čečenske skupine

Kadirovu naj bi se zdravstveno stanje slabšalo, kdo ga bo nasledil?

23. 04. 2024 18.10

V Rusiji in seveda Kremlju se vse bolj sprašujejo, kaj se dogaja z vodjo Čečenije Ramzanom Kadirovim. Njegova bolezen je vse resnejša, opozarjajo ruski mediji, pojavljajo se tudi namigi o tem, kdo ga bo nasledil. In medtem ko so naslednika že skoraj izbrali, pa Kadirov zanika govorice o svoji bolezni in na družbena omrežja objavlja svoje fotografije o tem, kako intenzivno trenira.

Kdo so bili potniki na pogubljenem letalu?

25. 08. 2023 06.00

Urbana legenda je vedno pripovedovala, da skrivni recept za slavno kokakolo hkrati pozna le peščica zaposlenih, ki nikoli ne potujejo z istim letalom, za primer, da bi to strmoglavilo. Prav to pa naj bi torej storil sam vrh najemniške vojske Wagner – vsi naj bi sedli na isto letalo, in to na nebu Rusije, ki so se ji pred dvema mesecema zaradi poskusa upora hudo zamerili. Na seznamu potnikov pogubljenega letala, kot ga je objavila ruska zvezna agencija za zračni promet, so namreč poleg soustanoviteljev Jevgenija Prigožina in Dmitrija Utkina še Prigožinov dober prijatelj Valerij Čekalov, odgovoren za logistiko, pa veterana vojn v Čečeniji in Siriji, Jevgenij Makarjan in Sergej Propustin, ter še dva druga Wagnerjevca.

Ponesrečena tajna misija ukrajinske vojske: ponovno zavzetje Zaporožja

08. 04. 2023 11.26

Lanskega oktobra se je ekipa ukrajinskih specialnih enot vkrcala na 40-metrski patruljni čoln ter zavzela položaje ob treh težkih mitraljezih in avtomatskih metalcih granat Mk19. Čoln je bil le eden izmed 30, ki jih je Ukrajina čez reko Dneper poslala na posebno misijo: ponovno zavzetje jedrske elektrarne Zaporožje.

Ruska vojska na fronto poslala oklepni vlak

13. 03. 2023 13.40

Poleg modernejših in nedavno restavriranih zastarelih orožij ruska vojska še vedno uporablja oklepne vlake, kar prikazujejo tudi nedavno objavljeni posnetki enega izmed njih. Ob tem navajajo, da je njegova naloga patruljirati ob mejah zasedenih območij in varovati logistiko pred sabotažami.

Siloviti spopadi na vzhodu Ukrajine

25. 12. 2022 09.25

Ruski vojaki se borijo za nadzor nad mestom Bahmut na vzhodu Ukrajine, vendar so ukrajinske sile po besedah njihovega tiskovnega predstavnika napadalcem prizadejale "hude izgube". Ob tem je ukrajinska vojska sporočila še, da naj bi v napadu na jugu države ranili vsaj 70 ruskih oficirjev.Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski je kljub temu, da bo večina Ukrajincev pravoslavni božič praznovala v začetku januarja, na božični večer vsem Ukrajincem namenil posebno sporočilo.

Koncu bo sledila 'igra prestolov': Rusija in svet po Putinu

17. 10. 2022 08.48

Vladimir Putin je v času, ko je na oblasti, ki jo je vse bolj vodil v tiranijo, teroriziral mnoge. Kaj pa se bo zgodilo, ko Vladimir Putin ne bo več vodil Rusije? Zaenkrat malokdo želi javno govoriti o postputinovskem svetu, previdnost je mogoče pripisati strahu pred percepcijo vmešavanja v rusko notranjo politiko. Toda v zakulisju zahodne države analitiki preigravajo scenarije, ki bi se lahko odvili, ko bo Putin odšel. Dogajanje bo pestro, bitka za oblast pa bo burna, menijo pri Politicu, kjer so analizirali Rusijo in svet po Putinu.

V 'denacifikacijo' Ukrajine tudi ruski neonacisti

17. 05. 2022 07.00

Ko je Vladimir Putin napovedal rusko invazijo na Ukrajino, je med ključnimi razlogi za takšno odločitev navedel "denacifikacijo Ukrajine". To je sprožilo začudenje dela mednarodne javnosti, a tudi ostre kritike, saj da bi moral ruski predsednik najprej počistiti pred svojim pragom. Tudi v Rusiji in na ukrajinskem bojišču namreč delujejo ruske militantne neonacistične in ultranacionalistične skupine, čeprav večinoma "podtalno", saj je njihovo delovanje uradno prepovedano. Nekateri posamezniki so tudi pripadniki ruskih vojaških enot, kar priznava tudi sam Putin. Največ kontroverz pa se vrti okrog razvpite skrivnostne skupine Wagner, ki naj bi štela več kot 4000 članov iz 15 različnih držav.

Proruski separatisti prevzeli nadzor nad pristaniščem v Mariupolu

11. 04. 2022 06.59

Na vzhodu Ukrajine se ljudje pripravljajo na obsežne spopade. Na širšem območju Kijeva so odkrili že več kot 1200 trupel, so sporočili Ukrajinci, predsednik Volodimir Zelenski pa meni, da je v Mariupolu, ki so ga "ruske sile do tal požgale", umrlo več desettisoč ljudi. Padec mesta naj bi bil le še vprašanje časa, proruski separatisti zatrjujejo, da so že prevzeli nadzor nad tamkajšnjim pristaniščem. V Moskvi medtem za svoje enote novačijo odpuščene vojake. "Na ta način priznavajo naraščajoče izgube," menijo na britanskem obrambnem ministrstvu. Čečenski vodja Ramzan Kadirov pa je napovedal, da bodo najprej popolnoma "osvobodili" regiji Lugansk in Doneck, nato pa zasedli prestolnico Kijev.

Rusija obljublja zmanjšanje vojaških operacij, možno srečanje Putina in Zelenskega

29. 03. 2022 07.01

Mineva 34. dan vojne v Ukrajini. Rusko-ukrajinski pogovori v Istanbulu so prinesli prve znake optimizma, da bi se morda vendarle lahko končala vojna v Ukrajini, do katere je prišlo zaradi ruskega napada na to državo. Rusija napoveduje močno zmanjšanje svojih vojaških aktivnosti v državi, Ukrajina je ob določenih varnostnih zagotovilih pripravljena na trajno nevtralnost.

'Zanje je Ukrajina peskovnik za gradnjo fašistične države'

19. 03. 2022 16.42

Prisotnost neonacističnih milic, celo v državnih strukturah Ukrajine, ni ruski mit. Je dejstvo, na katerega so leta opozarjali številni zahodni analitiki, človekoljubne organizacije in pred rusko invazijo tudi vsi večji mediji. Njihov obstoj in nezmožnost zajezitve njihovega vpliva na nekatere pomembne odločitve oblasti v Kijevu, sta tako postala priročen izgovor ruskega vožda za invazijo in udejanjanje imperialističnih ambicij. "Neonacisti izrabljajo rusko invazijo za uresničevanje svojih interesov. Vse od časa IS nismo zaznali tako množičnega novačenja," v The Washington Post opozarja strokovnjakinja za terorizem in avtorica Rita Katz. Znano je namreč, da je Ukrajina že več let stičišče številnih ekstremističnih in neonacističnih skupin, ki se v državi borijo že od leta 2014. Nekatere, med njimi bataljon Azov, so postale sestavni del ukrajinskih oboroženih sil.

V ukrajinskih mestih sirene zavijajo tudi sredi noči, ruske enote stopnjujejo napade

02. 03. 2022 06.06

Ko je padel mrak, so se v večjih ukrajinskih mestih znova oglasile sirene pred zračnimi napadi. Tudi iz Kijeva znova poročajo o novih eksplozijah. Za eksplozijo, ki je poškodovala območje železniške postaje, so mestne oblasti pozneje sporočile, da je šlo za ostanke ruske rakete, ki naj bi jo sestrelila ukrajinska protiletalska obramba, o morebitnih poškodovanih pa ne poročajo. Sirene so se oglasile tudi v Odesi in Umanu, ob dveh zjutraj po lokalnem času znova tudi v Lvovu na zahodu države. Mirovna pogajanja med delegacijama se bodo nadaljevala v četrtek. Strani se bosta srečali na območju Beloveške pušče v beloruski regiji Brest. Ukrajinska delegacija bo predvidoma prispela na pogajanja preko Poljske, kjer je letališče.

Belgija: v obsežni operaciji proti čečenskim džihadistom pridržali 16 ljudi

08. 06. 2015 21.21

Preiskavo so sprožili februarja, potem ko je policija pridobila informacije, da se je ena oseba, domnevno ranjena v bojih v Siriji, vrnila v Belgijo na zdravljenje. Policisti so opravili 21 racij.

Večji napadi, ki so pretresli Rusijo

24. 01. 2011 18.22

Rusija je od razpada Sovjetske zveze tarča številnih teroristov. V napadih je bilo ubitih več kot tisoč ljudi, predvsem pa za napadi stojijo islamski skrajneži, ki se borijo za samostojnost nekaterih republik.

Enajst aretacij zaradi načrtovanja napada na Belgijo

23. 11. 2010 17.12

V Belgiji, Nemčiji in na Nizozemskem so prijeli 11 ljudi, ki naj bi načrtovali teroristični napad v Belgiji. Hkrati naj bi tudi novačili ljudi v čečensko teroristično organizacijo. V pripravljenosti so tudi na Danskem.

FOTO in VIDEO: 'Ženske ne izgledajo kot potencialni storilci'

29. 03. 2010 06.37

Samomorilski napadalki, ki sta sprožili bombi na dveh postajah moskovske podzemne železnice, sta najverjetneje pripadnici teroristične skupine s Severnega Kavkaza. Razmere se počasi normalizirajo.

'Ruska federacija je Slovenijo postavila v sramoten položaj'

21. 10. 2009 20.11

Poslanska skupina SDS zahteva sklic nujne seje odbora za zunanjo politiko, saj so prepričani, da sedanji ruski veleposlanik v Sloveniji ni primeren. Bil je namreč zelo vpleten v vojno v Čečeniji, pravijo.

Za nemire krivi talibani in Čečeni

02. 06. 2005 00.00

Ruski zunanji minister za upor v Uzbekistanu krivi talibane, čečenske upornike in skrajneže iz Uzbekistanskega islamističnega gibanja.

Denarna nagrada za aretacijo Putina

09. 09. 2004 00.00

Čečenski uporniki so ponudili 20 milijonov ameriških dolarjev tistemu, ki bi aretiral ruskega predsednika Vladimirja Putina.

Sankcije proti čečenskim skupinam

21. 02. 2003 00.00

Ameriško zunanje ministrstvo je napovedalo, da bodo proti trem skupinam, ki se borijo za neodvisnost Čečenije, uvedli finančne sankcije. Sankcije predvidevajo zamrznitev premoženja skupin v ZDA ter njihovo uvrstitev na seznam skupin, obtoženih terorističnih dejanj.

Dosežen dogovor o Kaliningradu

11. 11. 2002 00.00

Evropska unija in Rusija sta na vrhunskem zasedanju v Bruslju dosegli dogovor o tranzitnem režimu za Kaliningrad, ki bo ruskim državljanom omogočil lažje potovanje med to rusko enklavo in ozemljem matične države Rusije.

V Čečeniji ubitih 11 ruskih vojakov

06. 08. 2002 00.00

V bombnem napadu na ruski vojaški tovornjak na jugu Čečenije je bilo po podatkih proruskih čečenskih oblasti ubitih enajst ruskih vojakov, sedem pa jih je bilo težje ranjenih.

Putin preizkuša Gruzijo

05. 08. 2002 00.00

Ruski predsednik Vladimir Putin je pozval gruzijske oblasti, naj dokažejo svojo pripravljenost na boj proti terorizmu z izgonom sedmih čečenskih upornikov, ki so bili aretirani v soboto v Gruziji v bližini meje s Čečenijo.

Ruska letala spet nad Gruzijo

04. 08. 2002 00.00

Gruzijske oblasti so sporočile, da so ruska letala že četrtič v zadnjem tednu bombardirala sever Gruzije blizu meje z rusko republiko Čečenijo, kjer naj bi se nahajali čečenski uporniki. Moskva je omenjene trditve že zavrnila.

Ruska vojska nadaljuje napade

28. 03. 2000 14.12

Ruska vojska tudi danes nadaljuje napade na čečenske upornike na vzhodu kavkaške republike, kjer naj bi bilo še 1500 čečenskih borcev. Davi so enote ruske vojske in notranjega ministrstva dobile okrepitve, je sporočilo rusko poveljstvo za severni Kavkaz. Po lastnih navedbah so med današnjimi letalskimi in topniškimi napadi na vas Centoroj na jugovzhodu Čečenije ubili približno 100 čečenskih upornikov. Preostali čečenski borci naj bi se razpršili v manjše skupine.

Napadi ruskih sil na čečenske upornike

06. 03. 2000 08.50

V zadnjih štirih dneh je bilo v spopadih med zveznimi enotami in čečenskim uporniki v soteski reke Argun na jugu Čečenije ubitih 31 ruskih padalcev, je za zasebno rusko televizijsko postajo NTV izjavil eden izmed vodij ruske vojaške operacije general Genadij Trošev. Trošev je tudi dejal, da naj bi bilo več mož ranjenih, natančnega števila pa ni navedel. Poveljnik vzhodne fronte general Sergej Makarov pa je za NTV izjavil, da naj bi bilo v istem obdobju ubitih 600 upornikov. Od začetka vojaške operacije v Čečeniji so ruske enote po uradnih podatkih Kremlja izgubile 1.420 mož.

Čečenski uporniki zapustili Grozni

02. 02. 2000 20.49

Po štirih mesecih krvavih bojev so uporniki zapustili čečensko prestolnico. Poveljstvo ruskih sil je danes potrdilo, da organiziranega odpora v mestu ni več. Usoda zajetih čečenskih civilistov pa ostaja neznana. Bitka za Grozni sicer že velja za najhujši spopad v Evropi po drugi svetovni vojni.

Odprt koridor za begunce iz Groznega

28. 11. 1999 18.51

Ruska vojska, ki oblega glavno čečensko mesto Grozni, je odprla koridor za begunce, ki želijo oditi iz mesta, so sporočile ruske oblasti. Težko topništvo in letala nadaljujejo z obstreljevanjem mesta, vendar pa so uporniki odločeni mesto, ki še ni popolnoma obkoljeno, braniti. Tiskovna agencija Interfax poroča, da so ruska letal in helikopterji včeraj izvedli več kot 100 napadov na cilje v Čečeniji, največ na Grozni. Kopenske enote nadaljujejo s širjenjem varnostnih območij, na nekaterih območjih pa so skupine upornikov že uspešno razbili.

Jelcin prispel v Istanbul na vrh OVSE

17. 11. 1999 21.29

Ruski predsednik Boris Jelcin je danes prispel v Istanbul na vrh Organizacije za varnost in sodelovanje (OVSE) z namenom, da bi prepričal zahodne voditelje o upoštevanju civilnih norm v akcijah proti čečenskim upornikom. Jelcin je ob prihodu na istanbulsko letališče izrazil upanje, da vsi razumejo, da Rusija v čečenskem primeru ravna v skladu z mednarodnimi civilnimi pravili in normami.

Stopnjevanje napadov na severozahodu Čečenije

11. 10. 1999 16.17

Ruske sile so okrepile letalske napade na mesto Goragorski na severozahodu Čečenije, ki ga oblegajo že ves teden, je s kraja dogodka sporočil dopisnik AFP.