daljavo? Kustečeva: Morajo biti

12. 11. 2021 22.57

Učenci se bodo morali od prihodnje srede samotestirati, starši bodo morali dati pisno soglasje. Učencem, ki se ne bodo samotestirali, se vstop v šole začasno prepove, izobraževali se bodo na daljavo. Njihovi starši pa ne bodo upravičeni do plačane odsotnosti od dela. Kako nove ukrepe komentira šolska ministrica Simona Kustec in ali so šole pripravljene na dodatno delo - šolanje v učilnici in na daljavo? Kustečeva odgovarja, da na to morajo biti pripravljene. Ravnatelj Osnovne šole Prežihov Voranc pa poudarja, da gre za izjemnem zgodovinskem trenutku človeštva ter da od staršev in učencev pričakuje, da bodo pri spoštovanju ukrepov sodelovali.

Samotestiranje bo v šoli in s soglasjem staršev. Tisti brez soglasja se šolajo od doma

12. 11. 2021 12.41

Glede samotestiranja otrok v šoli vlada uvaja nekaj sprememb. Med drugim se začetek zamakne na sredo, 17. novembra, prav tako bo potrebno soglasje starša oziroma skrbnika, tisti, ki se ne bodo testirali, pa se bodo šolali od doma. Ministrstvo za zdravje je sporočilo, da bo od prihodnje srede upravičencem na voljo 15 testov na mesec. Medtem pa združenje ravnateljev osnovnega in glasbenega šolstva opozarja, da šolska stroka znova ni bila vključena v sprejemanje odločitev. Ob objavi odloka ugotavljajo, da vlada njihovih priporočil pri uvedbi obveznega samotestiranja učencev ni upoštevala.

Učenci in dijaki, ki se ne bodo samotestirali in nosili mask, se bodo izobraževali na daljavo

11. 11. 2021 15.59

Kot je dejal državni sekretar na ministrstvu za šolstvo Damir Orehovec, imajo učenci in dijaki dve možnosti: obvezno samotestiranje v šoli in uporaba mask ali pa šolanje na daljavo. Učenci in dijaki s posebnimi potrebami bodo samotestiranje lahko izvedli v domačem okolju. Glavni tajnik Sindikata vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture Slovenije Branimir Štrukelj je bil sicer pred novinarsko konferenco kritičen tudi nad odsotnostjo šolske ministrice Simone Kustec.

Šolniki upajo, da se šole ne bodo zapirale, ponekod v karantenah celi razredi

02. 11. 2021 20.24

Za nami so jesenske počitnice in učenci in dijaki so se vrnili v šolske klopi, vendar ne vsi, v ljubljanski Osnovni šoli Danile Kumar so zaradi prevelikega števila okuženih doma vsi učenci od 6. do 9. razreda in pouk tam poteka na daljavo. Drugod pa naj bi se, skladno z navodili vlade in NIJZ, poslej vsi šolarji, in ne več le starejši, dvakrat tedensko testirali, in sicer ob ponedeljkih in sredah. Medtem šole ne smejo nadzirati, koliko učencev test dejansko opravi, saj gre za prostovoljno testiranje. Šole pa medtem nestrpno čakajo navodila vlade, ali bo pouk zaradi ponovnega naraščanja okužb znova prešel na izvajanje na daljavo. V ljubljanskih lekarnah je marsikje zmanjkalo hitrih testov, ki jih v celoti plača država. A v lekarnah zagotavljajo, da bodo testi kmalu znova na voljo uporabnikom.

Zagovornik načela enakosti: Vzdržite se dolgotrajnega zapiranja šol

19. 10. 2021 17.15

Zagovornik načela enakosti je ocenil diskriminatornost odlokov in sklepov, ki so bili podlaga za delno ali popolno zaprtje šol med epidemijo covida-19. Meni, da dolgotrajno zaprtje šol ni bilo niti ustrezno niti edino možno. Ta ukrep je otroke in mladostnike postavil v slabši položaj v primerjavi z drugimi skupinami prebivalstva na področju dostopa do ustavne pravice do izobrazbe in šolanja, je prepričan. Zato odločevalcem priporoča, naj bo morebitno zaprtje šol v prihodnosti le skrajen ukrep.

Del zakona o izobraževanju na daljavo v osnovnih šolah v neskladju z ustavo

18. 10. 2021 11.15

Ustavno sodišče je z delno odločbo ugotovilo, da je v neskladju z ustavo ureditev, po kateri lahko minister za izobraževanje sam odredi izobraževanje na daljavo v osnovnih šolah in zavodih za otroke s posebnimi potrebami. Državni zbor mora neskladje določbe, ki je zapisana v petem protikoronskem zakonu, odpraviti v dveh mesecih.

Zaradi napovedanih protestov bo za nekatere dijake pouk potekal od doma

06. 10. 2021 13.39

Zaradi možnosti protestov, ki naj bi se v Ljubljani odvijali tudi danes, bo popoldanski pouk za dijake, ki obiskujejo Elektrotehniško-računalniško strokovno šolo in gimnazijo Ljubljana, danes potekal na daljavo, so potrdili na ministrstvu za izobraževanje, znanost in šport.

Učitelji od doma: 'Težko je bilo združiti razred in ga med seboj še bolj povezati'

05. 10. 2021 06.00

Septembra je v šolske klopi sedlo 193.116 učencev. Za nekatere je bilo veselja kmalu konec, saj so se med učenci in učitelji začele širiti okužbe. Nekateri so se tako morali ponovno vrniti k šolanju na daljavo, vsem pa je zagotovo v spominu ostal čas, ko so bili doma. Tokrat se bomo osredotočili na tiste, ki so bili na drugi strani zaslona. To so učitelji, ki so od doma morali koordinirati več razredov, učencev in snovi; pregledovati domače naloge, reševati težave in svetovati. Če je v šoli bilo vse to samoumevno, je v času šolanja od doma predstavljalo izziv.

Brazgotine koronakrize: Otroci so se počutili, kot da so staršem v finančno breme

18. 09. 2021 09.14

Zaradi ukrepov za preprečevanje širjenja virusa so otroci in mladostniki postali tisti, ki jih je koronakriza verjetno najbolj prizadela. Tako vzrok za duševne in socialne stiske osnovnošolcev ocenjujejo strokovnjaki. Učenci so izgubljali realen stik z družbo, po vrnitvi v šole sta jim veliko preglavic povzročala socializacija in ponovno navezovanje stikov s sošolci. Doma, med štirimi stenami, pa so slabi medsebojni odnosi v premnogih družinah prehajali v nasilje.

Štiri slovenske šole med najboljšimi v poučevanju na daljavo

16. 09. 2021 20.40

Evropska komisija je letos prvič podelila evropsko nagrado za inovativno poučevanje, ki so jo danes prijele tudi štiri slovenske šole. Tema prve izvedbe sta bila učenje na daljavo in kombinirano učenje, kar je v tesni povezavi z akcijskim načrtom za digitalno izobraževanje in pandemijo covida-19.

NIJZ: Karantena na domu ni prostovoljna, ampak obvezna

14. 09. 2021 11.11

Število okužb z novim koronavirusom narašča tudi v vzgoji in izobraževanju, posledično je vedno več šolarjev v karanteni, šolanje zanje pa poteka na daljavo. Na NIJZ poudarjajo, da za otroke, ki jim je odrejena karantena na domu, veljajo enaka navodila kot za ostale.

Epidemija zarezala v duše najmlajših: osamljenost, apatija, tesnoba

13. 09. 2021 07.17

Šole so ponovno odprle svoja vrata, po učilnicah odzvanja otroški smeh, toda marsikateri nasmejani obraz osnovnošolca skriva težke rane, ki mu jih je zadala epidemija. Šolski psihologi ugotavljajo, da so se pri otrocih stopnjevali občutki osamljenosti, pojavila se je tudi vedenjska problematika. Ob tem pa ugotavljajo, da imajo v šolah premalo resursov, da bi vsem pomagali. Učitelji učencem sporočajo, da so njihova trdna opora, starši pa pristojne pozivajo, naj ne zapirajo šol. Že sedaj opažajo, da učna snov pri otrocih ni dobro utrjena in "starši ne moremo biti tako dobri v poučevanju, kot so lahko učitelji".

Hiška je bila brezhibno čista in pospravljena. V njej je dišalo po pravkar pečenem kruhu

05. 09. 2021 07.00

Poti Verige dobrih ljudi, skozi katero rešujemo družine največjih stisk vse Slovenije, smo tik pred vodenjem zadnjih izmen otrok na letovanjih malce strnili. Ob zavedanju, da je pred nami en silovito vroč dan in hkrati skoraj 500 km, smo si zadali obiskati najbolj oddaljene družine. Kajti najdaljša pot je vodila na skrajno severovzhodno točko naše dežele. Tja, kjer razen družine, ki živi v še iz blata zidani kočici, redko stopi katera koli človeška duša.

Vrata šol se odpirajo, zapirati se morajo zadnja: prave žrtve epidemije so mladi

01. 09. 2021 19.25

Šolarji se že tretje leto doslej v šolske klopi vračajo v senci novega koronavirusa. V minulih šolskih letih je epidemija otežila izvajanje pouka in pustila luknje v znanju. Na številne je prekinitev socialnih stikov vplivala slabo. Opozarjali so, da praktično ni več prostih bolnišničnih mest za otroke in mladostnike z duševnimi motnjami, pristojni se zaradi negotovih razmer bojijo ponovnega porasta duševnih težav. Zato si je stroka enotna v prepričanju, da mora pouk letos potekati v učilnicah in da se morajo šole v primeru slabšanja epidemiološke slike šole zapirati zadnje. Mladi namreč potrebujejo socializacijo, morajo se igrati, družiti in komunicirati v živo.

Inšpektor na OŠ Prebold odkril dve novi nepravilnosti

01. 09. 2021 16.30

Inšpektor je na Osnovni šoli Prebold, ki je v javnosti odmevala zaradi ravnatelja, ki dvomi o učinkovitosti pogoja PCT, v torek odkril dve novi nepravilnosti. Na vratih šole so na prvi dan šole visela obvestila, da sta maska in pogoj PCT obvezna. Kot je dejal predsednik sveta zavoda, je masko nosil tudi ravnatelj.

Otroci znanih Slovenk: kdo so prvošolčki in kdo je pravi knjižni molj?

01. 09. 2021 07.00

Šolski dan je za prvošolčke in njihove starše velika prelomnica. Tudi med našimi znanimi imeni iz sveta zabave in kulture je nekaj ponosnih staršev, ki bodo svoje otroke prvič pospremili do šolskega praga. Preberite si, kdo si bo na rame prvič nadel šolsko torbo in kako so potekale priprave na ta pomemben dan.

'Lani na šolski poti cesta ni vzela nobenega učenca, naj tako ostane'

30. 08. 2021 11.51

Čez dva dni bo v šolske klopi sedlo 193.116 osnovnošolcev, med njimi 21.123 prvošolcev. Ti na poti v šolo potrebujejo spremstvo, vsi učenci, ki živijo daleč od šole ali nimajo urejene varne poti v šolo, pa so upravičeni do brezplačnega prevoza v šolo. Stroške teh prevozov krijejo občine, organizator prevoza pa mora poskrbeti za varnost otrok. Na opoldanski novinarski konferenci sta o tem spregovorila tudi direktor ljubljanske policijske uprave Boštjan Glavič in predsednik zavoda Varna pot Robert Štaba.