Dan za preživetje

Seznam prehranskih in higienskih izdelkov, ki se zbirajo za družine v stiski

20. 07. 2025 19.34

"Na terenu vidimo, da družine, kjer sta oba starša zaposlena, ne zmoreta skozi mesec," pravijo v Zvezi Anita Ogulin. Zato so ob prvi obletnici smrti velike humanitarke organizirali veliko akcijo srčnosti za pomoč družinam v stiski. V njihovem humanitarnem skladišču v ljubljanskih Mostah na Zaloški cesti 54 bodo še vse do petka zbirali prehranske in higienske izdelke. Preverili smo, kateri izdelki so najbolj zaželeni in kako še lahko pomagate.

'Živeti od čebelarstva je kot loterija'

19. 07. 2025 07.29

Čebelar. Ne le poklic – je tradicija, način življenja, kulturna dediščina. A danes se dejavnost srečuje z vsakodnevnimi izzivi, ki ogrožajo ne le delo čebelarjev temveč tudi prihodnost čebel nasploh. Kako se s tem spopadajo tisti, ki s čebelami živijo vsak dan? Kaj pravijo tisti, ki že desetletja od blizu spremljajo spremembe v panjih in pri čebelah?

Velik uspeh slovenskih zdravnikov: prvič izvedli izjemno zahtevno operacijo

11. 07. 2025 13.40

Klinika za otorinolaringologijo in cervikofacialno kirurgijo Univerzitetnega kliničnega centra Ljubljana je uspešno izvedla prvo in izjemno zahtevno endoskopsko kirurško odstranitev raka nosnega dela žrela z rekonstrukcijo. Gre za odstranitev raka brez reza na obrazu, saj do nosnega dela žrela dostopajo skozi nos in obnosne votline.

Deževna dirka v Silverstonu: Norris do zmage, Piastri kaznovan

06. 07. 2025 17.58

Britanec Lando Norris (McLaren) je zmagovalec dirke za svetovno prvenstvo v Silverstonu. Na veliki nagradi Velike Britanije je slavil po desetsekundni kazni moštvenega kolega Avstralca Oscarja Piastrija, medtem ko je tretje mesto presenetljivo zasedel Nemec Nico Hülkenberg (Kick Sauber).

Ko krave odidejo na dopust

14. 06. 2025 07.00

Ko se izpod planin sredi noči zasliši zvonjenje, človek ve, da se bodo gorski pašniki kmalu ozaljšali s prijetnimi štirinožnimi obiskovalkami, ki bodo svoje menze v dolini za tri mesece zamenjale za večzvezdnične gorske restavracije. In prav ta konec tedna je na semaforju nove pašne sezone zagorela zelena luč. Njeni svetlobi je ekipa rubrike Na bolje sledila na najvišjo visokogorsko pašno planoto pri nas. In sicer v družbi navdušenih mladih pastirjev, ki pravijo, da planšarska tradicija pri njih še ne bo tako kmalu izumrla. Velika planina, prihajamo!

Neocelica: 'Ne vem, ali so moji vzorci tam ali ne. Nismo dobili nobenega obvestila'

23. 05. 2025 06.00

Bo vzorce Biobanke prevzela javna institucija ali drug zasebnik? Na JAZMP so nam potrdili, da potekajo pogovori, da bi vzorce prevzela javna institucija. Bo to Zavod za transfuzijsko medicino? To pa ni prvi primer, da starši ne vedo, kje so vzorci njihovih otrok. Leta 2015 je propadla Neocelica. Veliko staršev še danes ne ve, ali njihovi vzorci še vedno obstajajo.

Čudežno preživetje: voznik zletel s ceste in 12 ur visel nad prepadom

20. 05. 2025 10.13

Iz Črne gore poročajo o nenavadnem preživetju moškega iz naselja Šavnik. Med vožnjo ob kanjonu reke Bijele je z avtomobilom zletel s ceste, nato pa padel iz njega in huje poškodovan obvisel v steni nad prepadom. Tam je preživel 12 ur, in sicer tako, da se je oklepal vej in rastlinja. Zjutraj so ga našli in rešili požrtvovalni gasilci.

Iz doma preprodajalca drog rešili malega opičjega mladička

18. 05. 2025 15.36

Opičjega mladička so kalifornijski policisti v začetku meseca odkrili med racijo doma domnevnega preprodajalca drog. Mala brezpalčarka, ki so jo poimenovali Violeta, tako začenja novo poglavje v svojem življenju. Seli se v živalski vrt v Oaklandu. V domu osumljenca so poleg nelegalnih snovi in opice odkrili tudi dve klopotači.

Skrivnostni prebivalci Ljubljanskega barja

15. 05. 2025 08.16

Če bi se lahko usedli v časovni stroj, bi si upali oditi 6600 let v preteklost? In sicer na Ljubljansko barje? Videli bi, da je bilo življenje takrat precej manj divje, kot si ga morda predstavljamo. Takrat je Ljubljansko barje prekrivalo veliko jezero, ob njem pa so živeli koliščarji, skrivnostno ljudstvo, za katerega ni čisto jasno, od kod je prišlo in kam je odšlo. Pred dvema letoma pa so se ponovno vrnili. Pa čeprav v prenesenem pomenu, in sicer v obliki koliščarskega naselja v naravni velikosti, ki ga je vredno obiskati tudi zato, ker lahko človek ob sprehodu po barju, če le odpre oči in ušesa, prisostvuje pravim koncertnim ptičjim arijam, tudi tistih ptic, ki so lani odšle na prezimovanje, pa so se prav v teh tednih že vrnile.

Kožni melanom: ključna zaščita in zgodnje odkrivanje

13. 05. 2025 15.00

Kožni melanom je v Sloveniji šesti najpogostejši rak, za katerim zboli približno 1400 ljudi na leto, približno 130 pa jih umre, pojasnjujejo strokovnjaki. Še posebej poudarjajo pomen zaščite pred ultravijoličnim (UV) sevanjem in pozornosti na nenavadne kožne spremembe, saj je zgodnje odkrivanje raka ključno.

Že 17 let živi brez pljučnega krila

26. 04. 2025 09.58

Tik preden bi se lahko upokojil, je pred skoraj dvajsetimi leti za pljučnim rakom zbolel danes 75-letni Faik Ajdarović. Bil je strasten kadilec, dolga leta zaposlen v kemični tovarni. Diagnoza je njegovo življenje postavila na glavo, podobno kot papež Frančišek, ki je v mladosti ostal brez dela pljučnega krila, tudi Faik danes diha le s polovico pljuč. Svoje navade je moral povsem spremeniti, a zaradi vztrajnosti in dobre volje ni opravila, ki ga ne bi zmogel. Tu in tam še vedno osvoji kakšen hrib, čisto vsak dan se odpravi tudi na daljši sprehod.

Težave v zakonu: Princ Harry si želi sprave, Meghan sanja o milijardah

19. 04. 2025 11.55

Princ Harry naj bi se s svojo soprogo Meghan Markle znašel v hudih zakonskih težavah. Kraljevi strokovnjak Tom Bower, ki je o njima pred leti napisal zloglasno biografijo, je razkril, da ustvarja novo, z še večjimi in bolj nepričakovanimi razkritji. Igralka menda sanja o uspehu in kupih denarja, medtem ko naj bi se 40-letnik želel pobotati s svojo kraljevo družino.

Edini muzej, kjer nihče ne ostane resen

03. 04. 2025 07.00

Se radi smejete ali ste med tistimi bolj resnimi? Ker smeh je pomemben za naše zdravje. K sreči nedaleč stran obstaja kraj, kjer prav nihče ne ostane brez privzdignjenih ustnih kotičkov. Imenuje se HaHa House in je edini muzej smeha na svetu.

Ujeli rušenje stolpnice, nato v dimu bežali po ulicah

29. 03. 2025 08.37

Dan po uničujočem potresu z epicentrom v Mjanmaru še vedno ni znano, kako velika bo škoda. Škoda je tudi v sosednjih državah, med njimi tudi na Tajskem, kjer se je v njihovem glavnem mestu zrušila 30-nadstopna stolpnica in pokopala več delavcev, ki so bili takrat na gradbišču. Da se je zgradba zrušila v nekaj trenutkih, dokazujejo tudi videoposnetki z ulic, ki so bile po zrušitvi v gostem dimu.

Polona Klemenčič 31. na Pokljuki, svetovna prvakinja Julia Simon najboljša

13. 03. 2025 15.15

Svetovna prvakinja v posamični preizkušnji Francozinja Julia Simon je dobila tudi kratko posamično tekmo na Pokljuki. Izjemno zanimiv boj pa poteka za zmago v skupnem seštevku svetovnega pokala. Nemka Franziska Preuss je s tretjim mestom vnovič povečala prednost pred Francozinjo Lou Jeanmonnot, ki je osvojila sedmo mesto.

'Še preden razumem jezik, v njem pojem'

14. 03. 2025 07.00

Razumete natakarja na hrvaški obali? Znate v Londonu vprašati za pot od podzemne železnice do hotela? Kako pa bi se na indonezijskem podeželju pozanimali, kdaj pripelje naslednji avtobus? Ali pa na ulicah Ria de Janeira vprašali, koliko je ura? Ramona Irgolič iz okolice Maribora je jezikovno suverena v vseh naštetih državah – in še mnogo več. Prepotovala je 80 držav, živela v desetih in je hiperpoliglotka.

Naprava, ki rešuje življenja: Pri treh letih se je boril za življenje, zdaj je živahen najstnik

07. 03. 2025 16.19

Slovenija obeležuje 30 let podpornega zdravljenja, ki rešuje življenja najbolj kritično bolnih otrok. Izum in razvoj podpornega zdravljenja z zunajtelesno membransko oksigenacijo (ECMO) je eden od pomembnejših korakov v pediatrični intenzivni medicini, saj je omogočil življenjsko podporo in preživetje nekaterim najbolj kritično bolnim otrokom.

Nagrajena slovenska fotografinja z ljubeznijo do zapuščenih objektov

02. 03. 2025 16.56

Srni, ki tečeta skozi zasnežen vinograd. To je fotografija, ki je prepričala žirijo na prestižnem tekmovanju WNPA, da je za zmagovalno med več tisočimi izbrala delo slovenske fotografinje Maruše Puhek. "Fotografija prikazuje nasprotja – kontraste med ujetostjo in svobodo, mirom in dinamiko, življenjem in smrtjo ter med pokončnimi in vodoravnimi elementi v kompoziciji," opisuje avtorica, ki ji je osebno fotografija posebej pri srcu zaradi ljubezni do minimalizma. "Všeč mi je, da je zmagala preprostost," pravi. Zaupala nam je, kakšni so bili njeni začetki, zakaj živi v Avstriji in kakšne poti ji odpira naslov svetovne naravoslovne fotografinje leta 2025.

Tisoč glasbenikov kot protest proti umetni inteligenci izdalo tihi album

25. 02. 2025 14.02

Britanski glasbeniki so se postavili po robu načrtu britanske vlade. Izdali so namreč t. i. tihi album, saj nasprotujejo ideji, s katero želi vlada spremeniti zakon o avtorskih pravicah in s tem umetni inteligenci omogočiti usposabljanje s pomočjo avtorsko zaščitenih del brez pridobljene licence. "Ali bodo naši glasovi v glasbi prihodnosti ostali neslišani?" se je vprašala pevka Kate Bush.

Žužkoreja: Na prvi slovenski farmi mokarjev

13. 02. 2025 07.55

Ko vstopimo na farmo mokarjev Mokar, 'črvički' ravnokar počivajo po kosilu. Na meniju so bili hranljivi otrobi. V prostoru je pritemnjena svetloba, saj jim, kot pove njihov vzreditelj Tilen Zajec, ta najbolj ustreza. Mokarjev ne redijo za človeško prehrano, ampak iz njihovih izločkov proizvajajo ekološko gnojilo. Žuželke, razporejene na modrih pladnjih, redno pregleduje in odstranjuje iztrebke. Ti so sicer skorajda povsem sestavljeni iz suhe snovi, zato ne oddajajo neprijetnega vonja. Drobne in pri nas neobičajne rejne živalce zagomazijo šele, ko v njihov dom pade njihov najljubši posladek – na kolutke narezano korenje. Takrat pladenj oživi in zašelesti.

Slovenski rokomet (znova) v slepi ulici

27. 01. 2025 12.40

Slovenska moška rokometna reprezentanca je s 13. mestom na 29. svetovnem prvenstvu dosegla najskromnejši rezultat na SP v zadnjih 24 letih. Kaj je šlo narobe, kako naprej ali je napočil čas za pomladitev? Morda so odgovori zapisani v strategiji Rokometne zveze Slovenije 2023–2030.

60-kilogramski tovor na 50-kilogramskem vojaku

26. 01. 2025 07.00

Poenostavljeno prepričanje je, da vojno zmagujejo izjemne taktike velikih generalov, napredna orožja in njihova količina ter pogum vojakov. Vse našteto vsekakor igra pomembno vlogo, vendar v resnici vse stoji in pade na logistiki. Preskrba s hrano, strelivom, orožjem, drugo opremo, energenti, sanitetnim materialom, prevoz ranjencev, ujetnikov ... Brez dobro delujočega kompleksnega sistema oskrbovanja, ki se razteza v globokem zaledju vojskujoče strani, nobena vojska na svetu ne more računati na uspeh.

Slovenska množica za srbske študente; protestna vožnja motoristov za Sonjo

25. 01. 2025 12.49

V Srbiji se dan po splošni stavki, ki so jo razglasili tamkajšnji študentje, podprle pa so jo tudi univerze, srednje, osnovne šole, številna podjetja, organizacije in drugi, nadaljujejo protesti. V Novi Sad so naposled zapeljali tudi traktorji, beograjski motoristi pa so se v podporo študentki Sonji, ki jo je med petkovim shodom zbila voznica, zapeljali od Novega Beograda do fakultete na Bulevarju kralja Aleksandra. Medtem so se množice zbrale tudi pred srbskim veleposlaništvom v Sloveniji ter podprle srbske študente.

Velenje žaluje: 'Obljubimo, da vas ne bomo nikoli pozabili. Srečno, kamerati!'

24. 01. 2025 07.22

V spomin na tri žrtve ponedeljkove nesreče v Premogovniku Velenje je danes dan žalovanja. Besede v slovo kameratom je izrekel generalni direktor Premogovnika Velenje Marko Mavec. "Bili so več kot sodelavci – bili so bratje, kamerati, ljudje, ki so si med seboj zaupali in delili najtežje trenutke v teminah globin. In skupaj so tam tudi ostali. Razumeli so, da njihovo delo pomeni več, kot zgolj izkopavanje premoga. S svojo predanostjo in vztrajnostjo so zagotavljali energijo, toplino in stabilnost za tisoče domov in družin."

ZDA: naredite kripto spet velik. Finalni rekordi v 2025. Zadnja velika priložnost za začetnike. Novi vroči trendi.

20. 01. 2025 00.15

Katere kriptovalute kupiti v 2025? Bodo kriptovalute še rasle? Kdaj analitiki pričakujejo vrhunec rasti? Kako začeti pravilno in varno? Kaj morate vedeti preden porabite prvi evro? So dobički iz kriptovalut obdavčeni? Kateri so trenutno vroči trendi za 10x rasti? Potenciali za nove Bitcoine in Ripple? Vse te ključne informacije dobite brezplačno. Berite naprej, da jih ne zamudite.

Mama zbolela za rakom, hči pustila srednjo šolo in začela delati

12. 01. 2025 21.27

Ko spoznavamo družine v stiski, se pred nami razprostirajo povsem različni življenjski scenariji – nekatere družine potrebujejo zgolj kratkotrajno spodbudo in nekaj usmeritev, druge pa so soočene z veliko bolj zahtevnimi, večplastnimi življenjskimi izzivi. Takšne družine pogosto potrebujejo celostno obravnavo in daljši čas podpore, saj je njihova stiska globoka, rešitve pa redko enostavne. Eden takšnih primerov je mama samohranilka, ki se je pred nekaj leti izčrpana in prestrašena obrnila na nas.

Nick Cave o depresiji v novem letu: Upanje je ključno za preživetje

08. 01. 2025 06.00

Glasbenik Nick Cave, ki je v preteklih letih izgubil dva sinova, je s svojimi oboževalci delil nekaj nasvetov o tem, kako naj se v novem letu ne počutijo depresivni in polni strahu, temveč ohranijo upanje. 67-letnik je na svoji spletni strani odkrito spregovoril o svojih bitkah, odgovoril pa je tudi na vprašanje dveh oboževalcev, kako naj se počutijo optimistični v svetu, ki je v katastrofalnem stanju.

'Tisoči in tisoči smrti še nerojenih in ostarelih, ki se ogrinjajo v leporečje pravic, napredka in usmiljenja'

25. 12. 2024 07.23

Kristjani so s polnočnimi mašami pričakali božič. Škofje so polnočne maše darovali v stolnicah. Predsednik Slovenske škofovske konference Andrej Saje jo je daroval v novomeški, v svoji pridigi pa je med drugim pozval k sprejemanju vseh, veselju do življenja in gradnji miru. Podobno sporočilo sta poslala nadškofa Stanislav Zore in Alojzij Cvikl.

Prazne celice v 'klavnici', bela odeja in čudežno preživetje 11-letnice

15. 12. 2024 18.25

11-letna deklica se je 12 ur oklepala zračnice in edina preživela brodolom čolna z migranti. Prebivalce Dubrovnika je presenetila bela odeja. Po padcu Asadovega režima so se pred skrivnostnim zaporom na obrobju glavnega mesta zbrali številni, ki so upali, da bodo svoje najbližje znova zagledali, a upanje je kmalu zamenjal obup. Preverite še ostale foto utrinke tedna!

'Ljudje se bojijo slišati besedo – rak'

13. 12. 2024 15.20

Zahvaljujoč zgodnjemu odkrivanju in učinkovitemu zdravljenju število preživelih z diagnozo rak vsako leto narašča in je trenutno ocenjeno na več kot 12 milijonov v Evropi. V Bruslju so se na Evropskem forumu o raku zbrali vodilni strokovnjaki na področju onkologije in skupaj iskali rešitve za izzive, ki so še pred njimi. Opozorili so na pomanjkanje enakopravne onkološke obravnave znotraj držav EU, ljudje, ki so raka preboleli, pa se pogosto srečujejo z diskriminacijo. Iniciativa Evropski načrt za boj proti raku je uspešna in se mora nadaljevati, zdravljenje te bolezni pa mora še naprej ostati prioriteta evropskih zdravstvenih programov.