šolske malice

Na šolskem jedilniku tudi eko golaž: 'Ekološka hrana ne sme biti le za bogate'

25. 09. 2024 06.18

Ekološki golaž, ekološke telečje hrenovke in ekološko mleko, ekološka jabolka in ekološki kruh. Vse to obogati mize na osnovni šoli Vojnik. Učenci takrat, ko so na meniju ekološka živila, na krožnikih ne pustijo skoraj nič. Tako jasno kažejo, da jim je ekološka hrana bolj všeč. Kljub temu, da le redke šole zagotavljajo dovolj ekološke hrane, je predstavnica ekoloških kmetov jasna, da je takšne visokokakovostne hrane na trgu dovolj, le potruditi se je treba. Čeprav je velika ovira na ekološki poti javnih zavodov višja cena takšnih živil, v osnovni šoli Vojnik, kjer so našli recept za uspeh, opažajo, da pri takšni hrani skorajda ne beležijo zavržkov. Kako zagotoviti, da bo imelo čim več slovenskih otrok enakopraven dostop do kakovostne ekološke hrane vsaj v šolah in vrtcih?

HOFER skupaj s kupci programu Botrstvo v 10 letih namenil več kot milijon evrov

24. 09. 2024 09.27

Kako pomagajo otrokom, je v intervjuju zaupala Tina Lamovšek iz Zveze Anite Ogulin & ZPM.

Bo na šolskih jedilnikih kmalu na voljo tudi meni brez svinjine?

23. 09. 2024 19.51

Islamska skupnost opozarja, da osnovnošolci trenutno najmanj enkrat tedensko za malico dobijo svinjino, zato številni muslimanski otroci takrat pojedo le kos kruha in jabolko. Za šolske jedilnike zato predlagajo tudi meni brez svinjine. Šolniki pa jim odgovarjajo, da šole niso restavracije in da imajo za tovrstne prilagoditve premalo kadra. V enem od zavodov dodajajo še, da se morajo priseljenci prilagoditi našim navadam, če se hočejo integrirati v slovensko družbo. "Takšna trditev je nezaslišana in nedopustna," pa poudarjajo v islamski skupnosti.

So učitelji med poletnimi šolskimi počitnicami dva meseca na dopustu?

30. 08. 2023 06.00

Zaposleni v izobraževanju imajo v povprečju 30 dni dopusta. So učitelji dva meseca na dopustu, ko so učenci na poletnih počitnicah? Učitelji očitke zavračajo, a kaj je res? Na cerkljanski šoli učitelji v času počitnic izvajajo varstvo, specializirane šole pa so kljub kritičnemu pomanjkanju pedagogov – za razliko od večine rednih osnovnih šol – ves čas odprte, enako tudi vrtci. Koliko dopusta imajo? Je dopust vedno bolj pomemben zaradi obremenjenosti učiteljev? Dušan Merc izgorelost enači z nestrokovnostjo.

V DZ naklonjeni brezplačnim kosilom, ministrstvo opozarja pred neizvedljivostjo

22. 02. 2023 06.52

V državnem zboru so razpravljali o predlogih sprememb zakonov o osnovni šoli in šolski prehrani, ki ju je v parlamentarni postopek z več kot 5000 overjenimi podpisi oktobra vložil Inštitut 8. marec. S predlogoma želijo zagotoviti brezplačno kosilo za vse učence. Nasprotovanja predlogu ni izrecno napovedala nobena poslanska skupina. O predlogu bodo glasovali v četrtek.

Aprila višji zneski za otroški dodatek in državne štipendije

02. 02. 2023 09.01

Aprila bodo družine, upravičene do otroškega dodatka, prejele višji znesek. Na pristojnem ministrstvu pojasnjujejo, da se bo uskladitev izvedla avtomatično. A zvišale so se tudi dohodkovne lestvice za ugotavljanje upravičenosti do socialnih transferjev, kar pa bodo na CSD upoštevali šele, ko upravičencem potečejo veljavne odločbe.

Na OŠ Livada naj bi se učenci zastrupili s pokvarjeno pašteto

08. 12. 2022 11.03

Na ljubljanski OŠ Livada naj bi se več učencev zastrupilo s pašteto, ki so jo dobili za malico. Kot nam je povedal ravnatelj osnove šole, je šlo za pakirane paštete, ki so jih na osnovno šolo dobili preko dobavitelja šolske prehrane.

Zamrznjene cene šolskih malic, dijaških domov ter študentskih domov

19. 10. 2022 06.38

Veljati je začel vladni predlog zakona o interventnih ukrepih v vzgoji in izobraževanju, ki prinaša zamrznitev cen šolskih malic, oskrbnin v dijaških domovih ter bivanja v študentskih domovih. Zakon, ki ga je DZ brez glasu proti sprejel 6. oktobra, bo veljal od 1. septembra letos, torej za nazaj.

V DZ soglasno zamrznili ceno šolskih malic

06. 10. 2022 06.09

DZ je na današnji seji s 76 glasovi za in nobenim proti podprl vladni predlog zakona o interventnih ukrepih v vzgoji in izobraževanju, ki prinaša zamrznitev cen šolskih malic, oskrbnin v dijaških domovih ter bivanja v študentskih domovih.

Cena šolske malice ostaja na ravni lanske

22. 09. 2022 14.04

Vlada je sprejela predlog zakona o interventnih ukrepih v vzgoji in izobraževanju, ki ga v DZ pošilja po nujnem postopku. Kot je potrdil minister Igor Papič, bo cena malic letos ostala na ravni lanskih, razliko bo kril državni proračun.

'Če ni razumevanja, so otroci vse bolj izpostavljeni poniževanjem'

18. 09. 2022 14.45

Rok, ki je v prometni nesreči izgubil očeta, za katerega se je mamica borila, dokler ni hudo zbolela in sedaj sam skrbi zanjo. Nikoli ne bo pozabil, kako ga je ravnateljica pred vsemi otroci iz razreda in starši potegnila iz sedeža avtobusa in na ves glas govorila, da on ne bo šel v šolo v naravi, ker šola v naravi ni bila poravnana do odhoda, čeprav smo jo poravnali mi. Rok je tako kot vsi prosilci za štipendije izjemen študent, ki bo kmalu postal zdravnik.

KOMENTAR: Če starši niso poravnali položnic, so bili otroci posebej označeni

13. 09. 2022 07.00

"Vsi otroci, ki niso imeli pravočasno plačane položnice, četudi le ene same položnice, so se morali postaviti v vrsto, da so bili na ogled celi šoli in čakali na listek, s katerim so lahko odšli na kosilo."

Brezplačna kosila: 'To ne bi bilo več prehranjevanje, ampak divje hranjenje'

13. 09. 2022 06.00

Leta 2008 je Janševa vlada uvedla brezplačne šolske obroke za vse, ki jih je Pahorjeva vlada nato omejila le na socialno najšibkejše. Zdaj pa so brezplačni obroki v šolah spet na tapeti. A šolniki opozarjajo na izkušnje izpred 14 let, ko je ogromno hrane končalo v smeteh, prav tako pa tudi na premajhne kapacitete šolskih kuhinj in prekratek čas za razdeljevanje in uživanje obroka. To ne bi bilo več prehranjevanje, ampak divje hranjenje, opozarjajo. V Inštitutu 8. marec pa trdijo, da je sedanji sistem subvencioniranja izjemno slab in krivičen.

Za 2,73 evra ne želijo kuhati. 'Vsega, kar je zastonj, nihče ne ceni'

06. 09. 2022 11.04

Cena šolske malice za učenca ostaja pri 0,90 evra na dan, za dijaka pa 2,73 evra. Zaradi nizke cene pa imajo številne šole težave pri iskanju ponudnikov tople malice, saj cene surovin in živil naraščajo, nihče pa ne želi delati izgube. Z omenjenimi težavami se je soočil tudi ravnatelj sežanske gimnazije, ki je v iskanje ponudnika šel tudi osebno od vrat do vrat okoliških ponudnikov. Na koncu mu je le uspelo, a primer ni osamljen. In kaj na vse pravi pristojno ministrstvo? Za zdaj cene malic ostajajo enake, pripravljajo pa interventni zakon, ki bo šolam zagotovil dodatna sredstva za pripravo malic in nadomestil izpad prihodkov zaradi zamrznitve cen.

Papič zagotavlja: Cene malic bodo zamrznjene

01. 09. 2022 11.40

Čeprav je zakon, s katerim bodo zamrznili cene šolskih malic, še v javni obravnavi, minister Papič starše miri, da septembrski računi zato ne bodo nič višji. "Mislim, da je pomembno, da poudarimo, da bo veljal od 1. septembra celotno šolsko leto do konca avgusta," je dejal. Do sprejetja zakona bodo razliko do realnih cen zalagale šole.

'Treba je najti pravo pot, da ne bomo nikogar oškodovali in nikomur dali potuhe'

27. 08. 2022 08.15

Brezplačna malica trenutno pripada učencem iz družin, kjer mesečni prihodek na družinskega člana ni višji od 591 evrov. Ker gredo cene hrane navzgor, je Inštitut 8. marec predlagal brezplačna kosila v šolah za vse učence. To bi po ocenah šolskega ministrstva državni proračun stalo 88 milijonov letno. "Da bodo politiki našli pravo pot, da ne bomo nikogar oškodovali in da hkrati tistim, ki lahko zlahka obvladujejo situacijo, ne bi dajali potuhe," upa ravnatelj Marjan Gorup. "Vedno, ko določamo arbitrarno mejo, del tistih, ki so prikrajšani, odpade," medtem pravi Nika Kovač.

Na ministrstvu bi z interventnim zakonom preprečili povišanje cen šolskih malic

25. 08. 2022 12.16

Ministrstvo za izobraževanje je v javno razpravo posredovalo predlog zakona o interventnih ukrepih v vzgoji in izobraževanju. Ta predvideva, da bi cena šolske malice in oskrbnin v dijaških domovih ne glede na dvig stroškov za uporabnike ostala na ravni lanske. Razliko v ceni bi pokrili iz državnega proračuna.

Dražijo se tudi zvezki, barvice, šolske torbe in ostale potrebščine

28. 06. 2022 19.58

Vse dražja bo postala tudi pri nas sicer uradno brezplačna in obvezna osnovnošolska izobrazba. Ne samo šolske malice in kosila, dražijo se tudi učbeniki in delovni zvezki. Založbe so cene v povprečju dvignile za osem odstotkov oziroma za evro ali dva na delovni zvezek. Podražile so se tudi ostale šolske potrebščine, kot so zvezki, barvice in šolske torbe, cene pa utegnejo do začetka novega šolskega leta še narasti.

V Sloveniji vse več revnih. Kako se bodo s tem spopadle stranke?

12. 04. 2022 06.00

Slovenija je ena izmed sedmih držav v Evropski uniji, v katerih se je leta 2020 v primerjavi z letom 2019 dvignila stopnja tveganja revščine. Pandemija covida-19 je še poglobila stiske najranljivejših skupin, predvsem pa je pokazala že siceršnje sistemske pomanjkljivosti. V Evropski mreži proti revščini opozarjajo, da je odprava revščine politična odločitev, zato nas je zanimalo, kakšne ukrepe bodo v zvezi s to perečo problematiko sprejele stranke.

KUL napoveduje odpravo spornega kadrovanja in zakonov Janševe vlade

09. 02. 2022 20.29

Le nekaj ur po Pahorjevi prvi uradni potezi v supervolilnem letu so skupno strategijo, kako bi bila videti država, če bi jo vodila leva vlada, predstavili v zavezništvu KUL. Po očitkih, da je edina skupna točka LMŠ, SD, Levice in SAB nasprotovanje aktualni vladi, in pojavu novega strankarskega igralca, Roberta Goloba, so predstavili nabor ključnih skupnih rešitev, ki so jih poimenovali "Rešitve za boljšo Slovenijo".

Študenti in dijaki za delo v kliničnih okoljih ne dobijo plačila, ponekod niti malice

20. 11. 2021 07.00

Študenti in dijaki za delo, ki ga opravijo kot del obvezne klinične prakse oziroma usposabljanja z delom, pri delodajalcih ne dobijo plačila oziroma nagrade, pri mnogih jim ne povrnejo stroškov prevoza. V nekaterih ustanovah jim ne zagotovijo niti malice. In to kljub temu, da zakon določa višino plačila za obvezno prakso. Ta pa očitno ne velja za zdravstvo in socialno varstvo, saj to področje ureja Kolektivna pogodba za dejavnost zdravstva in socialnega varstva. Poleg tega je Slovenija edina država v EU, v kateri visokošolski zavodi zdravstvenim plačujejo mentorstvo.

Cigler Kralj: Želimo doseči, da starši poskrbijo za obvezno izobraževanje otrok

04. 06. 2021 09.08

Janez Cigler Kralj je predstavil predloge sprememb zakona o urejanju trga dela, zakona o socialnovarstvenih prejemkih, zakona o uveljavljanju pravic iz javnih sredstev ter zakona o starševskem varstvu in družinskih prejemkih. "Če otrok iz neopravičljivih razlogov ne obiskuje OŠ, se otroški dodatek avtomatsko začne izplačevati v materialni obliki za tri mesece, saj verjamemo, da je izobrazba ključnega pomena pri izhodu iz revščine." Prav tako uvajajo ukrep za preprečevanje trajne brezposelnosti, po katerem je primerna zaposlitev po novem tudi zaposlitev, ki ustreza največ za dve ravni nižji izobrazbi brezposelnega glede na ustrezno zaposlitev, medtem ko je doslej lahko bila nižja za največ eno raven.

Do odškodnine odslej upravičeni tudi otroci, partnerji in starši padlih v vojni leta 1991

28. 04. 2021 19.44

Vlada je sprejela novelo zakona, s katero podaljšuje rok za vložitev zahteve za priznanje statusa in pravic vojaškega vojnega oziroma civilnega invalida ob vojaški agresiji na Republiko Slovenijo leta 1991 – in sicer do konca leta. Prav tako se z dopolnitvijo povezanega zakona status žrtve po novem prizna družinskim članom pokojnih ali pogrešanih, s čimer lahko njihovi otroci, zakonci, zunajzakonski partnerji ter starši uveljavljajo pravico do odškodnine. Dopolnila tretjega zakona pa opredeljujejo posebne pravice, kot so denimo dosmrtna mesečna renta, štipendija in kritje stroškov šolske malice.

Od ponedeljka v posavski in jugovzhodni regiji odpiranje teras lokalov

04. 03. 2021 06.31

Od ponedeljka v posavski in jugovzhodni statistični regiji dovoljeno izvajanje gostinskih storitev na terasah in vrtovih lokalov, je po besedah gospodarskega ministra Zdravka Počivalška sklenila vlada. Gre za predlog, ki mu je bila delno naklonjena tudi stroka. Poleg tega vlada obravnava tudi spremembe režima pri prehodu meje, več pa bo znano tudi o vračanju dijakov v šolske klopi.

Otroško veselje in šolski vrvež, ponekod tudi kadrovsko-organizacijske težave

09. 02. 2021 06.15

V skladu z nedavno odločitvijo vlade so v šole danes spet odšli vsi učenci prvega triletja osnovnih šol, prav tako so se znova odprli vsi vrtci; tisti, ki so že bili odprti, pa so začeli delovati v polnem obsegu. Na Agenciji za varnost prometa in Policiji pri tem opozarjajo na previdnost v prometu, saj bo te dni na cestah zopet več prometa in otrok.

Za učitelje obvezne maske in testiranje, šole z navodili staršem

21. 01. 2021 07.05

Učenci prve triade osnovne šole se prihodnji teden v devetih regijah zaradi izboljšanja epidemioloških razmer vračajo v šolske klopi, vendar pod strogimi ukrepi, ki jih opredeljuje model C. Ministrstvo za izobraževanje, znanost in šport je ob začetku lanskega poletja objavilo modele in priporočila za izvajanje dejavnosti v izobraževalnih ustanovah. Kaj konkretno torej prinaša model C in kako bo potekal pouk za najmlajše šolarje? Sviz medtem poziva ministrico, naj prekliče obvezno testiranje.

Topel obrok med šolanjem na daljavo le za socialno ogrožene

12. 11. 2020 19.02

Na odboru za izobraževanje so koalicijske stranke zavrnile predlog opozicijskih strank, da bi v času šolanja na daljavo do toplega obroka bili upravičeni vsi osnovnošolci, ki bi se nanj prijavili. Namesto tega bo vlada brezplačni topel obrok omogočila le socialno ogroženim učencem in dijakom.

'S potoki solz sta se prav z dna duše usula val bolečine in ploha besed'

27. 09. 2020 07.00

Težko je opisati, kako globoko je hrepenenje, ko več kot deset mesecev ne moreš objeti svojega otroka, zeta, vnukov … Zaprte meje, covid-19 … Zapleti, ki jim ni bilo konca. Sredi tega meseca sem končno lahko odšla na dolgo pot do hčerke in njene družine. In nič me ne bi moglo ustaviti. Tako čudovit začetek našega srečanja je nenadna nezgodna okoliščina močno spremenila. In podaljšala moje bivanje z najdražjimi.

Dileme ravnateljev: varnostnih ukrepov za šole je veliko, a vsem bo težko zadostiti

26. 08. 2020 21.53

Ravnatelji in učitelji so zaskrbljeni: kako bodo v šolah zadostili vsem varnostnim ukrepom? Na eni strani zdravje, na drugi doseganje šolskih ciljev – dilem je veliko. Gosta v oddaji 24UR ZVEČER sta bila ravnatelj OŠ Kamnik Rafko Lah in direktor NIJZ Milan Krek.

Zelenjava med mladostniki bolj priljubljena, pitje sladkih pijač močno upadlo

16. 07. 2020 10.50

Ugotovitve raziskave NIJZ med mladostniki kažejo, da se po letu 2010 nekoliko umirja trend naraščanja odstotka čezmerno hranjenih in debelih, vendar je ta v skupinah 13-letnih fantov in 15-letnih deklet še vedno neugoden. Skrb vzbujajoče je tudi, da je na različnih shujševalnih dietah kar dobra petina deklet, skoraj polovica 15-letnih fantov pa pije energijske pijače.