3 leta

Ali samostojnost Kosova vodi k razpadu Bosne?
13. 02. 1999 18.58
Če ne bo prišlo do diplomatske rešitve, ki bo Kosovo obdržala znotraj Srbije, se kaj lahko zgodi, da bo na različne etnične dele razpadla tudi Bosna, je v povedal posebni poročevalec ZN Jiri Dienstbier. >>Celotna reešitev problema v Bosni leta 1991 je bila osnovana na nespreminjanju meja. Če se ta princip ne obdržav v primeru Kosovo, potem bo ostala vprašljiva celotna bosanska rešitev. Če bo Kosovo pridobilo svojo neodvisnost, bo to po mojem mnenju vodilo neposredno do razpada Bosne in Hercegovine, saj te delitve nihče ne bo mogel preprečiti<<, je še dodal.

Prva ženska opravila avdicijo za Dunajske filharmonike
13. 02. 1999 14.02
Francoska harfistka Julie Palloc je kot prva ženska v zgodovini opravila avdicijo za članico slovitega Dunajskega filharmoničnega orkestra, potem ko je izključno moški orkester pred dvema letoma odprl vrata glasbenicam. Harfistko Julie Palloc so Dunajski filharmoniki skupaj s še enim francoskim harfistom medse sprejeli decembra. Oba sta igrala odlično, je bil navdušen predstavnik orkestra dunajske opere Gottfried Martin. Preden bo postala redna članica filharmonikov pa čaka sedanjo harfistko berlinske opere še precej dolgo ''uvajanje''. Najprej bo morala od letošnje jeseni dalje uspešno opraviti enoletno preizkusno dobo v orkestru dunajske opere, nato pa počakati še tri leta do sprejema v orkester s 155-letno tradicijo. ''Na avdicijo sem odšla zgolj na lastno pobudo, zamisel me je zabavala in niti nisem pretirano vadila,'' je povedala Julie Palloc, ''presenečena'' nad svojim dosežkom. Samo sebe sicer označuje kot ''nič posebnega''. Dunajskim filharmonikom se je leta 1997 brez avdicije pridružila harfistka Anna Lelkes, potem ko je že od leta 1971 igrala v dunajski operi. Dunajski filharmoniki namreč lahko postanejo le glasbeniki orkestra dunajske opere.

Paula Jones razočarana nad odločitvijo senata
13. 02. 1999 10.18
Paula Corbin Jones, ki so jo pred Monico Lewinsky najpogosteje omenjali v zvezi z Billom Clintonom, je za televizijsko družbo Fox izjavila, da je zelo razočarana, ker je bil Clinton oproščen.

Kako bomo volili leta 2000?
13. 02. 1999 10.13
Da pri uresničevanju lani oktobra sprejete odločbe ustavnega sodišča, s katero je med drugim ugotovilo, da je na referendumu o volilnih sistemih leta 1996 zmagal predlog SDS za dvokrožni večinski sistem, ne bo šlo povsem brez težav, je bilo moč razbrati že ob tožbi skupine državljanov na čelu z dr. Miranom Mihelčičem na upravnem sodišču ter ob istočasno vloženi pritožbi zoper omenjeno odločbo na ustavnem sodišču. Nekajkrat napovedani boj zoper omenjeno odločbo je skupina 46 poslancev z vloženo pobudo za obnovo postopka ob odločbi ustavnega sodišča tako tudi formalno začela. Podpisniki z omenjeno pobudo želijo ustavno sodišče - še pred odločanjem o zakonu o volitvah v državni zbor - zaprositi naj znova presodi, ali so bile storjene procesne kršitve. Tistim, ki jim očitajo, da ne spoštujejo odločbe vrhovnega varuha ustave in zakonitosti, vlagatelji pobude pojasnjujejo, da se v njej ne ukvarjajo z vsebino odločbe temveč opozarjajo na procesne spodrsljaje, ki naj bi se zgodile ob presojanju ustavnega sodišča.

Croatia banka ima blokiran žiro račun
13. 02. 1999 09.42
Croatia banka ima od včeraj zaradi negativnega stanja na žiro računu, ki znaša 6,5 milijona kun, blokiran žiro račun. Kot je povedal predsednik uprave banke, Ivan Tarle, se pri hrvaški narodni banki dogovarjajo za pridobitev likvidnostnega kredita, s katerim bi v obdobju enega leta premostili likvidnostne težave. V rdeče številke so zajadrali kljub temu, da jim nekatere banke dolgujejo veliko več kot znaša trenutno negativno stanje. Tarle zato poudarja, da je Croatia bank solventna banka.

Seagram izgublja na trgu
13. 02. 1999 09.39
Ameriški Seagram je v drugem četrtletju poslovnega leta 1998/99 zaradi stroškov z ukinjanjem delovnih mest in združevanjem družb za produkcijo plošč izgubil 226 milijonov dolarjev. Universal Music Goup je namreč kupil PolyGram NV, če izvzamemo posledice nakupa pa je dobiček Seagrama zaradi nizkega zaslužka Universal Studios padel za 69 odstotkov na 18 milijonov dolarjev, prihodek pa je v tem obdobju zrasel za 11 odstotkov na 3,33 milijarde dolarjev. Rezultat drugega četrtletja vključuje 405 milijonov dolarjev stroškov prestrukturiranja povezanih s prevzemom PolyGrama. Z nakupom PolyGrama je postal Universal Music največja svetovna družba za produkcijo plošč, ki zaposluje 1200 ljudi. Dolgoročna posledica združitve naj bi bil prihranek 300 milijonov dolarjev letno.

''Skrivnost'' dolgega življenja zmernost in čistoča
13. 02. 1999 09.21
Tajsko ministrstvo za zdravstvo je te dni objavilo nasvete za vse, ki bi radi doživeli sto let. Ministrstvo svetuje redno umivanje zob, kopanje dvakrat na dan, skrb za čisto stanovanje in obleko. V svojih ''enostavnih skrivnostih za dolgo življenje'' priporoča tudi tri obroke, šest do osem kozarcev vode na dan ter šest do osem ur odmora. Priporočljiv je tudi obisk zdravnika enkrat na leto, izogibanje narkotikom, moralno življenje, prehrana brez maščob ter ohranjanje vezi z družino in prijatelji. Ministrstvo je priporočila oblikovalo na osnovi raziskave, v kateri je leta 1996 sodelovalo 156 Tajk in Tajcev, starejših od 100 let. Med njimi je bilo kar 120 žensk.

London bo dobil pravega župana leta 2000
13. 02. 1999 09.20
London bo prvega izvoljenega župana dobil julija prihodnje leto, je sporočila britanska vlada. Londončani ga bodo skupaj s 25-člansko mestno skupščino izvolili dva meseca pred tem, maja leta 2000. Nove mestne oblasti bodo imele široka pooblastila, vključno z nadzorom prevoza in strateškega planiranja. London sedaj nima centralnih oblasti, njenih 32 upravnih enot pa vodijo lokalni sveti. Župan pa ima le protokolarno funkcijo. Med kandidati za župana sta poslanec laburistov Ken Livingstone in uspešen romanopisec Jeffrey Archer, sicer član konservativne stranke.

Srbski rokerji v klubu K4
12. 02. 1999 19.17
V ljubljanskem klubu K4 je sinoči nastopila beograjska skupina Električni orgazam. Članom zasedbe so se kot predskupina pridružili tudi hrvaški rokerji Rizol.

Arafat pripravljen na konfederacijo z Jordanijo
12. 02. 1999 17.59
Palestinski predsednik Jaser Arafat je pet dni po pogrebu jordanskega kralja Huseina danes spomnil, da so Palestinci pripravljeni oblikovati konfederacijo z Jordanijo, če to želijo tudi Jordanci.

Rheinmetall uspešen na tujih trgih
12. 02. 1999 17.37
Tehnološki koncern Rheinmetall je lani nadaljeval krepko rast iz leta 1997 in dobiček povečal za 40 odstotkov na 250 milijonov mark, prihodek pa za 23 odstotka na 8,1 milijarde mark. Kot so na novinarski konferenci danes povedali predstavniki podjetja, je uspehu botrovalo predvsem uspešno zunanjetrgovinsko poslovanje, saj družba kar 55 odstotkov poslovanja opravi na tujih trgih.

Izglasovana zadnja točka obtožnice zoper Jelcina - genocid
12. 02. 1999 17.22
Komisija spodnjega doma ruskega parlamenta dume za preiskavo utemeljenosti zahtev za odstavitev predsednika Borisa Jelcina je danes izglasovala peto, zadnjo točko obtožnice zoper predsednika (genocid ruskega ljudstva) in parlamentu odprla pot h glasovanju o Jelcinovi odstavitvi.

Helsinki v Kontiolahtiju predstavili kandidaturo za ZOI
12. 02. 1999 17.09
Ob robu biatlonskega svetovnega prvenstva v Kontiolahtiju so se predstavili tudi Helsinki kot kandidat za prireditelja zimskih olimpijskih iger leta 2006.

Croatia banka ima blokiran žiro račun
12. 02. 1999 17.07
Croatia banka ima od včeraj zaradi negativnega stanja na žiro računu, ki znaša 6,5 milijona kun, blokiran žiro račun. Kot je povedal predsednik uprave banke, Ivan Tarle, se pri hrvaški narodni banki dogovarjajo za pridobitev likvidnostnega kredita, s katerim bi v obdobju enega leta premostili likvidnostne težave.

V New Yorku odprli razstavo Lojzeta Logarja
12. 02. 1999 11.08
V newyorškem Queens Collegeu so sinoči odprli razstavo enega najbolj znanih slovenskih slikarjev Lojzeta Logarja. Odprtja so se med drugimi udeležili slovenski veleposlanik v ZDA Dimitrij Rupel, generalni konzul Republike Slovenije v New Yorku Vojislav Šuc, novoimenovani slovenski konzul v Clevelandu Tone Gogala in slovenski kulturni ataše v New Yorku, letošnji Prešernov nagrajenec pesnik Tomaž Šalamun. Avtor se odprtja razstave, žal, ni mogel udeležiti.

Avstralskega pedofila obsodili na 14 let zapora
12. 02. 1999 10.40
Nekdanjega avstralskega milijonarja Philipa Harolda Bella so zaradi spolne zlorabe otrok danes obsodili na 14-letno zaporno kazen. Porota je 64-letnega Bella spoznala za krivega spolne zlorabe 18 dečkov, starih od 12 do 15 let. Skupaj 75 zlorab je obtoženi zagrešil v letih od 1975 do 1991.

Philips lani z dobičkom
12. 02. 1999 08.49
Nizozemski elektronski koncern Philips je lani v primerjavi z letom poprej več kot podvojil dobiček. Vendar je potrebno rast dobička pripisati predvsem prodaji 75-odstotnega deleža v družbi Polygram.

Nemški Telekom kupuje avstrijski Max-Mobil
12. 02. 1999 08.48
Deutsche Telekom namerava pridobiti večinski delež v avstrijskem operaterju mobilne telefonije Max-Mobil. Trenutno ima nemški telekomunikacijski koncern že v lasti 25 odstotkov delnic avstrijske družbe.

BMW ne namerava prodati Roverja
12. 02. 1999 08.45
BMW-jevo hčerinsko podjetje Rover je letošnje leto začelo optimistično. Predstavniki BMW-ja so napovedali, da bo Rover iz rdečih številk izplaval že leta 2000 in obenem javnost seznanili tudi z 9,5-odstotnim znižanjem prodajnih cen modelov 200 in 400. Lanska izguba Roverja je po prvih podatkih znašala 1,8 milijarde mark.

Oboževalka Brada Pitta odslej v ''varnostni razdalji''
12. 02. 1999 08.40
Najstnica, ki je skozi okno splezala v stanovanje ameriškega zvezdnika Brada Pitta in v njem ostala deset ur, bo morala prihodnja tri leta svojega idola občudovati z razdalje najmanj sto metrov. Tako je odločilo losangeleško sodišče.

Hrvaška koalicija izvaja pritiske
11. 02. 1999 17.45
Hrvaška opozicija je opozorila, da v času, ko se Hrvaška pripravlja na volitve leta 2000, Hrvaška demokratska unija (HDZ) pospešeno izvaja totalitarne pritiske.

Miloševič za popis prebivalstva na Kosovu
11. 02. 1999 16.44
Jugoslovanski predsednik Slobodan Miloševič želi izvesti mednarodno nadzorovan popis prebivalstva na Kosovu, se je danes izvedelo iz zahodnih diplomatskih virov.

Uvod v umetnostno zgodovino in Uvod v klasično filologijo
11. 02. 1999 14.21
Dveh priročnikov, prevedenih v slovenščino iz nemškega izvirnika - zbornika Uvod v umetnostno zgodovino in Uvod v klasično filologijo avtorja Graharda Jaegra - se bodo najbolj razveselili študenti, sicer pa sta namenjena tudi drugim strokovnjakom ter laikom, ki se zanimajo za omenjeni področji. Tako je izzvenela današnja predstavitev obeh novosti iz založb Krtina in Študentske založbe ŠOU v prostorih ljubljanske galerije Ars.

Jegulja - zlata palma Cannes 1997 - v Slovenski kinoteki
11. 02. 1999 14.16
V Slovenski kinoteki bosta v okviru retrospektive filmov japonskega režiserja Šoheia Imamure v soboto, 13. februarja, ob 20. uri ter ob 22. uri projekciji filma njegove Jegulje, dobitnice zlate palme za najboljši film v Cannesu leta 1997.

Kitajska namestila in usmerila nove rakete proti Tajvanu
11. 02. 1999 09.49
Kitajska je namestila najmanj sto novih balističnih raket kratkega dosega in jih usmerila proti Tajvanu, je danes sporočilo tajvansko obrambno ministrstvo. Ministrstvo je kot vir informacije navedlo svoje obveščevalne službe. Taipei je poudaril, da namestitev raket ne pomeni samo vojaške nevarnosti, ampak ogroža tudi politično, gospodarsko in psihološko stabilnost države, s tem pa mislil na kitajsko obstreljevanje Tajvana leta 1994 in 1995.

V Indiji vse več uživalcev drog
11. 02. 1999 09.27
V Indiji je več kot 2,5 milijona uživalcev mamil, kar je po ocenah indijske ministrice za socialno pravo Maneke Gandhi posledica ekonomskega liberalizma in posnemanja zahodnih civilizacij. Do leta 1980 Indija ni poznala težav, povezanih z uživanjem mamil in je bila le tranzitna država za preprodajalce. Leta 1991 pa je bil storjen ogromen korak k liberalizmu, kar je spodbudilo povpraševanje po vsem, kar je zahodno, tudi po drogah, pojasnjuje ministrica Gandhui, sicer vdova sina nekdanje indijske voditeljice Indire Gandhi. Ministrica opozarja, da so mamila navzoča povsod, ne le med bogatejšim slojem. Po besedah Gandhijeve malokatera zabava v New Delhiju mine, ne da bi mladostniki uživali kokain. Po poročilu ZN je v šestih južnoazijskih državah - v Indiji, Bangladešu, na Sri lanki, v Nepalu, na Maldivih in v Butanu več kot štiri milijone uživalcev mamil.

Odškodnina za deklici, ki so ju zamenjali v porodnišnici
11. 02. 1999 09.24
Ameriška zvezna država Virginia je ponudila dva milijona dolarjev odškodnine staršem oziroma sorodnikom deklic, ki so ju zamenjali v porodnišnici. Predlog, ki predvideva izplačilo odškodnine v 25 letih, je že zavrnila družina ene od deklic, ki meni, da je ponujena vsota prenizka. Deklici Rebecca in Callie sta bili izročeni nepravim staršem takoj po rojstvu leta 1995, bolnišnica pa je svojo zmoto odkrila po avtomobilski nesreči, v kateri so minulo leto umrli starši ene od deklic. Sicer pa je univerzitetni medicinski center, kjer sta se deklici rodili, po ocenah inšpekcije nedosleden v svojem delu. Tako naj bi do napak prihajalo tudi pri dodeljevanju zapestnic z identifikacijsko številko novorojenčkom.

Največji evropski trgovinski koncern Metro krepko povečal svoj dobiček
11. 02. 1999 09.15
Največji evropski trgovinski koncern Metro je lansko leto zaključil s krepkim povečanjem dobička. Dobiček koncerna je lani zrasel za 20,4 odstotka na 1,1 milijarde mark, lanski prihodek pa ob 61,3-odstotnem povečanju znaša 91,7 milijarde mark. Zaslužek lanskega leta se je zaradi nakupov velikih podjetij, kot je Muenchengladbacher Allkauf-Gruppe, povečal za 4,8 odstotkov. Ob koncu leta je zato koelnsko podjetje reorganiziralo svoje poslovanje. Takrat so podjetju DIVACO prodali oddelke diskontne prodaje, računalnikov, prodaje oblačil in čevljev ter obrobne dejavnosti. Te trgovinske družbe so lani dosegle prihodek 10,6 milijarde mark. Metro se bo zdaj popolnoma osredotočil na glavna štiri področja poslovanja, in sicer na Cash&Carry, trgovanje s prehrambenimi izdelki, področje veleblagovnic in trgovine z izdelki za gradbeništvo in obrt. Prihodek teh štirih področij dosega 81,1 milijarde mark.

Rekorden izvoz nemškega gospodarstva v minulem letu
11. 02. 1999 09.10
Nemško gospodarstvo je lani doseglo rekordno visok izvoz. Ta se je v primerjavi z letom 1997 povečal za 6,9 odstotka in znaša 949,7 milijarde mark. Kot so še povedali predstavniki nemškega statističnega urada, je uvoz v enakem obdobju zrasel za 6,3 odstotka na 821 milijarde mark. Zaradi nazadovanja ob koncu lanskega leta je izvozni presežek rahlo padel in dosegel 128,6 milijarde mark, kar je drugi najboljši dosežek nemške zunanjetrgovinske bilance. Najvišji presežek je Nemčija zabeležila leta 1989, ko je ta znašal 134,5 milijarde mark.

Hitro naraščanje produktivnosti med ameriškimi delavci
11. 02. 1999 09.10
Ameriško ministrstvo za delo je objavilo podatek, da produktivnost med ameriškimi delavci raste hitreje, kot je bilo pričakovati. Produktivnost, ki se meri po količini izdelkov posameznega delavca na uro dela, je v zadnjem četrtletju lanskega leta rasla najhitreje v zadnjih dveh letih in pol. Produktivnost med delavci, brez tistih v kmetijskem sektorju, je po podatkih ministrstva za delo v zadnjem letu narasla za 3,7 odstotke. To predstavlja največjo letno rast produktivnosti od prvega četrtletja leta 1996, ko je narasla za 4,2 odstotka.