škodljivci

Britansko mesto se utaplja v smeteh: po njem tekajo podgane, večje od mačk
06. 04. 2025 13.47Britanski Birmingham se že od januarja sooča s smetarsko stavko. Nekaterim od 1,2 milijona prebivalcev mesta tako že več tednov niso odpeljali odpadkov. Posledice pa: smeti vsepovsod, širi se smrad, po mestu pa so se razmnožile podgane, ki so zaradi takšnih pogojev tudi veliko večje kot običajno.

Žužkoreja: Na prvi slovenski farmi mokarjev
13. 02. 2025 07.55Ko vstopimo na farmo mokarjev Mokar, 'črvički' ravnokar počivajo po kosilu. Na meniju so bili hranljivi otrobi. V prostoru je pritemnjena svetloba, saj jim, kot pove njihov vzreditelj Tilen Zajec, ta najbolj ustreza. Mokarjev ne redijo za človeško prehrano, ampak iz njihovih izločkov proizvajajo ekološko gnojilo. Žuželke, razporejene na modrih pladnjih, redno pregleduje in odstranjuje iztrebke. Ti so sicer skorajda povsem sestavljeni iz suhe snovi, zato ne oddajajo neprijetnega vonja. Drobne in pri nas neobičajne rejne živalce zagomazijo šele, ko v njihov dom pade njihov najljubši posladek – na kolutke narezano korenje. Takrat pladenj oživi in zašelesti.

BLOG: Kvinoja – drobno seme, ki je prava zakladnica hranil
10. 11. 2024 18.46Kvinojo lahko brez težav poimenujemo superživilo, saj si je v zadnjih letih prislužila sloves ene najbolj hranljivih in vsestranskih sestavin. Čeprav jo mnogi štejejo za žito, se v resnici uvršča med psevdožita. To pomeni, da tehnično ni zrno, ampak seme rastline Chenopodium quinoa. Njena uporaba sega tisočletja nazaj, vse do starodavnih Inkov, ki so jo častili kot "chisiya mama" ali "mater vseh zrn".

Slovenski izvozniki: 'V evropskem prostoru ni optimizma'
12. 10. 2024 11.00Izvozniki so hrbtenica slovenskega gospodarstva, generatorji rasti in napredka. Več kot 26 tisoč jih imamo in zanje je ključno predvsem, da so korak pred drugimi, boljši od konkurence. A srečujejo se s številnimi izzivi: od birokratskih ovir in visokih obdavčitev, do negotovih razmer, nemškega gospodarskega zastoja in naraščajočih geopolitičnih napetostih. Se vse to že pozna tudi pri njihovem poslovanju? Še vedno drži rek: ko Nemčija kihne, se Slovenija prehladi?

Letos se vipavskih in briških češenj ne bomo najedli
29. 05. 2024 19.10Zaradi obilnega deževja bo češenj letos veliko manj kot sicer. Sadjarji na Vipavskem in v Goriških brdih ocenjujejo, da bo izpad od 50 do 70 odstotkov, veliko pa je odvisno od mikro lege in številnih nevšečnosti, ki so sadjarje prizadele že zgodaj spomladi: od pozebe do sodre in močne burje. Zagotovo bo prvega domačega sadja manj od povpraševanja, poudarjajo. Kako pa kaj kaže ostalemu sadju?

BLOG: Vse, kar morate vedeti o ovsu
19. 05. 2024 07.00Oves in ovseni kosmiči so pogosto hvaljeni kot ena najbolj zdravih možnosti za zajtrk. Že tisoče let so pomemben vir hranil za ljudi in živali. Pozivam vas, da si vzamete kakšno minutka časa in preberete tokratni članek. Presenečeni boste nad tem, da je oves odličen vir vlaknin in beljakovin, poleg tega pa vsebuje veliko mineralov in vitaminov. Posledično imajo koristi širok spekter, vključno z zniževanjem holesterola, lajšanjem zaprtja, spodbujanjem morebitne izgube teže in še mnogo več.

Malčica v sobi slišala 'pošasti'. V stenah našli ogromen panj in 60.000 čebel
30. 04. 2024 16.39Srhljivo brenčanje v stenah je komaj triletno deklico prepričalo, da se v njeni sobi skrivajo pošasti. Njena starša sta sicer najprej menila, da ima deklica le preveč bujno domišljijo, a ko s pripovedjo o tem, da lahko v stenah otroške sobe sliši te grozljive stvore, sta postala nekoliko bolj pozorna. Opazila sta, da se v bližini podstrešja in dimnika zbirajo večje skupine čebel ter poklicala podjetje za zatiranje škodljivcev, ki je kmalu v stenah kmečke hiše odkril "pošasten" panj in okoli 60 tisoč zaščitenih medonosnih čebel.

Trump objavil posnetek avtomobila z 'zvezanim Bidnom'
31. 03. 2024 10.33Nekdanji ameriški predsednik Donald Trump je v petek objavil videoposnetek dveh avtomobilov z realistično poslikavo. Eden od avtomobilov ima na zadnjem delu naslikanega zvezanega predsednika Joeja Bidna. Na neokusno objavo so se že odzvali v Bidnovem taboru, kjer so poudarili, da nekdanji predsednik na ta način spodbuja k političnemu nasilju. Biden se je medtem v predsedniški tekmi odločil za nekoliko drugačno strategijo – nagovoril je volivce nekdanje Trumpove protikandidatke in jih pozval, naj glas namenijo njemu.

Podgane vdrle v sobo z dokazi in pojedle zaseženo marihuano
14. 03. 2024 10.41Policija v ameriškem New Orleansu se sooča z nenavadno težavo. V stavbi, kjer se nahaja sedež policije, vladajo katastrofalne higienske razmere, zaradi česar so se tam naselili škodljivci in plesen. Podgane so celo vdrle v sobo z dokazi in pojedle zaseženo marihuano. "So pod vplivom drog," je mestnim svetnikom povedala načelnica policije.

Kljub veliki pestrosti njihovo stanje slabše kot pred desetletji
06. 02. 2024 10.33Jadransko morje je eno najbolj obremenjenih sredozemskih območij. Po eni strani je pestrost vrst kitov in delfinov v tem morju večja, kot si verjetno marsikdo predstavlja, saj tukaj stalno živi kar pet vrst, še dve pa se občasno pojavljata, po drugi pa je naše morje izpostavljeno mnogim človeškim dejavnikom, ki negativno vplivajo na stanje morskih ekosistemov in neposredno ogrožajo tudi jadranske kite in delfine.

Črvi nad Berlusconijeve umetnine, uničenje škodljivcev dražje od vrednosti slik
21. 10. 2023 10.31Nekdanji italijanski premier Silvio Berlusconi, ki je umrl junija letos, je svojim dedičem zapustil obsežno zbirko umetnin, a večina njih nima nobene vrednosti, saj je slike kupoval kar preko televizijskih dražb. Dediči sedaj ugotavljajo tudi, da je vzdrževanje zbirke težko finančno breme, saj letni stroški stanejo več kot 800.000 evrov, del slik pa so že napadli škodljivci.

Nova priporočila, kako ravnati z onesnaženim muljem, zemljo in vodo
04. 09. 2023 15.49Mesec dni po poplavah je večja količina mulja še vedno odložena na začasnih lokacijah na prizadetih območjih, je po delovnem obisku sporočila Delovna skupina za obnovo po poplavah. Na 21 merilnih mestih so pristojne službe odvzele vzorce mulja in tal pod sedimentom, rezultatov zaenkrat še ni. NIJZ pa je medtem pripravil priporočila za ustrezno ravnanje z odpadnim muljem ter onesnaženo zemljo in vodo.

Evropa, quo vadis? Ko morilec otrok postaja junak in vzornik
23. 07. 2023 11.15"Pred leti so po terorističnem napadu Andersa Breivika na Norveškem na družbenih omrežjih pisali, kako tega ne odobravajo, da nočejo imeti nič s takim tipom človeka. Zdaj si upam reči, da je za mladega skrajnodesničarskega aktivista, ki je bil takrat še otrok in premlad, da bi bil politično indoktriniran, Breivik kakor bog, ki je storil, kar je bilo treba narediti," so dober teden nazaj zapisali pri Delu.

Segrevanje ozračja bo povzročilo obsežne izbruhe škodljivcev
25. 06. 2023 12.38Podnebne spremembe, ki so tudi plod človeških rok, bodo povzročile kaos v svetu žuželk, ugotavlja nova raziskava. Temperaturne spremembe namreč spreminjajo njihove življenjske navade, kar bo povzročilo obsežne izbruhe škodljivcev.

'Od kmetovanja nas živi bolj malo, od kmetijstva živimo vsi'
25. 04. 2023 06.13Središče Ljubljane so zavzeli traktorji in udeleženci drugega protestnega shoda kmetov v zadnjem mesecu dni. S traktorji in ostalo kmetijsko mehanizacijo so se zapeljali tudi mimo državnega zbora in Trga republike, kjer je na težave slovenskih kmetov opozorilo več kmetijskih organizacij in kmetov. "Od kmetovanja nas živi bolj malo, od kmetijstva živimo vsi," so opozorili in napovedali, da bodo s protesti nadaljevali, če z vlado ne bodo dosegli dogovora.

Evropska prepoved, ki lahko pokoplje slovenske vinarje
27. 03. 2023 20.01Vsi imamo radi, da je naša hrana ekološko pridelana, organska in brez ostankov pesticidov. In ravno temu cilju naproti so v Evropski komisiji želeli stopiti z uredbo, ki narekuje, da bi morale države članice do leta 2030 zmanjšati porabo fitofarmacevtskih sredstev za več kot polovico. Na občutljivih območjih bi tako imenovane FFS-je skoraj povsem ukinili. Vse lepo in prav, le da je takšna direktiva za Slovenijo povsem neizvedljiva, pravijo naši kmetje, saj je večina naših obdelovalnih površin in nasadov na tako ali drugače zaščitenih območjih.

Napad podlubnika v Celju, odstraniti morajo bolne smreke
24. 02. 2023 15.45Inšpekcija za gozdarstvo ministrstva za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano je občini Celje naložila nujen sanitarni posek smrek, ki jih je napadel smrekov podlubnik, so sporočili. Bliža se pomlad in lubadar bo ponovno vse bolj napadal, opozarjajo. Občanke in občane prosijo, naj bodo pozorni, če se na njihovih vrtovih sušijo smreke. Če je povzročitelj lubadar, je takšno drevo nujno takoj posekati in skuriti.

Še ena slaba letina za kmete na Ljubljanskem polju?
15. 02. 2023 18.29Bodo kmetje na Ljubljanskem polju lahko preživeli še eno slabo letino? Ustavno sodišče jim je namreč že junija lani zaradi pritožbe enega od sosedov, češ da je voda oporečna, začasno prepovedalo uporabljati gnojila in druge pesticide, tudi tiste, ki so dovoljeni za ekološko pridelavo. Do danes so izgubili že ogromno pridelka in s tem seveda tudi ogromno denarja, zime pa bo kmalu konec in kupiti morajo še semena za novo setev. Kako se bodo borili proti škodljivcem, ki uničujejo pridelke, kaj bodo na vodovarstvenih območjih lahko sploh posejali in kaj zahtevajo od pristojnih ministrstev?

Zaposleni na Twitterju: najprej je bil smrad, sedaj so prišli ščurki
15. 01. 2023 16.27Zaposleni v podjetju Twitter imajo nove težave – v njihovo newyorško pisarno so se namreč naselili ščurki. Kot so dejali za ameriške medije, ti lezejo po kopalnicah in garderobi. Pred tem so že večkrat izpostavili, da neočiščene kopalnice in stranišča močno smrdijo.

Skoraj polmetrska podgana izgubila bitko z upokojencem Derekom
31. 10. 2022 15.43Skoraj pol metra veliko podgano je po sedmih letih bitke ubil šef angleškega puba. Zadnjih sedem let je bil upokojenec Derek Blamire vpet v nenehen boj s škodljivci, ki napadajo njegov vrt, da bi se gostili na njegovih ptičjih krmilnicah. "Imel sem pištolo na kroglice in v podgano sem izstrelil en strel in to je bilo to, umrla je," je razložil Blamire. Kljub temu da je ulovil že mnogo podgan, pravi, da se vedno znova vračajo in tudi tokrat se bodo.

'Z omejitvijo prihodkov proizvajalcev elektrike bi lahko pridobili 120 milijard evrov'
14. 09. 2022 09.58Predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen se je zavzela za zmanjšanje porabe elektrike. Napovedala je omejitev prihodkov podjetij, ki za proizvodnjo elektrike uporabljajo cenejše tehnologije. S tem ukrepom bo na voljo okoli 117 milijard evrov za pomoč odjemalcem, še 25 milijard pa iz solidarnostnega prispevka fosilnega sektorja. O energetski problematiki so razpravljali tudi evropski poslanci, ki so podprli predlog o spodbujanju uporabe obnovljivih virov energije. V skladu s predlogom naj bi se delež energije iz obnovljivih virov do leta 2030 povečal na 45 odstotkov. Parlament podpira tudi višje cilje glede varčevanja z energijo.

Mala žuželka ima le osem zob, a uničuje gozdove
15. 08. 2022 19.25Izrazita suša preglavic ne povzroča le gasilcem, ampak tudi gozdarjem. Zaradi toplega vremena so smrekovi gozdovi manj odporni proti škodljivcem. Samo v juliju je bilo zaradi lubadarja za posek določenih kar 70.000 kubičnih metrov iglavcev. Zavod za gozdove lastnike opozarja, naj redno pregledujejo svoje gozdove, saj lahko lubadar hitro zmanjša vrednost lesa.

Priprava vrta in orodja na novo sezono – koristni nasveti
11. 03. 2022 08.17Dnevi so vedno daljši, temperature vedno višje in priprave na novo vrtno sezono so tik pred vrati! Spomladi priporočamo rahljanje zemlje z vilami, da ne uničimo vseh mikroorganizmov, ki živijo v zemlji. Rahljanje je najbolj enostavno z dodajanjem kupljene zemlje, ki jo zmešamo v vrtno zemljo. Tako je zemlja hitreje pripravljena na setev in sajenje.

'Usoda naroda je odvisna od njegovega načina prehranjevanja'
17. 10. 2021 07.00Trditve različnih strok, da je domača hrana boljša, in spodbude, naj raje izberimo pridelke domačih kmetov, so postale stalnica, ko je govor o hrani in kmetijstvu. A kaj stoji za temi besedami? Zakaj je pomembno, da vlagamo v domače kmetijstvo in skrbimo za razvoj trajnostne kmetijske pridelave? Na drugi strani kmetijsko-živilsko panogo pestijo številne težave, ki odvračajo mlade, da bi bodisi začeli kmetovati bodisi ga prevzeli od svojih staršev. Ali v Sloveniji naredimo dovolj za spodbujanje domačega kmetijstva? Kje šepamo, kje nam gre dobro?

'Boljša proizvodnja, boljša prehrana, boljše okolje in boljše življenje'
16. 10. 2021 07.00Vsakič, ko jemo, se vpnemo v kmetijsko-prehranski sistem. Hrana, ki jo izberemo, način, kako jo pridelamo, pripravimo, skuhamo in shranimo, je sestavni in aktivni del delovanja tega zapletenega kolesja. Trajnostni kmetijsko-živilski sistemi si prizadevajo zagotavljati prehransko varnost in prehrano za vse, ne da bi pri tem ogrozili ekonomsko, socialno in okoljsko podlago za prihodnje generacije. Privedli naj bi do "boljše proizvodnje, boljše prehrane, boljšega okolja in boljšega življenja" za vse, kar je tudi geslo letošnjega svetovnega dneva hrane. Kako sistem deluje pri nas, v Sloveniji?

Bi lahko živeli dlje v objemu dreves?
11. 10. 2021 13.02Ob sprehodu po gozdu se pogled ustavi na drevesih in rastju, čute preplavijo vonjave in zvoki, ki so za to okolje edinstveni. Sprostite se in zadihate, počutite se pomlajene in okrepljene. Ne, to niso zgolj občutki, saj imajo gozdovi dokazano pomemben učinek na fizično in psihično zdravje.

Ali kolagen res pomaga za lepšo kožo?
27. 07. 2021 00.15Pogovoriva se o tvoji koži, mladostnem videzu in negi, ki dolgoročno učinkuje. Še prej pa odgovoriva na vprašanje, ali je kolagen res glavna komponenta napete kože brez gubic? Tako je!

Apel: Kosite pozneje, zaradi pozebe bo glavna hrana čebelam cvetje na zelenicah
22. 04. 2021 17.38Zaradi nedavne pozebe je v veliki meri uničeno cvetje sadnega drevja. Glavna hrana za čebele bodo letos tako cvetlice na travnikih. Na Kmetijsko gozdarski zbornici Slovenije ob tem pozivajo k nekoliko poznejši košnji zelenic, predvsem tistih na javnih površinah, od katerih ni odvisna krma živali. Še posebej pomemben bo regrat, ki izdatno medi. "Letos bo štel vsak regratov cvet," pravi predstavnik za odnose z javnostmi KGZS Marjan Papež, sicer tudi sam čebelar. Če pa se že v teh dneh odločite za košnjo, to opravite zvečer ali ob slabem vremenu, še apelira.

Nova uredba bi omogočila posege v pragozd: 'Zelena luč za uničenje zadnjih koščkov prvobitne narave'
27. 03. 2021 09.34Vlada z uredbo s področja gozdarstva uvaja spremembe, s katerimi bo prižgala zeleno luč za uničenje še zadnjih koščkov prvobitne slovenske narave, opozarjajo strokovnjaki in okoljevarstvene organizacije. Na kmetijskem ministrstvu pojasnjujejo, da tako rešujejo problematiko širjenja podlubnikov iz gozdnih rezervatov v okoliške gospodarske gozdove in preprečujejo gospodarsko in ekološko škodo lastnikov gozdov. A stroka, ki sicer lastnike gozdov razume, tej uredbi nasprotuje, saj je ''potrebno reševanje problemov od primera do primera, nikakor pa ne z uredbo, kakršna je v obravnavi, ki zajema kar vse rezervate naenkrat''.

KOMENTAR: Slovenci kljub vsemu lani med najzadovoljnejšimi prebivalci Evrope
09. 01. 2021 15.13Podatki Sursa, torej uradni statistični podatki za preteklo leto, so neverjetno spodbudni in optimistični. V Sloveniji ima še vedno velika večina ljudi nekoga, na kogar se lahko zanese – tako je odgovorilo kar 92 odstotkov ljudi. Po stopnji splošnega zadovoljstva pa se uvrščamo v sam evropski vrh: če je tam povprečna stopnja, merjena na lestvici do deset, 7,9, je v Sloveniji višja, kar 8,6. Od kod torej občutek, za katerega se zdi, da ga deli ogromno ljudi in da je prevladujoč, da je bilo to leto grozno in bi ga bilo treba čim prej pozabiti?