Colossal Biosciences

Mladiči krvovolka in stoletnih želv, objokani Dončić in vrsta nesreč
13. 04. 2025 18.14Minuli teden je zaznamovala novica ameriškega podjetja, da so vzgojili tri mladiče krvovolka, ki je sicer izumrl pred več kot 10.000 leti, prav tako pa je prve potomce dobil par ogroženih stoletnih želv. Oboževalcev se je dotaknila tudi fotografija Luke Dončića, ki ob posnetku najboljših akcij v dresu Mavericksov ni mogel zadržati solz. Svet so medtem pretresle tudi fotografije naravnih in drugih nesreč, med drugim so o požaru poročali iz Pariza, zrušenju strehe kluba v Dominikanski republiki, zvrstilo pa se je tudi nekaj prometnih nesreč.

Z genskim inženiringom oživeli izumrlega krvovolka: rešitev ali nova težava?
08. 04. 2025 16.45Ameriško biotehnološko podjetje Colossal Biosciences je sporočilo, da so s pomočjo genskega inženiringa vzgojili tri mladiče krvovolka, ki je sicer izumrl pred več kot 10.000 leti. DNK krvovolka so pridobili iz fosilov in nato na novo zapisali gensko kodo navadnega sivega volka, ki je njegov najbližji še živeči sorodnik. Mladiče so na svet spravili s pomočjo domačih psov kot nadomestnih mater. Kljub izjemnemu tehnološkemu dosežku so nekateri strokovnjaki kritični do ponovne oživitve že izumrlih živalskih vrst, predvsem zaradi vprašanj, kako se bodo take živali obnesle znotraj ekosistema, kakšno nevarnost predstavljajo za druge živali in koliko genov je potrebno spremeniti, da žival dejansko postane krvovolk.

Želijo oživiti izumrle vrste: ustvarili 'mamut miške', načrtujejo 'mamut slone'
09. 03. 2025 16.43Podjetje Colossal Biosciences je leta 2021 razkrilo načrte za oživitev volnatega mamuta in ptice dodo, kar je pritegnilo vlagatelje in kritike. Zdaj so ustvarili gensko modificirane miši s posebno lastnostjo volnatega mamuta – dolgo dlako. Njihov naslednji korak pa je genska modifikacija azijskih slonov, ki bi jim vgradili lastnosti volnatega mamuta.

Znanstveniki načrtujejo ponovno oživiti tasmanskega tigra
17. 08. 2022 13.30Bo skoraj 100 let po izumrtju tasmanski tiger spet živel? Avstralski znanstveniki hočejo z uporabo matičnih celic in genske tehnologije oživiti tega mesojedega vrečarja, ki je nekoč taval po avstralskem grmovju. Optimistično napovedujejo, da bi prvi mladiček lahko zaživel že čez deset let.