ASCI White

Najhitrejši super računalnik
29. 08. 2001 00.00
Vlada ZDA je Nacionalnemu laboratoriju Lawrence Livermore predala najhitrejši super računalnik na svetu.Namenjen je simuliranju nuklearne eksplozije.

Superračunalnik za raziskovanje človeškega genoma
22. 12. 2000 00.00
IBM je objavil, da bo kmalu dobavil najhitrejši komercialni superračunalnik na svetu podjetju NuTec Sciences. Glavna naloga omenjenega računalnika bo odkrivanje skrivnosti človeškega genoma, saj bo lahko v vsega nekaj mesecih odkril kombinacije genov, ki povzročajo zapletene bolezni, medtem ko bi z navadnimi računalniki za isto nalogo potrebovali nekaj stoletij neprestanega dela.

Compaq bo razvil najhitrejši superračunalnik
26. 08. 2000 00.00
Ameriško ministrstvo za energetiko je sporočilo, da je izbralo ameriškega proizvajalca računalnikov Compaq za razvoj najhitrejšega superračunalnika na svetu za svoj Nacionalni laboratorij v Los Alamosu v Novi Mehiki. Ministrstvo bo uporabilo 200 milijonov dolarjev vreden računalnik v programu, ki brez jedrskih poskusov proučuje, kako se starajo jedrska orožja. Računalnik, imenovan Advanced Strategic Computing Iniciative Q, bo imel več kot 11.968 procesorjev, kar mu bo omogočalo opraviti več kot 30 bilijonov operacij v sekundi. To je dvainpolkrat hitreje od današnjega najhitrejšega superračunalnika ASCI White, ki ga je izdelal ameriški velikan IBM. Novi ASCI Q bo velik za pet košarkarskih igrišč. Superračunalnik naj bi začel delati v začetku leta 2002. Oddelek za nacionalno jedrsko varnost bo imel možnost nadgradnje procesorjev, kar bi lahko do leta 2004 povečalo zmogljivosti računalnika na 100 trilijonov operacij v sekundi. ASCI Q bo sestavljen iz računalnikov AlphaServer, ki so Compaqovi računalniki za opravljanje zahtevnih nalog v podjetjih.

IBM predstavil najhitrejši računalnik na svetu
02. 07. 2000 12.38
IBM je v teh dneh predstavil najhitrejši računalnik na svetu. Računalnik z oznako RS/6000 ASCI White je velik kot dve igrišči za baseball, v sekundi pa naj bi opravil 12 bilijonov računskih operacij. V prihodnosti naj bi skrbel za vzdrževanje jedrskega orožja. Konec leta naj bi superračunalnik namestili v eni kalifornijskih univerz, najprej pa naj bi delal za ameriško ministrstvo za energijo. Za prevoz računalnika iz vzhodne na zahodno obalo ZDA bodo potrebovali 28 tovornjakov. Kot so sporočili iz IBM, deluje v računalniku 8.192 mikroprocesorjev, na trdem disku pa je prostora za šestkratno izdajo knjižnice ameriškega Kongresa.