DARS

Dars zamenjal štiri od devetih nadzornikov

23. 09. 2022 16.57

Skupščina Darsa je na izredni seji skupščine zamenjala štiri od devetih članov nadzornega sveta upravljavca avtocestnega omrežja. Za člane s štiriletnim mandatom je imenovala Metoda Dragonjo, Andreja Šušteršiča, Nevenko Hrovatin in Janka Kramžarja.

Reševalni pas poveča možnost preživetja ponesrečencev do 40 odstotkov

22. 09. 2022 19.00

V družbi Dars so opazili, da so slovenski vozniki pri vzpostavljanju reševalnega pasu na avtocestah dosledni in to pravilo spoštujejo v veliko večji meri kot tuji vozniki. Po desetih letih akcije 'Reši življenje' so pri Darsu ocenili, da se vozniki ob zastojih razvrščajo občutno bolje kot pred letom 2012. Podatek je spodbuden zato, ker pravilna razvrstitev vozil na avtocesti ali hitri cesti omogoča reševalnim vozilom hitrejši dostop do ponesrečencev in s tem poveča možnost njihovega preživetja tudi do 40 odstotkov.

Začetek obnove dela primorske avtoceste: Dars zastojev ne pričakuje

19. 09. 2022 06.20

Na 6,3-kilometrskem odseku primorske avtoceste med Divačo in Kozino v smeri proti Kopru se začenja obnova vozne površine. Dela v vrednosti 6,5 milijona evrov izvaja konzorcij CPK s partnerjem Kolektor CPG, zaključena pa bodo v drugi polovici novembra. Pri Darsu večjih zastojev ne pričakujejo.

Dars bo obnavljal odsek na primorski avtocesti, zastojev ne pričakujejo

18. 09. 2022 14.47

V ponedeljek bo Dars začel z obnovo vozne površine odseka primorske avtoceste A1 med Divačo in Kozino proti Kopru. Na Darsu večjih zastojev ne pričakujejo, saj bodo dela potekala v več fazah, med preusmeritvijo na polovico avtoceste pa bo promet potekal po dveh zoženih pasovih v vsako smer vožnje.

Sanacija okvare v predoru Karavanke bo trajala pet do šest tednov

16. 09. 2022 13.48

Zaradi poškodbe napajalnega sistema ventilatorjev v predoru Karavanke je promet skozi predor prepovedan za vozila nad 3,5 tone, so sporočili s Prometno-informacijskega centra in dodali, da je obvoz prek Šentilja ali Italije. Delavci pooblaščenega izvajalca so že preučili obseg poškodbe in ocenili, da bo popolna sanacija trajala pet do šest tednov. Dars skupaj z zunanjimi izvajalci aktivno išče začasne rešitve, da bi zagotovili nemoten promet skozi predor.

O megli se bodo (v prihodnje) pogovarjala kar vozila med seboj

15. 09. 2022 19.00

Jesen je čas hitrih vremenskih sprememb, med katere vsekakor sodi tudi megla. Prav slednja v prometu zahteva veliko pozornosti in zbranosti voznika. Megla namreč zmanjšuje vidljivost udeležencev v prometu, zato velja upoštevati pravilo, da zmanjšamo hitrost.

Predor Karavanke odprt za vinjetna vozila

15. 09. 2022 13.16

Zaradi okvare ventilatorjev so okoli 13. ure zaprli predor Karavanke. Težavo so delno uspeli odpraviti, zato so promet delno sprostili. Zastojev na Karavankah ni več. Prepoved vožnje pa ostaja še za avtobuse in tovornjake nad 3,5 tone. Obvoz za tovornjake in avtobuse, ki se peljejo proti Avstriji je možen čez prehod Šentilj ali preko Italije.

Cengizov zahtevek za revizijo zavrnjen

13. 09. 2022 09.12

Državna revizijska komisija je zavrnila zahtevek za revizijo turškega vlagatelja Cengiz glede izgradnje hitre ceste od priključka Velenje jug do priključka Slovenj Gradec jug na 3. razvojni osi sever. Ker je Cengiz turško podjetje, nima pravno zagotovljenega dostopa do konkretnega javnega naročila, s čimer je Dars omejil dostop do naročila, Cengiz pa je zaradi tega zahteval revizijo.

Na jugozahodu države močnejše nevihte: zaliti objekti, podori kamenja

09. 09. 2022 12.58

Na jugozahodu države so se uresničile napovedi Agencije RS za okolje o možnosti močnejših neviht z nalivi. Uprava za zaščito in reševanje poroča, da je okoli 12. ure močna nevihta, ki so jo spremljali udari strel in močnejši nalivi, zajela območja občin Koper, Hrpelje-Kozina, Pivka, Postojna in Sežana. Meteorna voda je zalila več objektov in cest.

S pravočasnimi informacijami do boljše vozniške in potovalne izkušnje

08. 09. 2022 19.00

Ko se odpravimo na pot, upamo, da bomo na cilj prišli kar najhitreje in brez nepotrebnega čakanja v kolonah. Vozniki si namreč želimo predvsem pretočen promet, k čemur pa lahko pripomoremo tudi sami, zato je dobro da spremljamo informacije na portalih, ki so nameščeni nad in ob cestišču.

Po 18 letih preplastitev odseka med Kronovim in Dobruško vasjo

01. 09. 2022 19.00

Dars začenja s preplastitvijo okoli sedem kilometrov dolgega odseka na dolenjski avtocesti. Predvidoma od 5. septembra do sredine novembra bo tako ves promet na odseku med Kronovim in Dobruško vasjo potekal le po eni od polovic avtoceste, kjer bo urejen po enem pasu v vsako smer vožnje.

Največ e-vinjet prodali Nemcem, sledijo Slovenci in Avstrijci

28. 08. 2022 10.21

Do 15. avgusta se je v Sloveniji prodalo skupno 5,5 milijona e-vinjet, kar 50 odstotkov je bilo tedenskih, 18 odstotkov je bilo letnih. To se sklada tudi s podatki, da so največ e-vinjet kupili Nemci, sledijo Slovenci, Avstrijci in Italijani. Medtem ko Dars domačim voznikom plačilne naloge praviloma pošilja po pošti, ker imajo dostop do vseh potrebnih podatkov, tujce še naprej skušajo v največji možni meri sankcionirati na nadzornih točkah, počivališčih in mejnih prehodih.

Ustavil na pospeševalnem pasu in otroka posadil na kahlico

26. 08. 2022 15.05

Morda se na prvi pogled dogajanje zdi smešno, a Dars opozarja, da gre predvsem za nevarno početje. Tuji voznik je ustavil na avtocesti, iz vozila vzel otroško kahlico in počakal, da je otrok opravil potrebo. Nato je vsebino kahlice izpraznil čez zaščitno ograjo, kahlico očistil, pospravil in odpeljal.

Varnostna razdalja? Pri 130 kilometrih na uro je pot ustavljanja 129 metrov

25. 08. 2022 19.00

Na avtocestah in hitrih cestah je najmanj prometnih nesreč glede na število vozil in prevožene razdalje, zato veljajo za najbolj varne ceste. Če se nesreče zgodijo, imajo večinoma hujše posledice. Najpogostejša vzroka zanje sta visoka hitrost in prekratka varnostna razdalja. Razlika v hitrosti vozil je pogosto večja, kot jo zna oceniti voznik, kar predstavlja tveganje za nalet. Ustrezna varnostna razdalja med vozili je zato učinkovit varnostni ventil. Ko se odpravimo na pot, zato morda ni odveč imeti v glavi podatek: naše vozilo v zgolj eni sekundi pri hitrosti 130 kilometrov na uro prevozi 36 metrov. Pot ustavljanja avtomobila pa je pri 130 kilometrih na uro kar 129 metrov na suhem vozišču.

Po šestih urah končno odprli štajersko avtocesto

24. 08. 2022 06.44

Po več kot šestih urah so odprli štajersko avtocesto proti Mariboru. Avtocesta je bila med priključkoma Blagovica in Trojane zaprta zaradi požara, ki je zajel prikolico tovornega vozila.

Z neveljavno vinjeto na cesti dvakrat na dan, kazen dobil šele po osmih mesecih

23. 08. 2022 07.16

Naš bralec je kazen zaradi neveljavne vinjete dobil šele po dobrih osmih mesecih uporabe avtocest. Dars smo vprašali, kako je mogoče, da so ga nadzorne kamere zaznale tako pozno, če pa se je po avtocesti vozil vsaj dvakrat na dan. "Obstaja realna možnost, da uporabnik ni prejel plačilnega naloga, ker ni bil zaznan," pravijo na Darsu, kjer pojasnjujejo, da imajo na celotnem omrežju trenutno 20 stacionarnih kamer, ki jih vklapljajo izmenično, poleg tega občasno na naključne odseke postavljajo prenosne kamere. Vsak novi vstop na avtocesto se šteje kot nov prekršek, za vsakega pa boste, če vas ujame kamera, plačali 300 evrov – najvišja globa več prekrškov lahko znaša kar 4000 evrov.

Darsov delavec voznikom dal navodilo, naj vozijo v nasprotni smeri?

22. 08. 2022 19.44

Niso počakali, da bi avtocestni delavci pospravili posledice prometne nesreče, ampak so avtocesto z vožnjo v nasprotni smeri zapustili kar po uvozu. Čeprav so posnetki včerajšnjega dogajanja na dolenjski avtocesti med Grosupljim in Ljubljano med uporabniki družbenih omrežij poželi nemalo zgražanja, vozniki za njihovo početje najverjetneje ne bodo kaznovani. Vozniki naj bi namreč le upoštevali navodila Darsovega delavca, a na Darsu o tem ne vedo ničesar.

Trikilometrski zastoj pred Karavankami, gneča tudi na meji s Hrvaško

21. 08. 2022 15.55

Z današnjim dnem se končujejo poletne počitnice v delu Švice in Nizozemske, zato je povečan promet iz smeri Hrvaške proti severu države. Zastoji so predvsem na meji s Hrvaško, kjer vozniki osebnih vozil na vstop v državo in izstop iz nje čakajo do dve uri, trikilometrska kolona je nastala na gorenjski avtocesti pred predorom Karavanke proti Avstriji. Predor zaradi varnosti občasno zapirajo v obe smeri.

Nevarno početje: da bi se izognili gneči, vozili v nasprotno smer

21. 08. 2022 18.31

Na dolenjski avtocesti med Grosupljem in Ljubljano se je popoldne zgodila prometna nesreča, posledično pa je nastal daljši zastoj. Nekateri nestrpni vozniki, ki so obtičali v gneči, so se odločili, da bodo avtocesto zapustili kar po uvozu.

Pred karavanškim predorom daljši zastoj, gneča tudi na mejnih prehodih

20. 08. 2022 09.39

Na slovenskih cestah in mejnih prehodih tudi v večernih urah ostaja gneča. Pred predorom Karavanke vztraja devet kilometrov dolga kolona vozil, zaradi varnosti ga občasno zapirajo. Na mejnih prehodih s Hrvaško je treba za vstop v državo čakati tudi do dve uri.

Napačna registrska? Po nakupu nove vinjete lahko zahtevate delno vračilo

20. 08. 2022 12.34

Na nas se je obrnil bralec, ki je po dobrih osmih mesecih vožnje po avtocesti prejel kazen, češ da vinjete nima oziroma je ta neveljavna. Čeprav so sicer vse črke in številke registrske tablice zapisane pravilno, spredaj manjka označba kraja, npr. LJ. Do enake napake je prišlo še pri dveh njegovih družinskih članih, saj so vinjete kupili skupaj. Posledično morajo plačati kazen in kupiti tri nove vinjete. Dars smo vprašali, ali bi se dalo v takšnem primeru zadevo kakorkoli urediti, saj je jasno razvidno, da ne gre za poskus izigravanja sistema, pač pa le človeško napako.

'Vozniki na avtocesti so v sekundi obveščeni, če kdo vozi v napačno smer'

18. 08. 2022 19.00

Čeprav so slovenske avtoceste in hitre ceste prometno zelo obremenjene, se na njih zgodi najmanj prometnih nesreč – 11 odstotkov. V tem pogledu so varnejše od preostalega cestnega omrežja, k čemur med drugim prispevajo sodobni sistemi, ki so nameščeni ob, v in nad avtocesto. Ti z različnimi signali in alarmi opozarjajo strokovnjake v nadzornih centrih, ki imajo za nevarne situacije pripravljene scenarije, kako hitro reagirati in opozoriti voznike. K manj stresni in varnejši vožnji seveda lahko v največji meri prispevajo vozniki sami. Kako? Dars je spomnil na nekaj preprostih pravil in napovedal, da gnečo na avtocestah lahko pričakujemo tudi ta konec tedna.

Predor Karavanke ponovno odprt

17. 08. 2022 13.57

Pri predoru Karavanke, na avstrijski strani, je zagorelo vozilo, zato so morali predor za nekaj časa zapreti. Kljub temu da so predor po dobri uri ponovno odprli, so vozniki nato obtičali v daljših kolonah. Do večera zastojev po podatkih Prometno-informacijskega centra sicer ni bilo več.

Nevaren zgled: več kot 200km/h po odstavnem pasu za 'spletno slavo'

12. 08. 2022 08.04

Družbena omrežja z videoposnetki, ki kažejo neodgovorno vožnjo, dajejo nevaren zgled mladostnikom, ki se želijo vključiti v družbo in biti njen del. V prometu je izjemno pomembno, da se držimo cestnih pravil ter omogočimo varno vožnjo sebi in drugim udeležencem v prometu, poudarjajo pristojni. To izključuje uporabo telefona med vožnjo, snemanje svoje vožnje ali vožnjo po odstavnem pasu, ki je namenjena intervencijskim vozilom.

Dars: Na zastoje lahko delno vplivamo, če smo oboroženi z uporabnimi informacijami

11. 08. 2022 19.00

V ponedeljek je eden izmed največjih krščanskih praznikov, Marijino vnebovzetje, ki bo marsikoga spodbudil, da si privošči krajši oddih ali obišče katerega od romarskih krajev. Poleg tega je čas počitnic, kar povečuje verjetnost, da bodo zastoji na slovenskih cestah vse prej kot misija nemogoče. A to ne pomeni, da se moramo sprijazniti s prometno usodo, če se bomo ta vikend odpravili na pot. Nanjo lahko delno vplivamo tako, da se 'oborožimo' z informacijami o razmerah na avtocestah in regionalnih cestah. Dars je pripravil mobilno aplikacijo Promet+, ki obljublja natančno sporočanje stanja na cestah in nas usmerja, kako se izognemo prometnim zastojem ter hitreje pridemo na cilj. Kakšno pa bo stanje na slovenskih cestah v tem času?

KPK pri projektu avtocestne policije ugotovila sum kaznivega dejanja

09. 08. 2022 07.39

Komisija za preprečevanje korupcije je zaključila z obravnavo prijave glede sumov nasprotja interesov oziroma elementov korupcije v primeru revizije Sporazuma o medsebojnem sodelovanju z namenom izboljšanja varnosti na avtocestah in hitrih cestah. Pri tem pa je ugotovila, da obstajajo razlogi za sum storitve kaznivega dejanja. Primer je predala Specializiranemu državnemu tožilstvu.

Posnetek zasilnega pristanka: 'Vožnjo brez vinjete mu bomo tokrat spregledali'

05. 08. 2022 17.30

Potem ko je na gorenjski avtocesti popoldan zasilno pristalo manjše letalo, je Dars na spletu delil posnetek dogodka. K sreči se je vse dobro končalo, pilota sta po pristanku nepoškodovana splezala iz letala. "Vožnjo brez vinjete bomo tokrat spregledali," so na spletu ob delitvi posnetka zasilnega pristanka hudomušno zapisali pri Darsu.

Dars: Betoniranja v času pogina rib ni bilo

03. 08. 2022 21.04

Vzrok pogina manjšega števila rib v Glinščici še ni pojasnjen, a predsednik Ribiške družine Dolomiti Marijan Kerč meni, da bi lahko za pogin rib bil kriv izliv cementnega mleka z Darsovega gradbišča. Dars je na navedbe odgovoril, da betoniranja v tem projektu v času pogina ni bilo.

MNZ zagotavlja: Policijski nadzor na avtocestah bo ostal enak in nemoten

03. 08. 2022 17.02

Po začasni ukinitvi treh od štirih enot nedavno ustanovljene avtocestne policije Ministrstvo za notranje zadeve poudarja, da bo nadzor na avtocestah ostal enak in nemoten, glede na relativno majhen obseg avtocest pa se zavzemajo, da bi okrepili tudi preostali del prometne policije. Zato podpirajo odločitev Policije, da posebna delovna skupina pripravi rešitve za čim boljšo organiziranost dela na tem področju.

DARS: zaradi avtocestne policije manj nesreč in pretežkih tovornjakov

02. 08. 2022 07.53

Nadaljujemo včerajšnjo zgodbo o domnevno sporni pogodbi o delovanju Uprave avtocestne policije med Policijo in družbo DARS. Revizorja je med drugim zmotilo tudi to, zakaj Ministrstvo za notranje zadeve (MNZ) na podlagi sporazuma DARS-u vsak mesec plačuje pavšal v višini dobrih 2.800 evrov za paket storitev, čeprav sploh ni izkazano, kakšne storitve so bile opravljene za ta denar. Na DARS-u pa pojasnjujejo, da gre za stroške najemnine za prostore na nadzorni točki Kompolje, kjer je stacionirana ljubljanska enota avtocestne policije.