EU

Slovenski prašičerejci določili zahteve protestnega shoda

06. 03. 1999 13.51

Sedanje ravnanje slovenske države do slovenskih kmetijskih proizvajalcev, glede na zlom slovenskega trga s prašiči in druge težave v kmetijstvu, je premalo. Država mora sprejeti konkretne ukrepe, ki bodo rešili tako trenutne zagate kot tudi zagotovili pogoje za postopno prilagajanje kmetijstva razmeram v EU, so sporočili iz odbora za prašičerejo Poslovnega združenja prehrane Slovenije in določili zahteve protestnega shoda, ki bo 10. marca v Ljubljani.

Ecevit poziva EU in zvezo NATO, naj prepovesta dejavnost PKK

06. 03. 1999 12.25

Turški premier Bulent Ecevit je v pismu voditeljem držav članic zveze NATO in Evropske unije pozval, naj prepovejo dejavnost Kurdske delavske stranke (PKK).

Močna reakcija angleške vlade glede grožnje ZDA

05. 03. 1999 19.05

Britanski premier Tony Blair je poudaril, da se bo osebno posvetil reševanju sporov, ki so grožnja za pričetek trgovinske vojne med ZDA in EU. Za Radio Clyde je še povedal, da je v četrtek opravil zelo konstruktiven telefonski pogovor z ameriškim predsednikom Billom Clintonom glede ameriške grožnje škotskim izvoznikom kašmirja, da bodo uvedle 100 odstotne davke na določene dobrine. Škotska je največji svetovni proizvajalec izdelkov iz kašmirja. Ta grožnja, ki je povezana z prerekanjem okoli trgovanja z bananami, je izzvala močno reakcijo britanske vlade, ki je bila do sedaj bolj ali manj pro-ameriško usmerjena in je močno simpatizirala s Clintonovo politiko.

Beograd vztraja pri svojem stališču do vojaške navzočnosti na Kosovu

05. 03. 1999 18.09

Beograjske oblasti vztrajajo pri svojem stališču v zvezi z morebitno razporeditvijo mednarodnih sil na Kosovu, pristojnih za nadzor uresničevanja mirovnega dogovora o prihodnosti Kosova, je dejal posrednik Evropske unije Wolfgang Petritch po današnjih pogovorih s podpredsednikom srbske vlade Nikolo Šainovičem v Prištini.

EU bo usklajevanja o reformi kmetijstva nadaljevala prihodnji teden

05. 03. 1999 16.41

Kmetijski ministri Evropske unije so danes v Bruslju končali dvodnevno razpravo o reformi skupne kmetijske politike. Po pričakovanjih tudi tokrat niso dosegli kompromisa o prihodnji podobi skupnega kmetijstva, za katerega gre iz proračuna EU približno polovica denarja, pogajanja pa bodo nadaljevali prihodnji torek, ko naj bi po napovedih nemškega predsedstva končno sklenili načelni dogovor o reformi. Ena osrednjih ovir za napredovanje v pogajanjih je bil nemško-francoski spor o financiranju skupne kmetijske politike po letu 2000. Nemčija je trdno stala za predlogom, naj v prihodnje del skupnega kmetijstva članice sofinancirajo iz nacionalnih proračunov, saj je v tem videla način za zmanjšanje svojih prispevkov v skupni proračun EU. Francija se je tem pobudam ostro uprla, saj bi jo kot kmetijsko velesilo ukrep finančno precej prizadel.

EU zaradi spora z ZDA o bananah zahteva zasedanje WTO

05. 03. 1999 16.17

Evropska unija se je danes pri Svetovni trgovinski organizaciji (WTO) pritožila proti ZDA, ker ta država zaradi nerešenega spora glede unijinega uvoznega režima za banane, na izbrane izdelke iz EU, ki jih ZDA na leto uvozijo v skupni vrednosti 520 milijonov dolarjev, uvaja 100-odstotne uvozne tarife. ZDA je EU obtožila neodgovornega enostranskega ukrepanja in s tem grobega kršenja mednarodnotrgovinskih pravil ter zato zahtevala sklic zasedanja WTO.

Frlec bo po evrofonu odgovarjal na vprašanja v zvezi z EU

05. 03. 1999 16.10

Slovenski minister za zunanje zadeve Boris Frlec bo v ponedeljek, 8. marca, med 11. uro in 12.30 po evrofonu z brezplačno telefonsko številko 080 2002 odgovarjal na vprašanja, povezana s slovenskim vključevanjem v Evropsko unijo, so sporočili iz vladnega urada za informiranje.

EU beleži upočasnjeno rast BDP

05. 03. 1999 15.43

Po podatkih Eurostata se je bruto družbeni proizvod (BDP) v državah Evropske unije v zadnji četrtini prejšnjega leta v primerjavi s prejšnjo povečal za 0,2 odstotka. Podatki kažejo na upočasnjevanje rasti, saj je bila ta v tretji četrtini leta v primerjavi z drugo 0,6-odstotna.

OZS o vlogi slovenske obrti v EU

05. 03. 1999 15.40

Članstvo Slovenije v Evropski uniji bo imelo velike posledice na področju obrti, česar se zavedajo tudi predstavniki Obrtne zbornice Slovenije (OZS). Slovenska obrtna podjetja še niso dovolj seznanjena z izzivi, ki jih ponuja EU, zato je omenjena zbornica danes pripravila predavanje, na katerem je Heinrich Traublinger, predsednik Obrtne zbornice za Muenchen in Zgornjo Bavarsko, slovenskim obrtnikom predstavil izkušnje nemške obrti na skupnem evropskem trgu, William Ament iz evropske komisije v Bruslju pa je pojasnil tudi vsebino evropskih finančnih programov prilagajanja, namenjenih pridružitvenim članicam EU.

Luksemburg bo obdržal proračunski presežek

05. 03. 1999 10.16

V strategiji za proračunsko stabilnost, ki jo morajo Evropski komisiji predložiti vse članice Evropske unije, ki so letos uvedle evro, je Luksemburg predvidel, da bo v obdobju od letos do leta 2002 obdržal proračunski presežek. Ta naj bi leta 2002 znašal do 2,5 odstotka vrednosti bruto družbenega proizvoda. Evropska komisija je luksemburški program za proračunsko stabilnost pozdravila in ocenila, da so načrti v skladu s paktom za stabilnost in rast. Ta enajst članic EU, ki so uvedle evro, zavezuje k proračunski disciplini.

Slovenija bo za uskladitev z EU morala okrepiti kapacitete na mejah

04. 03. 1999 15.50

Prilagoditev standardom Evropske unije na področju nadzora zunanjih meja bo za Slovenijo ena zahtevnejših nalog pri usklajanju z EU na področju pravosodja in notranjih zadev, je ob robu dvostranskega screeninga na tem področju danes v Bruslju povedal državni sekretar v notranjem ministrstvu Slavko Debelak. Slovenija bo namreč morala precej okrepiti kapacitete na svojih mejah, torej prihodnjih zunanjih mejah EU, saj 800 ljudi, ki danes opravljajo to nalogo, ne ustreza standardom EU.

Ciper bo denar izkoristil za financiranje dejavnosti vlade

04. 03. 1999 09.32

Ciper v letošnjem letu načrtuje, da si bo z izdajo obveznic na mednarodnem trgu kapitala pridobil posojilo v višini 300 milijonov dolarjev in ta denar izkoristil za financiranje dejavnosti vlade, so sporočili s ciprskega finančnega ministrstva. Mednarodna agencija za utrjevanje kreditnih bonitet Mudiz je za ciprski devizni dolg potrdila rejting A-2, pri čemer je upoštevala tudi skorajšnji vstop Cipra v EU ter načrtovano krepitev nacionalne makroekonomske politike. Agencija Standard & Purs pa je Cipru podelila rejting A+. Načrtovana emisija obveznic naj bi pokrila del letošnjih vladnih finančnih potreb, kot tudi določen delež primanjkljaja pri tekočih plačilnih bilancah. Načrtovane finančne potrebe vlade v Nikoziji za letošnje leto so ocenjene na 735 milijonov ciprskih funtov (1,39 miljarde dolarjev), kar je precej več, kot so znašale v letu 1998.

Pariz podpira članstvo Češke v EU

04. 03. 1999 07.53

Francoski premier Lionel Jospin je včeraj, tako kot dan prej predsednik Jacques Chirac, izrazil podporo članstu Češke v Evropski uniji, je v danes v Parizu dejal češki predsednik Vaclav Havel.

Predsednik DZ Podobnik in Lykke Friis o širitvi EU

03. 03. 1999 18.30

Predsednik DZ Podobnik in Lykke Friis o širitvi EU Koebenhavn, 3. marca (STA) - Predsednik DZ Janez Podobnik se je pred sklenitvijo tridnevnega obiska na Danskem popoldne pogovarjal z raziskovalko danskega inštituta za zunanjo politiko Lykke Friis, ki se ukvarja z vprašanji širitve Evropske unije. Po njenem prepričanju se pogajanja za polnopravno članstvo lahko končajo konec leta 2003.

Luksemburg podpira stališče Portugalske o Agendi 2000

03. 03. 1999 16.07

Luksemburški premier Jean-Claude Juncker je med današnjim krajšim obiskom v Lizboni podprl stališče Portugalske o Agendi 2000. Premier Juncker je po pogovorih s portugalskim kolegom Antoniom Guterresom ocenil, da so predlogi nemškega predsedstva Evropske unije nezadostni. Po mnenju luksemburškega premiera bi moral na primer dogovor o reformi skupne kmetijske politike EU upoštevati realni razvoj kmetijstva v različnih državah unije.

Van den Broeka sprejel tudi premier

02. 03. 1999 19.41

Predsednik vlade Janez Drnovšek je danes sprejel člana Evropske komisije, pristojnega za zunanje odnose, Hansa van den Broeka. Gost je zagotovil, da bo EU ohranila dinamiko procesa širitve, ter izrazil zadovoljstvo nad napredkom, ki ga je v zadnjih mesecih na področju harmonizacije zakonodaje dosegla Slovenija. Pri tem je poudaril, da je še posebej pomemben sprejeti državni program za prevzem pravnega reda EU, ki prvič jasno določa delovne naloge Slovenije pri vključevanju v EU in časovni okvir za njihovo uresničevanje, so sporočili iz kabineta premiera.

Scharping predsednik SPE

02. 03. 1999 17.30

Rudolfa Scharpinga so na sklepni dan četrtega kongresa Stranke evropskih socialdemokratov (SPE) znova izvolili za njenega predsednika.

Podobnik v danskem parlamentu tudi o vključevanju Slovenije v EU

02. 03. 1999 17.04

V okviru uradnega obiska v danskem parlamentu se je predsednik državnega zbora Janez Podobnik popoldne sešel tudi s člani komisije za evropske zadeve, ki so podobno kot pred njimi predsednik danskega parlamenta Iver Hansen poudarili, da je Danska naklonjena širitvi Evropske unije in izrazili podporo prizadevanjem Slovenije za polnopravno članstvo v tej integraciji.

Havel posvaril pred morebitno zamudo Češke ob vstopu v EU; Havel v Parizu

02. 03. 1999 16.33

Mesto Češke med državami, ki bodo v prvi skupini postale nove članice Evropske unije, je po mnenju češkega predsednika Vaclava Havla resno ogroženo.

Kučan sprejel palestinskega odposlanca in estonskega veleposlanika

02. 03. 1999 16.27

Slovenski predsednik Milan Kučan je danes sprejel posebnega odposlanca predsednika palestninske avtonomne oblasti Anisa Al-Qaqa. Slednji mu je izročil poslanico predsednika Arafata o palestinski odločenosti, da se morata mirovni proces in pogajanja med Palestinci in Izraelom čim prej nadaljevati.

Slovenija na dvostranskem screeningu za pravosodje in notranje zadeve

02. 03. 1999 14.36

Slovenska delegacija se od danes do četrtka v Bruslju udeležuje dvostranskega screeninga, na katerem bo z delegacijo Evropske komisije pregledala usklajenost in odstopanja nacionalne zakonodaje od pravnega reda Evropske unije za področje pravosodja in notranjih zadev.

EU dala zeleno luč za združitev Astre in Zenece

02. 03. 1999 09.51

Napovedana združitev farmacevtskih družb, britanske Zenece in švedske Astre, postaja vse bolj verjetna. Evropska unija oz. njeni organi za varstvo konkurence so namreč odobrili postopek združevanja.

Največja stopnja gospodarske rasti v Španiji

02. 03. 1999 07.55

Španija je lani že drugo leto zapored dosegla največjo stopnjo gospodarske rasti v Evropski uniji. Kljub poslabšanju v zadnjem četrtletju minulega leta je lanska gospodarska rast dosegla 3,8 odstotka, leto poprej pa 3,5 odstotka. Glavni vzvod rasti bruto domačega proizvoda je bilo povečanje domačega povpraševanja in porabe v gospodinjstvih. Znižanju stopnje rasti v lanskem zadnjem četrtletju je botrovala predvsem azijska finančna kriza, posledično pa nižje povpraševanje na glavnih španskih izvoznih trgih. Sicer pa ima Španija z 18,7 odstotka najvišjo stopnjo brezposelnosti v EU.

Industrijska proizvodnja držav članic EU se zmanjšuje

02. 03. 1999 07.40

Po podatkih Eurostata se je industrijska proizvodnja v državah članicah Evropske unije v obdobju od oktobra do decembra lani v primerjavi s predhodnim trimesečjem zmanjšala za 0,3 odstotka. Za enak odstotek se je v tem obdobju industrijska proizvodnja zmanjšala tudi v enajstih državah, ki so letos uvedle evro. Najbolj, za 1,7 odstotka, se je zmanjšala na Danskem, precej, za 0,8 odstotka, tudi v Italiji. Največjo rast, 1,5-odstotno, je po podatkih statističnega urada EU beležil Luksemburg, za njim pa se je z 0,7 odstotka uvrstila Grčija.

EU zaskrbljena zaradi novih spopadov v Libanonu; Netanjahu napovedal odločnejšo politiko na jugu Libanona

01. 03. 1999 19.57

Evropska unija je ''globoko zaskrbljena'' zaradi novih vojaških spopadov v Libanonu. Nemško predsedstvo EU je danes izrazilo zaskrbljenost predvsem zaradi izraelskih zračnih napadov na Baalbeck in južni del Bejruta kot tudi ponovnih raketih napadov iz Libanona na severni Izrael.

Evropski komisar Hans van den Broek prispel na obisk v Slovenijo

01. 03. 1999 17.52

Evropski komisar za zunanje zadeve Hans van den Broek je z dvourno zamudo danes popoldne prispel na dvodnevni obisk v Slovenijo. Obisk bo priložnost za razpravo o odprtih bilateralnih vprašanjih in pogajanjih Slovenije za vstop v Evropsko unijo, kot pa je takoj po prihodu povedal evropski komisar, so tudi sicer stiki med Slovenijo in EU zelo intenzivni ter dobri.

Španija z najvišjo gospodarsko rastjo v EU

01. 03. 1999 17.35

Španija je lani že drugo leto zapored dosegla največjo stopnjo gospodarske rasti v Evropski uniji. Kljub poslabšanju v zadnjem četrtletju minulega leta je lanska gospodarska rast dosegla 3,8 odstotka, leto poprej pa 3,5 odstotka.

Obojestranska prizadevanja Slovenije in Madžarske za članstvo v EU

01. 03. 1999 17.30

Državni sekretar v ministrstvu za zunanje zadeve Franco Juri se je pred jutrišnjim tristranskim srečanjem državnih sekretarjev Slovenije, Italije in Madžarske danes v Budimpešti že sestal s političnim državnim sekretarjem madžarskega ministrstva za zunanje zadeve Zsoltom Nemethom, s katerim sta v osrednjem pogovoru pozornost namenila prizadevanjem obeh kandidatk za članstvo v EU, so sporočili z MZZ.

Nezadovoljni francoski kmetovalci

01. 03. 1999 07.50

Francoski kmetovalci, ki menijo, da jih reforma skupne kmetijske politike EU ogroža, želijo na Mednarodni kmetijski salon, ki se je odprl v nedeljo, privabiti čim več občinstva in svoj poklic prikazati v čimbolj pozitivni luči. Kmetovalci se namreč zavedajo, da potrebujejo podporo javnega mnenja, da bi EU še naprej podpirala njihovo dejavnost. Po izidih ankete Sofres 77 odstotkov Francozov meni, da je pomoč francoskemu kmetijstvu potrebna.

Komisar van den Broek na obisku v Sloveniji

28. 02. 1999 09.56

Evropski komisar za zunanje zadeve Hans van den Broek bo jutri, 1. marca, prišel na dvodnevni obisk v Slovenijo, kjer se bo z najvišjimi predstavniki države pogovarjal o slovenskih pripravah na polnopravno članstvo v Evropski uniji, s posebnim poudarkom na prilagajanju slovenske zakonodaje pravnemu redu unije ter vprašanjih v zvezi z nedavno uveljavljenim Evropskim sporazumom o pridružitvi.