25. obletnica genocida

Evropska mesta v podporo Palestincem, v Rimu spopad protestnikov s policijo
05. 10. 2024 18.11V številnih evropskih mestih pred prvo obletnico napada Hamasa na Izrael 7. oktobra lani, ki mu je sledila izraelska ofenziva na Gazo, potekajo shodi v podporo Palestincem. Na tisoče ljudi se je med drugim zbralo v Berlinu, Rimu in Londonu, protesti pa so ponekod napovedani za ves konec tedna.

'Al Balcan!': pohod fašistov, ki je naznanil temne čase za Slovence v Italiji
12. 07. 2020 16.23Požig Narodnega doma v Trstu pred 100 leti je bil močno simbolno dejanje, ki še vedno zaznamuje slovensko-italijanske odnose. Zanimivo je, da napetosti najbolj naraščajo ravno v času obujanja zgodovinskih spominov ob obletnicah pomembnih dogodkov, za kar pogosto poskrbijo prav politiki s potezami in izjavami, ki razburjajo javnost v obeh državah. Tudi slovenski predsednik Borut Pahor. Ta je ob pomembnem dnevu za zamejske Slovence sklenil opraviti "kompenzacijski" obisk fojb v imenu sprave med narodoma.

Svetovni voditelji ostro proti zanikanju srebreniškega genocida
11. 07. 2020 14.10V spominskem centru v Potočarih so se zbrali svojci devetih žrtev genocida v Srebrenici, ki so jih pokopali v centru. S tem so se spomnili več kot 8000 bošnjaških žrtev genocida v tem kraju pred 25 leti. Tuji državniki so zaradi pandemije covida-19 poslali zgolj videosporočila, v katerih so poudarili pomen boja proti zanikanju genocida.

'Vem, kako sta bila oblečena, ko sta odšla. Ti spomini so nepozabni'
11. 07. 2020 07.00"Najmanj, kar lahko naredimo, je, da spomnimo svet na to veliko krivico, ki se je zgodila tukaj," je ob 25. obletnici genocida v Srebrenici dejala Nirha Efendić. Kot 16-letno dekle je gledala, kako so srbski vojaki ločevali družine in moške odpeljali na streljanje. "Očitno obstaja v ljudeh neka pošast, ki vsake toliko časa vznikne in se opogumi, da naredi nekaj takšnega," pravi in dodaja, da jo skrbi naraščanje nacionalizma in vračanje ideologij.

V Potočarih pristavili skodelice kave za vse tiste, ki se nikoli ne bodo vrnili
10. 07. 2020 20.10V okviru obeleževanja 25. obletnice genocida v Srebrenici so na zelenici v spominskem centru Potočari postavili poseben "spomenik". Že od jutra namreč kuhajo kavo, z njo polnijo majhne skodelice in jih polagajo na tla – za vse tiste, ki se nikoli več ne bodo vrnili. Do sobote, ko bo osrednja slovesnost in pogreb devetih v zadnjem letu identificiranih žrtev srebreniškega pokola, bodo skuhali kar 8372 skodelic kave. Toliko, kolikor je bilo žrtev genocida.

'Vidite pepel? To so vaše mame, očetje, bratje, sestre! Bi radi bili naslednji?!’
27. 01. 2020 04.30"Naša baraka je bila blizu ognja, na katerega so metali otroke. Žive! Si predstavljate? Celo noč smo gledali plamene in poslušali vpitje. Zaradi teh spominov pogosto ne spim. Veste, življenje gre naprej, zelo enostavno je pozabiti. Ampak tega ne morem dopustiti. Nacisti so poklali naše bližnje. In če svet pozabi, so umrli zaman. Bil sem iz sedemčlanske družine. Konec vojne sva dočakala samo jaz in sestra."

Po 25 letih iz zapora: Kako živiš s človekom, ki je pokončal tvojo družino?
01. 12. 2019 11.41Že mogoče, da je od genocida v Ruandi letos minilo 25 let. A zgodba še zdaleč ni končana, pravzaprav je obletnica odprla novo boleče poglavje. "Iz zapora se vračajo ljudje, ki so bili obsojeni zaradi genocida, vračajo se v stare skupnosti," pravi sogovornica Betty. V skupnosti, kjer se bodo morali žrtve in krvniki spet učiti, kako sobivati.

'Bratranec je padel name, zadeli so ga. Jaz nisem čutil, da bi me, nič ni bolelo'
10. 07. 2019 17.39Mevludin Orić je priča genocida v Srebrenici. Leta 1995 je po čudežu preživel streljanje iz orožja srbske vojske in postal živi dokaz za grozote, ki so se dogajale tistega vročega julija. Njegova zgodba je zgodba o smrti, preživetju in notranji moči, da kljub vsakodnevnim nočnim moram najde razlog za to, da vsako jutro vstane.

'Bilo je toliko trupel, da nisem imel kje stati'
07. 04. 2019 13.27100 dni, več kot 800.000 umorjenih ljudi. Mineva 25 let od enega najbolj črnih obdobij človeške zgodovine, ko je človečnost klonila pod težo sovraštva, mednarodna skupnost pa je neslavno dokazala, da si je zmožna zatisniti oči in ušesa pred kriki preganjanih, trpinčenih in pomorjenih.

100 let od genocida nad Armenci, ki ga Turčija ne priznava
24. 04. 2015 14.05Medtem ko Turčija vztraja, da poboji Armencev pred sto leti v Otomanskem cesarstvu niso bili genocid, so Nemci prevzeli del odgovornosti in pokol do 1,5 milijona Armencev vendarle označili za genocid. Francoski predsednik Hollande je Turčijo znova pozval, naj prizna genocid.

FOTO: Danes je prijateljica človeka, ki ji je pred 20 leti zmaličil telo. On: Ko sem ubil prvo družino, sem se navadil
07. 04. 2014 06.30Dve desetletji potem, ko je v 100 dni dolgem morilskem pohodu Hutujcev umrlo skoraj milijon Tutsijev, je zgodba o Ruandi zgodba o etničnem nasilju, ekstremni krivdi in – vsaj do neke mere – tudi zgodba o odpuščanju.

Banjaluka, genocid JE bil!
21. 07. 2010 20.36Ključne mednarodne organizacije, ki delujejo v BiH, Republiko srbsko pozivajo, naj ne zanika genocida v Srebrenici. Take izjave so ob 15. obletnici tragedije še bolj nedostojne, dodajajo.

Leto dni od Miloševićeve smrti
11. 03. 2007 10.17Pred enim letom je zaradi kapi v priporu v Haagu umrl nekdanji jugoslovanski predsednik Slobodan Milošević.