Delavci

Toni Cahunek o 'novih sošolcih' s Kosova: Cilj je bil prikazati otroka, ki ni želel priti v Slovenijo

08. 05. 2025 06.00

"Ključno nam je bilo prikazati otroka, ki ni želel priti v Slovenijo. Njega so starši sem pripeljali. On bi raje ostal na Kosovu. In kako zdaj temu otroku, ki se trudi, se uči slovenski jezik in se želi integrirati, povedati, da ni dovolj dober?" Tako režiser Toni Cahunek v POPkastu opiše, zakaj se je odločil narediti dokumentarni film o otrocih priseljencev s Kosova. Za filmom je turneja po slovenskih kinematografih, odziv pa je zaenkrat odličen.

Ravnateljici vrtca očitajo pritisk na zaposlene in slabe razmere za otroke

07. 05. 2025 15.49

Iz vrst zaposlenih v Vrtcu Škofja Loka in staršev otrok so na pristojne organe naslovili pobudo za razrešitev ravnateljice vrtca Janje Bogataj. V anonimnih pismih ji očitajo "resne in dolgotrajne nepravilnosti v vodenju zavoda". Ravnateljica, ki vrtec s trenutno 1020 otroki in 217 zaposlenimi vodi že več kot 20 let, vse očitke zavrača.

Boštjančič: Plačna reforma niso kozmetični popravki

07. 05. 2025 15.27

Ministra za javno upravo in finance Franc Props in Klemen Boštjančič sta skupaj s Petrom Pogačarjem z ministrstva za javno upravo opozorila na pomen javnega sektorja za delovanje države ter se odzvala na nekatere očitke po vstopu v prenovljen plačni sistem. "Plačna reforma niso kozmetični popravki, ampak je prava reforma," je poudaril Boštjančič.

Odbor za delo podprl stalno shemo skrajšanega delovnika

07. 05. 2025 12.19

Odbor DZ za delo je prepričljivo podprl predlog zakona o uveljavljanju delnega povračila nadomestila plače za skrajšani delovni čas, s katerim želi vlada v času kriz in naravnih nesreč zaščititi podjetja in delovna mesta. Sejo je sicer zaznamovala vrsta pripomb zakonodajno-pravne službe DZ, zaradi katerih je odbor pripravil več dopolnil.

Hollywood izgublja primat, produkcija se seli v tujino. Kam?

06. 05. 2025 14.02

Filmska industrija se sooča z vse večjimi izzivi. V zadnjem desetletju je količina ustvarjene produkcije v Hollywoodu namreč padla za 40 odstotkov, produkcije pa se selijo v druge kraje, pogosto tudi izven ZDA. Donald Trump se je težave lotil z uvedbo 100-odstotnih carin na filme, ki niso ustvarjeni v ZDA. A kot poudarjajo tuji strokovnjaki, niso prepričani, kako bi uvedba carin lahko imela blagodejne učinke.

V pričakovanju belega dima na Sikstinsko kapelo namestili dimnik

04. 05. 2025 15.12

Vatikan začenja s pripravami Sikstinske kapele na konklave, ki se bo začel 7. maja. Delavci so nanjo postavili dimnik, od koder bo beli dim naznanil nov papeški mandat.

Ladja s pomočjo za Gazo tarča napada, vkrcati bi se morala tudi Greta Thunberg

02. 05. 2025 09.42

V noči na petek je na ladji s humanitarno pomočjo in delavci, ki so bili na poti v Gazo, zagorelo. Kot trdi posadka, so jih pred obalo Malte v mednarodnih vodah napadli z dronom. Požar na plovilu so pogasili, ranjencev ni. Na ladjo bi se moralo vkrcati več prostovoljcev, med njimi tudi švedska aktivistka Greta Thunberg.

Se moramo zaradi robotov bati za delovna mesta, še posebej starejši?

02. 05. 2025 07.07

Približno 10.000 varilcev manjka v Sloveniji, poklic varilca je že dlje časa med deficitarnimi. Tajfun Planina je eno od podjetij, kjer stisko zaradi pomanjkanja varilcev rešujejo z roboti. Imajo jih 35, s katerimi nadomeščajo približno 100 ročnih varilcev. Robotizacija je, poleg tega, da delamo vse starejši, še eden od trendov na področju dela v zadnjih desetletjih. Se lahko zaradi robotov bojimo za delovna mesta, sploh starejši, o katerih je veliko stereotipov, da so manj produktivni in dragi za delodajalce?

Janković na Rožniku: Še vedno verjamem v slogan 'delu čast in oblast'

01. 05. 2025 07.27

Najpomembnejši kapital v vsakem podjetju in družbi so ljudje, je na prvomajskem srečanju na ljubljanskem Rožniku poudaril župan Mestne občine Ljubljana Zoran Janković. Po njegovih besedah smo si dolžni prizadevati za dobro opravljeno, a tudi dobro plačano delo. Ob tem je pozdravil prizadevanja sindikatov za krepitev delavskih pravic.

'Pogosto so starši, ki prepovedo uporabo telefona, v družbi označeni kot čudni'

01. 05. 2025 18.41

Če smo nekoč za glavne dejavnike vzgoje naštevali družino, šolo in okolje, dandanes igrajo pri vzgoji precej veliko vlogo tudi splet in družbeni mediji, predvsem če upoštevamo dejstvo, da veliko otrok svoj prosti čas preživlja ob pametnih telefonih, tablicah in računalnikih. Internet in družbeni mediji so "živa" stvar, so čisto svoj ekosistem, ki se nenehno spreminja in z njim tudi družba. Prekomerna uporaba telefona in vpliv družbenih omrežij na otroke zahtevata premislek in aktivno vlogo staršev. Čeprav strokovnjaki popolne prepovedi ne priporočajo, pa svetujejo določitev jasnih pravil glede rabe pametnih telefonov.

Na beograjske ulice skupaj na tisoče študentov in delavcev

01. 05. 2025 13.51

Več tisoč študentov, sindikalistov in drugih državljanov se je po šestih mesecih tragedije v Novem Sadu zbralo na prvomajskem protestnem shodu v Beogradu. Vlado so pozvali k spremembam delovne zakonodaje in k odgovornosti za omenjeno tragedijo. Srbski predsednik Aleksandar Vučić je ponovil, da je država storila vse, kar je lahko, in zapretil protestnikom.

Manj produktivni, bolj bolni in predragi – stereotipi o starejših delavcih

01. 05. 2025 12.14

Biti krovec pri dvajsetih ali pa pri petdesetih in več je velika razlika. Vročina, mraz, pred teboj globina. Naporno delo, včasih potrebuješ uro, dve, da se privadiš in upaš pogledati navzdol, nam iz izkušenj pravi krovec klepar, ki upa, da bo lahko delal do upokojitve. Naporne stranke, pa vse težje delo z denarjem, opisuje svoje delo starejša poštna uslužbenka, ki mora, če se pri računanju zmoti, kriti škodo iz lastnega žepa. Bodo starejši morda v prihodnje imeli pravico do krajšega delovnega časa, kar predlaga ministrstvo za delo? In kdo sploh je starejši delavec?

Na predvečer praznika dela številna kresovanja

30. 04. 2025 19.56

Na predvečer praznika dela po državi potekajo številna kresovanja. Sindikati med drugim vabijo na tradicionalno kresovanje na ljubljanskem Rožniku. Letos je v ospredju sporočilo delavske solidarnosti, povezanosti, enakopravnosti in spoštovanja.

Najprej kresovi in mlaji, nato budnice in pohodi

30. 04. 2025 06.00

Ob prazniku dela po Sloveniji zagorijo številni kresovi, v več krajih v čast delavstvu organizirajo tudi budnice, postavijo mlaje in priredijo prvomajske pohode. Sindikati med drugim vabijo na tradicionalno kresovanje na ljubljanskem Rožniku. Letos je v ospredju sporočilo delavske solidarnosti, povezanosti, enakopravnosti in spoštovanja.

Med urejanjem parka odkrili množično grobišče

30. 04. 2025 09.20

V predmestju Soluna so v začetku leta med urejanjem parka delavci naleteli na množično grobišče iz grške državljanske vojne. V grobišču so našli posmrtne ostanke 33 ljudi, ob teh pa tudi ženski čevelj, torbico in druge predmete. Svojci žrtev povojnih pobojev oblasti prosijo za DNK analizo. Gre za prvo množično grobišče iz povojnega obdobja, ki so ga odkrili v Grčiji.

'Saj že itak vse vesta ali pa ju ne zanima zares, kaj se z mano dogaja'

29. 04. 2025 13.29

Razumevanje otrok in mladostnikov ter njihovega sveta zahteva več kot le dobro voljo staršev. Ključno je aktivno poslušanje, opazovanje sprememb v vedenju in prepoznavanje čustev. Katere veščine bi morali starši razvijati?

Kljub blokiranemu računu sklepali goljufive pogodbe, delavci pa brez plač

29. 04. 2025 11.44

Novomeški kriminalisti so kazensko ovadili 62-letnega državljana Bosne in Hercegovine, njegove ožje družinske člane in dve pravni osebi. Sumijo jih oškodovanja upnikov, kršenja pravic delavcev in zlorabe položaja ali zaupanja pri gospodarski dejavnosti. Oškodovali naj bi predvsem državni proračun, in sicer za več kot 300.000 evrov. Vpleteni so sklepali goljufive pogodbe in denar preusmerjali z blokiranega računa, z neplačevanjem prispevkov pa je bilo oškodovanih več kot 15 delavcev.

Stavka v Belgiji: na letališču Charleroi odpovedali vse lete

29. 04. 2025 10.47

Stavkovne aktivnosti, h katerim so pozvali veliki sindikati v državi, so ohromile transport in nekatere druge javne storitve v Belgiji. Močno je tako ohromljen promet na bruseljskem letališču, na letališču Charleroi pa so odpovedali celo vse lete. Težave so tudi v javnem potniškem prometu.

Prvomajske počitnice in lepo vreme: hoteli na Obali so polni

28. 04. 2025 19.51

Začele so se prvomajske počitnice, ki jih bo marsikdo zaradi lepega vremena preživel na morju. Na promenade, plaže in trge se zgrinjajo turisti, še več jih pričakujejo v prihodnjih dneh, ko bodo hoteli povsem polni. A še pred oddihom – kaos v prometu. Na primorski avtocesti so nastajali zastoji, še več gneče lahko pričakujemo od četrtka naprej. Veliko pa je k takšnemu navalu na Obalo, ki se ga turistični delavci zelo veselijo, pripomoglo tudi lepo vreme.

Inšpektorji razkrili na tisoče kršitev varnosti na delovnih mestih

28. 04. 2025 18.35

Lani so inšpektorji za delo prejeli več kot 1300 prijav zaradi pomanjkljive varnosti na delovnih mestih in razkrili kar 9400 kršitev. Številni delodajalci še vedno zanemarjajo osnovne ukrepe za zaščito zaposlenih. Pomanjkljivo usposabljanje, slaba ocena tveganja, neustrezna varnostna oprema in zastarela delovna sredstva so vsakodnevna realnost. In te številke še toliko bolj kličejo po spremembah ob Svetovnem dnevu varnosti in zdravja pri delu, ki je posvečen vlogi umetne inteligence.

Ugovor vesti: sindikat farmacevtov z zahtevo za oceno ustavnosti

25. 04. 2025 12.53

Sindikat farmacevtov Slovenije Sifarm je na ustavno sodišče vložil zahtevo za oceno ustavnosti 21.a člena zakona o lekarniški dejavnosti, ki je farmacevtskim delavcem v lekarnah onemogočil uveljavljanje ugovora vesti. V sindikatu predlagajo tudi začasno zadržanje izvrševanja tega člena, so sporočili iz Konfederacije sindikatov Slovenije Pergam. V koaliciji sicer menijo, da je pravica do zdravstvenega varstva večja in obširnejša od pravice do ugovora vesti farmacevtov.

Skoraj desetina več hrane v smeteh

24. 04. 2025 06.00

Količina odpadne hrane se povečuje. Povprečen Slovenec je zavrgel 78 kg hrane oz. šest kilogramov več kot leto prej. Skupaj pa 165 tisoč ton hrane, kar je skoraj desetina več kot leto prej. Kljub temu, da gospodinjstva za hrano plačujejo vedno več, ravno tam konča največ hrane v smeteh, kar 44 odstotkov. Za tri odstotke več odpadne hrane je v sortirni analizi bioloških odpadkov odkrila Snaga Maribor. Koliko hrane se zavrže v bolnišnicah? Koliko je zavržemo Slovenci v primerjavi z ostalimi prebivalci EU?

Če so bili med letom bolniško odsotni, so prejeli nižjo nagrado za uspešnost

22. 04. 2025 12.41

Zagovornik načela enakosti je ugotovil diskriminacijo zaposlenih pri zavarovalnici zaradi njihovega zdravstvenega stanja. Ugotovil je, da so bila merila za izplačilo nagrade za poslovno uspešnost diskriminatorna. Če so bili zaposleni med letom bolniško odsotni z delovnega mesta, so prejeli nižjo nagrado kot tisti, ki niso bili.

Spretno maščevanje in rdeča obleka dame iz Bele hiše

22. 04. 2025 07.20

Družbena omrežja so preplavili posnetki, ki so zbrali na milijone ogledov in sprožili burne odzive. Nič čudnega, saj kitajski proizvajalci v videih trdijo, da razgaljajo resnico glede prestižnih modnih znamk, kot so Louis Vuitton, Chanel, Gucci in ostale. Trdijo, da so artikli, ki se na Zahodu prodajajo za mastne denarce, za majhen denar izdelani na Kitajskem. Za primer dajejo slovito torbo Birkin, ki jo Hermes prodaja za 30.000 evrov, oni pa jo dejansko izdelajo zgolj za dobrih 1200 evrov. Tarča posmeha v carinski vojni je obenem postala tiskovna predstavnica Bele hiše Karoline Leavitt: "Obtoževanje Kitajske je posel. Nakupovanje na Kitajskem je življenje," je eden izmed kitajskih diplomatov zapisal ob njeni fotografiji v rdeči obleki.

Srbski delavci med poletjem množično na Hrvaško: 'Na mesec tudi 4000 evrov'

20. 04. 2025 11.08

Vse večje povpraševanje po delovni sili v hrvaškem turizmu odpira priložnosti za tisoče delavcev iz Srbije ter Bosne in Hercegovine, ki v sezonskih zaposlitvah vidijo priložnost za zaslužek in boljšo prihodnost. Mnogi med njimi že leta preživljajo poletja na Jadranu, zanimanje za letošnjo sezono pa je večje kot kadar koli prej, predvsem zaradi naraščajočih plač in ugodnejših pogojev delodajalcev.

'Psihoterapevt bo le tisti, ki bo imel dovoljšno izobrazbo'

17. 04. 2025 19.29

Vlada je potrdila besedilo zakona o psihoterapevtski dejavnosti in ga v sredo poslala v državni zbor. Zdaj se začenja postopek s tremi branji, predlog zakona pa bi lahko bil sprejet še pred poletjem. Namen ministrstva za zdravje je urediti dostopnost psihoterapije in kaotičnost trenutnega področja.

Aneks na aneks, milijon na milijon

17. 04. 2025 06.00

Od TEŠ 6, pediatrične klinike, Stožic, šentviškega predora do aktualnih projektov – gradnje kopališča Ilirija, obnove ljubljanskega kliničnega centra, DARS-ove palače, drugega tira. V Sloveniji praktično ni večjega gradbenega projekta, ki se zaradi sprememb osnovne pogodbe ne bi podražil. Zakaj je tako? Kdo je kriv, da se gradnje in obnove serijsko dražijo z milijonskimi aneksi?

Gregor Majdič znova izvoljen za rektorja Univerze v Ljubljani

16. 04. 2025 17.06

Aktualni rektor Univerze v Ljubljani Gregor Majdič je v drugem krogu rektorskih volitev prejel 54,48 odstotka veljavnih glasov, Irena Mlinarič-Raščan pa 45,52 odstotka. Majdič je izvoljen za rektorja za mandatno obdobje od 1. oktobra letos do 30. septembra 2029, so sporočili z ljubljanske univerze.

Za večjo precepljenost odraslih pripravili predlog za cepljenje v lekarnah

16. 04. 2025 16.25

Precepljenost odraslih je v Sloveniji nizka, so pred svetovnim tednom cepljenja izpostavili sogovorniki na okrogli mizi. V lekarniški zbornici so zato pripravili pilotni projekt, ki bi omogočil cepljenje proti gripi v lekarnah, s čimer bi povečali dostopnost in ozaveščenost o pomenu cepljenja. Ministrstvo za zdravje je predlogu naklonjeno.

Ljudje, ki pomagajo zaprtim na pravo pot

16. 04. 2025 08.56

V zaporih so ljudje. Ljudje, ki so zakrivili kazniva dejanja, nekateri tudi tista najbolj nerazumna, zavržna in težka, posledice njihovih ravnanj pa so nepopravljive. A so kljub temu še vedno ljudje. Kot vedo povedati tisti, ki jih spremljajo, nadzirajo in jim pomagajo v zaporu, imajo ti ljudje pogosto za seboj tudi svojo zgodbo.