EU in ZDA

Kitajska kmalu v WTO?

12. 04. 2000 10.16

Kitajski minister za zunanjo trgovino Shi Guangsheng je danes sporočil, da bo vlada v Pekingu nadaljevala pogovore z Evropsko unijo, pričakuje pa tudi, da bo Kitajska kmalu sprejeta v Svetovno trgovinsko organizacijo (WTO).

Krepitev sodelovanja z ZDA

06. 04. 2000 18.20

Državna sekretarka za ekonomske odnose s tujino na ministrstvu za ekonomske odnose in razvoj (MEOR) Vojka Ravbar se je danes srečala z veleposlanikom ZDA v Romuniji Jimom Rosapepejem, ki ga je spremljal namestnik veleposlanice ZDA v Sloveniji Trevor Evans, in mu predstavila razvoj slovenskega gospodarstva od osamosvojitve, uveljavljanje tržnega sistema in proces prestrukturiranja, približevanje EU ter se dotaknila tudi možnih področij večjega sodelovanja med Slovenijo in ZDA. Ravbarjeva možnost sodelovanja Slovenije in ZDA med drugim vidi v turizmu, s čimer se je strinjal tudi Rosapepe.

Kontaktna skupina o volitvah na Kosovu

28. 03. 2000 20.54

Na ravni političnih direktorjev so se danes v Parizu sestali predstavniki šestih držav kontaktne skupine za nekdanjo Jugoslavijo, ki razpravljajo o razmerah na Kosovu in možnostih za ministrsko srečanje. Srečanja se udeležujejo tudi odposlanec visokega predstavnika EU za skupno zunanjo in varnostno politiko Javierja Solane ter predstavniki OVSE in portugalskega predsedstva EU. V kontaktni skupini so sicer ZDA, Rusija, Francija, Nemčija, Velika Britanija in Italija.

Sankcije za ZRJ ostajajo

24. 03. 2000 11.39

Voditelji Evropske unije, ki zasedajo na vrhu EU v Lizboni, so danes potrdili ohranitev sankcij za Jugoslavijo toliko časa, dokler bo predsednik Slobodan Milošević ostal na oblasti. V osnutku izjave je zapisano, da bo le >>demokratična, kooperativna Srbija, ki bo živela v miru s svojimi sosedi, dobrodošla v evropski družini<<. V skladu s tem bo EU nadaljevala s pritiskom za demokratične spremembe.

ZDA so pomemben partner

24. 03. 2000 07.39

Združene države Amerike so pomemben politični in gospodarski partner, zato je konferenca predstavnikov ameriških gospodarskih zbornic v Evropi, ki te dni poteka v Sloveniji, dobra priložnost za izmenjavo mnenj in nove pobude, ki bi prispevale k okrepljenemu sodelovanju, je na sinočnjem sprejemu za ameriške goste in predstavnike slovenskih podjetij povedal premier Janez Drnovšek.

EU in Mehika podpisali obširen sporazum o prosti trgovini

23. 03. 2000 19.10

Po skoraj enoletnih pogajanjih sta Evropska unija in Mehika danes podpisali sporazum o prosti trgovini, ki predvideva ukinitev vseh carin do leta 2007.

Sankcije proti Avstriji v ZN

07. 03. 2000 09.34

Članice EU so v ZN sinoči prvič izvedle sankcije proti Avstriji, ko niso želele podpreti avstrijske kandidatke v skupini strokovnjakov za okolje, se je izvedelo iz diplomatskih virov. Po vstopu avstrijskih svobodnjakov v zvezno vlado je preostalih 14 članic 31. januarja sprejelo odločitev o osamitvi Avstrije, pri čemer so se med drugim zavzele, da ne bodo podpirale njenih kandidatov, ki se potegujejo za položaje v mednarodnih organizacijah.

Začetek ministrskega zasedanja EU in Rusije

02. 03. 2000 18.07

Ruski zunanji minister Igor Ivanov in visoki predstavniki EU so danes v Lizboni začeli z vrsto dvodnevnih zasedanj. Predstavniki EU nameravajo na zasedanju spregovoriti predvsem o stanju človekovih pravic v Čečeniji in o razmerah na Balkanu.

ZDA zavrnile kandidata EU za direktorja IMF

29. 02. 2000 08.34

ZDA zavračajo kandidata EU za direktorja Mednarodnega denarnega sklada (IMF), Nemca, Caia Kocha-Weserja, je danes sporočilo ameriško zunanje ministrstvo. Takšno stališče je izrazila tudi Bela hiša, ki je EU pozvala, naj ponudi boljšega kandidata s široko podporo držav članic.

Obrambni ministri EU o silah za hitro posredovanje

28. 02. 2000 19.29

Obrambni ministri EU so na neformalnem zasedanju v Sintri na Portugalskem določili stopenjski načrt o oblikovanju evropskih sil za hitro posredovanje do leta 2003. Sile naj bi štele od 50.000 do 60.000 mož in bi samostojno posredovale v krizah tudi izven meja EU. Njihova naloga bo vzpostavljanje ali vzdrževanje miru in ne obramba EU.

Cenejša nafta

28. 02. 2000 16.35

Cena nafte organizacije držav proizvajalk nafte (OPEC) se je v preteklem tednu znižala. Sod (159 litrov) nafte organizacije OPEC je tako v preteklem tednu v povprečju dosegel ceno 26,85 dolarja, potem ko je v tednu predtem njegova cena znašala 27,20 dolarja.

Zmaga EU pred prizivnim sodiščem WTO

24. 02. 2000 17.41

Prizivno sodišče Svetovne trgovinske organizacije (WTO) je v sporu med Evropsko unijo in ZDA glede davčnih olajšav za ameriška podjetja s sedežem v tujini razsodilo v prid EU. Omenjeni spor se je vlekel skoraj 30 let.

Holbrooke zagotovil pomoč za Vzhodni Timor

19. 02. 2000 09.44

Ameriški veleposlanik pri ZN Richarda Holbrooka je končal dvodnevni uradni obisk v Lizboni.

Kitajska naj bi postala članica WTO še letos

18. 02. 2000 19.03

Pogajanja o priključitvi Kitajske k Svetovni trgovinski organizaciji (WTO) potekajo hitro in naj bi Kitajski omogočila, da postane članica WTO v letošnjem letu, je dejal generalni direktor organizacije Mike Moore ob koncu dvodnevnega obiska v Pekingu.

Havel pred evropskim parlamentom

16. 02. 2000 19.37

Češki predsednik Vaclav Havel se je med govorom v Evropskem parlamentu zavzel za trdno evropsko obrambno politiko, ki naj ne bo odvisna od ZDA. Njegove besede so poslanci sprejeli z ovacijami.

Odhod ameriške veleposlanice z Dunaja

07. 02. 2000 21.19

Ameriška veleposlanica v Avstriji Kathryn Hall bo jutri z Dunaja odpotovala na posvetovanja v ZDA, je danes sporočilo ameriško veleposlaništvo v avstrijski prestolnici.

Ameriška veleposlanica o tujih naložbah v Sloveniji

03. 02. 2000 18.36

Raven neposrednih tujih naložb ameriških podjetij v Sloveniji ostaja nizka, Slovenci pa po mnenju tujcev veljajo za ambivalentne in nenaklonjene za pritok tujega kapitala, je ob prvem letošnjem srečanju Ameriške trgovinske zbornice v Sloveniji poudarila ameriška veleposlanica v Sloveniji Nancy Ely-Raphael in dodala, da ob izredno uspešnem razvoju slovenskega gospodarstva in dobrem geopolitičnem položaju Slovenije ni razloga, da je to tako. Slovenija je po mnenju ameriške veleposlanice vodilna gospodarska sila v regiji, vendar pa se bo za nadaljni razvoj morala odpreti tujemu kapitalu.

Clinton pozval k sodelovanju

29. 01. 2000 18.18

Ameriški predsednik Bill Clinton je danes države v razvoju pozval, naj se prenehajo upirati liberalizaciji trgovanja. Clinton je na gospodarskem forumu v Davosu pred približno 3000 predsedniki držav, ekonomisti, znanstveniki in novinarji dejal, da je ''predstava, da bi nam šlo vsem bolje, če bi imeli manj svobodno, s pravili določeno trgovanje, v temelju napačna''.

Pogovori o članstvu Kitajske v WTO

24. 01. 2000 13.52

V Bruslju so se začeli pogovori med predstavniki Evropske unije in Kitajske o kandidaturi slednje za članstvo v Svetovni trgovinski organizaciji (WTO).

Državni sekretar Petrič v Črni Gori z Đinđićem

20. 01. 2000 12.26

Državni sekretar v MZZ Ernest Petrič danes končuje dvodnevni delovni obisk v Črni gori, kjer se je srečal s črnogorskim zunanjim ministrom Brankom Perovićem, sprejel pa ga je še črnogorski premier Filip Vujanović. Petrič se je sešel tudi s predsednikom Demokratske stranke in enim od voditeljev srbske demokratične opozicije Zoranom Đinđićem, kar je prvo formalno srečanje predstavnika MZZ s predstavniki demokratične opozcije v Srbiji. Sogovornika sta soglašala o nujnosti in koristnosti dialoga o vseh odprtih vprašanjih, vključno z nasledstvom. Đinđić je tudi napovedal svoj obisk v Ljubljani, so sporočili z MZZ.

Italija zaostaja tako za EU kot ZDA

15. 01. 2000 13.31

Italija je na področju elektronskega nakupovanja skupaj s Portugalsko na dnu lestvice držav članic Evropske unije. Za elektronske nakupe morajo Italijani odšteti povprečno višjo vsoto denarja in na nakupljeno dalj časa čakati, povzema italijanski dnevnik Il sole 24 ore ugotovitve iz raziskave nemškega urada za ugotavljanje kvalitete Stiftung Warentest.

Opozicijski voditelji za predčasne volitve

11. 01. 2000 11.26

Včeraj so se sestali srbski opozicijski voditelji z namenom, da se dogovorijo za začetek skupnih protivladnih demonstracij, če bo jugoslovanski predsednik Slobodan Milošević še naprej ignoriral zahteve po predčasnih volitvah. Sestanka so se udeležili glavni voditelji srbskih opozicijskih strank, predstavniki Srbov s Kosova ter predstavniki muslimanske in madžarske manjšine v Srbiji. Vsi udeleženci z izjemo Momčila Perišića so podpisali dva dokumenta, ki ju je predlagalo Srbsko gibanje obnove. General Perišić, nekdanji vrhovni poveljnik jugoslovanske armade, ki ga je leta Milošević leta 1998 odstavil, dokumentov ni podpisal, ker niso vsebovali zahteve po takojšnjem odstopu Miloševića. Drašković in drugi podpisniki dokumentov pa so prepričani, da bi tako zahtevo zavrnila tako jugoslovanski kot tudi srbski parlament.

Drugi vrh EU in ZDA v Washingtonu

18. 12. 1999 08.58

ZDA in EU so na včerajšnjem drugem letnem vrhu v Washingtonu pozvale k takojšnjemu in trajnemu premirju v Čečeniji ter k začetku političnega dialoga, ki bi pripeljal do trajne rešitve krize. V sporočilu po rednem ameriško-evropskem vrhu, ki je potekal v Beli hiši, so pozvali Moskvo, naj privoli v prihod predstavnikov OVSE, da bi pomagali beguncem v Ingušetiji skupaj s predstavniki UNHCR in Mednarodnega komiteja Rdečega križa. ZDA in EU opozarjajo, da je uporaba sile proti civilistom nesprejemljiva. Finski predsednik Martti Ahtisaari je po srečanju menil, da je Moskva zdaj seznanjena z zaskrbljenostjo Zahoda, in da bi morala krizo rešiti po politični poti.

Brezposelnost v EMU pod 10 odstotkov

06. 12. 1999 16.39

V 11 državah evropske monetarne unije (EMU) je stopnja brezposelnosti prvič v sedmih letih padla pod 10 odstotkov. Oktobra so države EMU beležile 9,9-odstotno stopnjo brezposelnosti.

ZDA in EU z novimi pogajanji

04. 12. 1999 12.39

ZDA in Evropska unija bosta kljub neuspehu prizadevanj za nadaljevanje pogajanj o svetovni trgovini o vprašanju trgovine s kmetijskimi izdelki razpravljali prihodnje leto. Predstavniki EU so še nakazali, da pogajanja kljub določenemu napredku, ki so ga dosegli na konferenci Svetovne trgovinske organizacije (WTO) v Seattlu, ne bodo lahka, težava pa je predvsem v tem, da na pogovorih niso bili osnovani temelji za nova pogajanja. Komisar EU Franz Fischler je povedal, da, bodo na podlagi člena 20, ki so ga sprejeli leta 1994, začeli nova pogajanja, pri tem pa bodo morali začeti pri osnovah.

Bilateralna srečanja slovenske delegacije

04. 12. 1999 11.56

Slovenska delegacija na 3. ministrski konferenci WTO v Seattlu, ki jo vodi minister za ekonomske odnose in razvoj Marjan Senjur je v petek izkoristila prosti čas med pogajanji ZDA ter EU za tri bilateralna srečanja, z Rusijo, Kazahstanom in OECD.

Senjur in Smrkolj na konferenci WTO

02. 12. 1999 13.55

Slovenski minister za ekonomske odnose in razvoj Marjan Senjur bo na ministrski konferenci Svetovne trgovinske organizacije nastopil danes okrog polnoči po srednjeevropskem času, v sredo pa je sodeloval v delu odborov, prav tako tudi minister za kmetijstvo Ciril Smrkolj.

Večji izvoz japonskih avtomobilov

01. 12. 1999 18.08

Japonski proizvajalci avtomobilov so oktobra izvozili 385.047 osebnih in tovornih vozil ter avtobusov, kar je 7,3 odstotka več kot v enakem obdobju lani. Vrednost izvoza avtomobilov in rezervnih delov je oktobra dosegla 7,26 milijarde dolarjev, kar je 13,5 odstotka več kot mesec poprej. Skupno so japonski proizvajalce v letošnjih prvih desetih mesecih izvozili 3.663.167 vozil, kar je 2,7 odstotka manj kot v enakem lanskem obdobju, so sporočili iz japonskega združenja avtomobilskih proizvajalcev.

O rešitvi ciprskega vprašanja

20. 11. 1999 09.37

Ameriški predsednik Bill Clinton je po današnjem srečanju z grškim premierom Kostasom Simitisom izrazil upanje, da bo v naslednjih dveh mesecih dosežen napredek pri reševanju ciprskega vprašanja.

Kitajska na poti v WTO

15. 11. 1999 08.17

Kitajska je z ZDA sklenila dogovor o vstopu v Svetovno trgovinsko organizacijo (WTO). Državi sta soglasje o pristopnih pogojih dosegli po šestih dneh napornih pogajanj. Tako naj bi Kitajska kar se da hitro vstopila v organizacijo, zato pa je očitno morala med drugim odpreti tržišče za ameriške izdelke in storitve.