16 let

Nova Jugoslavija na internetu
22. 09. 1999 07.31
Ljudje, ki so v začetku 90. zaradi vojne na območju nekdanje Jugoslavije morali zapustiti svoje domove in se naseliti v tujini, so na internetu ustanovili spletno stran ''<A HREF=http://www.juga.com > Cyber Jugoslavija</A>''. Po besedah ustanoviteljev omenjene spletne strani je Cyber Jugoslavija nastala kot posledica vojne, zaradi katere so mnogi ljudje izgubili svojo domovino. Do sedaj prva država na internetu je bila ustanovljena 16. septembra letos ob 9. uri in 9 minut. Ob tej priložnosti so bodoči državljani Cyber Jugoslavije lahko prisostvovali virtualnemu ognjemetu. Cyber Jugoslavija ima trenutno 4100 državljanov, dnevno pa prejmejo kakih 650 prošenj za pridobitev državljanstva. Vsak na novo sprejeti državljan postane minister resorja, ki si ga sam izbere. Pogoj je le, da tak resor še ne obstaja. Država ne bo nikoli imela premiera, kralja ali predsednika, saj ustava določa, da so vsi državljani enakopravni. Sedanje vodstvo načrtuje vstop v ZN, ko bo država imela pet milijonov državljanov. Takrat naj bi tudi zaprosili za 20 kvadratnih metrov veliko območje. V začetku 90. let je območje nekdanje Jugoslavije zaradi vojne zapustilo kakih 300.000 Jugoslovanov.

Skupina Fake v trnovskem Kudu
20. 09. 1999 18.43
V KUD France Prešeren v Trnovem bo v sredo, 29. septembra, zvečer nastopila sedemčlanska glasbena skupina Fake. Skupino je lani (1998) ustanovil kitarist Igor Leonardi, nekdanji član in soustanovitelj kultnih in avantgardnih slovenskih skupin Begnagrad in Quatebriga. Leonardi se je šolal na akademiji za jazz v Gradcu; ob tem ga je prevzela zahodnoafriška glasba. Spoznavanje tradicionalnih afriških glasbil pa ga je pripeljalo k Donu Cherryju, s katerim se je družil in igral več let.

Je bil Pele nasprotnik vojaškega režima?
16. 09. 1999 22.34
Izjava bivšega brazilskega nogometnega zvezdnika Peleja, da je bil v sedemdesetih letih oster nasprotnik vojaškega režima v Braziliji, je v brazilskih medijih naletela na oster odmev. Pele je v nedeljski televizijski oddaji dejal, da se ni udeležil svetovnega prvenstva (SP) v Nemčiji leta 1974 zaradi nasprotovanja tedanjemu vojaškemu režimu. Mnogi brazilski novinarji trdijo, da je ta izjava daleč od resnice, saj naj bi njegova dejanja in izjave v tistem času dokazovale prav nasprotno.

MOS v znamenju inovatorjev
16. 09. 1999 20.17
Na dnevu inovatorjev, ki ga na celjskem mednarodnem obrtnem sejmu že tradicionalno prireja Pospeševalni center za malo gospodarstvo, so danes predstavili 63 inovacij, od tega so jih priznanja prejelo 39. Podelili so 20 bronastih, isto število srebrnih ter sedem zlatih priznanj. Sicer pa so domači inovatorji ob robu sejma govorili o svojih težavah. Kot so poudarili, jih pestijo predvsem denarne težave pri uvajanju inovacije na trg ter pri njeni promociji v tujini. Čeprav pri tem pomagajo določene institucije, je te pomoči še vedno premalo.

O ruskem filmu tudi na srečanju z gosti
16. 09. 1999 18.15
O retrospektivi ruskega filma, ki se bo pod naslovom Nedokončane pesmi - ''kontroverzne'' mojstrovine ruskega povojnega filma drevi začela v kinoteki, bo tekla beseda tudi na jutrišnji novinarski konferenci z ruskimi filmskimi gosti v čitalnici Arhiva Republike Slovenije.

Razstava Bionika v Tehničnem muzeju v Bistri
16. 09. 1999 14.37
Minister za kulturo Jožef Školč bo danes ob 17. uri v Tehničnem muzeju Slovenije v Bistri pri Vrhniki odprl mednarodno razstavo Bionika. Pripravili so jo v deželnem muzeju za tehniko in delo v nemškem Mannheimu. Pred odprtjem razstave bo ob 16. uri Rudolf Bannasch z berlinske tehnične univerze predaval na temo Bionika - povzetki raziskav o kopenskih in vodnih živalih.

Zakladi slovenskih cerkva v Narodni galeriji
16. 09. 1999 13.27
V Narodni galeriji v Ljubljani bo predsednik Republike Slovenije Milan Kučan danes ob 18. uri kot uvod v novo razstavno sezono odprl reprezentativno razstavo Zakladi slovenskih cerkva - zlatarska umetnost in obrt. O razstavi bo spregovorila njena avtorica Marjetica Simoniti, slavnostni nagovor pa bo imel ljubljanski nadškof in metropolit Franc Rode. Razstava s 194 eksponati bo na ogled do 19. decembra. Z deli zlatarjev in pasarjev iz Ljubljane, Maribora in Celja ter mojstrov zlatarske obrti iz drugih evropskih središč je Narodna galerija postavila na ogled izpovedno najbolj značilna ali po mojstrstvu izdelave najbolj dognana zlatarska dela, ki so se ohranila na Slovenskem v razponu od 13. stoletja do 30. let 20. stoletja.

Strokovno srečanje ortopedov in travmatologov
16. 09. 1999 12.04
V Portorožu se je danes začelo tridnevno strokovno srečanje ortopedov in travmatologov, ki se ga udeležuje približno sto zdravnikov z vsega sveta. Srečanje poteka v okviru mednarodnega svetovnega združenja SICOT, namenjeno pa je predvsem mlajšim specialistom, ki bodo tako dobili priložnost za predstavitev svojega dela in poklicnih uspehov.

Izpustili zloglasnega protestantskega terorista
14. 09. 1999 19.21
Iz zapora Maze v Belfastu so danes izpustili enega najbolj zloglasnih protestantskih teroristov na Severnem Irskem, Johnnyja Adaira. 34-letni Adair, imenovan tudi >>Nori pes<<, je v zaporu prestal le štiri od 16 let kazni, na katero je bil obsojen leta 1995 zaradi spodbujanja k terorističnim umorom.

Zakladi slovenskih cerkva v Narodni galeriji
14. 09. 1999 17.53
Od 16. septembra do 19. decembra bo v Narodni galeriji v Ljubljani na ogled razstava Zakladi slovenskih cerkva, s podnaslovom Zlatarska umetnost in obrt. Za razstavo so izbrali 194 eksponatov, s katerimi želijo prikazati tista izpovedno najbolj značilna ali po mojstrstvu izdelave najbolj dognana zlatarska dela, ki so se ohranila na Slovenskem v razponu od 13. stoletja do 30-ih let 20. stoletja. Gre za dela zlatarjev in pasarjev, ki so ustvarjali v Ljubljani, Mariboru in Celju, ter dela mojstrov zlatarske obrti iz drugih evropskih središč, kot so Augsburg, Fulda, Straubing, Nuernberg, Einsideln, Dunaj, Gradec, Benetke, Rim in Pariz. Ob razstavi je izšla monografija s katalogom del. Avtorica razstave je Marjetica Simoniti. Z gradivom, zbranim iz vse Slovenije, bo predstavljena umetnost oblikovanja in krašenja s srebrom in zlatom kot posebno področje zlatarske obrti, ki se je posvečalo izdelavi nevsakdanjih predmetov, namenjenih cerkvenemu obrednemu bogoslužju. Zlatarski izdelki za sakralno rabo so po materialu dragocen, po rabi poseben, po likovni govorici pa nepogrešljiv del umetniškega oblikovanja.

Zakladi slovenskih cerkva v Narodni galeriji
11. 09. 1999 12.18
Od 16. septembra do 19. decembra bo v Narodni galeriji v Ljubljani na ogled razstava Zakladi slovenskih cerkva. Za razstavo so izbrali 194 eksponatov, s katerimi želijo prikazati tista izpovedno najbolj značilna ali po mojstrstvu izdelave najbolj dognana zlatarska dela, ki so se ohranila na Slovenskem v razponu od 13. stoletja do 30-ih let 20. stoletja. Gre za dela zlatarjev in pasarjev, ki so ustvarjali v Ljubljani, Mariboru in Celju, ter dela mojstrov zlatarske obrti iz drugih evropskih središč, kot so Augsburg, Fulda, Straubing, Nuernberg, Einsideln, Dunaj, Gradec, Benetke, Rim in Pariz. Ob razstavi je izšla monografija s katalogom del. Avtorica razstave je Marjetica Simoniti.

Umrla najstarejša Bolgarka
10. 09. 1999 08.45
V Bolgariji je v starosti 120 let umrla najstarejša prebivalka v državi, je sporočil tamkajšni državni radio. Skupina prebivalcev je želela Faimo Hasanovo iz Madana na jugu Bolgarije vpisati v Guinnessovo knjigo rekordov kot najstarejšo žensko na svetu, vendar pa jim to v času njenega življenja ni uspelo. Faima Hasanova je vse svoje življenje preživela v svojem rojstnem mestu. Imela je pet otrok, 16 vnukov, 27 pravnukov in štiri prapravnuke.

Ljubljanska razstavišča danes
09. 09. 1999 18.51
V ljubljanskih likovnih razstaviščih bodo drevi odprli vrsto novih postavitev: v Jakopičevi galeriji ob 18. uri razstavo hrvaške keramičarke Mirjane Rajkovič, v galeriji Krka ob 19. uri razstavo pod naslovom Usnje in glina v okviru modne oblikovalke Barbare Jenko Drašler, prav tako ob 19. uri v galeriji Lek razstavo likovnih del slikarja Nikolaja Mašukova ter v Vodnikovi galeriji razstavo slikarja Florisa Oblaka, nazadnje, ob 20. uri, pa v Mali galeriji Cankarjevega doma fotografsko razstavo Marka Jamnika.

Kokain - modna droga mladih Britancev
09. 09. 1999 07.49
Uživanje kokaina se vse bolj širi med mladostniki v Veliki Britaniji, beli prah je postal že kar ''moda''. Po podatkih notranjega ministrstva se je lani uživanje kokaina med 20- do 24-letniki izredno povečalo. V starostni skupini od 16 do 29 let je 5 odstotkov vprašanih navedlo, da so ga že uživali. Po podatkih iz poročila temu botruje zgledovanje mladostnikov pri ''bogatih in slavnih'', čeprav oblasti še ne govorijo o nevarnosti epidemije po vzoru Združenih držav Amerike. Zloraba drog se je posebej povečala med revnejšimi sloji družbe, k čemur je pripomogel tudi nedaven padec cene kokaina.

Tone Lapajne z novim slikarskim ciklusom
08. 09. 1999 18.31
Kipar Tone Lapajne je po mnenju umetnostne zgodovinarke dr. Nadje Zgonik v slovenski umetnosti opravil enega najbolj presenetljivih preobratov zadnjih let in se od ustvarjalca barjanskih totemov in idolov preobrazil v slikarja skrivnostnih piktogramov, ki jih še vedno hrani domišljija z Barja. Najnovejši ciklus akrilnih slik velikih formatov, ki so pod skupnim naslovom Drevo je bila njegova mati tačas na ogled v galeriji ZDSLU, Zgonikova v spremnem katalogu opredeljuje kot ''skrivnostne umetnine''.

Pogovori o vodnem gospodarstvu
07. 09. 1999 18.23
Državni sekretar v ministrstvu za okolje in prostor Franci Steinman se bo jutri v Lentiju na Madžarskem srečal z madžarskim pooblaščencem stalne slovensko-madžarske komisije za vodno gospodarstvo Jenuem Manningerjem. Namen srečanja je izmenjava mnenj in ogled prizorišč, kjer bodo ob skupnem soglasju izvajana vzdrževalna in druga dela na obeh straneh meje, je sporočilo ministrstvo za okolje in prosto.

100 let operne hiše v Gradcu
05. 09. 1999 19.54
Operna hiša v Gradcu ta mesec praznuje 100. obletnico. Vrata obiskovalcem je prvič odprla 16. septembra 1899, in sicer pod imenom Mestno gledališče. Razkošna stavba je delo dunajskih arhitektov Ferdinanda Fellnerja in Hermana Helmerja. Mestne oblasti v Gradcu so že decembra 1897 zadolžile dunajska arhitekta, da pri gradnji novega mestnega gledališča čim bolj posnemata slog Fischerja von Erlacha, avstrijskega arhitekta, ki velja za vodilno osebnost baročne arhitekture. Gradnja neobaročne stavbe je trajala 20 mesecev in stroški pa so bili veliko višji od predvidenih. Slavnostna otvoritev takratnega mestnega gledališča se je začela z uprizoritvijo Schillerjeve drame Wilhelm Tell, dan pozneje pa je bila na sporedu prva operna predstava, Wagnerjeva romantična opera Lohengrin.

Festival Ars Electronica v Linzu
04. 09. 1999 18.13
V avstrijskem mestu Linz se je danes začel festival računalniške umetnosti Ars Electronica. Do četrtka zvečer bodo umetniki in znanstveniki pripravili razstave in konference na temo biološke in genetske tehnologije. Osrednji dogodek letošnjega festivala bo simpozij z naslovom Sledi digitalni revoluciji še biološka? V ponedeljek zvečer bodo podelili nagrade za dosežke na področju interaktivne umetnosti šestim predstavnikom iz ZDA, Švedske, Velike Britanije in Avstrije. Festival Ars Electronica prirejajo že 20 let in je eden največjih festivalov umetnosti in tehnologije.

Končali prenovo najstarejšega prenosnega daljnovoda
03. 09. 1999 18.22
V hidroelektrarni Fala je bila priložnostna slovesnost ob dokončanju del pri prenovi najstarejšega slovenskega 110 kV prenosnega daljnovoda na relaciji Maribor - Slovenska Bistrica - Slovenske Konjice - Selce - Laško. Gre za prenovo 76 let starega daljnovoda v skupni dolžini 63,7 kilometra, ki jo je Eles začel že leta 1996, vendar so zaradi pomanjkanja sredstev gradbena dela končali decembra 1998, letos pa so izvedli še zadnje tehnične preizkuse in pridobili ustrezna dovoljenja.

Germanisti proti prodaji Pesmi o Nibelungih
03. 09. 1999 18.12
Vodilni nemški germanisti protestirajo proti prodaji 800 let starega rokopisa Pesem o Nibelungih. V javnem pismu je nemško Društvo germanistov zapisalo, da je ''potrebno storiti vse, da bo rokopis dobil mesto v javni knjižnici''. ''Obstaja bojazen, da se bo eden izmed najpomembnejših nemških književnih spomenikov za zmeraj izgubil,'' poudarjajo germanisti. Rokopis, ki je nastal okrog leta 1200 in je sedaj v zasebni lasti, naj bi prodali za 20 do 25 milijonov mark. Pesem o Nibelungih je ena izmed najpomembnejših srednjevisokih nemških pesnitev. Junaški ep je sicer na seznamu kulturne dediščine in tako zaščitena pred izvozom v tujino.

Rekordno število najstniških mamic v Veliki Britaniji
01. 09. 1999 07.15
Neka 12-letna Britanka s severa Anglije je postala ena najmlajših mamic v državi. Deklica je, ne da bi vedela, da je noseča, rodila, še preden so jo skrajno presenečeni starši odpeljali v bolnišnico. V Veliki Britaniji je sicer ogromno najstniških mamic, njihov odstotek je kar dvakrat višji kot drugod po Evropi. Kljub zelo liberalni britanski zakonodaji glede kontracepcije in splava letno zanosi kar 94.000 najstnic, od katerih jih je kar 9000 mlajših od 16 let. Blairova vlada je zato nedavno obljubila več sredstev za opozorilno kampanjo za preprečevanje najstniške nosečnosti.

30 let interneta
31. 08. 1999 20.16
Na kalifornijski univerzi pripravljajo posebno konferenco ob 30. obletnici vzpostavitve omrežja, sprva imenovanega ARPAnet, ki je kasneje dobilo ime internet. >>Oče interneta<<, profesor na univerzi UCLA Richard Kleinrock, je povedal, da je 20. oktobra leta 1969 skupina računalniških strokovnjakov z raziskovalnega inštituta Stanford poskusila vzpostaviti komunikacije med dvema računalnikoma ter se tako zapisala v zgodovino.

Prenovljeni legendarni F-150
18. 08. 1999 18.36
Ameriški proizvajalec avtomobilov Ford in proizvajalec motornih koles Harley-Davidson sta pred kratkim predstavila omejeno serijo kamioneta (pick up truck) 2000 Harley-Davidson F-150. Vozilo je prvi skupni izdelek podjetij, ki že pet let sodelujeta, so sporočili iz Forda, sicer drugega največjega proizvajalca vozil na svetu.

Uporniki ubili šest policistov
18. 08. 1999 12.56
Tamilski uporniki naj bi v nenadnem napadu na šrilanške policijske enote ubili šest oseb, so sporočili predstavniki šrilanške vojske in policije.

Britanca drago stala prometna nesreča
16. 08. 1999 21.08
Trčenje z limuzino matere kraljice je 32-letnega Britanca Eamona Reidyja drago stalo. Zaradi vinjenosti za volanom in pobega po nesreči je sodišče v Londonu grešnega podložnika kaznovalo z odvzemom vozniškega dovoljenja za dve leti, poleg tega pa mora plačati še 700 funtov (približno 210.000 tolarjev) kazni. Matere kraljice Elizabete II., ki je nedavno dopolnila 99 let, pri nesreči 4. julija v južnem Londonu ni bilo v vozilu. Reidy, ki je na poročni dan svojih staršev popil dva kozarca šampanjca in tri kozarce piva, je povzročil nesrečo s kraljevim avtomobilom, nato oddivjal vzvratno in pri tem treščil v zid, nakar je pobeg nadaljeval peš. Policija ga je izsledila šele s helikopterjem.

Ovadba proti direktorju Diagnostičnega centra
16. 08. 1999 20.54
Kranjski kriminalisti so proti direktorju Diagnostičnega centra na Bledu, ki je znan po vrhunskih strokovnjakih, predvsem za težave s prebavili in sečili, vložili kazensko ovadbo, češ da naj bi storil kaznivo dejanje preslepitve pri pridobitvi posojila.

Deset Slovencev na EP
16. 08. 1999 16.35
Od 19. do 22. avgusta bo v portugalskem Portu de Mosu evropsko prvenstvo gorskih kolesarjev v disciplini ''cross country''. Na njem bo nastopilo tudi deset Slovencev. V kategoriji elite bodo tekmovali Primož Štrancar, Janez Sirnik, Dominik Curk in Blaža Klemenčič, v kategoriji do 23 let Rok Drašler in Jure Golčer, med mladinci pa Rok Grilc, Tomo Hafner, Miha Šolar ter Jure Pribičevič.

Umrla igralka Berta Ukmar
16. 08. 1999 13.43
V 80. letu je umrla igralka Berta Ukmar, dolgoletna članica Primorskega dramskega gledališča in ena od pobudnic gledališkega življenja na Goriškem. Pogreb bo jutri, 17. avgusta, ob 17. uri v Koprivi na Krasu, njenem rojstnem kraju.

Judi v Philadelphiji
16. 08. 1999 10.16
S slavnostnim odprtjem so se v nedeljo v Philadelphiji začele judovske igre mladih športnikov. V štirih dneh bo na Maccabi igrah nastopilo 1400 judov, starih od 13 do 16 let, ki se bodo merili v košarki, baseballu, keglanju, namiznem tenisu, tenisu, nogometu, atletiki, softballu, inline hokeju in golfu. Zaradi iger v Philadelphiji vladajo izredne varnostne razmere, saj se prireditelji bojijo novega napada na judovsko ljudstvo.

Policija zajela dva izdelovalca bombe
16. 08. 1999 09.50
Palestninska policija je sporočila, da je aretirala dva od štirih bratov, ki so bili osumljeni izdelovanja bombe, ki je v nedeljo eksplodirala v palestinskem delu Hebrona. Po eksploziji naj bi zajeli že okoli 100 članov skrajne islamske militantne skupine, ki naj bi bila povezana s Hamasom.