žlice

Recept za potico, ki vas bo navdušila

17. 04. 2025 00.15

Zakaj si potica še vedno zasluži glavno mesto na praznični mizi in kateri okus najraje izberemo? Predlagamo, da letos za spremembo svoje najdražje presenetite z nekoliko drugačno. Pripravili smo vam namreč ekskluziven recept, ki bo navdušil tudi največje tradicionaliste.

'Tovornjak lahko vozim tudi z rožnatimi nohti'

27. 06. 2024 07.00

Pri dveh letih se je že igrala, da popravlja tovornjak tako kot očka. Čeprav je bila premajhna, da bi videla skozi vetrobransko steklo, je govorila, da bo nekoč voznica. Pri petih je vozila motor, pri 10 viličarja, v petem razredu je dokončno sklenila opustiti sanje, da bo veterinarka, in se odločila, da bo šla po očetovih stopinjah. Sprva so se ji smejali, da to ni poklic za ženske in da si bo že še premislila. A zdaj je Nika Romšak stara 22 let in gradbene stroje obvlada bolje od marsikaterega moškega.

Kaja je prva oseba, ki so ji v Sloveniji preventivno odstranili želodec

23. 06. 2024 16.45

"Zakaj bi vse življenje živela v strahu, če pa lahko nastanek raka z operacijo preprečiš?" Po smrti očeta je vedela, da ima v resnici le eno izbiro. Vedela je, da v nasprotnem primeru ne bo mirna. Po očetu je namreč podedovala redko genetsko mutacijo, ki v 80 odstotkih povzroči nastanek difuznega raka želodca. V Sloveniji preventivne odstranitve želodca sicer pred njo še niso izvedli, a zaupala je kirurgu, ki je nalogo nato tudi uspešno opravil. Njeno življenje se je zdaj obrnilo na glavo. "To je nek nov način življenja, na katerega se bo treba navaditi," pravi. Vendar pa svoje odločitve ne obžaluje.

Odkrijte skrivnost pristnega okusa

18. 05. 2024 00.15

Priprava in uživanje hrane naj bi prinašala veselje, a kaj, ko je na policah toliko možnosti. Ko kupujemo hrano, ni dovolj razmišljati le o okusu in videzu, pozorni moramo biti tudi na kakovost, varnost in trajnost. Odličen kažipot pri izbiri živil so evropske sheme kakovosti, ki zagotavljajo visoko kakovost in pristnost, hkrati pa prispevajo k ohranjanju tradicije in identitete posameznih geografskih območij.

Bruno Šulman svetuje: tako kuskus nikoli ne bo pust in brez okusa

02. 04. 2024 07.40

V pretekli oddaji MasterChef Slovenija so bili tekmovalci na individualnem izzivu soočeni z najpogostejšim izzivom tega kuharskega tekmovanja: bitko s časom. V takih primerih pretiranega manevrskega prostora za eksperimentiranje ni, zato velja staviti na preproste sestavine in iskati načine, kako jih nadgraditi v vrhunske specialitete. Kako se tega pravilno lotiti, nam je zaupal nekdanji zmagovalec šova Bruno Šulman, in sicer na v osnovi izjemno enostavni jedi - kuskusu!

Klara in Andreja po kuhanju z manj sestavinami in časa do sladke zmage

27. 03. 2024 22.05

Na MasterChef kvizu si je skupina Žlic priborila več sestavin od skupine Vilic. A na koncu sta slavili prav dve članici iz slednje. Klara Šmigoc je navdušila s slano jedjo, Andreja Špeh pa s sladico.

Štajerska dilema: kaj v resnici (ne) sodi v pohorsko omleto?

05. 11. 2023 18.18

Pri tradicionalni narodni sladici, kot je denimo prekmurska gibanica, je glede njenega nadeva sprejet konsenz, ki se ga držijo vsi, ki jo ponujajo. V prekmursko gibanico sodijo jabolka, se strinjajo. Pri še eni poslastici iz vzhodnega dela Slovenije pa se gostinci in proizvajalci še vedno ne morejo zediniti, čeprav je na jedilnikih že več kot 70 let. Nekateri vanjo dajejo tudi eksotično sadje ali vanilijevo kremo. Ali v pohorsko omleto še vedno sodi brusnični nadev, čeprav rastišča brusnic na Pohorju izginjajo?

'Ravnodušnost do teh storilcev je hujša, kot da jih sovražim'

02. 07. 2023 19.24

Julij je za mnoge lep poletni mesec, poln doživetij in sproščenosti. Za preživele iz Srebrenice pa je julij mesec neizmerne žalosti, solza in težkih spominov. Almedina je bila ob izbruhu vojne v Bosni in Hercegovini stara komaj 10 let. Njeno otroštvo in najstniška leta so zaznamovani s smrtjo matere, vojnim dogajanjem, padcem Srebrenice in izgubo očeta v genocidu. S sorojenci je 11. julija postala sirota, prepuščena negotovi usodi. Kljub vsemu pa pravi, da svojih otrok ne zastruplja s sovraštvom. Prepričana je, da je ravnodušnost do teh storilcev hujša kot sovraštvo.

Ukrajinski kmetje nad minska polja s traktorji na daljinsko upravljanje

02. 05. 2023 11.57

Ukrajinski kmetje so se odločili, da bodo polja, na katerih so po vojaških spopadih ostale mine, očistili kar sami. Traktorje, ki so jih zaščitili z oklepnimi ploščami ruskih tankov, upravljajo z daljinskim upravljalnikom.

Moškega usmrtili, ker je poskušal pretihotapiti za tri žlice heroina

27. 04. 2022 14.51

V Singapurju so usmrtili moškega z učnimi težavami, ker je želel iz Malezije pretihotapiti manjšo količino heroina. Kot je ves čas zatrjeval usmrčeni Malezijec, je bil v to dejanje zaveden in sploh ni vedel, kaj je v paketu, ki ga je prenašal. Usmrtili so ga kljub dolgoletnemu nasprotovanju mednarodnih organizacij za človekove pravice. Protestniki so proces opisali kot tragično smrt pravice.

Tekmovalci niso verjeli vanjo, a si je na koncu priborila zmago

14. 04. 2022 22.15

Fabijanu Wakounigu in Maši Cimermančič so sodniki dodelili vlogi vodij skupin, a so se slednji želeli pridružiti samo trije tekmovalci. Po kar treh krogih kuhanja se je na balkon povzpela prav ona, a žal samo z dvema članoma skupine.

Poboj civilistov v Buči je bil 'načrtovan masaker', Rusija zanika odgovornost

03. 04. 2022 07.50

Na 39. dan vojne v Ukrajini so svet šokirale podobe iz kijevskega predmestja Buča. "Vse je bombardirano in požgano. Mlade družine so pobite, moški pogrešani, ženske posiljene," je sporočil svetovalec ukrajinskega zunanjega ministra Anton Geraščenko. Da gre za "načrtovan masaker" in "genocid nad Ukrajinci", menijo številni evropski politiki. Rusija medtem zanika odgovornost, na tamkajšnjem obrambnem ministrstvu pa poudarjajo, da so ruske sile Bučo zapustile že v sredo, 30. marca, dan po tem, ko je Moskva napovedala bistven umik svojih sil. Posnetki trupel so nato v javnost prišli šele v soboto, so opozorili.

Čas za nov začetek

19. 01. 2022 00.15

Januar je pravi čas za več lahkotnosti tako v prehrani kot tudi v počutju. Razvade s hrano in pijačo, ki si jih privoščimo v prazničnem času, običajno obremenijo in utrudijo naše telo, zato je začetek leta kot naročen, da jih odstranimo iz svojega telesa. Na Sparovih policah so skrbno izbrali kakovostna živila in prehranske dodatke, ki so pri tem nepogrešljivi.

Vlada z uredbo prepovedala prodajo plastičnega pribora, krožnikov, slamic ...

19. 08. 2021 12.01

Vlada je na dopisni seji izdala uredbo o prepovedi dajanja plastičnih proizvodov za enkratno uporabo na trg in o označevanju nekaterih plastičnih proizvodov. Nadzor nad izvajanjem uredbe bo opravljal tržni inšpektorat.

'Kakšen zipline? Na Veliki planini? Japajade! Naj ga kar imajo kje drugje'

31. 07. 2021 07.00

Prostrana travnata planota, posuta z mičnimi lesenimi hišicami, nekje v daljavi pa le žvenket kravjih zvoncev. Ko se dolina duši v vročinskem valu, na več kot 1500 metrih nadmorske višine vlada povsem drugačna klima, iz planinskih domov in pastirskih koč pa diši po domačih žgancih, pečenicah, slastnih štrukljih ... Vse to v teh poletnih dneh ponuja Velika planina. A blažen mir, ki ga še lahko užijemo na tej edinstveni planoti nad Kamnikom, ni in ne sme biti samoumeven, opozarjajo pastirji, ki vsako poletje svojo živino priženejo na pašo. Le še 14 jih je in bojijo se, da bo od njihovih "nebes, kjer se čas ustavi" v kratkem ostalo le še hrupno turistično naselje.

Uredba o prepovedi prodaje plastike za enkratno rabo: globe do 15.000 evrov

18. 07. 2021 13.59

Ministrstvo za okolje in prostor je za sprejem na vladi pripravilo uredbo o prepovedi dajanja nekaterih plastičnih proizvodov za enkratno uporabo na trg in o označevanju nekaterih plastičnih proizvodov. Prepoved plastičnih proizvodov določa tudi predlog zakona SAB, ki je v prvi obravnavi v DZ prejšnji teden dobil zeleno luč.

Ste za nekaj morskega?

12. 07. 2021 08.53

Odkrijte, kje v slovenski Istri lahko pokusite najboljše morske jedi, ali pa si pripravite preprost, a okusen morski krožnik kar doma.

Kako nas pred soncem varujejo kreme za sončenje?

04. 07. 2021 17.33

V poletnih mesecih več časa preživljamo na prostem. Čeprav ima sonce tudi dobre učinke – greje nas in nam pomaga tvoriti D-vitamin – se zaradi tega ni treba namerno sončiti, opozarjajo strokovnjaki. Sonce namreč povzroča poškodbe kože, ki se lahko razvijejo v kožnega raka. Zato se mu, če je le mogoče, izogibajmo med 10. in 17. uro. V vsakem primeru pa se zaščitimo s sredstvom za sončenje. Kako nas pravzaprav varujejo tovrstne kreme in kako jih je najbolje uporabljati?

'Če bi nojevo jajce želeli porabili naenkrat, bi v goste morali povabiti 10 ljudi'

14. 03. 2021 17.23

Čeprav je novi koronavirus okrnil delo v marsikateri proizvodni dejavnosti, pa se zakonca Ferenčak, ki se ukvarjata z rejo nojev, vztrajno prebijata skozi težke čase. Sprejela sta, da so dnevne aktivnosti z noji del njunega življenja. Če ti pomenijo še zadovoljstvo, gre vse lažje, sta prepričana. In kaj zakonca trenutno počneta na farmi? Marec je mesec, ko se začne sezona nojevih jajc. Kaj to pomeni in kakšne živali so noji?

Petrinjci z dežja pod kap, po vaseh hodijo 'vojni dobičkarji'

06. 01. 2021 16.51

Devet dni po rušilnih potresih na območju Petrinje na Hrvaškem še vedno ocenjujejo škodo. Mnogi so še vedno brez strehe nad glavo, brez elektrike in sanitarij. Tudi tisti, ki so dobili bivalne zabojnike, pa v njih ne morejo spati, saj ti puščajo. Po vaseh pa se pojavljajo tudi "vojni dobičkarji", ki želijo od prizadetih kmetov precej pod ceno odkupiti živino.

Kolinda po zahtevni operaciji: Nisem se mogla naličiti ali držati žlice

12. 09. 2020 16.25

Potem ko je nekdanja hrvaška predsednica Kolinda Grabar Kitarović v zagrebškem kliničnem centru prestala zahtevno operacijo hrbtenice, se je oglasila z daljšim zapisom na Facebookovem profilu. Ob fotografiji, ki jo je objavila, se je zahvalila zdravniškemu osebju, prijateljem in družini, ki ji stojijo ob strani, ter pojasnila, zakaj je morala pod nož.

Nasveti, kako zaščititi otroško kožo pred soncem: ne skoparite s kremo

27. 06. 2020 11.10

Otroška koža je občutljiva, saj nima lastnih zaščitnih mehanizmov, kot sta sposobnost porjavitve in odebeljen zgornji sloj kože, ki telesu pomagata pri zaščiti pred škodljivim vplivom močnih sončnih žarkov, so opozorili na Zvezi potrošnikov Slovenije (ZPS). Zato so pripravili nekaj nasvetov, kako jo zaščititi pred soncem. Dobra novica je tudi, da je test sončnih krem razbil mit, da je kakovostna le najdražja kozmetika.

Uporabni nasveti za mladosten videz brez gub in povešene kože

16. 06. 2020 00.15

Ko se staramo, naša koža postaja povešena in pojavljajo se gubice. V obupu veliko žensk in moških išče nasvete, kako učvrstiti kožo in kako se znebiti gub. Mnogi izdelki so odlični za pomlajevanje kože in mladosten videz, kot je na primer Lux-Factor krema proti gubam, vendar obstaja še nekaj korakov, ki vam bodo dodatno pomagali ustaviti staranje in preprečiti povešanje kože.

Najdba v Auschwitzu: v dimniku našli predmete, ki bi taboriščnikom lahko služili tudi za pobeg

02. 06. 2020 06.00

Svetovno javnost je osupnilo nedavno odkritje v zloglasnem koncentracijskem taborišču Auschwitz. Pod dimnikom bloka 17 so namreč našli vrsto predmetov, za katere predvidevajo, da so jih tja skrili interniranci. Si pa raziskovalci še niso povsem enotni, čemu so ti služili - za vsakodnevno uporabo, kot sredstvo trgovanja z drugimi ujetniki ali morda celo za pomoč pri pobegu?

BLOG: Borovnice niso samo okusne, so tudi zdrave

18. 08. 2019 14.15

Danes bom pisal o super živilu, borovnicah, drobnem sadežu, ki pa je – ne glede na majhnost – izjemno hranljiv in poln antioksidantov. Poleg dolgega seznama pozitivnih vplivov na zdravje so borovnice zelo okusen, sladek in nizkokaloričen prigrizek.

Ne kupujte predpakiranih potic, specite jo raje sami

19. 04. 2019 18.05

Domačo orehovo potico – tako, kot so jo pripravljale že naše (pra)prababice, boste na trgovskih policah zelo težko našli, so ugotovili na Zvezi potrošnikov Slovenije. Pregledali so deset orehovih potic in ugotovili, da so takšne brez aditivov prej izjema kot pravilo, nekatere imajo "zanimiv" seznam sestavin, vsebujejo pa od 40 do 60 odstotkov nadeva oz. od 9 do 28 odstotkov orehov.

Prepoved plastike za enkratno uporabo: pikniki bodo drugačni

27. 03. 2019 19.09

Plastični pribor, plastični krožniki in kozarci, plastične slamice, plastične vatirane palčke ... Predmetov za enkratno uporabo, ki so danes še del vsakdanjika, že čez nekaj let ne bomo več dobili na prodajnih policah. Evropski parlament je namreč podprl prepoved uporabe plastičnih izdelkov za enkratno uporabo.

Kelly obiskuje terapije, da ji uspeva ohranjati treznost

05. 07. 2018 17.30

Hčerka ekscesnega rockerja Ozzyja Osbournea, 33-letna Kelly, je očiten dokaz, da jabolko ne pade daleč od drevesa, saj je priznala, da še vedno tedensko obiskuje seanse, da ostaja trezna. Do zdaj se je borila z depresijo, drogami, alkoholom, začenši z najstniškimi leti. Izkušnjo ima celo s psihiatrično bolnišnico.

Namesto 'čebelnjaka' Južne Afrike in Brazilije ruski prireditelji za glasbilo SP izbrali žlice

12. 06. 2018 12.34

Afriške vuvuzele so na svetovnem prvenstvu leta 2010 skrbele za nevsakdanjo nogometno zvočno kuliso, na mundialu v Rusiji pa bodo navijači lahko spoznali tudi nepogrešljivi navijaški rekvizit države gostiteljice. Gre za neke vrste žlice, ki pa na srečo še zdaleč niso tako glasne kot so bila trobila v Južni Afriki.

Izgnani Slovenci po vrnitvi v domovino niso imeli niti žlice

27. 02. 2018 18.01

80 tisoč Slovencev je bilo med drugo svetovno vojno izgnanih iz Slovenije. Nemčija, Italija in Madžarska so se zaradi tega, ker so ljudi pošiljali v delovna taborišča, po vojni zavezale k izplačilu odškodnin, a jih niso dobili le Slovenci in Grki. Predsednica Društva izgnancev Ivica Žnidaršič je povedala, da so bile izgnane celotne vasi, ko pa so se ljudje vrnili nazaj v domovino, niso imeli niti žlice.