10. krog

Devetletka na osnovnih šolah že naslednje leto
09. 09. 1998 16.02
Ministrstvo za šolstvo in šport je v sodelovanju z uradom in zavodom za šolstvo ter predstavniki nekaj slovenskih osnovnih šol danes pripravilo simulacijo organizacije življenja in dela v novi devetletni osnovni šoli. Postopno uvajanje programa devetletke se bo začelo v šolskem letu 1999/2000 na približno 10 odstotkih vseh slovenskih osnovnih šol, nato v naslednjih dveh šolskih letih zajelo širši krog šol, s šolskim letom 2002/2003 pa se bo program devetletke začel izvajati v vseh osnovnih šolah v Sloveniji.

Šesterica na SP v Vrsar
01. 09. 1998 15.49
Slovenska padalska reprezentanca v klasičnih disciplinah bo od 4. do 11. septembra nastopila na svetovnem prvenstvu v Vrsarju. Pod vodstvom trenerja Draga Bunčiča in vodje ekipe Janeza Horvata bodo barve Slovenije zastopali Roman Karun, Matjaž Pristavec, Uroš Ban, Senad Salkič, Borut Erjavec in Irena Avbelj.

Vlada v Bangkoku bo prevzela sedem finančnih institucij
14. 08. 1998 12.38
Tajska vlada je danes napovedala podržavljenje dveh nestabilnih bank in petih drugih finančnih institucij, s čimer se je začel nov krog prizadevanj za sanacijo prizadetega bančnega sektorja.

V Bostonu nagajal dež
13. 08. 1998 12.51
Sedma nosilka Avstrijka Barbara Schett je v drugem krogu teniškega turnirja v Bostonu (164.000 ameriških dolarjev nagradnega sklada) premagala Romunko Catalino Cristeo s 6:0 in 7:5. Ostalih predvidenih dvobojev zaradi dežja niso mogli odigrati.

Grafova uspešna v San Diegu
05. 08. 1998 12.44
Nemka Steffi Graf je na teniškem turnirju v San Diegu (450.000 ameriških dolarjev nagradnega sklada), kjer je šesta nosilka, v prvem krogu premagala Francozinjo Julie Halard Decugis s 6:2 in 6:2.

Bjorkman in Krajicek zmagala v Torontu
05. 08. 1998 12.44
Peti nosilec Šved Jonas Bjorkman je na teniškem turnirju v Torontu (2,4 milijona ameriških dolarjev nagradnega sklada) v drugem krogu premagal Američana Scotta Draperja s 7:6 (7:5) in 6:3, šesti igralec turnirja Nizozemec Richard Krajicek pa je izločil Južnoafričana Davida Nankina s 6:4 in 6:4.

Nov krog pogovorov med Rusijo in IMF
09. 07. 1998 11.59
V Moskvi se je danes začel nov krog pogovorov med ruskim predstavnikom Anatolijem Čubajsom in vodjo moskovske misije Mednarodnega denarnega sklada (IMF) Michaelom Carterjem.

V soboto v Kopru premiera Gledališča gluhih
09. 06. 1998 10.39
Društvo gluhih in naglušnih v Kopru, ki združuje odrasle gluhe in naglušne osebe južno-primorske regije, je s pomočjo sredstev Evropske unije iz programa Phare Lien postavilo Gledališče gluhih, ki se bo premierno predstavilo to soboto, 13. junija, v Gledališču Koper.

Nemci in Švedi v polfinalu
04. 06. 1998 12.42
Znana sta oba polfinalista evropskega rokometenga prvenstva v Italiji iz predtekmovalne skupine A. Švedi so z 29:19 (15:13) ugnali Jugoslovane in so po štirih krogih še vedno brez poraza, Nemci pa so s 30:23 (13:11) ugnali Francoze in si krog pred koncem prvega dela prvenstva s tretjo zmago zagotovili boj za medalje

Parlamentarne volitve na Madžarskem
10. 05. 1998 11.14
Na Madžarskem se je davi pričel prvi krog parlamentarnih volitev. Volišča so se odprla ob 6. uri zjutraj, do 19. ure zvečer pa naj bi svoj glas oddalo več kot osem milijonov volilcev v skoraj 11.000 volilnih okrajih. Za 386 sedežev v parlamentu se poteguje 1604 neposrednih kandidatov, 26 strank in skupin. Prve ocene rezultatov pričakujejo v noči na ponedeljek.

Kljub slabemu vremenu nekaj dvobojev že pod streho
04. 05. 1998 17.19
V teniškem centru Ten ten v Domžalah se je v oblačnem vremenu začel glavni del 9. ATP challenger turnirja Renault open z nagradnim skladom 125.000 in plačanim prenočiščem.

Hašek in Grosek izločila Philadelphio; Montreal zelo blizu prvega uspeha po petih letih
02. 05. 1998 12.10
V Philadelphiji so v peti tekmi prvega kroga končnice severnoameriške hokejske lige NHL domači letalci trdo pristali. S porazom proti Buffalu po podaljšku so lanski finalisti letošnji nastop namreč končali že v prvem krogu končnice. Buffalo, ki si je v letošnji sezoni veliko točk priboril predvsem po zaslugi izrednega vratarja Dominika Haška, je v končnici prikazal doslej skrite vrline. Predvsem to velja za učinkovito igro z igralcem več, saj so od 32 priložnosti, ko so imeli na tekmah v končnici na ledu igralca več, zadeli devetkrat. Na zadnji tekmi v Philadelphiji so vse tri gole za zmago s 3:2 dosegli ob "power-playu". Junak srečanja je bil Michal Grosek, ki je z golom v šesti minuti podaljška Buffalu šele tretjič v zadnjih 14 poskusih omogočil napredovanje v naslednji krog končnice, pa tudi Hašek je bil s 35 obrambami spet na svojem mestu. V Washingtonu je Boston s prepričljivo zmago 4:0 - tri gole so gosje dosegli v drugi tretjini - znižal skupni izid v boju z Washingtonom na 2:3. Vratar Bostona Byron Dafoe je imel 26 obramb ter prvič v karieri na tekmi končnice ohranil nedotaknjeno mrežo, zadetke pa so dosegli Jason Alison, Sergej Samsonov, Rob DiMayo in Ray Bourque. Pingvini iz Pittsburgha so po sinočnjem porazu v domači dvorani zelo blizu izpadu iz tekmovanja. Montrealski Canadiens so jih premagali s 5:2 in v skupnem seštevku vodijo s 3:2. Mark Recchi je dosegel dva gola v zadnji tretjini, Patrice Briseboise in Shaynne Corson pa sta zadela v razmaku minute in pol v drugi tretjini. Edina svetla točka poraza pingvinov je tradicija; ko so namreč zadnjič, leta 1991, izgubljali dvoboj prvega kroga končnice z 2:3, so nazadnje ne le zmagali v prvem krogu, ampak tudi osvojili Stanleyev pokal. Prav nasprotno - prekinitev tradicije - pa si želijo v kanadskem moštvu, ki se mu v zadnjih petih sezonah, ko se je uvrstilo v končnico, nikoli ni uspelo uvrstiti v drugi krog tekmovanja.

Utah se je rešil, Charlotte v drugem krogu proti Chicagu
02. 05. 1998 12.04
Košarkarji Utah Jazza so v četrti tekmi prvega kroga končnice ameriške košarkarske lige NBA v Hustonu premagali domače rakete s 93:71, izenačili izid v zmagah na 2:2 in izsilili še odločilno peto tekmo. S to zmago so se verjetno izognili prvi ponovitvi neslavnega rekorda, da bi jih kot prvopostavljeno moštvo že v uvodnem krogu končnice premagala ekipa, ki je bila po rednem delu šele na osmem mestu. V zgodovini NBA se je doslej to zgodilo le enkrat, ko je 1994 Denver izločil Seattle. Zmagovalec dvoboja med Utahom in Houstonom (peta tekma bo v nedeljo v Salt Lake Cityju) se bo v drugem krogu pomeril s San Antoniom. V sinočnji tekmi je blestel Karl Malone, ki je dosegel 29 točk. Gostje so dokončno zlomili odpor domačih košarkarjev šele v zadnji četrtini, ki so jo dobili z 28:10. Izkazali so se tudi rezervni igralci Utaha, saj sta Bryon Russel in Shandon Anderson dosegla po 15 točk. Pri poražencih je bil najučinkovitejši Hakeem Olajuwon s 27 točkami, nekoliko bolj razpoložen je bil le še Clyde Drexler (11), ostali pa niso dosegli več kot 10 točk. Igralci Charlotta so šele drugič v zgodovini svojih nastopov v NBA preskočili prvo oviro v končnici. V Atlanti so premagali domače jastrebe z 91:82 in se s skupnim izidom 3:1 v zmagah uvrstili v drugi krog končnice, kjer pa se bodo srečali s Chicagom. Na tekmi v Atlanti se je odlikoval predvsem Anthony Mason, ki je dosegel kar 29 točk, od tega 21 v zadnji četrtini. Ko je bil pet minut pred koncem izid izenačen na 74:74, je prevzel vso odgovornost. Trikrat zapored je zadel izpod koša, z meti mimo visokega centra domačih Dikemba Mutomba, in svojemu moštvu zagotovil prednost šestih točk. Do konca tekme domači niso več zmogli preobrata. Pri zmagovalcih je bil razpoložen še Glenn Rice s 26 točkami, pri poražencih pa je največ, 27 točk dosegel Smith.

Vlada se pripravlja na nova pogajanja s Hrvaško
21. 04. 1998 14.27
Na pobudo podpredsednika vlade Marjana Podobnika se je danes v državnem zboru sestala t.i. koordinacija parlamentarnih strank in s predstavniki vlade na čelu s premierom Janezom Drnovškom opravila pogovor o slovensko-hrvaških odnosih, na podlagi katerega naj bi se vlada po Drnovškovih napovedih v naslednjih mesecih odločila "za nov resen krog pogajanj s sosednjo državo".<br< Kot je po končanem sestanku povedal premier Drnovšek, je želel na srečanju s predstavniki parlamentarnih strank "oceniti, ali obstaja zadostna politična volja, da bi v naslednjih mesecih poskušali narediti nov zelo resen pogajalski poskus in s sosednjo državo rešiti glavna odprta vprašanja o poteku meje, Ljubljanske banke in sklenitve premoženjskega sporazuma". Na srečanju sicer niso sprejeli zelo konkretnih pogajalskih izhodišč, vendar pa je predsednik vlade prepričan, da je splošna raven pripravljenosti med parlamentarnimi strankami takšna, da bi v primeru, če bi pri pogajanjih s Hrvaško uspeli narediti nek premik oz. doseči "nek soliden rezultat", ki bi ga bilo mogoče ponuditi tudi parlamentarnim strankam, bi bilo na tej podlagi mogoče v državnem zboru opraviti konstruktivno razpravo in morebiti sprejeti tudi kakšno odločitev.

Klestil zmagovalec avstrijskih predsedniških volitev
20. 04. 1998 08.10
Dosedanji avstrijski predsednik Thomas Klestil bo na položaju ostal še nadaljnjih šest let. Na včerajšnjih avstrijskih predsedniških volitvah je namreč zanj glasovalo 63,5 odstotka volilcev, kažejo začasni uradni podatki avstrijskega notranjega ministrstva. Drugi krog volitev tako ni potreben. Končni uradni podatki bodo znani 4. maja, ko bodo prešteti tudi glasovi iz tujine.

Rast števila uporabnikov interneta se je v Sloveniji nekoliko upočasnila
11. 04. 1998 12.14
Rezultati raziskave združenja Raba interneta v Sloveniji (RIS), ki so jo opravili februarja letos, kaže, da se je rast števila prebivalcev, ki so uporabili internet, v zadnjem obdobju nekoliko upočasnila. Po zadnjih podatkih je internet uporabilo 18 odstotkov prebivalstva v starosti od 15 do 65 let, kar pomeni približno 250.000 ljudi. Za drugo polovico leta 1997 je bila značilna nagla rast, saj je delež uporabnikov porasel z 11 na 16 odstotkov. Ker internet uporablja že večina šolajoče mladine, so pri RIS prepričani, da bo drugi krog širitve uporabnikov, ki bo zajel predvsem gospodinjstva in podjetja, bistveno počasnejši. Po podatkih RIS je rednih uporabnikov, ki internet uporabljajo vsaj enkrat mesečno, več kot 100.000, več kot 30.000 oseb pa ga uporablja vsak dan.

V Davisovem pokalu že znanih šest četrtfinalistov
06. 04. 1998 12.11
Teniške reprezentance v svetovni skupini so se pretekli konec tedna merile v prvem krogu Davisovega pokala. Šest od osmih tekem je že končanih, ZDA proti Rusiji vodijo z 2:1, v Bruslju je izid med Belgijo in Nizozemsko izenačen 2:2, v zadnjem dvoboju pa je Belgijec Christophe Van Garsse vodil proti Sjengu Schalknu s 6:4, 6:4, 3:6, preden je bila tekma prekinjena zaradi teme.

Sampras v naslednji krog
22. 03. 1998 11.54
Številka 1. teniške ATP lestvice Pet Sampras se je z lahkoto uvrstil v tretji krog, medtem, ko je v drugem z lahkoto premagal Španca Javier Sanchesa z rezultatom 6 : 1, 6 : 2. Veliko več težav je imela Monika Seleš, da je prispela v tretji krog na turnirju Lipton. Premagala je Španko Sanchez Lorenco 6:4, 6:7, 6:3

Začetek pogajanj o mirovnem sporazumu med obema Korejama
16. 03. 1998 11.53
V Ženevi se je danes začel drugi krog pogajanj za sklenitev mirovnega sporazuma na korejskem polotoku, ki bo trajal pet dni. Pogajanj se udeležujejo delegacije Severne in Južne Koreje ter Združenih držav in Kitajske, štiri države pa zastopajo namestniki zunanjih ministrov.

Izjava novega obrambnega ministra Alojza Krapeža
13. 03. 1998 19.17
Alojz Krapež je ob današnji izvolitvi za obrambnega ministra v državnem zboru dejal, da je bil izid glasovanja pričakovan ter da koalicija deluje, kar je v tem trenutku najpomembnejše. "Če bo koalicija enotna, in upam, da bo, in tudi mislim, da bo, se bo dalo na tem področju veliko narediti," je dejal in dodal, da je bilo tudi v razpravi čutiti željo po zelo širokem konsenzu pri globalnih stvareh, ker gre pač za nacionalni, obrambni interes. Ob tem je izrazil željo, da bi bil ta krog sodelovanja čim širši tako na opozicijski kot koalicijski strani. Novi obrambni minister je menil, da je razprava v državnem zboru pokazala določene stvari iz preteklosti, ki pa naj ne bi obremenjevale njegovega dela v prihodnosti. Pri tem je poudaril, da je vsaka razprava, ki posega v elementarne stvari, zaželena, dobronamerna in celo koristna.

Zrušenje Sadama Huseina bi bilo preveč tvegano
22. 02. 1998 11.19
Generalnega sekretarja Združenih narodov Kofija Annana, ki je v noči na nedeljo s podpredsednikom iraške vlade Tarekom Azizom končal tretji krog pogovorov, katerih namen je rešiti iraško krizo - pogovori naj bi se nadaljevali danes ob 8.30 po srednjeevropskem času -, naj bi ob 10. uri sprejel iraški predsednik Sadam Husein. Kot so po pogovorih Annana in Aziza povedali člani pri delegaciji ZN, pogajanja napredujejo, sogovorniki pa še vedno pripravljajo končni dogovor. "Zrušenje Sadama Huseina bi bilo preveč tvegano; potrebne bi bile veliko številčnejše vojaške sile, ameriška življenja pa bi bila v večji nevarnosti," je v pogovoru za jutrišnjo številko ameriškega tednika Newsweek ocenila ameriška državna sekretarka Madeleine Albright.

Drugi krog predsedniških volitev na Cipru
15. 02. 1998 11.14
Na Cipru poteka drugi krog predsedniških volitev, na katerih naj bi izvolili novega predsednika za petletni mandat. Volilci bodo izbirali med dvema kandidatoma, med nekdanjim zunanjim ministrom Jorgosom Jakovusom, ki je v prvem krogu volitev dobil 40,6-odstotno podporo volilcev, in med sedanjim predsednikom Glafkosom Kleridesom, ki je dobil 40,1 odstotka glasov.

Drnovšek tudi od Jospina dobil zagotovilo o francoski podpori pri EU in NATO
10. 02. 1998 18.58
Predsednik slovenske vlade Janez Drnovšek se je po srečanju s francoskim predsednikom Jacquesom Chiracom danes v Parizu sešel tudi s francoskim kolegom Lionelom Jospinom. Tudi tokrat je v pogovorih dobil zagotovilo o trdni francoski podpori slovenskemu vstopanju v Evropsko unijo in prizadevanjem za vključitev v zvezo NATO.

Jelko Kacin se je sestal z švedskim veleposlanikom
16. 01. 1998 13.47
Predsednik odbora državnega zbora za mednarodne odnose Jelko Kacin se je srečal s švedskim veleposlanikom v Sloveniji s sedežem na Dunaju Bjornom Skalo. Sogovornika sta razpravljala o aktualnih vprašanjih širitve EU, zveze NATO, uresničevanju Daytonskega mirovnega sporazuma in vprašanjih miru in stabilnosti v Evropi. Švedski veleposlanik je poudaril, da švedska vlada podpira slovensko vključevanje v Evropsko unijo in pričakuje, da bo Slovenija v najkrajšem možnem času postala polnopravna članica EU. Kacin je izrazil upanje, da bo drugi krog širitve zveze NATO hitro potekal. Poudaril je, da bi bila širitev na območju jugovzhodne Erope zelo pomembna za vzpostavitev in ohranjanje miru ter stabilnosti na tem območju.

Uradni rezultati predsedniških volitev v Litvi
27. 12. 1997 11.01
V Litvi so sporočili uradne izide nedeljskih predsedniških volitev. V drugi krog se bosta uvrstila kandidat prenovljenih komunistov Arturas Paulauskas, ki je dobil 44,7 odsotkov glasov, in kandidat sredine Valdas Adamkus. Zanj je glasovalo 27,56 odstotka volilcev.

Premier priredil sprejem za predstavnike diplomatskega zbora
15. 12. 1997 16.34
Predsednik vlade Janez Drnovšek je danes na Brdu pri Kranju priredil tradicionalni prednovoletni sprejem za predstavnike diplomatskega zbora, akreditirane v Republiki Sloveniji. Premier Drnovšek, ki ga je spremljal zunanji minister Boris Frlec, je v nagovoru veleposlanikom in šefom diplomatskih misij izrazil zadovoljstvo nad povabilom Evropskega sveta Sloveniji, naj v prvi skupini držav marca prihodnje leto prične pogajanja za polnopravno članstvo v Evropski uniji, so sporočili iz kabineta predsednika vlade.

Bo drugi Drnovškov obisk v Sarajevu učinkovitejši
27. 11. 1997 12.04
Dopisnik ljubljanskega Dela v četrtkovem članku iz Sarajeva ugiba o učinkovitosti bližnjega obiska predsednika slovenske vlade Janeza Drnovška dvajset dni po njegovem prvem povojnem obisku v Sarajevu.

Voltive v Republiki srbski: svobodne, pravične in demokratične
25. 11. 1997 00.00

Potreben bo še drugi krog volitev za predsednika republike
12. 11. 1997 00.00
Torkova raziskava Delove agencije Stik kaže, da če bi bile volitve jutri, bi bil potreben še drugi krog, da bi Slovenija dobila novega predsednika republike. V drugem krogu bi Milan Kučan s 54,2 proti 17 odstotkom glasov premagal Janeza Podobnika, ki bi se v prvem krogu uvrstil na drugo mesto. Volilna udeležba bi bila 73,1-odstotna, 14 odstotkov volilcev se o udeležbi še ni odločilo, 12,6 odstotka jih ne bi šlo na volitve in le 0,3 odstotka jih ni hotelo razkriti, ali bodo volili ali ne. V anketi je sodelovalo 759 telefonskih naročnikov.