življenje na Marsu

Konferenca DIGGIT bo razkrila, kako bomo živeli na Marsu
07. 05. 2025 00.15
DIGGIT, največja slovenska konferenca o trendih prihodnosti, se letos odvija pod sloganom Z nami na Mars!, ki simbolizira drznost in ambicijo premikanja meja v digitalnem okolju in poslu.

'Naval adrenalina naravnost v srce': v hipu od spanca do polne pripravljenosti
24. 10. 2024 08.02
"Le kaj bi si mislila pradedek in prababica iz Luč oziroma Ljubnega?" se vpraša ameriški astronavt slovenskih korenin Randy Bresnik in pokaže na podobe Slovenije, ki jih je ujel iz vesolja, kamor je odnesel tudi zastavici obeh krajev. Vesolje je Bresnika navduševalo že kot otroka. Takrat si niti v sanjah ni predstavljal, da bo prav on tisti, ki bo nekoč odšel tja. Pa je. Dvakrat.

Globoko pod površjem Mars skriva tekočo vodo
13. 08. 2024 14.18
Raziskovalci so globoko pod skalnim površjem rdečega planeta odkrili rezervoar tekoče vode. Do novih spoznanj so se dokopali med analizo podatkov Nasine vesoljske sonde InSight Lander, ki je na Marsu pristal pred šestimi leti. Sonda je takrat s seboj prinesla tudi seizmometer, ki je v štirih letih beležil tudi seizmično dejavnost planeta. Prav med zapisi teh meritev pa se je skrivala tudi ta pomembna informacija.

'Pajki' na Marsu
27. 04. 2024 11.10
Sonda ExoMars Trace Gas Orbiter evropske vesoljske agencije je na Marsovem južnem polu posnela temne lise, ki po obliki in barvi spominjajo na pajke. Vendar za črnimi lisami stoji znanstvena razlaga.

Nasa: Iz Marsove atmosfere smo pridobili kisik, ki bi ga lahko dihali
16. 09. 2023 16.57
Nasa je sporočila, da je iz tanke atmosfere rdečega planeta pridobila kisik, ki bi ga bilo mogoče dihati. Pridobljeni kisik bi bilo mogoče uporabiti tudi za raketni pogon pri naslednjih misijah. V 16 poskusih cepitve molekul je mala naprava v roverju Vzdržjivost 'nabrala' zalogo za štiri ure človeškega ali 12 ur pasjega dihanja.

Zdravnica iz Srebrenice na maršu smrti: 'Bili smo lahka tarča'
11. 07. 2023 14.06
"Še danes, ko pada dež, si predstavljam, kako pada po ljudeh, ki se skušajo prebiti na varno," pravi Fatima, ena od petih zdravnic v Srebrenici v času vojne in ena redkih žensk, ki so se 11. julija pridružile moškim na tako imenovanem maršu smrti. Ko je mesto padlo, namreč ni želela čakati, kaj se bo zgodilo in ali bo preživela. Želela se je izogniti mučenju in posilstvom, zato je usodo vzela v svoje roke in se z bratom, drugimi moškimi in peščico žensk odpravila čez gozdove do Tuzle. Sama je med vojno in v genocidu izgubila 40 sorodnikov, danes pa v porodnišnici v Tuzli pomaga na svet novorojenčkom.

Na življenje na Marsu se bodo navajali v 3D-natisnjeni komori
13. 04. 2023 19.48
Štiri prostovoljce v prihodnjem letu čaka prav posebna pustolovščina. Znotraj 3D-natisnjene komore v Teksasu se bodo pretvarjali, da živijo na Marsu. Gre za pomemben korak pri raziskovanju življenja na drugih planetih, pravijo Nasini raziskovalci, ki so se pri ustvarjanju podob rdečega planeta trudili, da bo ta videti čim bolj realistično. Štiričlanska posadka bo eno leto živela v majhni hiši, kjer bodo izvajali različne eksperimente ter vzgajali različne vrste sadja in zelenjave, s tem pa se bodo navajali na potencialno bivanje v vesolju.

Nov rekord v preživetju radioaktivnega sevanja. Kaj pa življenje na Marsu?
30. 10. 2022 08.10
Ali lahko mikroorganizmi preživijo resnično astronomsko izpostavitev radioaktivnemu sevanju? V raziskavi, ki je odgovarjala na to vprašanje, so sodelovali tudi trije slovenski znanstveniki: raziskovalca na ljubljanski biotehniški fakulteti Nina Gunde-Cimerman in Cene Gostinčar ter Tine Grebenc, znanstveni svetnik Gozdarskega inštituta Slovenije. Ugotovitve pa – v posebnih ekstremnih pogojih (ki so značilni tudi za Mars) lahko bakterija Deinococcus radiodurans preživi dozo sevanja, ki je kar 28.000-krat višja od smrtonosne doze za človeka.

Bomo namesto na Mars šli na Venero?
26. 09. 2022 13.49
Venera, drugi planet po oddaljenosti od Sonca, s tako vročim površjem, da lahko stali svinec. Prepredena z žveplovo kislino in gosto atmosfero. In kljub nevabljivim razmeram naša naslednja tarča planetarnega raziskovanja?

Nasin rover začel z zbiranjem dokazov o življenju na Marsu
17. 05. 2022 16.28
Nasin rover Vztrajnost, ki je že od februarja lani na Marsu, bo v naslednjih dneh začel pregledovati kamnine in zbirati vzorce za preiskave. Znanstveniki upajo, bodo po analizi vzorcev še korak bližje razrešitvi uganke o življenju na Marsu. Kljub temu so znanstveniki previdni. "Da bi lahko trdili, da obstaja življenje na drugem planetu, moramo imeti ogromno dokazov," opozarja vodja Nasinega projekta.

'V vesolju še zrak ni zastonj'
09. 01. 2022 07.36
Smo v vesolju res sami? Od kod prihajamo? Kako je vse skupaj nastalo? Kdaj bo človek znova stopil na Luno, kdaj na Mars? Kakšne posledice pušča vesoljski turizem? Kaj za nebesni svod pomeni vse večja gneča v vesolju, na tisoče satelitov, k jih nameravajo v Zemljino orbito poslati zasebna podjetja? Več kot 50 let po prvem pristanku na Luni se v vesolju dogajajo tektonski premiki, številni projekti obetajo odgovore na nekatera temeljna vprašanja človeštva.

Rover Vztrajnost potrdil obstoj starodavnega jezera na Marsu
08. 10. 2021 16.19
Nove fotografije z Marsa, ki jih je posnel rover Vztrajnost, razkrivajo, kako je več milijard let nazaj voda oblikovala pokrajino planeta. Fotografije namreč prikazujejo ostanke starodavnega jezera na tem rdečem planetu in delto reke. Potrditev jezera bo znanstvenikom zdaj pomagala pri nadaljevanju iskanja morebitnega preteklega življenja na tem rdečem planetu.

Kitajski rover se je 'pregrizel' že čez 800 metrov neprijaznega Marsovega površja
06. 08. 2021 12.00
Kitajski rover Žurong je z Marsa poslal nove posnetke. Po površju rdečega planeta je prepotoval že 800 metrov, tudi po zelo zahtevnem terenu, se je pohvalila Kitajska nacionalna vesoljska administracija (CNSA). Pristanek na Marsu je velik znanstveni dosežek, ki je pred tem uspel le še Američanom. Vse ostale države, ki so se lotile tega podviga, so izgubile stik z roverji ali pa so ti strmoglavili na površje.

Kitajski rover na Zemljo poslal nove fotografije Marsa
11. 06. 2021 14.47
Na Kitajskem so navdušeno pozdravili nove fotografije, ki jih je z Marsa poslalo njihovo raziskovalno vozilo. Na eni od njih se je 1,85 metra visoki Žurong tudi sam postavil pred objektiv daljinsko vodene kamere. Kitajska, ki se vse bolj profilira kot vesoljska velesila, je šele druga država, ki ji je uspel pristanek na rdečem planetu.

'Marsovsko mesto', kjer lahko preizkusite astronavtsko hrano in življenje v kapsuli
26. 05. 2021 06.00
Izlet na Mars ni več misija nemogoče. Kakšno je življenje na rdečem planetu, lahko izkusite na severozahodu Kitajske, kjer so postavili pravcato marsovsko mesto. Pogoji na tem območju so na las podobni tistim na Marsu, obiskovalci lahko poskusijo hrano, ki jo jedo astronavti, obenem pa izkusijo, kako je živeti v vesoljski kapsuli. Turisti so ponoreli od navdušenja, še posebej zato, ker je Kitajska nedavno postala druga država za ZDA, ki ji je uspelo pristati na rdečem planetu.

Odkrili 'nedavno' aktivne vulkane: 'Vsi podatki kažejo, da Mars ni mrtev'
08. 05. 2021 15.51
Podatki satelitov, ki krožijo okoli Marsa, kažejo, da bi lahko bili nekateri vulkani na tem planetu še vedno aktivni ter da so se nekateri izbruhi zgodili veliko manj časa nazaj, kot so sprva predvidevali. Znanstveniki pa menijo, da bi takšna vulkanska nahajališča v novejši zgodovini lahko ustvarjala pogoje za življenje pod površjem planeta. "Vsi podatki govorijo isto zgodbo. Mars ni mrtev," pravi izredni profesor na Lunarnem in planetarnem laboratoriju Univerze v Arizoni.

Nasa objavila nov panoramski 'selfie' roverja Radovednost
01. 04. 2021 17.01
Nasin rover Radovednost, eden od petih roverjev, ki se potikajo po Marsu, je na Zemljo poslal nov navdušujoč panoramski posnetek svojega doma od leta 2012.

Vztrajnost že navdušuje: 'Vulkanske ali sedimentne kamnine? Komaj čakam, da izvem'
19. 02. 2021 08.05
Na Marsu človek znova piše zgodovino. Rover Vztrajnost bo iskal sledi preteklega življenja, pa tudi zanimive vzorce kamnin in jih 'pospravil' na kup, ki ga bo naslednja misija leta 2025 predvidoma pripeljala na Zemljo. Tako bomo lahko v laboratorijih na Zemlji analizirali vzorce kamnin z Marsa, kar bo, kot napovedujejo strokovnjaki, izjemen dosežek znanosti. Rover že pošilja prve fotografije z Rdečega planeta: "So vulkanske ali sedimentne kamnine? Kakšne zgodbe nam povedo. Komaj čakam, da izvem," so v njegovem imenu na Twitterju zapisali pri Nasi.

Pristanek na Marsu: roverjevih najnevarnejših sedem minut
17. 02. 2021 07.25
Nasina misija Vztrajnost je le še nekaj ur oddaljena od svojega cilja – Rdečega planeta. Kot so sporočili iz južnokalifornijskega centra, kjer nadzorujejo potek misije, je plovilo popolnoma operativno in pripravljeno na pristanek v kraterju Jezero. Ta je predviden za četrtek ob 22. uri po srednjeevropskem času.

Slovenija postaja center evropske vesoljske tehnologije
17. 02. 2021 06.00
Evropska vesoljska agencija (ESA) po več kot desetletju išče nove astronavte, prijave pa so odprte tudi za Slovence. Še več, prav Slovenija bo ob boku Nemčije in Francije postala center evropske vesoljske tehnologije. "To je ogromno priznanje za celotno ekipo in vse raziskovalce," je dejal Igor Mekjavić z Inštituta Jožef Stefan. Dodal je, da bodo nove raziskave o izgubi mišične mase, ki jo astronavtom povzroča izpostavljenost breztežnosti, koristne tudi za vse, ki bodo ostali na Zemlji.

Proti Marsu poletele tri misije, asteroidni prah prispel na Zemljo. Kaj nas čaka v 2021?
02. 01. 2021 17.43
Leto 2020 je Zemljo zaznamovala pandemija koronavirusne bolezni, a za raziskovanje vesolja je bilo leto za nami v marsičem prelomno. Medtem ko se je življenje na Zemlji zaustavilo, so znanstveniki proti Marsu poslali tri misije, odkrili sledi fosfina v oblakih, ki obdajajo Venero, in uspešno pripeljali prah s 300 milijonov kilometrov oddaljenega asteroida Ryugu. Že februarja letos nas čakajo novi dosežki – misije Združenih arabskih emiratov, ZDA in Kitajske bodo dosegle rdeči planet.

Nekdanji izraelski šef vesoljske varnosti trdi, da vesoljci obstajajo
10. 12. 2020 08.29
Nekdanji vodja vesoljskega direktorata ministrstva za obrambo Izraela Haim Ešed je za izraelski časopis Yediot Aharonot povedal, da so zemljani že v stiku z zunajzemeljskimi bitji iz tako imenovane galaktične federacije, o čemer naj bi bil obveščen tudi ameriški predsednik Donald Trump. Pri tem mediji opozarjajo, da lahko gre za šalo ali za poskus boljše prodaje profesorjeve knjige, ali pa se je kaj izgubilo v prevodu iz hebrejščine.

Nova vesoljska tekma: ZDA, Kitajska in Rusija v osvajanje rdečega planeta
09. 08. 2020 11.30
Še preden se je 'na tretjem kamnu od Sonca' pojavil človek in svoj zvedavi um obračal proti nočnemu nebu, so k zvezdam pogledovale že živali. V njih so iskale poti do skrivališč hrane in napajališč ter brale smerokaze v času migracij. Toda v človeku je veliko več kot zvedavost. Njegove ambicije so ga pognale proti zvezdam, zato tekmuje sam s sabo, kar mu daje izjemen dinamični vzgon, vendar hkrati povzroča trenja. Letošnji naskok vesoljskih velesil na Mars tako predstavlja polje napredka in hkrati zrcali napetosti na geopolitičnem področju.

Bi v na novo odkritih grebenih Marsa lahko obstajalo življenje?
05. 08. 2020 10.27
Plovilo na misiji ExoMars, katere namen je odgovoriti na vprašanje, ali na rdečem planetu obstaja življenje, je posnelo nove fotografije, ki prikazujejo zanimive geološke značilnosti Marsa. Znanstveniki zdaj med drugim ugotavljajo, kaj se skriva v grebenih kraterja, prikritih s tanko plastjo ledu. Kakšnih pa je pet možnih scenarijev o obstoju življenja na Marsu, ki se opirajo na dozdajšnja dognanja znanstvenikov?

Nasina Vztrajnost Rdečemu planetu naproti: iskala bo sledi življenja in zbirala vzorce kamnin
30. 07. 2020 05.58
V Združenih državah Amerike bodo proti Rdečemu planetu izstrelili rover Perseverance oziroma Vztrajnost. Na Marsu, kjer so pred 3,5 milijarde leti obstajale reke in jezera, bo iskal sledi starodavnega življenja. Poleg tega bo del sosednjega planeta pomagal pripeljali na Zemljo. V kraterju Jezero bo rover namreč zbiral vzorce kamnin in prsti, ki naj bi jih na Zemljo v sodelovanju z Evropsko vesoljsko agencijo pripeljali leta 2031.

Zaradi koronavirusa preložili rusko-evropsko misijo na Mars
12. 03. 2020 21.45
Rusko-evropsko misijo na Mars so danes zaradi tehničnih težav in izbruha novega koronavirusa preložili na leto 2022, so sporočili iz ruske vesoljske agencije Roskozmos. Misijo so sicer v preteklosti že večkrat preložili.

Mars, kot ga še niste videli: fotografije polarnih sipin
21. 09. 2019 11.09
Fotografija, ki jo je pred dnevi posnela kamera z ExoMars Trace Gas Orbiterja, plovila, ki ga skupaj upravljata Evropska vesoljska agencija in ruski Roscosmos, prikazuje severne polarne sipine na rdečem planetu. Namen misije je odgovoriti na vprašanje, ali na Marsu obstaja življenje.

Deset dni ležali v postelji. So ugotovili, kako preživeti na Marsu?
14. 09. 2019 10.09
V izolski bolnišnici se je zaključila t. i. bed rest študija. Deset mladih moških je deset dni živelo leže, da bi ugotovili, kako preživeti pot in življenje na Marsu. Študija, ki jo je financirala italijanska vesoljska agencija, je dala tudi nekaj presenetljivih rezultatov, ki jih morajo strokovanjaki sedaj dodobra obdelati, ugotovitve pa so zelo uporabne tudi za življenje na Zemlji, posebej za medicino.

Konec misije Opportunity: 'Prišel je čas, da se poslovimo'
14. 02. 2019 08.59
Po 15 letih se je zaključilo posebno obdobje Nasinega raziskovanja rdečega planeta. Uradno so namreč zaključili misijo roverja Opportunity ter slednjega 'razglasili za preminulega'. A s svojimi odkritji in dosežki si je prislužil večno slavo med robotskimi raziskovalci Marsa.

Navdušenje nad pristankom Insighta in prvimi posnetki
27. 11. 2018 07.17
Nasin modul Insight je uspešno pristal na Marsu in v laboratorijih ameriške vesoljske agencije Nasa v kalifornijski Pasadeni, od koder so vodili misijo, je izbruhnilo nepopisno veselje. Ustrezno poimenovani Insight (Vpogled) bo sedaj kmalu odložil krta za merjenje temperature planeta in sezimometer za zaznavanje morebitnih potresov.