število okuženih

Po onesnaženju vode v Maximarketu sedem oseb hospitaliziranih

29. 04. 2025 09.20

Pred skoraj dvema tednoma so se v objektu Maximarketa pojavile težave zaradi fekalnega onesnaženja interne vodovodne napeljave. Epidemiološka služba NIJZ je do zdaj obravnavala več kot 500 primerov okužb, sedem oseb je moralo poiskati zdravniško pomoč, ena oseba je odšla tudi na urgenco. Prve analize kažejo na prisotnost bakterije Escherichia coli in salmonele, so izsledke preiskav predstavili na NIJZ.

Voda v Maximarketu še vedno onesnažena, vzrok neznan

22. 04. 2025 17.05

Po dezinfekciji sistema interne vodovodne napeljave v objektu Maximarketa odvzeti vzorci še vedno kažejo na fekalno onesnaženje, a v bistveno manjših koncentracijah. Vzrok onesnaženja še ni znan. NIJZ je doslej zabeležil več kot 400 okuženih oseb, dve sta bili krajši čas hospitalizirani, sicer pa hujšega poteka bolezni ni zaznal.

Grozljivi posnetki z Madžarske: iz zemlje prodirajo kri, tekočine in plini

10. 04. 2025 18.01

Marca so na Madžarskem potrdili prvi izbruh slinavke in parkljevke po več kot 50 letih. Na severozahodu države so zaradi pojava bolezni usmrtili več tisoč glav goveda. Njihove kadavre so zakopali blizu kraja Csemeztanya. Prebivalci, ki živijo v bližini, poročajo o neznosnem smradu. Posnetki z droni pa kažejo grozljive prizore s kraja: iz zemlje prodirajo kri in druge tekočine ter plini, ki so posledica razpadanja živalskih ostankov.

Minilo je pet let: prvi okužbi sledil plaz

04. 03. 2025 08.44

Bilo je 4. marca 2020, že v večernih urah, ko je odhajajoči predsednik vlade Marjan Šarec na družbenem omrežju na kratko sporočil: "Odkrili prvo okužbo s koronavirusom tudi pri nas." Potrdili so jo pri moškem, ki se je par dni prej s skupino potnikov prek Italije vrnil iz Maroka. In prav Italija je bila največje žarišče zunaj Kitajske. Ko so v Sloveniji potrdili prvi primer, je pri naših zahodnih sosedih število smrtnih žrtev že doseglo sto, v več delih države je bilo javno življenje ustavljeno, Bergamo je bil na kolenih.

UKC o širjenju garij pri nas: število bolnikov nenehno narašča

20. 02. 2025 09.40

Na dermatovenerološki kliniki UKC Ljubljana zaznavajo številne primere garij. Na NIJZ so v letošnjem letu doslej zabeležili 92 prijav te bolezni in dva izbruha. Na UKC ocenjujejo, da gre za velik problem in da število bolnikov nenehno narašča. Simptomi so pogosto nespecifični, zato se diagnoza velikokrat postavi z zamudo ali pa se bolezen zamenja z drugimi dermatološkimi stanji. Pravočasna diagnoza in ustrezno zdravljenje sta ključna za preprečevanje širjenja garij. V UKC opažajo, da se isti bolniki vračajo tudi do petkrat. Navodila mora namreč spoštovati cela družina, saj se bolezen prenaša s tesnimi stiki.

Zaradi novih izbruhov kuge drobnice na Madžarskem povečali ogroženo območje pri nas

05. 02. 2025 09.27

Državno središče za nadzor bolezni je zaradi pojava novih izbruhov kuge drobnice na Madžarskem v bližini meje povečalo ogroženo območje v Sloveniji, tako da zdaj zajema določena naselja v občinah Dobrovnik, Hodoš, Kobilje, Lendava, Moravske Toplice in Šalovci. Na ogroženem območju se izvajajo posebni ukrepi, so sporočili pristojni.

Nov izbruh bakterije E. coli v ZDA, krivo ekološko korenje

18. 11. 2024 08.59

Ameriški center za nadzor in preprečevanje bolezni preiskuje nov izbruh bakterije E. coli, in sicer v vsaj 18 zveznih državah. Z bakterijo naj bi bilo okuženo ekološko korenje, ki se je prodajalo pod različnimi blagovnimi znamkami. Zaradi okužbe je bilo hospitaliziranih 15 ljudi, ena oseba pa naj bi tudi umrla.

Protest v Sevilli: 'Nič več smrti. Ustavite virus'

03. 09. 2024 08.11

Prebivalci andaluzijske Seville so organizirali protest, s katerim so oblasti pozvali, naj ukrepajo proti virusu Zahodnega Nila, ki je to poletje povzročil pet smrtnih žrtev v južni španski provinci.

Prvi primeri okužbe z virusom Zahodnega Nila v Sloveniji

02. 09. 2024 10.16

V severovzhodnem delu Slovenije, v Pomurski in Podravski regiji so bili potrjeni prvi trije primeri okužbe z virusom Zahodnega Nila, so sporočili iz Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ). "Po petih sezonah, ko okužb z virusom Zahodnega Nila nismo zaznali, smo 30. avgusta 2024 prejeli obvestilo Inštituta za mikrobiologijo in imunologijo Medicinske fakultete v Ljubljani, da so potrdili okužbo pri treh osebah," so navedli pri NIJZ. Prenašalci virusa so okuženi komarji, po piku večina ljudi ne zboli, medtem ko manjši del okuženih razvije kratkotrajno vročinsko bolezen. Ob pojavu okužb je treba upoštevati preventivne ukrepe, s katerimi zmanjšamo ali preprečimo možnosti za okužbo.

V New Yorku po prvih primerih virusa Zahodnega Nila pričeli s škropljenjem

27. 08. 2024 09.36

Oblasti največjega ameriškega mesta New York so se odločile za razprševanje insekticidov proti komarjem, ki prenašajo različne bolezni in viruse, na čelu z virusom Zahodnega Nila, poročajo lokalni newyorški mediji. Škropiti so že začeli v Bronxu in Staten Islandu, sledili pa bodo Manhattan, Brooklyn in Queens.

Na infekcijski kliniki povečano število bolnikov z leptospirozo

20. 08. 2024 15.27

Zaradi leptospiroze na ljubljanski infekcijski kliniki zdravljenje potrebuje povečano število bolnikov. Čeprav v poletnih mesecih običajno zdravijo od dva do tri bolnike s to boleznijo, so jih v zadnjih tednih zdravili 10, od tega tri v intenzivni enoti. Vir okužb je neposreden ali posreden stik z okuženo živaljo ali njenimi izločki.

Opičje koze: potek bolezni podoben kot pri noricah, cepivo že obstaja

16. 08. 2024 10.15

Zaradi izbruha nove različice opičjih koz v Afriki je Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) v sredo razglasila javnozdravstveno krizo globalnih razsežnosti, kar je najvišja stopnja opozorila. V četrtek so prvi primer okužbe z novo različico zunaj Afrike potrdili tudi na Švedskem. Mateja Logar s Klinike za infekcijske bolezni in vročinska stanja UKCL je povedala, da imamo v Sloveniji protokole za primere okužb že iz leta 2022, ko so v Evropi zadnjič zabeležili povečano število okužb. Potek bolezni je sicer podoben kot pri noricah, vendar z razliko, da se vsi izpuščaji pojavijo hkrati, oseba pa je kužna, dokler ji ne odpadajo vse kraste.

Salmonela v hotelu na Lošinju: težave imelo več deset otrok

09. 08. 2024 21.40

V znanem družinskem hotelu na Lošinju sta se med gosti pojavili okužbi s salmonelo in bakterijo E. coli. Zdravniško pomoč je poiskalo več kot 20 otrok, število okuženih je vsak dan večje, izvor okužbe pa še ni znan.

Še danes možno anonimno brezplačno testiranje na okužbo s hepatitisom C

25. 07. 2024 06.33

Pred nedeljskim svetovnim dnevom hepatitisa te dni poteka akcija testiranja na okužbo z virusom hepatitisa C. Vsak, ki to želi, se lahko brezplačno in anonimno testira še danes med 11. in 18. uro v ambulanti Infekcijske klinike na Poljanskem nasipu 58 v Ljubljani.

Je konflikt v Gazi odgovoren za več kot 186.000 smrtnih žrtev?

13. 07. 2024 09.05

Pismo, ki ga je objavila britanska medicinska revija The Lancet razkriva morebitne nove razsežnosti konflikta v Gazi. Pravijo namreč, da bi lahko konfliktu pripisali "186.000 ali celo več smrtnih žrtev", kar je bistveno več, kot so zadnje ocene ministrstva za zdravja, ki ga vodi Hamas. Na podlagi ocene prebivalstva iz leta 2022, ki znaša 2.375.259, bi to pomenilo 7,9 odstotka celotnega prebivalstva Gaze.

Ali klop na človeka pade tudi z drevesa?

14. 06. 2024 06.00

Tudi to je pojasnjeval sogovornik v našem Popkastu Tomi Trilar, doktor bioloških znanosti, ki se posebej ukvarja z žuželkami in tudi ptiči. V Prirodoslovnem muzeju je kustos oddelka nevretenčarjev.

Klopov letos za polovico več, nadpovprečno so se namnožili v prestolnici

25. 04. 2024 10.36

Število klopov, ki lahko prenašajo smrtonosne bolezni, je letos neobičajno veliko in visoko nad povprečjem, so še neuradne ugotovitve monitoringa klopov v Sloveniji. Še posebej so se namnožili na območju ljubljanskega Tivolija in Rožnika. Visoko je tudi število okuženih klopov.

Novi primeri ptičje gripe, odkrili osem okuženih labodov

06. 02. 2024 12.16

Pri labodih grbcih v Sloveniji se je spet pojavila visoko patogena aviarna influenca oziroma ptičja gripa. Nacionalni veterinarski inštitut je bolezen potrdil pri osmih labodih grbcih, najdenih v občini Markovci. Rejce ptic pozivajo, naj se strogo držijo zaščitnih ukrepov, sprehajalce pa, da se izogibajo vodnim površinam, na katerih se nahajajo vodne ptice, in jih ne krmijo.

Rak želodca: če boste dobili vabilo na testiranje, se odzovite

20. 01. 2024 13.26

6.000 pacientov ZD Ljubljana v starosti od 30–34 let bo dobilo vabilo za testiranje na bakterijo Heliobacter pylori. Gre za pilotno raziskavo, ki bo izvedena v šestih državah članicah EU. Skupaj z Mednarodno agencijo za raziskovanje raka (IARC) in drugimi strokovnjaki bodo na podlagi zaključkov pripravili priporočila za program primarne preventive raka želodca. Ker je bakterija H. pylori eden izmed nedvomnih povzročiteljev raka, sta testiranje in zdravljenje okužbe najboljši možni način, da preprečimo rakavo obolenje.

Huda gneča v bolnišnicah, pričakujejo še dodatno večanje bolnikov

04. 01. 2024 18.09

Po tem, ko so na celjski urgenci že novoletni prazniki minili zelo delovno, saj so dosegli od 65 do 80 odstotkov običajnega števila napotitev na internistično nujno pomoč, so sredin prvi delovni dan zabeležili izjemno povečan obisk bolnikov. Zapolnili so vse posteljne zmogljivosti, nekaj pacientov je na sprejem čakalo še danes. Nič bolje ni niti na ljubljanski infekcijski kliniki, ki je trenutno zaradi virusnih okužb dihal, polno zasedena, nekateri bolniki pa morajo ostati na hodniku. O velikem navalu poročajo tudi z infekcijskega oddelka mariborskega kliničnega centra.

Zaradi kršenja javnega naročanja Kreku tisoč, NIJZ pa 40.000 evrov kazni

27. 12. 2023 10.13

Okrajno sodišče v Ljubljani je razsodilo, da morata Nacionalni inštitut za javno zdravje in njegov nekdanji direktor Milan Krek zaradi kršenja zakona o javnem naročanju pri naročilu izvajanja klicnega centra v času epidemije plačati kazen. NIJZ so naložili 40.000, Kreku pa tisoč evrov kazni. Inštitut se je na pravnomočno sodbo sodišča že pritožil, Krek nam je medtem povedal, da je kazen nemudoma poravnal. "Nimam moči, da bi se še boril. To je politična gonja proti nepolitičnemu človeku, ki je reševal življenja," je dejal, odločitev sodišča in KPK pa označil za krivično.

Hitro širjenje nove različice covida: WHO jo bo skrbno nadzoroval

20. 12. 2023 17.32

Svetovna zdravstvena organizacija je novo podrazličico covida-19 JN.1, ki izhaja iz omikrona, uvrstila na seznam sevov, ki jih je treba podrobneje spremljati. Gre namreč za eno bolj nalezljivih različic, ki se hitro širi v več državah po svetu, vključno z Indijo, Kitajsko in ZDA.

Covid-19 znova v porastu: tudi večkratni prebolevniki s težjimi simptomi

19. 12. 2023 19.04

Ob epidemiji oslovskega kašlja in gripi na Hrvaškem močno narašča tudi število okuženih s koronavirusom. Potrjenih je več kot 5000 primerov, v enem tednu je umrlo 42 oseb. Tudi pri nas je v začetku decembra umrlo 20 bolnikov s covidom-19, število uradno potrjenih okužb je preseglo 2000. Če so strokovnjaki med epidemijo napovedovali, da bo vsako prebolevanje milejše od prejšnjega, pa je bolezen to sezono tudi večkratne prebolevnike zdelala bolj, kot so pričakovali. Kot pravijo infektologi, so trenutne različice omikrona nekoliko drugačne, zato prebolelost preteklih različic ne nudi več zaščite. Prav tako je od prvih cepljenj minilo že precej časa, zato je raven protiteles nizka.

Na Hrvaškem zaradi koronavirusa v enem tednu umrlo 42 oseb

17. 12. 2023 09.14

Štiri leta po začetku epidemije covida-19, prvi zabeleženi primer se je decembra 2019 pojavil v kitajskem Vuhanu, ta virus še vedno ni popolnoma iztrebljen, v zimskem času pa so številke znova začele rasti. Žal tudi tiste črne. Na Hrvaškem je tako zaradi koronavirusa v enem tednu umrlo 42 oseb. Vendar tamkajšnji epidemiologi mirijo, da razmere še niso dramatične.

Porast okužb dihal: na infekcijski kliniki primanjkuje prostora

15. 12. 2023 12.29

NIJZ opozarja, da so v porastu akutne okužbe dihal. Gripa je za zdaj razširjena v omejenem obsegu, obolelih z respiratornim sincicijskim virusom pa je več kot v preteklih tednih. Med prebivalstvom se širijo tudi koronavirus in rinoviroze. Na ljubljanski infekcijski kliniki je hospitaliziranih 80 bolnikov s covidom-19, od tega jih osem potrebuje intenzivno terapijo.

'Covid-19 je v porastu, številke zajamejo le del vseh okuženih'

28. 11. 2023 11.50

4. marca 2020 so v Sloveniji potrdili prvi primer okužbe s koronavirusom. Več kot tri leta kasneje pa nevarnost še ni povsem mimo, saj se na sprejemno ambulanto ljubljanske infekcijske klinike znova obrača veliko bolnikov. Lekarniška zbornica pa osebe, okužene s koronavirusom, opozarja, naj ne hodijo v lekarne. "V nasprotnem primeru bomo primorani v zapiranje lekarn," opozarjajo.

Hrvate razburjajo mrtve svinje: po evtanaziji so jih pustili ležati ob cesti

17. 09. 2023 21.59

Hrvaško javnost že več dni razburjajo mrtve svinje. V kraju Andrijaševci so namreč konec julija zaradi prašičje kuge pri devetih svinjah evtanazirali vseh 40, nato pa jih pustili ležati ob cesti. Prizori mrtvih živali, ki so se pred kratkim pojavili v javnosti, so vznemirili občane, prašičjerejci pa zaradi nehumanega ravnanja zahtevajo razrešitev ministrice za kmetijstvo.

Europol uničil programsko opremo, ki je okužila 700.000 računalnikov

30. 08. 2023 15.55

V obsežni mednarodni operaciji, ki jo je podprl Europol, je bila uničena infrastruktura zlonamerne programske opreme Qakbot, zaseženih pa je bilo skoraj osem milijonov evrov v kriptovalutah. Z opremo Qakbot, je skupina kibernetskih kriminalcev napadala kritično infrastrukturo in podjetja v več državah ter kradla finančne podatke.

60.000 okuženih, 40 mrtvih: komarje obsevajo, da potomci ne bi preživeli

22. 04. 2023 11.41

Argentina se sooča z rekordnim izbruhom mrzlice denga, zaradi katere je umrlo več kot 40 ljudi, večinoma na severozahodu države pa se je okužilo že več kot 60.000 ljudi. Argentinsko ministrstvo za zdravje je ob tem sporočilo, da se je izbruh začel umirjati.

Korona je bila 'polomija na vseh ravneh'

04. 04. 2023 18.43

V času pandemije smo pogosto gledali k sosedom in se spraševali, kako jo obvladujejo v primerjavi z nami. Avstrijsko računsko sodišče je prepričano, da je šlo tamkajšnjim oblastem skrajno slabo. Z obvladovanjem pandemije se je ukvarjalo 25 revizij tamkajšnjega računskega sodišča. Končno poročilo pa oblastem, ki so za obvladovanje pandemije porabile 47,7 milijarde evrov, nikakor ne daje pozitivne ocene.