BiH

Rumsfeld za umik ZDA iz BiH
18. 05. 2001 00.00
Ameriški obrambni minister Donald Rumsfeld se po pisanju ameriškega dnevnika Washington Post zavzema za umik 3300 ameriških pripadnikov mednarodnih mirovnih enot iz BiH. V pogovoru za omenjeni časnik je poudaril, da se je "vojaški posel v BiH končal pred tremi ali štirimi leti". Istočasno je Rumsfeld zavrnil govorice o neenotnih stališčih glede tega vprašanja med njim in ameriškim državnim sekretarjem Colinom Powellom.

Republika srbska ob pomoč EU
18. 05. 2001 00.00
Evropski parlament, ki je obsodil nedavne napade srbskih nacionalistov na Muslimane v Banja Luki, preučuje možnost, da bi "zamrznili pomoč Evropske unije oblastem Republike srbske". Kot je v resoluciji pojasnil parlament, ki med drugim tudi potrjuje proračun EU, naj bi se za takšen ukrep odločili, če oblasti Republike srbske ne bodo sprejele potrebnih ukrepov za obnovitev zaupanja med vsemi tremi etničnimi skupnostmi v BiH in zagotovile mirnega sožitja na območju entitete.

Hrvati se vračajo v vojašnice BiH
16. 05. 2001 00.00
Bosansko-hercegovska vlada je danes dosegla dogovor s predstavniki hrvaške skupnosti o vrnitvi hrvaških vojakov v vojašnice. Vojaki so vojašnice zapustili, da bi podprli prizadevanja v skladu z odločitvijo Hrvaškega narodnega zbora o nepriznavanju oblasti federacije in za avtonomijo območij s pretežno hrvaškim prebivalstvom. Na novinarski konferenci po sestanku je obrambni minister Federacije BiH Mijo Anić izjavil, da se bodo vsi hrvaški vojaki in častniki vrnili na delo.

Eksploziji v BiH
16. 05. 2001 00.00
V Bosni in Hercegovini sta pred sedežema dveh bosansko-hercegovskih strank v Vitezu in Novem Travniku odjeknili eksploziji, ki pa nista zahtevali žrtev. Tiskovni predstavnik Združenih narodov Douglas Coffman ni izključil možnosti, da so za napad odgovorni nasprotniki zakonitih oblasti v državi. To je bil že drugi napad, usmerjen proti SDP, v Vitezu. Obe stranki sta članici zmerne koalicije, ki je na oblasti v državi.

Balkanska konferenca v Tirani
16. 05. 2001 00.00
Albanski zunanji minister Paskal Milo je danes v Tirani odprl konferenco devetih držav jugovzhodne Evrope, posvečeno stabilnosti na Balkanu. Glavni temi pogovorov bosta regionalno sodelovanje ter boj proti kriminalu in tihotapljenju. Konference se udeležuje tudi jugoslovanski zunanji minister Goran Svilanovič, ki je prvi jugoslovanski minister v Albaniji po letu 1990.

Balkanske države za sodelovanje
16. 05. 2001 00.00
Udeleženci ministrskega srečanja držav članic Procesa za sodelovanje držav JV Evrope so se danes v Tirani zavzeli za okrepitev sodelovanja držav v regiji in izrazili podporo suverenosti Makedonije. Albanski zunanji minister Paskal Milo je v otvoritvenem govoru odločno obsodil tudi nasilje in ekstremizem na območju. Makedonska zunanja ministrica Ilinka Mitreva, ki je opozorila, da se Makedonija sooča z napadi skupin oboroženih albanskih teroristov, ki prihajajo in imajo podporo na Kosovu, pa se je zavzela za nedotakljivost meja na Balkanu.

Milošević nastopil kot priča
15. 05. 2001 00.00
Nekdanji jugoslovanski predsednik Slobodan Milošević, ki je v priporu že od 1. aprila, je v Beogradu prvič stopil pred sodnika. Nastopil je kot priča v sodnem procesu proti Siniši Vučiniću, vodji svojih telesnih stražarjev. Vučinić je obtožen članstva v oboroženi skupini nasilnežev. Miloševićev varnostnik je konec marca s 30-imi oboroženimi moškimi obkolil vilo nekdanjega predsednika in poskušal s silo preprečiti Miloševićevo aretacijo.

Hrvaška o nasledstvu
12. 05. 2001 00.00
Pred ponedeljkovim začetkom novega kroga pogajanj med petimi naslednicami SFRJ o razdelitvi nekdanjega skupnega premoženja, je vodja hrvaške delegacije in predstavnik hrvaškega vladnega urada za nasledstvo Božo Marendić izrazil upanje, da se bodo strani čimprej uskladile glede sporazuma in pojasnil, da je za hrvaško stran predlog sporazuma povsem sprejemljiv. Na 11-dnevnih pogajanjih bodo pogajalci skušali doseči soglasje in sprejeti besedilo okvirnega sporazuma o sukcesiji, ki bi predstavljal tudi politično-pravni okvir za doseganje rešitve na posameznih področjih delitve premoženja.

Mitterand o neodzivih na vojno v BiH
11. 05. 2001 00.00
Na francoski televiziji so v četrtek posthumno objavili še nepredvajan pogovor z nekdanjim francoskim predsednikom Francoisom Mitterandom, kjer je med drugim pojasnil svoje nestrinjanje z bolj odločno mednarodno intervencijo med vojno v Bosni in Hercegovini. Po njegovem mnenju bi morala Francija najprej poskrbeti za svojo obrambo, šele potem tudi za druge. "Ne bom pošiljal sto tisoč francoskih vojakov v vojno, za katero sicer menim, da je skrajno nepravična in okrutna, a ni francoska. Francija mora naprej poskrbeti za lastno obrambo," je pojasnil Mitterand. Omenjen pogovor sodi v peturno serijo "neformalnih pogovorov" z Mitterandom, ki so jih posneli sicer že leta 1994, prvič pa so jih začeli predvajati včeraj ob dvajseti obletnici izvolitve preminulega nekdanjega francoskega predsednika.

Srečanje predsednikov gospodarskih zbornic
11. 05. 2001 00.00
Predsednik gospodarske zbornice Slovenije Jožko Čuk se je udeležil drugega srečanja predsednikov gospodarskih zbornic držav nekdanje Jugoslavije. Na srečanju, ki je potekalo v organizaciji Gospodarske zbornice Bosne in Hercegovine so bili prisotni še predsedniki gospodarskih zbornic Jugoslavije, Hrvaške, Črne gore ter Federacije BiH in Brčkega. Srečanje je otovorila ministrica za zunanjo trgovino BiH, Azra Hadžiahmetović.

Nova podoba Cockte, Jupija in Fresha
09. 05. 2001 00.00
Ljubljanska Kolinska je danes predstavila nove podobe blagovnih znamk Cockta, Jupi in Fresh, s katerimi želi te tradicionalne in priljubljene slovenske pijače še bolj približati današnji mladini kot tudi svojim zvestim kupcem. Poleg novih etiket bodo poslej Cockta, Jupi in Fresh imele tudi novo četrtlitrsko stekleničko, katere osnovne linije izhajajo iz prvotne, tradicionalne Cocktine stekleničke. Nova, razpoznavna in nevračljiva embalaža bo pripomogla k vračanju pijač, ki se ponašajo z "zdravo" vsebino - brez kofeina in agresivne ortofosforne kisline -, tudi v gostinske lokale, je prepričan predsednik uprave Kolinske Lojze Deželak.

Več kmetijskega sodelovanja z BiH
09. 05. 2001 00.00
Na delovnem obisku v Sloveniji se mudi ministrica za kmetijstvo, gozdarstvo in urejanje voda Federacije Bosne in Hercegovine Behija Hadžihajdarević, s katero se je v prostorih Radgonskega sejma v Gornji Radgoni sestal minister za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano Franc But. Sogovornika sta govorila o možnostih za pripravo sporazuma o prostotrgovinskem sodelovanju med Slovenijo in BiH in se dogovorila za oblikovanje dvostranske ekspertne skupine.

Eksplozija v Sanskem Mostu
08. 05. 2001 00.00
Sinoči je v Sanskem Mostu v Federaciji BiH odjeknila eksplozija, ki je poškodovala pravoslavno cerkev v mestu z večinskim muslimanskim prebivalstvom. Za eksplozijo, v kateri ni bil nihče ranjen, sta najverjetneje odgovorna dva Muslimana, ki so ju že zaslišali. Predstavnik mednarodne policije Združenih narodov Douglas Coffman Coffman je zaradi incidenta izrazil obžalovanje. Po njegovih besedah predstavlja eksplozija neodgovoren odziv na včerajšnje incidente v Banjaluki in sobotni incident v Trebinju, kjer so izbruhnili izgredi Srbov zaradi začetka obnove mošej v obeh mestih.

Ljubljanske mlekarne kupujejo v BiH
07. 05. 2001 00.00
Ljubljanske mlekarne so se prijavile na mednarodni natečaj za odkup večinskega, 67-odstotnega deleža največje bosanske mlekarne Milco's. Izvršni direktor Ljubljanskih mlekarn Franc Zalar je povedal, da so najverjetneje edini, ki so ponudbo oddali. Zaenkrat še ni nobene informacije ali je agencija za privatizacijo Bosne in Hercegovine ponudbo tudi sprejela, saj so Ljubljanske mlekarne zaradi pomanjkanja časa oddale nepopolno ponudbo. Največja slovenska mlekarna bi si z nakupom največje bosanske mlekarne utrdila svoj položaj na bosanskem trgu, vendar pa omenjene mlekarne niso pripravljeni kupiti za vsako ceno.

Srbi proti gradnji mošeje
05. 05. 2001 00.00
V mestu Trebinje na jugu Bosne in Hercegovine, kjer živi pretežno srbsko prebivalstvo, so194160med slovesnostjo ob začetku ponovne gradnje mošeje, ki je bila uničena med nedavno vojno, izbruhnili spopadi. Ranjenih je bilo več oseb, med njimi najmanj en novinar. Urad Visokega civilnega predstavnika v BiH Wolfganga Petritscha pa je sporočil, da je med ranjenimi tudi posebni Petritschev odposlanec v Mostarju Daniel Ruiz. Petritscheva predstavnica je povedala, da je bil Ruiz lažje ranjen in da se je po kratkem obisku v bolnišnici že vrnil na delo v Trebinje.

Obisk predsedstva BiH v Banja Luki
03. 05. 2001 00.00
Trije člani predsedstva BiH so se v Banja Luki srečali z voditelji Republike srbske na prvem skupnem obisku v srbski entiteti od konca vojne v BiH. Predsednik Republike srbske Mirko Šarović je po srečanju s člani predsedstva BiH, Živkom Radišićem, Jozom Križanovićem in Berizom Belkićem dejal, da tovrstna srečanja prispevajo k medsebojnemu razumevanju, spravi ter boljšemu življenju v državi in obeh entitetah.

Haag zavrnil prošnjo Plavšićeve
02. 05. 2001 00.00
Haaško Mednarodno sodišče za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije je zavrnilo prošnjo nekdanje predsednice Republike srbske Biljane Plavšić, da bi odložili sodni proces proti njej. Odvetnik Plavšićeve Robert Pavić je namreč 11. aprila zaprosil za odložitev procesa oziroma za ločitev procesa proti Plavšićevi od procesa proti nekdanjemu predsedniku parlamenta RS Momčilu Krajišniku. Pavić je prošnjo utemeljil s pomanjkanjem časa in denarja, kar naj bi ga oviralo pri pripravi obrambe.

Veliko zanimanja za Špegljevo knjigo
29. 04. 2001 00.00
Najbolj brana knjiga na Hrvaškem ta hip so spomini upokojenega generala Martina Špeglja, v katerih opisuje začetek krvavega razpada nekdanje Jugoslavije. Špegelj trdi, da vojna na Hrvaškem ne bi trajala do leta 1995, če Tuđman ne bi izdal Slovenije.

Obtožnica tudi zoper Tuđmana
28. 04. 2001 00.00
Glavna tožilka haaškega mednarodnega sodišča za vojne zločine v nekdanji Jugoslaviji Carla Del Ponte je v petkovem pogovoru za ameriško televizijo CNN potrdila, da je imela pripravljeno obtožnico proti pokojnemu hrvaškemu predsedniku Franju Tuđmanu. Na vprašanje, ali je pripravljala obtožnico proti Tuđmanu, je Del Pontejeva sprva odgovorila, da "naj pokojnik počiva v miru", nato pa potrdila obstoj obtožnice. Ta ga je, kot je še dejala glavna tožilka haaškega sodišča, bremenila vojnih zločinov in zločinov proti človeštvu.

V Banja Luki o Prešernu
27. 04. 2001 00.00
V organizaciji Slovenske skupnosti iz Banja Luke, slovenskega veleposlaništva v BiH in banjaluškega Media centra je včeraj potekalo srečanje, namenjeno pesniškemu opusu Franceta Prešerna. V tem okviru je Združenje Slovencev, živečih v Banja Luki, organiziralo predavanje, nato pa še kulturno prireditev, na kateri je življenje in pomen Prešerna za slovensko in širšo kulturo predstavil Vladimir Osolnik iz Univerze v Ljubljani, so sporočili iz slovenskega veleposlaništva v BiH.

Vojaška vaja Avantura ekspres
27. 04. 2001 00.00
Na območjih Albanije, Kosova in BiH se bo začela vojaška vaja Avantura ekspres - dinamični povračilni odgovor, v kateri bo sodelovalo 1500 vojakov zveze Nato, članic Partnerstva za mir in Argentine, ki so vključeni v Sile strateške rezerve mednarodnih enot. Eden izmed ciljev vaje je seznanjanje enot z območji na katerih obstaja možnost oboroženih spopadov.

Kmečka družba uresničuje začrtane cilje
26. 04. 2001 00.00
Skupina Kmečka družba je lani do konca novembra, torej pred oddelitvijo, ustvarila 288 milijonov tolarjev dobička. Direktor Skupine Kmečka družba Matjaž Gantar je na današnji novinarski konferenci pojasnil, da je bilo njihovo lansko poslovanje kljub oddelitvi zelo uspešno. Med njihovimi osnovnimi cilji za letos je med drugimi izpostavil čedalje večjo udeležbo v procesih privatizacije na trgih bivše Jugoslavije, naložbe v izgradnjo novih megakinov, naložbe v časopisne hiše in zavarovalništvo na trgih JV Evrope ter ustanovitev vzajemnih skladov v Luksemburgu. Gantar je za letos napovedal še možnost ustanovitve družbe za upravljanje skladov tveganega kapitala ter borznoposredniške družbe.

Dokumenta ZN o padcu Srebrenice
26. 04. 2001 00.00
Šest let po padcu muslimanske enklave Srebrenice, najhujšem zločinu po drugi svetovni vojni v Evropi, sta v javnost prišla zaupna dokumenta Združenih narodov. Dokumenta bremenita tedanjega poveljnika sil Združenih narodov, da je s poveljnikom bosanskih Srbov Ratkom Mladićem podpisal tajni dogovor. Slab mesec po njunem srečanju so bosanski Srbi zasedli Srebrenico. Od takrat pogrešajo več kot 7 tisoč Muslimanov.

Padec Srebrenice po tajnem dogovoru?
26. 04. 2001 00.00
Organizacija Zdravniki brez meja (MSF) je danes objavila dva zaupna dokumenta ZN, ki takratnega poveljnika sil ZN na območju nekdanje Jugoslavije, francoskega generala Bernarda Janvierja, povezujejo s tajnimi dogovori z vojaškim poveljnikom bosanskih Srbov Ratkom Mladićem, dogodkom pa je sledil padec muslimanske enklave Srebrenice v roke bosanskih Srbov julija 1995.

Za ITF se zanima tudi NATO
23. 04. 2001 00.00
Direktor mednarodnega sklada za razminiranje in pomoč žrtvam min (ITF), Jernej Cimperšek, bo danes na sedežu zveze NATO v Bruslju na zasedanju politično-vojaškega usmerjevalnega odbora za Partnerstvo za mir (Political-Military Steering Committee on Partnership for Peace, PMSC) predstavil dejavnosti sklada, ki ga upravlja Slovenija.

Novo množično grobišča v BiH
21. 04. 2001 00.00
Bosanske oblasti so sporočile, da so iz množičnega grobišča blizu Drvarja na zahodu Bosne in Hercegovine strokovnjaki izkopali 20 trupel. Najverjetneje gre za bosanske Muslimane, večinoma moške, ki so jih leta 1993 usmrtili srbski vojaki. Moški v grobišču - nekateri so imeli tudi zvezana zapestja - naj bi bili iz mest Ključ, Bosanska Krupa in Sanski Most.

Protesti v Zvorniku
20. 04. 2001 00.00
V Zvorniku se je zbralo približno 10 tisoč ljudi, ki so protestirali proti aretaciji bosanskega Srba Dragana Obrenovića, ki ga je mednarodno sodišče v Haagu obtožilo, da je med vojno v BiH zagrešil vojne zločine. Proteste, ki so potekali mirno, so spremljali pripadniki mirovnih sil Sfor. Predstavnik lokalnega združenja vojnih veteranov Aleksandar Despotović je zagotovil, da so nekdanji borci pripravljeni pričati pred haaškim sodiščem, pod pogojem da se seznam imen obtožencev objavi. V nasprotnem primeru je napovedal nove proteste po vsej Republiki srbski.

Obrenović pred sodniki
18. 04. 2001 00.00
Bosanski Srb Dragan Obrenović, ki so ga sile Sfor aretirale v Zvorniku na vzhodu BiH, bo danes stopil pred haaško sodišče.

Obrenović zanika krivdo
18. 04. 2001 00.00
Bosanski Srb Dragan Obrenović, ki so ga Sforjeve enote aretirale v nedeljo, je že stopil pred haaško sodišče. Obtožnica ga bremeni genocida, vojnih zločinov in zločinov proti človeštvu, ki naj bi jih zagrešil v Srebrenici leta 1995. 38-letni Obrenović za vsako od petih točk obtožnice izjavil, da je nedolžen.

Obrenović v Haagu
17. 04. 2001 00.00
Bosanski Srb Dragan Obrenović, ki so ga v nedeljo zvečer aretirale mednarodne mirovne sile v BiH SFOR v bližini Zvornika, je prispel na sedež haaškega mednarodnega sodišča za vojne zločine na tleh nekdanje Jugoslavije, ki ga obtožuje številnih vojnih zločinov.